bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

Jakie dawki dajesz tego Polimagu S, Siarczanu potasu, Superfosfatu na ha?
Przyłączam się do pytania o zaprawe. W tym roku zaprawiam nasienna 75 ale przydało by się cos jeszcze od robaka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

 noo to z 2 ha trochę kasy wpadnie, u mnie 3 rzędy za c330 wychodzi jakieś 26tyś główek x 7 ząbków licząc

 

 

Od sadzenia do pieniędzy to droga długa i często wyboista.

 

Amofoska z tego co wiem zawiera chlor. 

micgal39533

  Widzę że stosujesz dużo fosforu bo superfosdar i polidap. W czystym składniku ile dajesz nawozów?

W tym roku bez obornika na ściernisko z pociętą słomą poszło 100kg mocznika i poplon z gorczycy który urósł na około 70cm. Po orce rozsiałem polimag s w dawce 500kg/ha, co dało 50kg azotu ale czy potrzeba aż tyle? 40kg fosforu 75kg potasu i 25kg magnezu no i bor, miedź mangan, cynk. Reszte PK dam w postaci siarczanu potasu i superfosfatu wzbogaconego tak żeby potasu wnieść 300kg a fosforu 180kg. 

Niestety dopiero dzisiaj dostałem wyniki badań gleby i wychodzi 

kategonia agronomiczna gleby mineralna średnia

pH 6,91

P2O5  zawartość niska 10mg

K2O    zawartość średnia 15,1mg

Mg      zawartość niska  4mg

zmienić coś w moim planie nawożenia? Oczywiście azot i magnez na wiosnę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

to jest amofoska npk z borem bez chloru co do dawkowania to kilka stron wcześniej pisałem ile wysiałem w tym roku
a jeszcze do tego poszedł obornik

co do zaprawy to ja w tym roku kinto duo + funaben plus i w betoniarce ;) a na robaka to raczej nie ma bo musiałbyś mieszać z tym na grzyba a nie wolno mieszać ;)

azotu się chyba nie da przedawkować w czosnku

Edytowano przez micgal39533

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie dawki dajesz tego Polimagu S, Siarczanu potasu, Superfosfatu na ha?

Przyłączam się do pytania o zaprawe. W tym roku zaprawiam nasienna 75 ale przydało by się cos jeszcze od robaka.

 

Wiesz co, staram się nie przesadzać z nawożeniem, mam ok 0,3ha. Wszystkiego daję w równych proporcjach tj. 3X50kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam was, mam takie pytanie. Czy jak posadziłem czosnek 12 dni temu to mogę to spryskać jeszcze na chwast stompem czy czymś? Albo Roundup to chyba nie można? Prosił bym odpowiedź bo przy miedzy mi zaczyna rosnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz820narew    7

stomp to max 3 dni od siewu/sadzenia tak słyszałem :)


Panowie posadziliście już wszyscy czosnek ??? ja zamierzam w następnym tygodniu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

A dlaczego glifosatem nie można? Czosnek już na wierzchu? W zeszłym roku gdzieś po 2-3tygodniach od sadzenia prysnąłem 1,5l afalonu + 5l glifosatu i było czyśćiutko, na wiosnę ruszyłem ziemię i poszedł stomp jak czosnek miał 10-15cm. Miałem robić doświadczenie z dewrinolem ale się zagalopowałem i opryskałem wszystko stompem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

glifosat smialo sie stosuje poki czosnku nie widać na wierzchu, stomp stosuje sie przed puszczaniem pierwszych korzeni ale jak sadzisz na 7cm gleboko to stomp nawet tam nie dojdzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Qba66666    0

Witam wszystkich, chciał bym zapytać kto z okolic kielc ma do sprzedania czosnek do sadzenia. Nie znam sie na tym i chciał bym na próbe posadzić około 1 ara. Jaka ilość będzie mi potrzebna na 1 ar? Pozdrawiam


Tak sobie myslę, że jednak 1 ar to zdecydowanie za mało. Jaka jest wielkość uprawy minimalna żeby bylo to opłacalne i żeby w dwie osoby można było to uprawiać. W pierwszym roku z uprawy chce uzyskać materiał sadzeniowy na większą uprawe na przyszły rok. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

ok 20 tysięcy główek potrzebujesz na 1ha, ale w 2 osoby i bez sprzętu (?) i logistycznego podejścia (?) nie masz szans tego uprawić. Dochodzi kolejna kwestia, że pewnie prosto z pola będzie Ci ciężko sprzedać i wszystko będzie trzeba sprzedać obierane, więc jedna osoba, NIE wprawiona obierze MAX 700 głowek za 10h. Z 10 ar będziesz miał jakies 14tys głowek, a pesymistycznie trzeba liczyć ok 10 tysięcy. Więc dla jednej osoby jest to syte 2 tygodnie pracy zajmując się tylko i wyłącznie tym. Dochodzi kwestia handlu, pakowania itd więc gdzies kolejne godziny będą uciekać. No i zasadnicze pytanie, te 2 osoby miały by wyżyć tylko i wyłącznie z uprawy czosnku ? Jeśli tak, to średnio zarobku z 1ha jest 35-40 tysięcy w normalnym roku, teraz tylko kwestia jak godnie chcecie życ :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Qba66666    0

Dziękuje za szybka odpowiedż. Sprzęt mam ponieważ uprawiam truskawki 1ha. do zbioru zatrudniam panie z ukrainy, to po zbiorze truskawek będą zajmować się czosnkiem. Zysk z truskawek z 1 ha jest podobny, tylko że jednego roku zarobi się 35-40tys a drugiego 0-5tys odliczając koszty oprysków i pracowników. Nie zwiększam, ani nie zmniejszam nigdy areału tylko co roku mam 1 ha. Mam własne żródło i staw z wodą przepływową i system nawadniania pola. Z tego co czytałem czosnek potrzebuje dosyć duzo wody. Czosnek planuje sadzić w miejscu gdzie przez ostatnie 2 lata sialem gorczyce do zaorania. Rolnictwo nie jest moim żródłem utrzymania, a jedynie dodatkowym żródłem dochodów.


Jeśli planuje uprawę na 0,5 ha to w tym roku musze posadzić 10ar żeby miec minimum 10tys główek na przyszły rok? Ile potrzebuje materiału sadzeniowego na te 10 arów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

No to troche zmienia postać rzeczy jak jesteś w temacie rolnictwa i tym sie ''zajmujesz''. Co do karkulacji zysków, też trzeba do tego z dystansem podejść - jest to roślina która od momentu sadzenia do momentu kopania siedzi 9 msc w ziemi, w między czasie na swojej drodze też napotyka wiele problemów, bo może przemarznąć, zachorować, robak zaatakować, niesprzyjająca pogoda podczas kopania i czosnek rozejdzie się w ziemi czy normalnie ziemia mu nie spasuje albo za mało nawozu i nie urosnie i wtedy zaczyna się kłopot. Różne lata są. W tym roku z 1ha wyhodowanego godnego towaru spokojnie wychodziło się 70 tys na czysto (bez obierania) i problemu ze sprzedaża nie było żadnego, a sądzę że jak ktoś w tym roku tylko obierany sprzedawał to i 100tys mógł zobaczyc, ale ze 4 lata wstecz za obieraną jedynkę nie miał kto zapłacić 60 gr, za dwójke 30 gr a o trójce można było zapomnieć żeby sprzedać na sztuki i trzeba było sprzedawać na tzw. ścinke (odpady) po 1-2 zł za kg o ile ktoś to chciał kupować. Na giełdach nie szedł, ogólnie była kaplica i wtedy drastycznie zysk z 1ha spadł do 20-25 tys. na czysto a wiele ludzi po prostu nie było wstanie tego sprzedać - mówie o sytuacji na południu Polski czyli powiaty miechów, proszowice, kazimierza wielka gdzie jest zagłębie czosnku w południowej części kraju. Ale zeby była jasność - nie neguje Twojego pomysłu. Wg mnie dobrze jest zrobić tak jak pisałeś, że zasadzić te 10a i z tego na następny rok miec 0.5h - przy tej ilości możesz już szukać jakiegoś rynku zbytu bo troche towaru będzie, a nawet jak by się okazało że to nie interes dla Ciebie to tracisz zdecydowanie mniejszą kasę niż zaczynając o 0.5h. Pamiętaj, że po wykopaniu czosnek trzeba gdzieś suszyć, niestety nie da się go rzucic na kupe

 

Trzeba zakładać na 1ha ok 120tys-150 tys ZĘBA (wszystko zależy czym sadzisz i jak gęsto). Proporcjonalnie na 10ar potrzebujesz ok 14 tys zęba. Zakładam że będziesz sadził harnasia, więc potrzebujesz ok 2 tysięcy główek (średnio głowka ma ok 7 dobrych pazurków, reszta to środki którymi się nie sadzi - no chyba że jest się zdesperowanym :) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Qba66666    0

s4lim3 masz może do sprzedania taki czosnek do sadzenia? 2 tys główek? albo może wiesz kto ma? będę wdzięczny za informacje :) z truskawkami tez tak kolorowo nie jest jak sie wydaje, tez jest ważna pogoda, choroby grzybowe, szkodniki i zbyt za "godziwe" pieniądze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

ja już miesiąc temu zakończyłem handel, a u mnie w okolicy nie znam nikogo, kto by miał na sprzedaż a zwłaszcza teraz jak jest pora sadzenia, bo ludzie ząbkują a nie handlują. Obawiam się, że troche za późno się zainteresowałeś tematem, ale próbuj, zostaje pewnie jakieś ogłoszenia na olx albo tutaj ktoś może się znajdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

kurde niektórzy już skończyli handel a ja się dopiero będę zabierał na poważne handlowanie:D jak takie będą ceny to może się uda uzbierać na jakiegoś nowego konika :D 

A powiem Ci s4lim3 że za obierany to spokojnie w tym roku się 100tyś przekroczy z ha. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Zdajecie sobie sprawę z tego ile teraz będzie nowych nasadzeń po tym co napisaliście?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj