bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

borys11    2

Ozimy nie nadaje się do długotrwałego przechowywania, dlatego trzeba go wspomóc :D
 


Zawsze myślałem że karencja na środek ochrony roślin to liczba dno od zabiegu do zbioru rosliny gdzie normalnie sobie rosnie i może w tym czasie metabolizować substancje aktywną. W ten sposób jak piszesz to można by np opryskać truskawki signum, następnego dnia zerwać owoce, potrzymać je 2 dni w lodówce i można bezpiecznie jeść

 

Jarego mam więcej niż ozimego. Z ozimym dopiero zaczynam, mam go 2raz. Z jarym nigdy nie miałem problemów z przechowywaniem nawet do sierpnia. Ciekawe jak sprawdza się preparat ITCAN 60 SP  http://agrofy.pl/wyszukiwarka  może łatwiej byłoby przechowywać ozimy bez wyrastania? Stosawał ktoś?

 

Myślisz, że jak dzisiaj jest żywność wytwarzana? Żyjemy niestety w erze, gdzie wszystko jest walone nawozem i opryskiem. Ja praktykuje pryskanie fungicydem na tydzień - dwa przed zbiorem i uważam, że mój czosnek jest i tak 10x zdrowszy i ekologiczny od tego, który można kupić w markecie itd. Nie mówię, że to jest dobre, ale dzisiaj każdy liczy, kalkuluje i chcę towar przetrzymać jak najdłużej żeby było jak najmniej strat. Znam takich magików, którzy jadą z truskawką, czereśnią na giełdę, że nie zdąży dobrze oprysku wchłonąć. Niestety takie czasy "nastali". Nowotwory nas zjedzą.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Daje ktoś z was obornik pod czosnek? Na jednym polu jestem zmuszony zrobić rok przerwy, ponieważ posadziłem tam czosnek drugi rok z rzędu. Po tegorocznych wykopkach, bliżej jesieni chcę tam nawieźć oborniki, zaorac i na wiosnę posiać jakiś poplon (gorczyca, ew. łubin) żeby przyszłej jesieni posadzić tam czosnek. Jaka dawka żeby było dobrze, ale żeby nie przesadzać? 40t na ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamek1113    0

witam

Niewiem co sie dzieje z moim czosnkiem robi się cały żółty. Początkowo myślałem ze to od wiosennych przymrozków bo były żółte tylko końcówki ale teraz robi się cały żółty. Pryskany 3 razy a grzyba i na robaka, odżywki. Z korzeniem jak narazie nic sie nie dzieje.post-148120-0-49267900-1465648661_thumb.jpgpost-148120-0-47688400-1465648840_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

czosnek to i tak nie pryskasz przed samym kopaniem ale weźcie takie ogórki. wieczorem się pryska a rano następnego dnia się zbiera :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czy na opielony do czysta czosnek mozna opryskac jakims doglebowym srodkiem teraz czy pozostaje tylko reczne i mechaniczne zwalczanie? Czosnek wiosenny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U was też taka susza?

Dokładnie, sucho - a na deszcz się nawet trochę nie zapowiada. Dzisiaj niby jakieś chmury deszczowe były to spadło parę kropel - prawie nic. Ziemia tak sucha że nie da się nic wbić..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Ja wczoraj orałem kawałek 30a na głęboko, to przy orce na 30cm kurzawa za ciągnikiem jakby ktoś cement zamiatał taka susza...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

To racja , marnie z tym deszczem , to juz trzeci rok, w zeszłym to zaorać na jesień w ogóle nie było można , a teraz potrzebne jest trochę tej wody , kurcze ,, trochę,, to tak tylko mówię bo wiadomo ile jej potrzeba , do zbiorów nie długo a nie ma z czego naciągnąć , nie tylko czosnek , zboża także przecież , truskawka już się kończy i też lipa przecież była . W sumie to nie wiem jak to rolnictwo pociągnie.

 

   Ja już przy czosnku prawie nic nie robię , co wieczór przejdzie się i po troszkę pousuwa ręcznie chwastów i wszystko , no można jeszcze jakby tak paliło cały czas to tylko mikroelementy dolistnie .  Wczoraj wykopałem parę główek , jest ładny ,zdrowy ,korzenie długie ale trzeba żeby nabierał a nie ma z czego ciągnąć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

W piątek u mnie troche popadało, przeszła burza ale to nie wystarczy na długo. Trzeba zainwestować w nawadnianie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

Ja też tak myślę , ale i wody u nas brak, nie wiem ile kosztuje zrobić odwiert , może ktoś się orientuje to chętnie posłucham jak i co z tym bo nie wiem nic , ale wieczorem też poczytam w necie o tym :).  Tyle że jak ktoś praktykował to ma wiedzę bezcenną na ten temat a nie tam ogólnie z netu :).  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

A jak już mówiłem to wkleję zdjęcia tego wykopanego czosnku , może coś zobaczycie tam nie dobrego, jednak kilka oczu jak spojrzy to nie to samo co jeden człek :).  Robiłem takie eksperymenty, sadząc rzędami duże ząbki, średnie i małe no tu na zdjęciach są własnie z tych 3 kategorii,też mam kawałek sadzone z tych środkowych blaszek nawet :) ale także różne zaprawy dawałem i też nawet całkiem bez zaprawy troszkę. Zobaczymy na końcu jakie różnice będą , w wielkości to już trochę widać ale efekt końcowy po wykopkach :)

 

 

post-147006-0-02212900-1465739095_thumb.jpg

post-147006-0-32772700-1465739112_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Ostatnimi laty z deszczem jest coraz gorzej. Ci co mają nawadnianie są na wygranej pozycji. U mnie czosneczek też ładny, zdrowy ale sucho! Nic więcej mu teraz nie potrzeba żeby naciągnął. Woda, woda, woda i jeszcze raz woda potrzebna.

Co do studni głębinowej, to jak przyjeżdżają wiercić firmy biorą od 100 do 200 zł za metr wiercenia i wiercą dopóki nie dowiercą się wody.
U mnie sąsiad wiercił to woda była na 70m, ale jak wiercili gminę po sąsiedzku to dowiercili się na 170 m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamek1113    0

Czy ktoś odpowie mi na moje pytanie co z tym moim czosnkiem? Martwić się pryskac czy juz za późno? Może chociaż na przyszłość jakas uwaga?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Deszcz  :P  od samego rana piękny spokojny deszczyk i według prognozy ma tak byc cały dzień.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Taki równy, spokojny parogodzinny deszcz to coś najlepszego. Ziemia ładnie nasiąknie. O wiele bardziej daje niż w godzinne oberwanie chmury. Chociaż u mnie ani kropli, więc byłbym zadowolony z czegokolwiek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wam jak tak chociaż troszkę pokropi.. U mnie już ze 2 tygodnie miał padać deszcz według pogody. Co z tego jak nawet kropla nie spada..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Gmina Bychawa na granicy z gminą Zakrzew

Cały dzień pada,czasem dosyć mocno a na podwórku nie ma za dużych kałuż za to na polu błoto. W dobrym momeńcie ten deszcz bo już sucho zaczynało się robić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Dobrze wam jak tak chociaż troszkę pokropi.. U mnie już ze 2 tygodnie miał padać deszcz według pogody. Co z tego jak nawet kropla nie spada..

 

U mnie to samo. Niby codziennie pada w moim regionie wedle pogody i to obficie tylko ja tego deszczu od dwóch tygodni na oczy nie wiedziałem. Prędzej mi cegła z nieba na łeb spadnie, niż ten ich deszcz, który zapowiadają...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

No ja to już dostawałem kręćka przez ten brak opadów ale wczoraj były dwa zrzuty , raz 10 minut a drugim razem 25 minut padało, dziś 15 minut deszczu , można powiedzieć że człowiek szczęśliwy się zrobił hihi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj