bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

s4lim3    7

do dowiedz sie jaka odmiana go interesuje, bo co z tego ze posadzisz ruska czy innego bialego jak bedzie chcial harnasia :)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vce    0

Zostało mi ok. 4 000 szt. Harnasia 4,5-5 z wiórem, mogę przygotować inaczej.

664 117 382  

 

IMG_20171028_122504_resized_20171102_095148940.png

IMG_20171028_122510_resized_20171102_095148546.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302
Dnia 21.10.2017 o 16:04, xraqued napisał:

Czosnek sadzony 2 tygodnie temu- wyszedł na wieszch, korzenie ponad 10cm. Co z nim zrobić ? Zostawić czy dosypać ziemi ?

 

Kolego ale czyżby to nie czasami hiszpan: ? 

otóż mam to samo co Kolega w/w ale mam właśnie posadzonego hiszpana a sadziłem ze swiadomością że to harnaś. Dlaczego?  kupiłem pare ładnych główek z marketu i pisało jak byk -harnaś ale teraz już wiem że to hiszpan, z tego wzgledu iż dziś sadziłem hiszpana typowo kupywanego itd. i jest to samo co sadziłem 3tyg. (obecnie ma ok.  7cm nad ziemią) temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xraqued    95

Harnaś, na razie dosypałem mu trochę ziemi i siedzi, niektóre wyszły na wierzch to mają z 5cm, ale to mało ich jest. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki788    0

A tak widziałem kolego ten filmik, no niestety ludzie którzy nie znają rolnictwa tak wszystko oceniają a potem nas że co rolnik posadzi i mu w polu urośnie i kasa do kieszeni. Ale jak nikt przy tym nie robi to zielonego pojęcia nie ma ile tak naprawdę się traci a zwłaszcza zdrowia....

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Tylko pozostaje zadac pytanie. Czy 100% sadzeniaka pójdzie jako jedynka? Czy 100% wzejdzie?czy przezimuje? Czy nie zachoruje i robak nie zje?  Mamy tylko jedno pewne w 100%, otóż zapierdziel bedzie co by nie było. A wklad spory jak na samo założenie plantacji. 

Ps. Przy 500tys.   Z pół hektara jaka obsada na m2 musi byc ? Czyzby jest to realne?  Jaka cene przyjęto.? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

zastanawia mnie jedna rzecz otóż czy posadzenie hiszpana  na wiosne zdałby egzamin, bo wydaje mi się ze cos z tego powinno wyrosnąć ,z tego wzgledu ze jak to nazwe ICH czosnek ma b.duzy wigor i powinien nadrobić zaległości zimowe. 

 

mój harnaś jak do tej pory wyglada ok. korzeń ładny i kiełka brak czyli narazie jestem spokojny jako nowicjusz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fifi123    0

Witam 

Czy ktos wie moze czy to zdaje egzamin: https://www.olx.pl/oferta/obcinarka-kwiatostanu-czosnku-zocapi-plz-3-CID757-IDmt55C.html jak dla mnie jak pedy sie pojawia i beda mialy juz ten pak to trzeba jak najwczesniej sciac  a z reguly przynajmniej w moim harnasiu sa zawiniete na wysokosci polowy rosliny wiec zeby usunac kwiatostan trzeba by bylo sciac polowe rosliny. Co o tym myslicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mynko    3

Witam. Przeczytałem to całe forum i zauważyłem sporo dyskusji na temat chemicznego zwalczania chwastów czyli w jakiej fazie, czym przysłać  lub tylko międzyrzędzia czy po całości. Panowie wystarczy sadzenie w tym przypadku czosnku opuźnić jak się to tylko da posadzić go w listopadzie co niesie za sobą dwie korzyści - nie martwisz się że szczpior urośnie zbyt duży a ukorzenić się zdąży a druga sprawa nie ma potrzeby na jesień pryskać od chwasty i na wiosnę do połowy kwietnia  jest czysto 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fifi123    0

Masz racje tylko ze gdy posadzisz go w listopadzie  nie zdazy sie dobrze ukorzenic pozniej ruszy na wiosne i bedzie bardziej podatny na choroby. Wiem to na wlasnym przykladzie z poprzedniego sezonu gdy skonczylem sadzic 20 listopada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
twix123    0

Witajcie Panie i Panowie, w zwiazku z niesprzyjajacą aura pogodowa mojcxosnek jeszcze nie posadzony. Ziemia przygotowana ale sadzic sie nie dalo wczesniej. Pytanie do was, sadzic czy nie sadzic ? Oto jest pytanie?? Mam przygotowany material do sadzenia harnasia ale nie wiem czy w tak poznym terminie to jest jeszcze sens.? Jakie są wasze opinie na ten temat?? Sadzic jeszcze w tym tygodniu czy jiz nie??? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, twix123 napisał:

Witajcie Panie i Panowie, w zwiazku z niesprzyjajacą aura pogodowa mojcxosnek jeszcze nie posadzony. Ziemia przygotowana ale sadzic sie nie dalo wczesniej. Pytanie do was, sadzic czy nie sadzic ? Oto jest pytanie?? Mam przygotowany material do sadzenia harnasia ale nie wiem czy w tak poznym terminie to jest jeszcze sens.? Jakie są wasze opinie na ten temat?? Sadzic jeszcze w tym tygodniu czy jiz nie??? 

Ja w tamtym tygodniu skończyłem sadzić, a w ubiegłych latach najpózniej 20 listopada sadziłem i czosnek dał radę, więc moim zdaniem śmiało możesz sadzić, bo przy takiej pogodzie jaka jest na pewno zdąży ukorzenić się przed zimą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patitek285    1

Witam, mam kilka pytań dotyczących hodowli czosnku. Czy opłaca się sadzić czosnek na 3 ha? Klasa ziemi to ok. III-IV. Jaki nakład jest potrzebny na początek i czy warto porwać się od razu  na posadzenie całego areału(3ha) czy zaczynać małymi odcinkami np. po 20/30ar. Warto kupować sadzarkę do czosnku czy lepiej zrobić ją samemu coś na wzór tej:

https://www.youtube.com/watch?v=9G6aNjWnj6c

Oraz czy warto robić kopaczkę do czosnku np. taką:

https://youtu.be/_JTxXoL4gfA?t=12

I ostatnie pytanie, jak wygląda obrywanie/obcinanie kwiatostanów? Czy są jakieś urządzenia do mechanizacji tego procesu? Bo nie chce mi się obcinać każdego kwiatostanu oddzielnie.

Pozdrawiam.

Edytowano przez Patitek285

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Opłaca to sie każda ilosc. Jeśli masz ludzi do pracy i paredziesiat tysiecy zł to możesz startować z tymi 3 ha. Kombajn najlepiej taki wiążący a urywanie kwaitow idzie dosc sprawnie w pare osob.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pilu    0

Witajcie, czy próbował ktoś sadzić czosnek na foliach do ściółkowania jak truskawki czy ogórki ? Zastanawiałem się na tym ponieważ brak ludzi do pracy skłania do eksperymentów, a mechaniczna obróbka nie zawsze jest skuteczna. Chemii też używam bardzo mało, a nawet wcale. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

twix - jak masz przygotowany to posadz, przecież nie wyrzucisz już teraz :) Jak pójdzie wszystko dobrze, to da radę :)

patitek - Twoje pytania troche śmieszne są. Pytasz o tak banalne rzeczy, a chcesz się porwać na 3ha. Posadź stary te 20-30 arów na próbe, zobacz co Ci na Twoich ziemiach rośnie, a jak już wyhodujesz te 20 tys handlowego towaru, obierz to ładnie i szukaj rynku zbytu. Jak będziesz miał 20 tys główek to sprzedawaj to na własną rekę, jak chcesz się porwać na 300 tys główek (3ha) to w pierwszym roku bez znajomości z handlarzami możesz spokojnie w następnym roku atakować 10ha bo towar Ci prawdopodobnie zostanie wiec będziesz miał czym sadzic :) Przy 20-30a spokojnie jakąś samoróbką posadzisz, wykopiesz pługiem trójką bez odwalnic i w 2-3 dni w parę osób masz po wykopkach, przy 3ha raz, że patrząc po dzisiejszych cenach musisz mieć minimum 42 tys na samego sadzeniaka + kombajn i sadzarkę za 70 tys ewentualnie z 10 etatowych pracowników żeby to w miarę szybko wyciągnąć z ziemi i najlepiej kontakt z kimś, kto by kupił chociaż część nieobieranego taniej, bo jak by Ci przyszło to wszystko obierać to jedna osoba Ci na godzinę obierze ze 100 szt (obierze, nie mówie o przekalibrowaniu, powiązaniu w bukiety i workowaniu) więc potrzebujesz roboczo 3 tys. godzin żeby cały towar z 300 tys obrać więc jedna osoba by Ci to robiła 250 dni przyjmując że robi po 12h dziennie bez przerwy, teraz kwestia ile masz osób do roboty i dziel te dni. Pomijam fakt że na taką ilość musisz miec dość sporą wiatę / stodołę / garaże przewiewne i pomyślaną konstrukcję żeby to powiesić ładnie. Reasumując, nie odrazu Kraków zbudowano, posadź na próbe i wybadaj rynek żebyś finansowo nie popłynął, chyba że masz luźne 60 tys i lubisz ryzyko i duzą dawkę adrenaliny to możesz działać :)

 

pilu - obawiam się, że pod taką włókniną może go grzyb zjadać bo będzie non stop wilgoć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj