bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

Kamil1996    18

Niektórzy wchodzą w warzywka żeby zwiększyć wartość gospodarstwa bo się zobowiązali w Bisnes planie np. jak coś brali. Więc może tutaj też coś takiego wchodzi w grę bo widziałem że kolega ma większe gospodarstwo i czasu pewnie i tak mało :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fifi123    0

Raczej nie bo marchew ma taka sama dochodowosc a roboty 100 razy mniej raczej chodzi o pieniazki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

Dlaczego masz takie duże ostępy co 4 rządki czosnku ? 
Czyli mówicie obornik nie bardzo ? Bo miałem plan zastosować dawkę obornika aby stanowisko było na prawdę dobre by czosnek się udał. Co do marchwi, wiem że powinno się ją uprawić w 2 roku po oborniku. 
Jestem młody więc chcę spróbować jakiejś nowej gałęzi produkcji w gospodarstwie, jeśli się uda można wtedy myśleć o rozwinięciu tego na większą skalę.
Macie jakieś sugestie i wskazówki dla przyszłego plantatora ? Bo niestety ale ciężko uzyskać jakieś informacje, a w okolicy niestety nikt nie uprawia czosnku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamil1996    18

Ja się dziwię że nie próbujesz warzywek które możesz zebrać kombajnem. Ale wiem że przy Twoich hektarach to pewnie brak czasu nawet by był a czosnek to przed żniwami akurat... :D

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

Ja się dziwię że nie próbujesz warzywek które możesz zebrać kombajnem. Ale wiem że przy Twoich hektarach to pewnie brak czasu nawet by był a czosnek to przed żniwami akurat... :D

A co byś proponował innego ? No fakt lepiej by było jakieś warzywko które można zbierać mechanicznie... Tylko że  z ziemniakiem, marchwią czy cebulą pewnie ciężko o zbyt ? i sprzedaż prosto z pola raczej lipa przechowalnie duże trzeba mieć ?

No czosnek to połowa lipca, myślę że akurat do żniw bym się z nim uporał... Narazie zbieram wszelkie niezbędne informacje by ruszyć z tematem. A co do zbytu na czosnek to akurat miałbym zapewniony.

Aż taki duży nakład pracy, że tak straszycie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90daniel    15

Słomek. marchew i ziemniak to bardzo proste warzywa do uprawy na bezpośredni zbyt pod przemysł bezpośredni.  Cebula może trochę gorzej ale mamy przynajmniej 90% pracy wykonanej mechanicznie w wszystkich trzech uprawach. Jak masz ochotę coś się dowiedzieć to pisz na priv i pogadamy mam rzut beretem do Ciebie więc mogę nawet na kawę wpaść i pogadać, przy okazji może doszkolę się coś od Ciebie w kierunku zbożowym bo tu kuleje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzys7272    2

a czy może ktoś z was kto uprawia czosnek mógłby odsprzedać duże zdrowe główki do sadzenia?

Będę potrzebował na 1,5ha

P.S Używacie obornika przed sadzeniem czosnku czy są jakieś przeciwwskazania aby dobrze nagnoić pole pod czosnek ?

Również zapraszam do kupna zajmuje sie tym od lat wytlumacze co i jak mam materiał w c3 i C2

post-169940-0-76712700-1492507879_thumb.jpg

post-169940-0-77697300-1492507922_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1974    0

witam jak tam u was czosnek jary pryskacie na grzyba i robaka i na chwasty moze jakies fotki 

 

Edytowano przez andrzej1974

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

jak będziesz potrzebował namiar na kogoś kto ma dużo towaru z kujawsko-pomorskiego to pisz na priv, w tym roku ma jakies 160tys główek posadzone a jakość na pewno dobra bo sam widziałem, a na rozmnożenie bierze ode mnie więc swojego jestem pewny :)

 

 

nie ma to jak 18kwiecień i 10cm śniegu :)

Edytowano przez s4lim3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
supermarjo    0

Fusilade Forte 150EC- mogę prysnąć opryskiwaczem ciągnikowym na całość czy lepiej ręcznym tak by starać się nie spryskać czosnku tylko same miedzyrzędzia? Mógłby spalić czosnek? [organizm szkodliwy to perz właściwy, jeśli macie coś lepszego to proszę o pomoc]

  

Co roku pryszczę Fusilade i nigdy jeszcze go nie przypaliło . Ja głównie stosowałem na owsik i chwastnicę i bardzo dobrze działał ( tylko owsik musi mieć te minimum 3 liście i chwastnica też, po prostu tak jak w etykiecie napisane. Jeśli chodzi o perz to też działa ale w tej najwyższej dawce, najważniejsze żeby perz był wyrośnięty na te 10-15cm no i ciepła pogoda. z innych środków na jednoliścienne to Targa Super (czy jakoś tak) lecz nie wiem czy to ta sama sustancja czy inna bo nie stosowałem (zawsze brałem ten tańszy ;)

Też sie zastanawiam , ciekawy jestem czy używał ktoś środek boxer że syngenty? Ma rejestracje na czosnek a nikt o nim się nie wypowiada alternatywa dla pendimetaliny? Na jesien boxer na wiosnę stomp poprawka lontrel i pole czysciutkie, - taki mam pomysł na przyszły rok hehe.

 Boxerem prysnąłem na wiosnę (właśnie z ciekawości) głównie ze względu na przytulię i przetaczniki (nie było możliwości opryskania na jesieni ) i  buło to około 4-5 kwietnia br. chwasty duże, niektóre nawet większe (a powinny być jak najmniejsze) no i na dzień dzisiejszy chwasty dwuliścienne silnie wychamowane, blaszki liściowe trochę poskręcane ale czy na 100% je weźmie bardzo wątpliwe, tym bardziej że teraz mocno się ochłodziło. Dobrze podziałał na miotłe ( dawka 4l/ha).

 

A pomysł masz dobry, oby tylko udało się go zrealizować ;) co do jesieni to tego boxer można by jeszcze spróbować z czymś zmieszać żeby zwiększyć spektrum działania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Zależy od rozstawu. Rozstaw dostosowuje się zazwyczaj do swoich maszyn. Niektórzy sadzą 3 rajki na przejazd, inny 4, spotkałem się już nawet z pięcioma na przejazd. Według mnie na hektar potrzeba między 20 a 25 tysięcy główek. U niektórych pewnie będzie to ciut mniej, u innych więcej. Mi dokładnie wychodzi +/- 24 tysiące glówek przy moim rozstawie. Przyjmuje, że z jednej główki ladnych, zdrowych zębów, po odrzuceniu środków jest 7-8 zębów do sadzenia.
Wszystko prosto sobie policzyć. Musisz tylko wiedzieć rozstaw w jakim chcesz sadzić + wymiary działki i można policzyć co do ząbka :) Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slomek    186

Zależy od rozstawu. Rozstaw dostosowuje się zazwyczaj do swoich maszyn. Niektórzy sadzą 3 rajki na przejazd, inny 4, spotkałem się już nawet z pięcioma na przejazd. Według mnie na hektar potrzeba między 20 a 25 tysięcy główek. U niektórych pewnie będzie to ciut mniej, u innych więcej. Mi dokładnie wychodzi +/- 24 tysiące glówek przy moim rozstawie. Przyjmuje, że z jednej główki ladnych, zdrowych zębów, po odrzuceniu środków jest 7-8 zębów do sadzenia.

Wszystko prosto sobie policzyć. Musisz tylko wiedzieć rozstaw w jakim chcesz sadzić + wymiary działki i można policzyć co do ząbka :) Pozdrawiam.

Czyli rozumiem na 1hektar wychodzi około 170 tyś ząbków z czego pewnie zbierzemy około 150 tyś główek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzys7272    2


Czyli rozumiem na 1hektar wychodzi około 170 tyś ząbków z czego pewnie zbierzemy około 150 tyś główek ?
Tak jest mnie wchodzi 180 tys na hektar . Nie przesadzaj z iloscia na poczatek bo z tym jest naprawde bardzo duzo roboty . W zeszlym roku zatrudnialem sezonowo 4 osoby i same czyszczenie czosnku i obcinanie korzeni , robili najlepsi 9 kg na godzine . Policz sobie ponad 100 roboczogodzin na tone potem sortowanie. Masa roboty .
Gdzie masz załatwione zbyt jeśli mozna wiedziec ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzys7272    2


Krzys o co Ci chodzi mówiąc czyszczenie? Jak suszysz czosnek?

Skrzynki plastikowe 1000 sztuk wchodzi po 3 kg a reszta to regaly z siatki ogrodzeniowej . Bo mam kombajn ktory obcina szczypior i jestem zmuszony doctakiego suszenia . A czyszczenie polega na usuwaniu resztki ziemi zeby ladnie wygladał bo duzo sprzedaje do sklepow i na targi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Czyli rozumiem na 1hektar wychodzi około 170 tyś ząbków z czego pewnie zbierzemy około 150 tyś główek ?

Z wsadzonego zęba jak Bozia da zabierzesz jedną główkę. Na hektar tak jak pisałem wyżej 20-25 tysięcy glówek, co daje nam 150-200 tysięcy ząbków wsadzonych. Podaję Ci widełki, bo tak jak pisałem każdego rozstaw różni się o parę centymetrów, stąd te różnice. Trudno podać dokładną rozsade, tak jak możemy zrobić to w przypadku zbóż, rzepaku etc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zieleniak    5

Coś się dzieje z tym moim czosnkiem niedobrego. Oceńcie sami proszę. Pozostałości po ząbkach do sadzenia gniją i przez to wg mnie żółknie cała roślina a liście stają się wiotkie. Po ściągnięciu starej łuski widać nową główkę która wygląda jak na zdj. Co zrobić i najważniejsze co to może być???      

Wszelkie podpowiedzi mile widziane. Pozdrawiam

post-203751-0-58691300-1493054429_thumb.jpg

post-203751-0-01838400-1493054499_thumb.jpg

post-203751-0-88815300-1493054682_thumb.jpg

post-203751-0-95954400-1493054748_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fifi123    0

Prysnij Dursbanem 3 l /ha i jakis od grzyba powinno pomoc

 

Ps. Mozna czyms pryskac czosnek od chwastu przy wzrosci czosnku 15-20 cm?

 

Edytowano przez Fifi123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj