bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

borys11    2

Orientuje się ktoś gdzie można zrobić analizę gleby na podstawowe pierwiastki, ph, itp.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Analizę gleby można zrobić w okręgowej stacji rolniczo chemicznej.

https://schr.gov.pl/p,73,okregowe-stacje-chemiczno-rolnicze

Najbliżej mam do Lublina a wyniki można sciągnąć przez internet. PKMgpH kosztuje kilkanaście złotych.

 

Jak czosnek jest taki dużu to jaka jest bezpieczna dawka pendimentaliny?

 

Dzisiaj odwiedziłem pobliski targ i tam na straganach świerzy czosnek :blink:  i handlarze twierdzą że to polski. Główki duże, wygląda jak harnać cena około 2zł za główkę zależy od wielkości. To może być polski?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

O tej porze nie kupisz świeżego polskiego czosnku z tego co wiem. Jak świeży to na pewno nie polski. Takie jest moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czostek    2

na pewno to nie polski. egipski wygląda podobnie do harnasia. 

 

co do pendimentaliny (pendigana) to najlepiej zapytaj kogoś kto sprzedaje środki ochrony roślin. producent zaleca stosować raz max jaK CZOSNEK MA 10CM. 

 

ja pryskam zawsze właśnie jak siewki chwastów są malutkie i wystarcza. zdarzały sie lata ze mmiałem duzo chwastów ale nawet ani razu goalm nie pryskałem bo szkoda mi było czosnku uszkodzić dla mojej wygody. jeśli nie masz duzo to wez plecakowy opyskiwacz i pokrop międzyrzędzia goalem i zniszczy chwasty. ale najlepiej przepielić moim zdaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Analizę gleby można zrobić w okręgowej stacji rolniczo chemicznej.

https://schr.gov.pl/p,73,okregowe-stacje-chemiczno-rolnicze

Najbliżej mam do Lublina a wyniki można sciągnąć przez internet. PKMgpH kosztuje kilkanaście złotych.

 

Jak czosnek jest taki dużu to jaka jest bezpieczna dawka pendimentaliny?

 

Dzisiaj odwiedziłem pobliski targ i tam na straganach świerzy czosnek :blink: i handlarze twierdzą że to polski. Główki duże, wygląda jak harnać cena około 2zł za główkę zależy od wielkości. To może być polski?

Ja pryskam zawsze dwa razy stompem i nigdy nie usskodzilem sobie uprawy. Na ludzki rozum: skoro nic mu się nie dzieje jak ma 10cm, to tym bardziej mu nie zaszkodzisz jak jest duży i ma 30cm. Ja na dniach będę robił właśnie drugi zabieg stompem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104
Napisano (edytowany)

Czosnek mam czysty ale zauwarzyłem że w czerwcu stomp zaczyna przepuszczać chwasty więc pomyslałem żeby może pod koniec maja zrobić poprawkę

 

Dziś zakupiłem signum 0,5kg za 140zł w następnym tygodniu mam zamiar pryskać. A co na trzeci ostatni zabieg? W zeszłym roku dawałem switch ale jest potwornie drogi. Próbował ktoś infinito?

 

Kupiłem tez saletre wapniową   http://www.yara.pl/crop-nutrition/products/yaraliva/6118-yaraliva-calcinit/    kiedy tym najlepiej opryskac i czy moge do tego coś jeszcze dorzucić? np kristalon pomarańczowy? No i czy wogóle jest sens pryskać czosnek saletrą wapniową czy lepiej zostawić ją na truskawki i maliny?

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2
Napisano (edytowany)

Stosował ktoś kiedyś nuprid 200SC w czochu? Jeśli tak,to jak dawkowaliscie? 25ml środka na 100l wody jak na etykiecie?

Edytowano przez borys11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gwozd nie miesza się saletry wapniowej z  zadnymi kristalonami itd najlepiej jakbys osobno opryskał saletną wapniową a po kilku dniach kristalonem. 

 

infinito w zeszłym roku na ogórku stosowałem dosyć fajny środek .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesio31    4
Napisano (edytowany)

Witam,

Wszyscy pisza tylko o zimowym, a w jarym robił ktoś już fungi?
Mój na jakieś 10 cm, wczoraj poszedł drugi raz stomp 2,5 /ha i nie wiem co teraz należy zrobić - może ktoś podpowie?
Z góry dziękuję

Edytowano przez grzesio31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak kilka dni temu poszedł u mnie signum a wcześniej jakies 2 tyg topsin był   bo zaczęły blednąć końcówki a u nas co kilka dni deszcz presja na grzyba ogromna 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesio31    4
Napisano (edytowany)

To ja pryskajac porzeczke 2 tyg temu dałem penkozeb (nie wiem czy to działa, ale przejechałem ) oraz jakieś plonvit opty i chyba tytanit.
Końcówki też mam jasne, ale wyżej pisali że to od zimna i już sam nie wiem.
Ile tego Signum? Kiedy czosnek zaczyna rosnąć w główkę? Bo mam tylko 4 rzadki tak na próbę i nie bardzo się orientuję?

Stomp zabije rumian 5 cm? Bo po posadzeniu pryskalem plecakowym i wyszło kilka omijakow, ale teraz przejechałem belka herbicydowa , więc raczej powinno być dokładniej

Edytowano przez grzesio31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Witam,

Wszyscy pisza tylko o zimowym, a w jarym robił ktoś już fungi?

Mój na jakieś 10 cm, wczoraj poszedł drugi raz stomp 2,5 /ha i nie wiem co teraz należy zrobić - może ktoś podpowie?

Z góry dziękuję

 

 

Mój ma teraz ze 20cm. W poniedziałek dostał druga dawkę N i 3l stompu, w środę mikrokomplex star i topsin.Dzisiaj miałem pryskać nurellą i kristalonem pomarańczowym ale wieje a po południu ma być deszcz. Później pójdzie to co na ozimy czyli pewnie pod konoec maja signum i bi58 a dalej może infinity

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymeku    0

Witam,

mam pytanie, w jakich proporcjach należy rozrabiać Kristalon pomarańczowy ponieważ kristalon mam a już opakowania i etykiety nie.Wiem że wczesniej ktoś pisał jakie są proporcje ale nie mogę trafić na stronę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalwwe42    1

Ja tydzień temu zastosowałem na grzyba ZAFTRA 250 SC( azoksystrobina) w dawce 1l na Ha to był pierwszy zabieg.  a teraz myślę koło 20 maja prysnąć switch 62,5 wg (cyprodynil , fludioksonil)2 zabieg. CZy switch przytrzyma mi czosnek już do zbiorów czy raczej wątpliwe?

Mój czosnek dzisaj skończyłem pielić. Do tej pory nie stosowałem żadnych herbicydów a jak przyszło ciepło to za tydzień był zarośnięty jak tarzan. 7maja poszła pendimetalina 4l/ha. W poniedziałek chcę go zasilić . Mam kristalon pomarańczowy i mam pytanie. chcę do tego kristanolu dołożyć trochę boru i molibdenu. na 100 litrów wody ile tych pierwiastków można by było dołożyć?

czy ktoś pryskał czosnek em farma probiotics i jakie efekty to przyniosło?

przepraszam za błędy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7
Napisano (edytowany)

to jak wszyscy pytają to w końcu i ja zapytam :)

 

Moj wczoraj dostał topsin, bi i wapnowit. Ok 20 maja pójdzie signum. Ale tak z bratem się zastanawialiśmy, bo zawsze dokarmialiśmy czosnek typową odżywką 20/20/20 n/p/k, w tym roku stwierdziłem że oprócz tego dam jeszcze ten wapnowit na zmiane, bo tam azotu troche jest a w tej fazie sie przyda, a dodatkowo jakiś magnez, cynk, miedź, bor i wapń (i chyba tyle) więc to zapotrzebowanie o którym wszyscy piszemy w brakujące pierwiastki powinno być chociaż częściowo zredukowane. Ale naszła mnie jeszcze jedna myśl, tylko nie wiem czy słuszna dlatego pytam Was o zdanie. Myślimy z bratem nad odżywianiem go głównie w azotową odżywkę do końca maja, a później jak zaczyna robić główke przesiąść się na zmianę w odżywki czysto potasowe i fosforowe, tylko nie wiem czy to jest słuszna decyzja ale stworzyliśmy własną teorię, że teraz azot jest potrzebny na zrobienie masy zielonej, a potem już nie potrzebuje żeby szczypior był ogromny, tylko skupił się na tworzeniu główek do czego potrzebny jest fosfor i potas (?). Co wy o tym sądzicie ? Tak jak pisałem na początku, odkąd sadzimy czosnek, zawsze do końca był zasilany standardowo agroleaf 20/20/20 i główki były ładne, więc nie chciał bym jemu (a przede wszystim sobie) krzywdy zrobić :)

 

rafalwwe - na em szkoda kasy, testowałem to, wydałem kupe siana i ani czosnek się niczym nie różnił od tego który nie był na em hodowany, ani ziemia nie stała się bardziej ''pulchna i żyzna'', chyba że to już kwestia ziemi - rędzina

Edytowano przez s4lim3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czostek    2

s4lim3 chopie toz to teraz do tego doszedłeś? :) przeciez wiadomo z przy wiązaniu główki azot juz nie jest tak potrzebny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

no tak, tylko że mi nie chodzi o ograniczenie azotu w czasie tworzenia główki tylko całkowite odstawienie azotowego dokarmiania i przejść tylko i wyłącznie na fosforowe/potasowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymeku    0

To słabo szukasz.

Dziękuje za odpowiedz jesteś nisamowicie pomocny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    499

Dziękuje za odpowiedz jesteś nisamowicie pomocny

 

 

Nikt nie będzie pisał co kilka stron tego samego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymeku    0

Nikt nie będzie pisał co kilka stron tego samego. 

Jak nie chcesz to nie pisz może napisze ktoś inny, nie jesteś jedyny na tym forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2
Napisano (edytowany)

no tak, tylko że mi nie chodzi o ograniczenie azotu w czasie tworzenia główki tylko całkowite odstawienie azotowego dokarmiania i przejść tylko i wyłącznie na fosforowe/potasowe

No powiem Ci szczerze, że ja po ogłowieniu jadę 2-3 razy potasem. Nie daje mu już potem azotu, bo po jakiego grzyba? Wczoraj dostał fosforowo-azotową odżywkę.

 

Pryskacie już strobilurynami ? U mnie wczoraj poszedł właśnie Scorpion 325 SC

Edytowano przez borys11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    499

Jak nie chcesz to nie pisz może napisze ktoś inny, nie jesteś jedyny na tym forum.

 

 

a myślisz że komuś innemu będzie się chciało od nowa pisać to samo? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzecho    0

no tak, tylko że mi nie chodzi o ograniczenie azotu w czasie tworzenia główki tylko całkowite odstawienie azotowego dokarmiania i przejść tylko i wyłącznie na fosforowe/potasowe

 

Zbyt długie dokarmianie azotem w dużych dawkach nie jest dobre choćby ze względu na to, że gorzej przechowuje się po zbiorze (ale to może bardziej istotne w wiosennym).

W zimowym faza kiedy roślina wypuszcza pęd kwiatostanowy (strzałkuje) jest ostatnią fazą wzrostu rośliny i od tego momentu azot jest potrzebny w minimalnym stopniu - wtedy potrzebny jest najbardziej potas. Jedyne co bym zmienił na Twoim miejscu to zamiast zrównoważonych dawek 20-20-20 po ogłowieniu podawał bym mu coś z mała zawartością azotu 10 a większą potasu 31.

Saletrę wapniową z dobrym skutkiem stosowałem w uprawie pomidorów ładnych parę lat temu ale w czosnku jakoś nigdy nie miałem okazji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czostek    2

szymeku mniej czasu zajęło by Ci znalezienie tego w google niż kłótnie na forum w stylu 'wielkie dzięki za pomoc'

 

rozumiem miec problem z rozpoznaniem choroby w czosnku czy insekta, z termiem oprysku itd, ale nawet jak nie masz opakowania ze środka to kazdy producent ma strone i wszystko tam jest opisane jeszcze dokładniej niz na etykiecie. Niedługo to zaczną pytać jak opryskiwacz zapiąć...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj