bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

HondaMtx    121

@lukasz masz racje. U siebie też to zuważyłem. Kupiłem w tamtym roku harnasia to miał bardzo dużo ząbków ale za to małych, a w tym roku kupiłem też harnasia to ten ma mniej ząbków ale są większe.


Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sambochi    0

Witajcie!

 

Chciałbym zasadzic czosnek, robie to 1 raz i mam kilka pytań.

 

1. Na polu rósł mi pesz, skosilem go, zbronowałem, zorałem, zbronowałem. Zaczyna on kiełkować i pasowały by go spryskać. Roundup byłby dobry ? W jakich ilościach go stosować i jaki ma on okres karencji ?

 

2. Jak najlepiej przygotować ziemię pod czosnek? Glebogryzarka ?

 

3. W czasie rozwoju czosnku czym go pryskać i jakie ilości.

 

4. Jeśli trzeba azot/potas/fosfor to jakie ilości.

 

5. Czy trzeba go czymś obłożyć przed zimą?

 

6. Skąd wziąć sadzonki i jaką odmianę najlepiej kupić?

 

7. Jeśli macie dodatkowe jakieś informację to proszę napiszcie je tutaj.

 

 

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi i przepraszam za kłopot :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

Roundup jakiś miesiąc przed sadzeniem. Pokropić, jak spali chwasty to można obornika dać następnie zaorać, wysiać nawozy i glebogryzarka(jeśli masz super pole, że wezmiesz agregatem elegancko uprawisz to może być) .

 

Opryski to stosuje się różne (zależy od funduszy i tego czego czosnek potrzebuje) ale tak mniej więcej to 3-4 razy wciągu okresu wzrostu czosnku, środki na robaka i grzyba. Fachowiec u którego kupujecie środki na pewno wam doradzi jaki środek zastosować.

 

Nawozy to tak na jesień przed sadzeniem (podaje ilości nawozów na 25 arów) ;

-około 220kg polifoski,

-60kg saletrzaku,

a na wiosne to około 200kg saletry.

(jeśli ktoś jeszcze ma inne nawozy to bardzo prosze mnie doinformować bądź poprawić)

 

Przed zimą nie trzeba go zabezpieczać.Tylko sadź go pod koniec października a początkiem listopada. Wtedy jest najmniejsze prawdopodobieństwo, że wymarznie.

 

Sadzonki bierze się z rozerwania głowki na ząbki i te ząbki wsadza się bezpośrednio do ziemi. A najlepszą i najwydajneijszą odmianą jest Harnaś.

 

Czosnek przed sadzeniem trzeba zaprawić. Wystarczy zwykła zaprawa do zboża. Jeśli sadzisz ręcznie to wtykaj ząbki na głębokość około 5cm i "dupką" do dołu( tą stroną gdzie wyrasta korzeń)

 

Mam nadzieje, że pomogłem ;)


Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sambochi    0

 

 

Sadzonki bierze się z rozerwania głowki na ząbki.

 

 

 

 

 

Chodziło mi bardzie jz jakiego miejsca, czy z targowicy czy z hurtowni. :)

 

Tak bardzo mi pomogłes, dziękuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

aaa, to sorry nie załapałem pytania ;) jedynie z targu ewentualnei z giełdy warzyw. I zwróć uwagę żeby od strony korzenia główki nei miały żółtego koloru bo to z robakiem by były.

 

To się cieszę ;)


Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948

HondaMtx dajesz obornik przed sadzeniem?

Ja sadzę w drugim roku po oborniku bo robaki oduczyły mnie dawać bezpośrednio przed sadzeniem:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

@Samobochi mniej więcej takie odstępy jak piszesz :)

 

@oregano tak, zawsze daje obornik (jeśli posiadam). A jest to złe?? Zawsze dawałem i wydawało mi się to dobre rozwiązanie.


Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948

Robię tak, że obornik zawsze daję pod ogórki a dopiero na drugi rok na tym stanowisku sadzę czosnek. Kiedyś nie siałem ogórków więc dawałem obornik w tym samym roku co sadziłem czosnek i miałem problemy z robakiem. Teraz <odpukać w niemalowanie> sadzę w drugim roku po oborniku i z robakiem nie mam problemów. To chyba też zależy jaki obornik się daje, u mnie choduje się trzodę a wiadomo że taki obornik średnio nadaje się pod warzywa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

No właśnie tez mam obornik taki jak Ty. I dopiero teraz dowiaduje się, że się nie powinno dawać. Ja cozsnek na tym samym stanowisku sadziłem przez jakieś 15 lat i było ok i zawsze dawałem obornik i do tego roku nie miałem robaka, a nie kropiłem przeciw robakom. No ale, że w tym roku ku mojemu zdziwieniu 1/3 plantacji wyleciała to musze zmienić stanowisko.


Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sambochi    0

A jak myślicie, kurzenice można dać przed sadzeniem zaraz ? I jakimi środkami pryskacie na robaka i grzyba ?

Edytowano przez Sambochi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba13044    0

1witajcie w tym roku czosnek posadziłem pierwszy raz mozna powiedzieć ze byłem zielony w tym temacie a zaplonował całkiem dobrze mam go bardzo dużo i zastanawiam się jak on idzie na giełdzie tzn ile można go sprzedać na jedną giełde

2 mam obornik kurzy i czy moge go rozucić przed głęboka orką czy jest zamocny jesli tak to w jakich ilosciach

 

3 hondamtx czy tylko te nawozy stosujesz czy coś jeszcze wiesz chciał bym w tym roku dowiedzieć się czegoś więcej pozdrawiam

 

 

Edytowano przez seba13044

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

honda nie obraź się ale jak cie czytam to mi się słabo robi co roku sadze jakieś 3ha. U nas czosnek sadzi się od około 40 lat. Dla tych co sadzą pierwszy raz uwaga napiszę trochę ale nie dużo bo do pewnych rzeczy trzeba dojść samemu. Po pierwsze nie siejcie żadnych polifosek pod niego, ta roślina bardzo nie lubi chloru, trzeba szukać innych wieloskładnikowych, na zimę leci superfosfat, i siarczan potasu, do tego względnie kalimagnezja, mało azotowych bo i tak wam w zimie się wypłukają z kompleksu, wiosna saletra, lub saletrzak, lepszy ten drugi ma jeszcze wapno. Panowie to co nazywacie spadaniem czyli czosnek zamiera szczególnie po ogłowieniu robi się koloru żółtego łodyga, liście oblatują piętka próchnieje to nie żaden robak, to co widzicie po rozerwaniu główki to faktycznie tam są takie małe czarne ale one wchodzą już po zainfekowaniu, ogólnie to jest choroba grzybowa, ostatnimi latami powszechna w cebulowych pociesze brak jest lekarstwa, jest jedno przeciwdziałanie nie walić za dużo azotu ponieważ zazwyczaj roślina jak jest sucho słabo pobiera azot ale gdy on jest skumulowany w glebie w czasie deszczu roślina zaczyna szaleć pobiera go tak szybko że ząbki rosną tak ze skóra nie nadąża i pęka na piętce w tedy wchodzi patogen i robi robotę po tym wchodzi sobie taki fajny robaczek, jak już to zobaczycie to wtedy tylko kopać nie czekać, z hondamtx się zgodzę nie sadźcie jak ma takie żółte d*pki bo on już jest zainfekowany rozniesiecie sobie tylko chorobę na pole a wtedy to tylko 6 lat przerwy w cebulowych. Ja azotu nie sypię w cale wcześniej zazwyczaj po bobie mam poplon a na wiosnę lecę tylko dolistnie, daje to lepsze efekty. Po prostu mamy głupie lata ostatnio jakby było deszczowo to można dawać azotu dużo bo on to przerobi ale jak jest sucho to nie da rady. efekty widać w postaci takiego nawożenia w tym roku było ok 2ha ruskiego płaskiego to główki dochodziły w średnicy nawet do 8cm ogólnie mniejszego niż szklanki nie było. Nie patrzcie na to że się chwalę też mi leciał skubany w jednym roku tyle że nie było na obsadzenie powtórne ale już z tym sobie poradziłem. Jeszcze żeby tylko nie przemarzał ale z tym idzie sobie też dać radę. Powiem tak w porównaniu z pekinem to uprawa jest prostsza. Trochę długo ale mam nadzieję że coś pomogłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

@zetrolublin w jednym ze swoich postów napisałem, że jeśli coś mówię, źle to prosze mnie popraiwć, więc nie obrażam się, wręcz przeciwnie, czegoś się nauczę ;) A to co napisałeś to bardzo mi się przyda.

Ale dorzucę coś od siebie do Twojej wypowiedzi. Piszesz, że jest to choroba grzybowa na którą nie ma, żadnego lekarstwa?? 0_o Prosze Cie skoro to choroba grzybowa według Ciebie to łątwo by było jej zapobiec środkami grzybobójczymi. Więc w tej kwestii piszesz bzdury. Jest to robak (wiem z pewnego źródła bo znajomy miał te objawy co Ty piszesz i mówisz, ze to grzyb i on oddał sadzonke do przebadania gdzieś do Krakowa i w ekspertyzie wyszło iż jest to robak ;)

@seba 1)zależy jaki jest popyt na czosnek nie raz jest tak, że sprzedasz z 5tyś gówek, a czasem jest tak, ze tlyko pare wiązek.

2)ja zawsze daje obornik ale widze, że kolega @oregano mówi, że się nie daje także jego pytaj

3)kolega @zetorlublin Cie swoją wypowiedzią na pewno dużo doinformował.

 

Pozdro HondaMtx

Edytowano przez HondaMtx

Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

kolego otóż jest to grzyb na który nie ma substancji na rynku która by była obecnie zarejestrowana a do tego obecna, no chyba że gdzieś znajdziesz ronilan jak znajdę u siebie główkę to zrobię zdjęcie to sobie porównasz ale to na pewno to z robaka to możesz mieć niszczyka zjadliwego ale to mało prawdopodobne jeżeli masz go to cały materiał do nasadzenia do kasacji, względnie trzeba go sprzedać a nabyć nowy pole też do odkażania albo zboża przez palę lat zero okopowych i nie siać owsa i motylkowych bo one roznoszą, charakterystyczne koła na plantacji, ja profilaktycznie moczę ząbki w formalinie przez 15 minut a potem do mieszanki zapraw i jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarooo3013    1

witam. Koledzy sadzicie juz czosna,bo u mnie na wiosce panója juz "zniwa" w wysadzaniu czosnku,czy to nie za wczesnie?? Ps. W tym roku zle obiera sie czosnek(bynajmniej u mnie) tzn pol ząbka jest nagiego,a druga polowa posiada koszulke,a nawet trafi sie taki ze odrazu w glowce jest nagi. I pytanko,czy takie cos nadaje sie do sadzenia?? Czy bedzie bardziej podatny na przymarzanie,lapanie chorob grzybowych,czy zgnije w glebie itp??? Pytanie do przedmowcy,co to jest ta formalina (; ? Dzieki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

jeżeli jest nagi może być tylko bardziej podatny na grzyba ale nie powinien, formalina to środek służący do odkażania moczy sie po roztworzeniu jej w wodzie ząbki. Zasadzone już mam około 1,7ha jeszcze tylko 1,3 harnasia i koniec. Zaprawiam w nasiennej T i sadzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba13044    0

kolego dzieki

kolego zetoelublin7341 tak szybko sadzisz czy oby nie za wcześnie ja planowałem gdzieś dopiero za 3 tygodnie zacząć

a jeszcze się spytam ten czosnek za 3/4 zł to gdzie kupujecie chiał bym powiekszyc swoją plantacje a swojego mi szkoda bo mam ładny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

nie sądzę żeby było za wczas czosnek ma się ukorzenić na zimę ale nie wzejść a to trochę mu schodzi, po za tym ja na zimę zawsze obradlam go także nigdy mi nie wychodzi na wierzch, ja nie kupuję sadzę swoim bo wiem co mam a tak to można kupić nie raz porażony,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba13044    0

czyli sądzicie ze jak posadze teraz to bedzie dobrze

i mam takie pytanko co do sciułkwania jak to robicie czym przykrywacie słomą czy obornikiem i na ile cm. zaraz po posadzenia czy wiosną jak wykiełkuja

pozdrawiam

seba13044

Edytowano przez seba13044

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HondaMtx    121

@zetorlublin teraz Ty głupoty piszesz ;) ponieważ "nagi" czosnek nie poschodzi. Wiem bo próbowałem takie ząbki osobno sadzić. A takie zaprawianie w formalinie itp to pic na wodę i wywalanie kasy w błoto. Zwykła zaprawa do zboża zrobi robotę. a Co do sadzenia to ja uważam, że na sadzenie cozsnku to za wcześnie jest. Dlaczego? Ponieważ jeśli będize późna zima to zdąży wykiełkować i dość sporo urosnać, że będzie ledwo pod ziemia, a jak będzie srogi mróz no to wiemy co się stanie. Najlepiej sadzić pod koniec października. Ponieważ zdąży się ukorzenić a nie wykiełkuje na tyle dobrze, żeby go mróz wymroził.


Ursus C-360 --> Zetor 8011 --> Massey Ferguson 3090 :)
Jeśli pomogłem, kliknij w strzałkę na zielonym tle :)
Zapraszam ~~> https://www.facebook.com/Fanpagemf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj