bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

Patitek285    1

Nie chcę wam przerywać dyskusji ale odpowiem.

Piętka jest ok, natomiast w tym miąższu są porobione żółte dziury po robaku.

I jeszcze się tylko dopytam... czy jak dałem obornik to jest sens sypać PK?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
jak masz dziury to miałeś drutowca w polu, od taki sens kropić ziemię na jesieni, ale pytaj się znawca hektarowca co to za robak i jak to zabezpieczyć zabka aby potem się nie zdziwić jak fuzaryjne więdnięcie ci zrobi robotę w polu kolego. to że pietka cala to nie sztuka, miasz masz mieć cały a dokładnie kutykule to jest 0,5 mm warstwa pod skórka żabka która zabezpiecza przed patogenami, taka naturalna bariera jak u ciebie skóra na rękach. jak to jest uszkodzone to pasuje zabezpieczyć aby potem się nie zdziwić bardzo, ale ja się nie znam mam wkoncu kilka arów czosnku to co ja tam wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498
10 minut temu, zetorlublin7341 napisał:

jak masz dziury to miałeś drutowca w polu, od taki sens kropić ziemię na jesieni, ale pytaj się znawca hektarowca co to za robak i jak to zabezpieczyć zabka aby potem się nie zdziwić jak fuzaryjne więdnięcie ci zrobi robotę w polu kolego. to że pietka cala to nie sztuka, miasz masz mieć cały a dokładnie kutykule to jest 0,5 mm warstwa pod skórka żabka która zabezpiecza przed patogenami, taka naturalna bariera jak u ciebie skóra na rękach. jak to jest uszkodzone to pasuje zabezpieczyć aby potem się nie zdziwić bardzo, ale ja się nie znam mam wkoncu kilka arów czosnku to co ja tam wiem

no właśnie nic :D 

ale jeszcze takie pytanie. pryskasz na robaka na jesieni tak? 

Edytowano przez micgal39533

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Widze, ze wywolalem nie mala burze na temat Dursbanu jesienia...

Jak bedzie czas to bede pryskal po pierwszej uprawie, a przed uprawa druga, tak zeby wymieszac go z gleba.

@Patitek285 

Ja bym dal NPK mimo obornika. Sam nawalilem z 80-100 ton obornika pod kuku, a zamierzam i tak sypac normalna dawke NPK, najwyzej zostanie cos w glebie na drugi rok.

A czosnek jednak bardziej wymagajaca roslnina i w przeliczeniu na hektar o wiele drozsza niz kuku, wiec kilka workow NPK to nie, az tak duze koszty w skali calej zabawy.

Ja mam pytanie odwrotne. Nie bylem pewien czosnku i wywiozlem caly przegnity obornik na pola. Teraz zostal tylko swiezy od miesiaca i jest tam w miare duzo slomy.

Oplaca sie to wywiezc pod czosnek, czy bedzie wiecej problemu z robakiem niz korzysci z takiego obornika? Obornik glownie bydlecy

Jeszcze jedna przeszkoda, ze raczej bede sypal wapno granulowane, ale to sie okaze jak zrobie analize gleby, to w przypadku niskiego PH obornik raczej odpada, a co byscie zrobili jakby PH wyszlo jednak powyzej 6 ?

 

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patitek285    1
1 godzinę temu, zetorlublin7341 napisał:

jak masz dziury to miałeś drutowca w polu, od taki sens kropić ziemię na jesieni, ale pytaj się znawca hektarowca co to za robak i jak to zabezpieczyć zabka aby potem się nie zdziwić jak fuzaryjne więdnięcie ci zrobi robotę w polu kolego. to że pietka cala to nie sztuka, miasz masz mieć cały a dokładnie kutykule to jest 0,5 mm warstwa pod skórka żabka która zabezpiecza przed patogenami, taka naturalna bariera jak u ciebie skóra na rękach. jak to jest uszkodzone to pasuje zabezpieczyć aby potem się nie zdziwić bardzo, ale ja się nie znam mam wkoncu kilka arów czosnku to co ja tam wiem

Czyli jak dobrze rozumiem, takie uszkodzone ząbki mogę zaprawić i nikogo w przyszłości nie zatruje?

Znasz może jakąś zaprawę na robaka? Bo sadzę po ugorze uprawiłem jak mogłem ale drutowce zawsze mogą się pojawić bo dookoła nadal jest perz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

odpisałem ci Jacek. niby jest prestige forte ale on hamuje stozki wzrostu w czosnku trzeba bardzo uważać z ilością. są zaprawy do rzepaku na bazie neoktonidow ale one najlepsze na śmietki . był marschal, gaucho i chostation ale te już dawno wycofane sa. kolego glebogryzarkę masz? ja po wysiewie nawozów jadę glebogryzarka a drugi robi przede mną oprysk a ja uprawiam, daje dwa litry chloropifyrosu i uprawiam do 24 godzin niszczy całego drutowca. jak masz nicienie to to nie da rady i albo karencja kilka lat i uprawa roślin nie nicienio lubnych. rzepak jest super albo stosowanie środków typu vydate. basudin, albo są nowości trifender wp lub nemacid ale ten ostatni oprysk w roślinę a tamte doglebowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patitek285    1

Glebogryzarki nie mam bo dopiero zaczynam się "bawić" w uprawę czosnku, w tym roku sadzę na 2 arach więc nie jest to jakaś ogromna ilość(Chcę zobaczyć czy będzie na niego zbyt, najwyżej w przyszłych latach rozbuduję produkcje)

Drutowców po uprawionym ugorze nie mam, wytrułem wszystko cypermethrinem jednak obawiam się tego że na wiosnę przyjdą z łąki która jest dookoła.

Więc nie wiem czy teraz zaprawić i mieć spokój czy dopiero pryskać na wiosnę.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
to zrób tak kolego kup pirinexem na wiosnę rozrób w konewce i objedzie dookoła plantacji konewka i będzie ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EwaS    0

Witam, sprzedam czosnek zimowy Harnaś (4-5,5 cm) około 1000 główek. Tel. 669 040 768DSC_1142.thumb.JPG.57214b15433958cc236af39dfd7c617f.JPGDSC_1148.thumb.JPG.425cac5490232ae1da7c483372799e1b.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

Ja zasadzilem jeden kawałek bo jakby poszedł deszcz to by było ciężko, a teraz chwilę czekam i luskarka w ruch 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patitek285    1

Opłaca się sadzić teraz czosnek? Zapowiadają mroźny listopad i grudzień ale wiadomo jak to może być...  Więc może lepiej zasadzić teraz i mieć spokojną głowę z ukorzenieniem się na zimę? Czy trzymać się terminu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
patitek to jest loteria kolego , jaka pogoda będzie i w ogóle. coś jest rok przyspieszony i to bardzo bo ja już posiane zboża mam i czosnek posadzony względem tamtego roku o dwa tyg. co do listopada wątpię aby był mrózny, chociaż nigdy nie wiadomo co będzie i jaka pogoda będzie. ja zasadzilem aby się ukorzenil ale to może być albo ok albo powschodzi. to jest loteria i każdy musi zdać się na siebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ftl    17

Witam.

Panowie, czy można dać teraz obornik i gnojowice pod czosnek? Czy lepiej samą gnojowice?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Orientuje sie ktos ile sztuk zabkow do sadzenia moze wejsc na 1kg  z glowki 5.5-6 ? Oczywiscie mniej wiecej. Mam dwoch sprzedawcow sadzeniaka i kompletnie rozne wersje.

P.S

Oplaca sie dac swiezy obornik glownie bydlecy ze sloma? Czy nie ma sensu? Sezonowany niestety poszedl glownie pod kukurydze.

Dodadtkowo raczej bedzie wysiewane wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
nigdy nie łączy się obornika z wapnem w jednym czasie, było dać wapno miesiąc temu a teraz obornik. jak masz pH kiepskie daj wapno i sztuczne nawozy i sadz kolego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

No tak wlasnie myslalem. Nigdy nie daje obornika z wapnem, a juz napewno nie w krotkim czasie, ale wolalem zapytac.

Wapno 100kg na 10 ar granulowane. Bezpieczna dawka, czy mozna wiecej? 95% CaOC3=50%CaO

Polifoska jest bezpieczna? Planuje dowalic 100kg na 10ar + siarczan potasu tak jak pisalismy, bo nie wiadomo co tam za gleba jest, a badan nie bylo.

Szukac cos bezchlorkowego czy dac sobie spokoj?

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj