bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

folyta    0

U mnie strasznie żółto na polu ale główka niby zdrowa, nie widać żadnych oznak choroby, może tylko te korzenie takie mizerne

post-141312-0-88095200-1497164715_thumb.jpg

Edytowano przez folyta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

Tomek42 dlaczego wywozisz pędy z pola?

 

Wywożę , kiedyś zostawiałem i szybciej to szło bo ciach i dalej a tak idziemy i do wiaderek potem na wózek albo taczki i z dala od pola , może pomyślałeś że sprzedaję to , nie ,choć widziałem kiedyś parę aukcji z tymi pędami że są do sprzedania.

Otóż do wykopków jeszcze powiedzmy ok miesiąc , może wcześniej może dłużej to zależy i te pędy leżą , nie wiemy jaka będzie pogoda ale któregoś roku było dość mokro , często padało i zauważyłem że to gnije i pleśnieje w tedy , nałażą na to jakieś robaki i też tam żerują , stwierdziłem że to mogą z tego być zawiązki chorób , grzyba i cholercia wie czego jeszcze , teraz od kilku lat wynoszę to z pola .

 

A tak dla ciekawostki ,kiedyś kiedyś , jak byłem w wojsku to a czosnek w kraju był tylko krajowy to w jednostce kisili ogóra w takich kadziach wielkich , czosnku jeszcze nie było a wojsko trzeba było czymś ukarmić i do tych kadzi sypali właśnie te pędy i musze powiedzieć że aromat był super . Potem już następne kiszenia to czosnkiem były normalnie zaprawiane ale te pierwsze to właśnie tymi pędami :).

 To tak tylko , ciekawostka z życia :)  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jak nie popada to będzie marny czosnek. Niestety nie mam możliwości nawodnienia. Posadziłem za daleko od gospodarstwa. A jak u was sytuacja?

 

Jakie macie metody wykopywania? Jakieś wyorywacze? Chętnie obejrze zdjęcia. Myślałem nad zrobieniem czegoś takiego http://alegratka.pl/ogloszenie/wyorywacz-podcinacz-do-warzyw-marchwi-28275412.html sprawdzi się czy potrzebne jakieś modyfikacje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaSZ1234e    1

u mnie ostatniej nocy troszke porosilo i czosnek zmienil sie nie do poznania, widac ze trzeba mu duzo wody teraz. Co do wyorywania to Twoja maszyna jakos nie wydaje mi sie aby za bardzo pomogla, bo to jest podcinacz korzeni np roslin szkolkarskich .Czosnek ma dosyc male korzenie wiec nic nie da ze je podetniesz a mozesz jeszcze glowke uszkodzic, tu chodzi o to aby czyms podwazyc, podniesc do gory te glowki, ja np mam taki plug konny jednoskibowy i bede probowal tym ,zobacze co z tego wyjdzie


ale nie wiem nie robilem nigdy tym podcinaczem wiec moze sie myle, sprobuj ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielM93    5

Ja kopię kopaczką do ziemniaków, tyle że ja sadzę czosnek nie na płasko tylko na redlinach jak ziemniaki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek3773    230

dokładnie takim nożem wyoruję , oczywiście  własnej konstrukcji + balast z 200kg jak jest sucho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

potwierdzam, spokojnie takim nożem wykopiesz tylko kwestia jego odpowiedniego dociążenia żeby się wbił w ziemie.

 

ja osobiscie kopę pług 3 skibowy z odpiętymi odwalnicami (sam lemiesz) - zdecydowanie lepiej się sprawdza niż taki nóż bo łatwiej się wbija w ziemie i żadne chwasty ewentualnie mu nie przeszkadzaja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

W jakiej rozstawie sadzisz czosnek że pasują pługi 3 skibowe? Może też tak sprubuje, mam 2skibowy i 3skibowy a i konny się gdzieś znajdzie B) Na szczęście chwastów brak. Efekt działania stompu, teściowej i suszy.

Zapowiadają na piątek deszcz więc rzuciłem na jarusa 100kg saletry. Późno już wiec mało N. Jary i ozimy opryskałem asahi, 3% moczniku 5% siarczanu Mg 3kg kristalonu niebieskiego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sokolam    5

100 kg saletry to na ha? bo tez mysle podsypac jeszcze swoj.... ale nie wiem ike teraz mu dac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

Co 33 cm. U mnie się to sprawdza, bo wystarczy że go delikatnie podbijesz od spodu i już ładnie wychodzi czosnek, chociaz u mnie jest zawsze tak że jak wykopuje to go odwala na jedną ze stron i zeby jechać pas obok na którą czosnek wyorywałem musze pozbierać pas wczesniejszy żeby nie rozjechać, ale ja osobiscie zawsze przestawiam się na następny i zbieram po 2 pasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielM93    5

@Paja71 czosnek sadzę dopiero od 2 lat i nigdy nie sadziłem na płasko właśnie dlatego żeby wykopywać go koparką do ziemniaków (zdjęcia w galerii), więc nie mam porównania. Jedyny minus to taki, że strata pola, bo mniej dużo się posadzi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czostek    2

Takim nożem oczywiście ze wykopiesz tylko musisz go odpowiednio pochylić czyli skręcić śrubę rzymską. Ja bym dospawal do tego ze dwie lemiesze pod kątem żeby lepiej to wyradlalo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

W tym roku sprubuje pokombinować z pługami

Saletry poszło 100kg/h. Miało być więcej ale już późno i nie chciałem azotem opóźniać dojrzewania bo później mogą być problemy z przechowywaniem. Gdyby to był koniec maja dostałby ze 150kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

Jak nie popada to będzie marny czosnek. Niestety nie mam możliwości nawodnienia. Posadziłem za daleko od gospodarstwa. A jak u was sytuacja?

 

Jakie macie metody wykopywania? Jakieś wyorywacze? Chętnie obejrze zdjęcia. Myślałem nad zrobieniem czegoś takiego http://alegratka.pl/ogloszenie/wyorywacz-podcinacz-do-warzyw-marchwi-28275412.html sprawdzi się czy potrzebne jakieś modyfikacje?

 

Takim nożem wyorywaliśmy Por i się super sprawdzało ale takie coś to samemu zrobić tylko albo jakiś "majsterek" zrobi za pół ceny bo trochę drogo a proste jak budowa cepa.

Na pewno się to sprawdzi skoro jest to do warzyw które siedzą w ziemi głęboko to i czosnek sobie da radę. Myślałem w sumie o wejściu w czosnek i zrobieniu takiego czegoś do wyorywania bo sprzedałem a teraz żałuję... :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Madej2502    2

Mam taki problem, a mianowicie znalazłem około 50 sztuk na plantacji tego typu czosnek - karłowaty (jakby zatrzymał się jego rozwój) oraz jakby zanikał korzeń. 
Jaka może być przyczyna ?
post-206504-0-83459600-1497555847_thumb.jpg 

post-206504-0-13215100-1497555899_thumb.jpg

 


.

 

post-206504-0-81333700-1497557250_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vce    0

Witam Koledzy

Od września zacząłem zaglądać na tę stronę  i dowiedziałem się wielu przydatnych wskazówek. Mam zasadzone kilka arów Harnasia na próbę  więc jest to nauka a nie uprawa. Podpowiedzcie proszę, czy teraz można podsiać normalną saletrą, czy musi być wapniowa ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zieleniak    5

Odnośnie sposobu wykopywania czosnku właśnie jestem na ukończeniu maszyny do kopania. Na pewno podczas pracy trzeba będzie co nieco przebudować ale mam nadzieję że spełni swoją funkcję. Zdjęcia poniżej

post-203751-0-56815300-1497644017_thumb.jpg

post-203751-0-36197200-1497644188_thumb.jpg

post-203751-0-16000000-1497691067_thumb.jpg

Edytowano przez Zieleniak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jestem nowy na tym forum, i mam pytanie czy teraz mozna czymś opryskać czosnek na chwasty? Uprawiam czosnek Harnaś tylko późno został wsadzony i do zbiorów jeszcze daleko a chwasty zarastają niesamowicie.
Z góry dziękuje za wszelkie wskazówki i odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj