bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

gwozd    104

Według agrofy.pl w czosnku zarejestrowany jest ITCAN 60 SP , zapobiega wyrastaniu w szczypior oraz kiełkowaniu. Może został potraktowany czymś takim? Sadzeniaka kupowałeś czy swój?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pilu    0

A odpowie mi ktoś czy przemarznięty Jarus się do czegoś jeszcze nadaje ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr778    33

wsadz kilka sztuk do doniczki z kwiatkiem na parapecie i zobaczysz za kilka tygodni co z niego wyrośnie o ile wyrośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam ! chciałbym posadzić hektar czosnku mam wiele pytań tylko nikt nie chce mi pomoc . szukam chętnej duszyczki która miałaby na sprzedaż główek czosnku na hektar oraz pomoc w uprawie Pozdrawiam !!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam ! chciałbym posadzić hektar czosnku mam wiele pytań tylko nikt nie chce mi pomoc . szukam chętnej duszyczki która miałaby na sprzedaż główek czosnku na hektar oraz pomoc w uprawie Pozdrawiam !!!!

 No ambicje masz ładne, ale sądzę że cię trochę przerastają. Pierwsze co to doświadczenie w uprawie. Po drugie posadzenie pierwszego ha czosnku to nie są małe pieniądze.. Trzecie, na ha czosnku przydał by się sprzęt który ułatwi ci uprawę który też za free się na gospodartwie nie pojawi.

 

Z mojej strony polecał bym ci chociaż pierwszy rok pomniejszyć ten areał, abyś zapoznał się z czosnkiem, jego uprawą, wymaganiami, ochroną, pracą. Ja nie doradzę ci zbytnio doświadczeniem wole to pozostawić doświadczonym, ponieważ ja czosnek mam 2 rok. Pierwszy raz wsadziłem tylko aby zobaczyć uprawę. Teraz wsadziłem więcej. I warto to zrobić, bo popełnić błąd na ha, a na paru arach.. chyba rozumiesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

i poczekaj do wrzesnia jak sie zaczyna skup czosnku do sadzenia, chyba że chodzi Ci o wiosenny, to już odchodzę od tematu bo się na nim kompletnie nie znam i nie chce poznać :)

 

Ale tak jak kolega RobenDesiewicz napisał, pomniejsz o pół, a nawet 1/3 z tego zasadź na początek, nawet jak masz doświadczenie w uprawie warzyw to 1ha może przerosnąć Twoje oczekiwania. Pomijam fakt, że przy cenach które były w sezonie (teraz jest 2x drożej) to za dobry materiał sadzeniowy musiał byś wyłożyć na dzien dobry ok 20 tys zł + opryski, nawozy, ludzie więc ze 30 tyś. pasuje mieć na start, a czy przetrzyma zime, urośnie na Twojej ziemi, uda Ci się go wykopać i sprzedać, ew. czy po drodze coś go nie zniszczy daleka droga. Mówi się, że kto nie ryzykuje ten szampana nie pije, więc jak jesteś w stanie przetrzymać ewentualne niepowodzenie które Cie będzie kosztować 20-30 tys zł to ryzykuj, osobiscie bym zaczał od 20-30 ar.

 

jak coś pisz na priv, co jakiś czas zaglądam jak nie ma sezonu to odpowiem na pytania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Ja tam jestem zdania, że jak nie posmarujesz to nie pojedziesz. Jak nie zaryzykujesz to szampana też nie wypijesz - proste.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Diwad890    10
Napisano (edytowany)

a on nie był jakims stopkiełkiem kropiony ?

 

mateuszzasadni - a co Ty obsadzać harnasiem hektar na wiosne zamierzasz ? :)

tak jak mówie zaprawiałem primusem b baytanem trio i vertigo niczym innym nie kropiłem nasienie miałem swoje,posadziłem na poplonie 'peluszka' a pod kożeń sypałem sól potasowa i polidap

Według agrofy.pl w czosnku zarejestrowany jest ITCAN 60 SP , zapobiega wyrastaniu w szczypior oraz kiełkowaniu. Może został potraktowany czymś takim? Sadzeniaka kupowałeś czy swój?

 

nie niczym takim nie kropiłem,a jest mozliwosc ze on ukorzeni sie na wiosne ?

 

 

 

Edytowano przez Diwad890

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak jak mówie zaprawiałem primusem b baytanem trio i vertigo niczym innym nie kropiłem nasienie miałem swoje,posadziłem na poplonie 'peluszka' a pod kożeń sypałem sól potasowa i polidap

 Diwad.. Czemu stosujesz sól potasową w czosnku? Sól zawiera bardzo duże ilości chlorków na które czosnek jest bardzo wrażliwy. Dużo tego zastosowałeś (kg/ha)? Przed sadzeniem sypałeś? Na czosnek najlepiej jest stosować potas w formie siarczanowej, który nie zawiera chlorków. 

 

Czosnek jest rośliną nie chlorkolubną, zbyt duża ilość chlorków zniszczy korzenie.. Prawdopodobnie to może przyczynić się do tego że nie może się ukorzenić. Tyle mogę powiedzieć bo więcej faktów nie znam. Dużo tego posadziłeś?

 

Jeśli się mylę to proszę poprawić, ekspertem nie jestem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7
Napisano (edytowany)

borys - po części się zgodzę, ale nie do końca. Inwestować kasę można, jak ma się wizję zysku, a My tak naprawdę nie wiemy nawet z której części Polski kolega jest. A nie od dziś wiadomo, że południowa część Polski i woj, lubelskie słynie z produkcji czosnku, bo mamy do tego dobre ziemie. Ja nie mówie, że na innych ziemiach nie urośnie, bo ''coś'' zawsze wyjdzie, teraz jest tylko pytanie czy satysfakcjonuje nas czosnek max 5.5 cm, czy chcemy mieć od 5.5cm, albo inaczej, jaki kaliber interesuje naszego kupca. Pomijam kwestie, że ten i wcześniejszy rok jest wyjątkowy i sprzeda się wszystko bez większego problemu, ale 4 lata wstecz na ''trójke'' czyli 5 cm nawet patrzeć nie chcieli, 5.5-6 brali jak ich uprosiłeś a powyzej 6 cm dawali Ci 60 gr i w jego przypadku wystarczy, że zainwestuje 30 tys zł, wyjdzie mu 5-5.5 cm max, będzie kijowy rok na handel czosnkiem i bez stałych odbiorców którzy biorą co roku bez znaczenia czy idzie czy nie (a przypuszczam, że takich nie ma skoro chce dopiero zacząć) wyhoduje 130 tys głowek którymi będzie karmił świnie albo sprzedawał poniżej kosztów produkcji, więc rok zamknie na dużym minusie a kolejne nasadzenia czosnkiem na słabej ziemi o średnicy 5-5.5 cm mija się z celem, dlatego osobiscie posadził bym 30ar i zobaczył w pierwszym roku jak to się je. No chyba, że mamy doczynienia zupełnie z odwrotną sytuacją, tj ma kontakty, u niego w okolicy sadzą czosnek i rośnie, ma zaplecze, maszyny, ludzi i luźne 30 tysi to jak najbardziej, próbować i walczyć z nowym wyzwaniem :)

 

 

Dawid - jak bedziesz mial możliwość, weź wykop jakiegoś delikwenta, ja u siebie też to zrobie i zobaczymy, ale jak wykopiesz to weź go opłucz i pokaż fotke od strony korzenia

Edytowano przez s4lim3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

s4lim4, to wszystko racja co piszesz, ale ja mam inne podejście do życia. Pewne w życiu są dwie rzeczy: podatki i śmierć, a reszta zależy od nas samych. Bez ryzyka do kasy nikt nie dojdzie. Można stopniowo, tak jak mówisz, ale są tacy, którzy pierdzielą rozsądne podejście do takich spraw i albo się uda i zarobią albo nie. Ja z własnego doświadczenia wiem, że im więcej masz towaru to łatwiej to sprzedać, niż mniejsze ilości. Zawsze złapiesz jakiś kontakt, coś zakombinujesz i się sprzeda :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

Ryzyko zawsze jest , lata były różne przecież , a to pogoda , a to nie pogoda, nie uradzaj i klęska urodzaju , do tego dochodzą takie czynniki jak ilość sprowadzanego towaru z zewnątrz i to tez ma wpływ na nasz rynek zbytu, wiemy jak klient patrzy na to , generalnie interesuje go cena i tyle , czosnek to czosnek dla większości więc i s4lim3 jak i borys mają swoje racje a na zadane pytanie przez Mateusza jest ciężko odpowiedzieć a co dopiero doradzić :).

  Czynnik przeciw to brak doświadczenia a przy hektarze bez tego to trochę bym wyhamował, to kawał pola i nie jest to przecież zboże :).

Pozdrowionka wszystkim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Diwad890    10

 Diwad.. Czemu stosujesz sól potasową w czosnku? Sól zawiera bardzo duże ilości chlorków na które czosnek jest bardzo wrażliwy. Dużo tego zastosowałeś (kg/ha)? Przed sadzeniem sypałeś? Na czosnek najlepiej jest stosować potas w formie siarczanowej, który nie zawiera chlorków. 

 

Czosnek jest rośliną nie chlorkolubną, zbyt duża ilość chlorków zniszczy korzenie.. Prawdopodobnie to może przyczynić się do tego że nie może się ukorzenić. Tyle mogę powiedzieć bo więcej faktów nie znam. Dużo tego posadziłeś?

 

Jeśli się mylę to proszę poprawić, ekspertem nie jestem.

właśnie pierwszy raz stosowałem sól potasową,i tydzień po rozsianiu soli dowiedziałem sie  że czosnk nie lubi chlorków,jest jkaś szansa że na wiosne bedzie jeszcze coś z tego ?

jest mozliwosc usuniecia chemicznie chlorków z gleby? da sie jeszcze jakoś uratowwać czosnek jak został podsypany sol potasowa i sie nie ukozenił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr778    33

Po zimie z chlorków po nawozach w ziemi nie ma śladu zostają wypłukane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

właśnie pierwszy raz stosowałem sól potasową,i tydzień po rozsianiu soli dowiedziałem sie  że czosnk nie lubi chlorków,jest jkaś szansa że na wiosne bedzie jeszcze coś z tego ?

jest mozliwosc usuniecia chemicznie chlorków z gleby? da sie jeszcze jakoś uratowwać czosnek jak został podsypany sol potasowa i sie nie ukozenił

 Pytasz o szanse, tego nie wiem, ale jak nie będzie korzenia, to jak będzie miało rosnąć. Może się coś odratuje, zależy w jakim jest stanie większość korzeni. 

 

Jedyną możliwością jest wypłukanie chlorków. Tak jak odpowiedziano wyżej, podczas zimy chlorki się wypukają, może nie w całości. Na pewno na wiosnę stężenie chlorków będzie znacznie mniejsze, ale musiały by się odbudować korzenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Diwad890    10

 Pytasz o szanse, tego nie wiem, ale jak nie będzie korzenia, to jak będzie miało rosnąć. Może się coś odratuje, zależy w jakim jest stanie większość korzeni. 

 

Jedyną możliwością jest wypłukanie chlorków. Tak jak odpowiedziano wyżej, podczas zimy chlorki się wypukają, może nie w całości. Na pewno na wiosnę stężenie chlorków będzie znacznie mniejsze, ale musiały by się odbudować korzenie.

Do góry kiełek po mału wychodzi z ząbka,i ma 2 kożenie może cos z tego bedzie,jak wyjdzie z ziemi na wosne to popryskam jakąś odżywką ukożeniającą,wykopałem 2 tygodnie temu jeden ząbek z pola i wsadziłem go w doniczce w piwnicy w oknie i już ma 2 liscie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do góry kiełek po mału wychodzi z ząbka,i ma 2 kożenie może cos z tego bedzie,jak wyjdzie z ziemi na wosne to popryskam jakąś odżywką ukożeniającą,wykopałem 2 tygodnie temu jeden ząbek z pola i wsadziłem go w doniczce w piwnicy w oknie i już ma 2 liscie

 Poczekaj spokojnie do wiosny, jak już będzie się robić ciepło zobacz czy kiełkuje, ocen sytuację. I jakaś odżywka mu nie zaszkodzi, tylko nie dawaj dużych stężeń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

W tym sezonie zrobiłem eksperyment. Na 1ar dałem sól potasową około miesiąca przed sadzeniem. Jak na razie niczym się nie różni od reszty. Zobaczymy jaki będzie plon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

W jakich warunkach przechowujesz czosnek? Czy mógłbyś opisać swoją przechowalnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Normalna chłodnia/przechowalnia. W tym roku pogoda taka, że w ogóle nie trzeba włączać agregatu, bo wewnątrz cały czas temperatura 0-2 stopnie. Ciemno bez dopływu światła żeby nie budzić go do życia. Bez potrzeby nie wchodzę żeby nie wpuszczać światła ani wilgoci z dworu.
Czosnek tradycyjne pokalibrowany w wiązkach popakowany w worki po 25kg lub bezpośrednio ułożony w stosy na paletach tradycyjnie i tyle :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj