bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

grzecho    0
Napisano (edytowany)

skrzyp nie koniecznie jest wyznacznikiem kwaśnej gleby - miejsca, w których rośnie mogą być podmokłe, zlewne, mogą przebiegać tam sączki od melioracji (ma on bardzo długie korzenie sięgające ponad metr). Po zbiorze starane powinno załatwić sprawę

Edytowano przez grzecho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

No podmokłe miejsce to nie jest, chociaż dawnymi czasy wody gruntowe były tu bardzo wysokie.
Jaką preferujecie dawkę wapna na wieloletnie ugory?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Zrób badanie gleby, kosztuje kilkanaście zł i godzinkę chodzenia po polu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Teraz nie przelece, bo rośnie tam jary czosnek, ew. po zbiorze.

Wziąłem kolejny wieloletni ugór w dzierżawę. Ile radzicie sypnąć wapna? Działka ma dokładnie 23 arów. 500kg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

a mi własnie brat załatwił 20a hiszpana kropiąc go na dwuliścienne jak kropił zboże, sezon zaczynam na minusie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

Teraz nie przelece, bo rośnie tam jary czosnek, ew. po zbiorze.

 

Wziąłem kolejny wieloletni ugór w dzierżawę. Ile radzicie sypnąć wapna? Działka ma dokładnie 23 arów. 500kg?

 

No to będziesz miał wojnę z perzem :), ja dwa lata walczyłem i teraz można powiedzieć ,że jestem górą choć jeszcze franca wyłazi gdzie nie gdzie .  pół tony wapna to hektar prawie , może na raz trochę za dużo , ja miałem takie dwie działki po 20 ar ugoru, dałem po 200 kg z magnezem  na każdą w drugim roku to samo , teraz chyba też tak samo dam po zbiorach . W sumie to nie badałem tej ziemi na tych działkach, tak sobie sam przewidziałem dawkę :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

No to będziesz miał wojnę z perzem :), ja dwa lata walczyłem i teraz można powiedzieć ,że jestem górą choć jeszcze franca wyłazi gdzie nie gdzie . pół tony wapna to hektar prawie , może na raz trochę za dużo , ja miałem takie dwie działki po 20 ar ugoru, dałem po 200 kg z magnezem na każdą w drugim roku to samo , teraz chyba też tak samo dam po zbiorach . W sumie to nie badałem tej ziemi na tych działkach, tak sobie sam przewidziałem dawkę :)

Nie będę miał żadnej wojny :) na chwilę obecną głównie bazuje na dzierżawach takich kawałków po 20-30 arów po ugorach. U mnie nawet o rowy zaczynają się bić tak ziemi brakuje.

Tam gdzie w tym roku skrzyp rośnie też był ugór i to taki 20 letni rok temu, w innym kawałku również. Problemu z perzem brak. Dużo ludzi zawsze mówi, że po ugorach mają właśnie problem z perzem, a ja nie wiem co to perz :)

 

W internecie podane są różne dawki wapna. Przedział jest spory, bo od tony, nawet do 4 na hektar, więc rozpiętość troszkę jest. Pytanie jeszcze jakie, sypkie czy granulowany, jaka firma czy to już bez różnicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7
Napisano (edytowany)

kupiłęm fajną odzywke - king life, w 3 różnych odmianach dostępna, fosforowa (NPK) 12,3,48!, potasowa 8/10/40 bodajże i total 20/20/20, 5 kg kosztuje 54 zł, na 100l wg. etykiety 350-450g także kosztowo dość dobrze idzie chociaż przeszukałem ''internety'' i nigdzie tego nie widzę, więc albo do bani szukam albo to jakiś wynalazek ;d. Wczoraj wkońcu pogoda, poszedł signum i odzywka fosforowa ze względu na niską temperature, wkońcu dzis i jutro ma być ciepło więc idzie total 20/20/20  i dursban odstatni raz zarówno dursban jak i azotowa odżywka, pora przejść na potas i ostatni strzał z fosforu, drugi raz panida ale tylko międzyrzędzia, ale na szczęście kropione ciągnikiem - koniec chodzenia z plecakiem :)

Edytowano przez s4lim3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam1208    0

Panowie jak kształtowała się w ubiegłym roku cena czosnku prosto z pola? Chciałbym kupić sporą ilość ale najpierw muszę to przekalkulować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

Adam, my już rozmawiali ale mniej więcej Ci określe jak to u mnie wyglądało (takie zagłębie czosnkowe)

 

początek sezonu, zaraz na dzień dobry 5-5,5 kosztował 40, 45 gr,  6 i wiecej 60 groszy na dzien dobry. Warszawka, Poznan i Wrocław się ruszył i nagle tydzień później poszedł adekwatnie do tego co pisałem na 50gr/70-75 gr. Koniec sezonu dla mnie (czyli wrzesień) ciężko było dostac po 60 gr za dwójke, a 80-90 za jedynke jeśli z taką ceną się wyskoczyło do sprzedającego, a wiem coś o tym bo dla kolegi który wiem że tutaj zagląda (pozdro Alan) chciałem gdzieś ze sprawdzonego źródła dobrać jedynki w tej cenie to ja mu sprzedawałem (cena umówiona na początku sezonu) to każdy mi drzwiami przed pyskiem strzelał :)

 

Tak jeszcze dla ciekawości, ten mały który został na samym burym końcu czyli gdzieś handlowany w październiku w kalibrze 4-4,5 cm sprzedałem za obieranego po 50 gr i to koleś się pytał czy na pewno po tej cenie mu sprzedam, a tydzien temu stały odbiorca się odezwał żebym od tamtego odebrał to on mi da po 60gr za takie maleństwo także rok się dobrze zamknął, nawet bardzo dobrze. Troche czosnku poszło (szczególnie hiszpan i ruski/zimowy który był sadzony 15stego września, ogólnie czosnku przynajmniej u nas nie brakuje, ale dużo się mówi o jakiś kawałkach przypsutych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

Kurcze sucho jak na pustyni , ostatni deszczyk był 6 maja do dziś ani kropli , taka wakacyjna pogoda tyle że do wakacji jeszcze trochę czasu a rośliny krzyczą  pić pić :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

U nas padało cały zeszły tydzień i ten do wtorku, ale teraz też zapowiadają sahare.
Tomek skąd jesteś?
Jak u was kwiatostany? Też już Puszczają?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

Nie, jeszcze nie puszczają , jestem z Dolnego Śląska ,powiat Dzierżoniów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

No dziś przyszła chmura , i , sypnęło zamiast deszczem to gradem , jak nie kijem to pałą, teraz wieje że chce dach z chaty zerwać , co za maj :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamek1942    6

panowie co sie dzieje w tym roku z tym grzybek czym pryskacie czosnki ??? bo żółknie i wylatuje pomocy ;] help

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciapk1111    0

Witajcie mam problem z czosnkiem wiosennym wszystko bylo ok a nagle wszystko zaczelo zolknac na jednym polu mam 25ar I moze z 500sztuk jest ok a takto zolto a na drugim wyglada to post-188667-0-72490500-1464607784_thumb.jpg pryskalem na grzyba signum I azotowka dolistna I korzenie so bardzo krotkie moze z centymetr prosze o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ftl    17

Panowie, jaki teraz uzyc srodek na chwasty? Dość mocno ruszyly do gory i przerastaja w niektorych miejscach czosnek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj