bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

s4lim3    7

BomberRol - u was pod lublinem tam czosnek sadzą, lubują się chyba w tzw. szerokolistnym czyli tym czosnku z niskim szczypiorem :) Ja osobiście o kontraktacji czosnku nie słyszałem, atakować możesz skupy i handlarzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paja71    0

Witam,

Koledzy, powiedzcie czy pryskaliście na wiosne Nolfonem 450sc ? I czy można go stosować na czosnek w wielkości szczypioru 15 - 20 cm (Hiszpan) a drugi dopiero się pokazuje 0,5 - 1cm (Harnaś). 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Igor1979    2

Kurczę, ja mam T 25 i sadziłem sadzarką w rozstawie co 10 cm ząbki. zredukowałem biegi do najwolniejszego czyli bieg terenowy na biegach polowych. I jakoś nie szło sadzenie dla 2 osób. Trzy już dawały rade swobodnie. S4lim3 jak prędkością jazdy Tobie wychodzi na mf255 skoro piszesz, że sam sadzisz na 3 rzędy. Jakoś tego nie wyobrażam sobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tzw szerokolistny to stara odmiana wloska dosc popularna w moim rejonir w latach 90 zostala wyparta na rzecz harnasia z powodu latwego wymarzania i podatnosci na choroby co do kontraktacji kolego szukaj kto ci broni ale zeby sie porywac na 1ha od razu to powodzenia zarowno z kosztami zalozenia plantacji jak i z wiedza jak czytam noektore tu poradu to czasem smiac mi sie chce a potrm czytam ze maly porosl . Kolego mozesz stosowac select ale polece ci agil ma mniej toksyczne dzialanie na czosnek a i mozesz go stosowac jak czosnek ma 30 cm wysokosci i tylko po kilku slonecznych dniach zeby liscie mialy wosku co do nawozenia saletrowego panowie poczekajcie jeszcze troche niech sie zrobi cieplo i niech ma z 15 cm w tedy wam szybciej pobierze azot co do nawozow nie polecam saletry za szybko uwalnia azot lepszy saletrzak wolniej dostepny jest i dluzej a co do recepty na czosnek krotka i sparawdzona sadzic jak najgrubszym nie walcowac na jesieni poczekać az chwast pojdzie dac 3l stopmu i jeden randapu na ha na wiosne jak ma 10 cm dac saletrzak i zostawic nie bronowac bo stopm przestanie dzialac po tym oprysk fastac na wgryzke z topsinem i zostawic potem na jednoliscienne pokropic miedzy czasie dwa opryski siarczan magnezu i przed kopaniem a po oglowieniu raz
nskorpionem i tyle mozecie jeszcze dac cos potasowego po oglowieniu. Nie radzeb przesadzac z srodkami bo czosnek jest strasznie wrwzliwy na fitotoksycznosc. Zycze powodzenia w 2017 r:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BamberRol    0

Dzięki kolego ☺
A jak wyglądają mniej więcej koszty uprawy 1ha czosnku pytam ponieważ nie liczylem wszystkiego dokładnie tylko ogólnie a nie chcialbym sie później zdziwić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr778    33

Tak tak czekajcie z nawozami azotowymi najlepiej do sierpnia i tylko saletrzak wtedy pobierze ich najwięcej :)  .Racja, z niektórych porad można się pośmiać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

kolego poczytaj sobie od jakiej wielkości czosnek zaczyna najefektywniej pobierać nawozy, a dwa forma azotowo amonowa jest  tym względzie lepsza od samej azotanowej że roślina nie dostaje od razu strzała, tylko delikatniej pobiera składnik, ja ci tylko mówię jak postępuję u siebie, i póki co ani nic nie spaduje, i rośnie bardzo ładny towar. Kolego koszt założenia trzeba liczyć na około 20 tyś zł w zależności od odmian, szerokolistne i harnaś tańsze a za tzw odmiany ruskie nawet i więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BamberRol    0

Spora inwestycja ale myślę że warto, bo jak się wszystko uda to da się zarobić dobry pieniądz :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamek1942    6

A ja mam takie pytanie czym pryskacie na chwasty jedno i dwuliścienne oraz najważniejsze czy to robicie ręcznym czy ciągnikowym opryskiwaczem. Stompem jedziecie na wiosnę??

Zetorlublin duzo tez zalezy od gleby mianowicie jej składu itp.

Bamberrol 1 ha czosnku to naprawdę jest kupa kupa i jeszcze raz kupa roboty,oczywiście zależy ile osób koło tego będzie robić.Jeżeli juz tak bardzo się napaliłes to chociaz 0.50ha ma początek to tez duzo.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr778    33

Rośliny ozime wiosną nie powinny czekać na azot lepiej już by azot czekał na rośliny.Saletrzaki zaleca się wymieszać z glebą bardziej nadają się pod rośliny przedsiewnie .Na start pogłównie najlepiej nadaje się saletra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paja71    0

adamek 1942 ja pryskałem na jesień stompem a teraz zastanawiam się nad NUFLONEM i właśnie pytałem czy ktoś pryskał już tym środkiem i jakie są rezultaty. Opryski i nawożenie robię opryskiwaczem spalinowym Sthill sr450 (polecam super sprzęt) ale nie mam zbyt dużo do pryskania 0,5h


zetorlublin7341 pryskałeś może tym środkiem Nuflon ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

20 tys na start przy 1ha czosnku wydaje mi się mało, patrząc na ceny czosnku z ostatnich 2 lat. Same nawozy + opryski do wydatek ~5 tys. W tym roku 20 tys to na sam materiał sadzeniowy :).

 

Igor - ja jadę polową jedynką + skręcony na pompie + sadzarka jest tak zrobiona, że mam taśme przed sobą, czosnek pod ręką i swobodnie moge od góry rzucac czosnek i jedynie ''przeczesywać'' go palcami i w puste pojemniki dokladać, bo sadzę grubym zębem zawsze. Żeby nie było, zdarza się, że muszę krzyknąć głośno ''stop'' jak gdzies się zagapię albo nieudolnie próbuje wyciagnac z jednego pojemnika podwójny czosnek, ale na rządce 300m zdarza mi się to z 5 razy (no chyba że już sadze którąś godzinę bez przerwy to i koncentracja i chęci siadają :) ). Co do chwastownika, stosuje się go w czosnku tylko wymaga systematyczności :)

 

adamek - na jednoliścienne agil, na dwuliścienne tylko miedzyrzedzia bo spalisz czosnek (poprawcie, jesli się myle). Ja osobiscie zrobilem sobie ustrojstwo na przód ciągnika, mianowicie belka z 4 kolankami na których są dysze, całość podpinana pod opryskiwacz (jedną z sekcji) i zarówno na wiosne stompem, jak i jakims agilem, lotrelem i innymi środkami chwastobójczymi kropie same międzyrzędzia. Może trochę więcej jazdy, bo każdą rządke musisz pojedyńczo przejeżdzać ale albo masz do wyboru jechać po całości polowym albo plecakowy + kapturek i międzyrzędzia (co przy małym areale jeszcze jest do zrobienia)

 

 

ja osobiście daje na pierwszy rzut głównie saletrzak + yara mila corn w proporcjach 3/1 + lekka brona. Potem leci topsin z dursbanem, potem stomp, potem odzywka fosforowa a później no to już patrze co sie dzieje, ale głównie to odzywki total, w późniejszym okresie fosfor / potas,  bi58, dursban, signum, topsin, luna, rovral(o ile bedzie do dostania jeszcze). Z końcem kwietnia dorzucam skromnie saletre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamek1113    0

Panowie mam pytanie. Mam okazję sprzedawać czosnek do różnych restauracji jednak wymagają oni ode mnie żebym wystawil im fakturę na ten czosnek. Jestem rolnikiem ryczałtowym wiec w jaki sposób mogę to załatwić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy o VAT w sytuacji, gdy nabywcą produktów rolnych jest czynny podatnik VAT, jest on zobligowany do wystawienia faktury na tę okoliczność. Należy sporządzić ją w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał trzeba przekazać sprzedawcy.

Jakie dane powinien zawierać taki dokument?

Faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako "Faktura VAT RR" i zawierać co najmniej:

  1. imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy;
  3. numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną;
  4. datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury;
  5. nazwy nabytych produktów rolnych;
  6. jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów;
  7. cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;
  8. wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;
  9. stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku;
  10. kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych;
  11. wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku;
  12. kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie;
  13. czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

Dodatkowo, koniecznym elementem faktury jest oświadczenie rolnika ryczałtowego, które powinno brzmieć: “Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

I w tym wypadku nabywca czyli jak mówisz restauracja wystawia fakturę a nie jak to bywa że sprzedający wystawia , ale pewnie restauratorzy wiedzą jak to ugryźć gdy kupują towar od rolników , tu chodzi o vat .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak nie mam głęboko sadzonego czosnku i ma już 5 cm, a zastosuje teraz Stomp'a to nie będzie problemu? Nie zaszkodzi mu, nie przyhamuje czosnku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamek1942    6

s4lim3 to znaczy się ze na jednoliścienne pryskasz normalnie z góry agilem ???  na miedzy rzędzia tez właśnie miałem pisać o takiej belce na przód ciągnika na jeden przejazd, tylko małe tylko, nie zagniecie się ziemi kołami, a tą belkę podpatrzyłem w sadzie znajomy tak pryska pod drzewkami na chwasty, w czosnku tym trzeba by było jechać bardzo precyzyjnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Stomp nie zaszkodzi. Pryskam jary w dawce 3l a ząbki są ledwie przykryte. 

Dziś na hiszpana i harnasia sypnąłem saletre w dawce 150kg, ornakowi dam papu gdzieś za tydzień. Jak na razie pole czyściutkie, jesienny zabieg afalonem i glifosatem dał rade tylko w kilku miejscach widać samosiewy pszenicy ozimej. Zastanawiam się czy tak jak w zeszłym roku jak czosnek będzie miał 10cm najpierw ruszyć ziemię a później 4l stompu. Tylko jak ruszę ziemię to afalon przestanie działać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Igor1979    2

Po zimie już tego afalonu tam nie ma więc bez obawy. Najwyżej nasiona chwastów na wierzchnią warstwę ziemi wyrzucisz i będą skutecznie kiełkować. 

 

Edytowano przez Igor1979

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

adamek - kiedyś pryskałem po całości, ale od kiedy mam to ustrojstwo pryskam tym. Co do zagniatania ziemi - ja sadzę sadzarką, więc przejazdy międzyrzędziami mam. Czy ja wiem czy tak precyzyjnie, jak pójdzie po łodydze to pół biedy, nawet jak liść dostanie jakiś stomp czy agil to mu nic sie nie stanie jak inny kropią po całości. Na pewno mniej odchoruje niż kropiony polowym po całości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj