bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
borys11    2

Ja w sobotę prysnę u siebie topsin + siarczan + odżywka. Dzisiaj nawet ładnie u mnie popadało - całe szczęście, bo sucho jak cholera.

Senator, dajesz tylko kilogram siarczanu na hektar? Dobrze zrozumiałem? Na 300l wody to wyjdzie Ci stężenie jedynie 0,33%

Na wgryzkę też już pryskacie?

Edytowano przez borys11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Ja w sobotę najprawdopodobniej prysnę. Te 4-5 % umieszam. Nie będę mu żałował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

mój dzisiaj dostał dolistnie odzywke ferti agro 19/19/19, dursban i topsin, pod koniec następnego tygodnia pójdzie raz jeszcze odzywka, za 2 tygodnie pójdzie bi 58 a z początkiem maja druga dawka azotu i pewnie jakis signum :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamek1113    0

A jeśli można wiedzieć ile topsina i dursbana na hektar? Wrzucam od razu zdj mojego harnasia oceńcie go ponieważ niepokoją mnie te uschnięte końcówki.post-148120-0-95992400-1459449033_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

adamek elegancki niema co szukać. koncowki przyżółknięte to od mrozu. topsin wg wskazania o ile dobrze pamietam to od 1,5-2,0 jest dawka,  a dursban 0,5l na każde 100l cieczy użytkowej.

odnośnie azotu to nawet na 3 dawki dzielę z tym że jedynie daję saletrzaną formę  (czasem wiosną pojdzie mocznik )

Edytowano przez senator11111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Tak wiem, że niektórzy dzielą. Sam kiedyś dzieliłem. Pytałem Macieja (s4lim), bo z tego co wiem to zawsze sypał jedną dawkę :)

 

Ja może później posypie jakiś mocznika, ale wątpię, bo dałem konkretną dawkę saletrzaku dwa tygodnie temu. Zrezygnowałem w tym roku z dzielenia azotu na dwie-trzy dawki. Chcę sprawdzić jak to wyjdzie z pojedynczą porcją :)

Ma ktoś aktualne tabele mieszania ŚOR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek42    23

Mój ma więcej końcówek żółtych, widzę że jeszcze pod słomą , ja już zebrałem dawno a to co zostało to już zostanie , tylko tak patrzę na ten Adamka to nie wiem czy mój nie za marny :) 

post-147006-0-74709600-1459451741_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

wg mmnie na pojedynczo to jedynie saletrzak bylby optymalny bo czosnek potrzebuje kopa początkiem maja 

 

Też właśnie saletrzak poszedł :) Sypnąłem sporą dawkę, więc nie będę już go pędził azotem więcej. Zobaczę jeszcze, ale myślę, że nie będzie to potrzebne. Odżywki, ew. dodam mocznik pod koniec kwietnia kilka razy jak będę pryskał i wsytarczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Mieszacie dursban z topsinem?

Nigdy nie mieszałem fungicydów z insektycydami, bo nie wiem dokładnie, które z jakimi można, więc wolałem nie ryzykować nigdy.

Zrobiłbym taką mieszankę: siarczan magnezu + odżywka + topsin + dursban + fastac. Robił ktoś kiedyś podobne zupki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dursban + fastac odpada z miejsca boż to 1 ch** ale dursban +topsinleci nie raz  odżywkę przeważnie osobno daję bo tak mi wychodzi nie zawsze temp. dobra na dursban . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Nie za zimno teraz na insektycydy fosforoorganiczne? Podobno najlepiej działają jak jest powyżej 15st. Moim zdaniem teraz lepiej mospilan albo proteus.

Ile azotu dajecie? Mam zamiar 100-110kg plus to co w oborniku. Nie lepiej podzielić na 2 dawki żeby cały czas miał azot? N to dosyć mobilny pierwiastek i posiany w marcu w maju już go nie będzie. Saletrzak to taka saletra tylko wolniej się rozpuszcza, te same formy azotu.

 

Kilka ząbków zgubionych w czasie sadzenia wygląda na żywe. Leżały na powierzchni ziemi, przykryłem teraz ziemią ciekawe czy wyrosną. W czasie tych mrozów nie było śniegu

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

adamek - topsinu 2l na 1ha na 400l wody, dursban 1l na 200-600, optymalnie jest dac maksa wody chociaz ja dzisiaj robiłem z topsinem na 450l.

 

borys - Mateusz, nie Maciej :)) Tzn dziele to ciężko powiedzieć. Dałem potężną dawkę saletrzaku 600kg/ha i do tego poszlo 200kg polifoski bo mi zbywała. W maju mam zamiar dosypać z 300kg saletry na ha a reszte zrobi robotę dolistne :)

 

tomek - to że marniejszy to nic nie szkodzi, póżniej posadzony / głębiej i stąd ta różnica. Mój też jakiś byczek nie jest, ale spokojnie, do 15stego jak ruszy wegetacja i będzie po dawkach azotu wyrówna się :)

 

dominik - dursban leci teraz na całe robactwo które się budzi po zimie, dlatego optymalnie powinno się wylać 600l/ha wody żeby nie tyle skropić czonek, co ziemie, bo dursban to gazowy środek

 

gwozd - nie wiem jak u Ciebie, u mnie dzisiaj piękna pogoda która się utrzymała przez kilka godzin - wystarczy żeby środek zadziałał :). Jak ktoś zasila na raz, a u mnie w terenie ''wielcy'' własnie tak robią to rzucają ok 20 marca saletrzak jednorazowo, to co się rozłoży to rozłoży, ale epicentrum właśnie następuje w maju gdzie czosnek ma najwieksze zapotrzebowanie. Pamiętajmy, że jest jeszcze dokarmianie dolistne ;) Każdy ma swój sposób na nawożenie, ważne żeby był skuteczny :) Co do tych ząbków to był bym pesymistą, Też kilka takich miałem na polu, nawet ładne z nich czosnki wyrosły, ale z doświadczenia wiem, że i tak nic z niego nie wyrosnie i wyrywam takie dziadostwo odrazu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Wow 600kg saletrzaku i 300kg saletry? Toż to 260kg azotu. Czosnek tyle "przerobi"?

No własnie każdy ma własny sposób uprawy a forum jest po to żeby można było przedyskutować różne rzeczy i podzielic się wiedzą

 W połowie marca poszło około 60kg azotu w postaci saletry, pod koniec kwietnia miało pójść 50kg ale chyba zwiększe do 70-80kg N. Do każdego oprysku dodaje 5%mocznika 5%siarczanu Mg i jakieś mikro, głównie kristalon pomarańczowy. Co urośnie pochwalę się w lipcu

Staram się nie patrzeć na "wielkich" tylko robić rozsądnie bo "wielki" nie zawsze robi dobrze. Obok mojej pszenicy jest rzepak takiego "wielkiego" i jeszcze nie widział azotu.

 

Stosował może ktoś saletrę potasowo-wapniową?  http://www.yara.pl/crop-nutrition/products/other/6117-unika-calcium/

 

Te ząbki na powierzchni to nie chodzi mi o plon tylko zdziwiłem się że nie przemarzły. A może przemarzły ale jeszcze nie zginęły. Poczekamy zobaczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Senator, dursban i fastac to nie jeden ch... Przecież fastac to perytroid, więc dodając do dursbanu uzyskuje nurelle przez co skuteczność się poprawia.

Gwozd, u mnie w dzień temperatura grubo przekracza 15 stopni, więc jak napisał s4lim wystarczy aby insektycyd zadziałał. Przecież na wgryzkę pryska się właśnie koniec marzec/początek kwietnia, także termin optymalny. Właśnie dlatego sypie saletrzak koło 20 marca żeby działał stosunkowo długo.

W maju w jakich formach dajecie azot? saletrzak, saletra?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dursban wezmie ci wsio nigdy go nie mieszalem ale jak koniecznie chcesz to dodaj ale dursban przeciez to zaizajer ze hoho po 3 dniach czuc go w polu w maju jedynie saletra saletrzak za wolno sie rozklada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

W zeszłym roku miałem problemy z insektami, więc w tym wolę na zimne dmuchać. Rok temu dałem taką dawkę,że było czuć dursban grubo ponad tydzień na polu, taką miałem wojnę z robactwem.

W marcu dałem dawkę azotu 120 N na hektar, więc i tak sporo. Dlatego nie wiem czy nie przesadze z azotem jak podsypałbym w maju jeszcze saletry. Jeden rok przesadziłem i przechowywał się tragicznie. 120 N na ha to chyba wystarczająco

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

borys - na maj tak jak senator napisał tylko saletra żeby szybko zadziałała

 

gwozdz - mówimy o dwóch dawkach, ale tak, odkąd sadzę czosnek zawsze daje w granicach tony na ha jesienia potasowych i fosforowych nawozów, i tone w dwóch (albo jednej) dawce na wiosne. Daje tyle, bo staram się co 2 lata zmieniać pole i przeważnie wchodze na takie, gdzie były przez kilka ostatnich lat zboża, więc chcąc nie chcąc te pola są ''wydojone'' z N P K, żadnego obornika nie mam żeby tym nadrobić, więc zostaje mi tylko i wyłącznie kupny nawóz, dlatego tez taka a nie inna ilość. Od zawsze tyle dawałem i czosnek przerobi i chyba nie narzeka bo odwdzięcza się wielkością  (Ci co brali to wiedzą :) ). Ja wiem ze forum jest od tego żeby się wymieniać poglądami, tylko czosnek to dość trudna uprawa, żeby móc zaobserwować na nim jakieś próby doświadczalne, czyli np. czy dawanie azotu w jednej formie 20marca(saletrzak) jest lepsze od rozbijania dawkowania na 2/3 fazy, czy kristanol pomarańczowy jest lepszy od agroleafu totalu i inne, bo na końcowy efekt wpływa zbyt dużo czynników zewnętrznych (głębokość sadzenia, zima (pokrywa śnieżna), pogoda atmosferyczna wiosną i latem, czy jakieś choróbsko grzybiczne się przypląta które go spowolni, w zależności od roku oprysk herbicydami (jego dawka) i wiele wiele innych :).

 

Ci wielcy, to nie są mi obce osoby. Sa to znajomi, rodzina od których uczyłem się na samym początku. Wiadomo, że nie są oni wyrocznią i trzeba się w ich sposób uprawy wpatrywać i powielać, ale wymieniamy się poglądamy i mam namacalny dowód w postaci wykopanego czosnku, a nie tak jak czasem bywa przez internet że ktoś chce swoje ego dowartościować i nagle wykopał harnasia całego +8 cm średnicy :) Ale wiadomo, wraz z czasem człowiek nabiera wprawy, doświadczenia, wiedzy i odcina pępowine i sam coś próbuje działać tak żeby było dobrze. U mnie też taki czosnek lezał, też ładnie puścił już 4 liście, ale daje mu 1% na przeżycie dlatego odrazu wywalałem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Mateusz, dobrze gadasz :)
A czosneczek masz zaje...potwierdzam

Sory, pisałem,że poszło 120 kg N na ha, przeliczyłem jeszcze raz i jednak dałem w marcu aż 160 kg N na ha.
Myślicie, że gdybym jednak zdecydował się na drugą dawkę w maju i podsypałbym saletry, to przesadziłbym? Jednak 160 kg N na ha już poszło,a to sporo.

W takim razie mieszkał ktoś kiedyś topsin, dursban, fastac (lub inny pyretroid) lub ma wiedzę czy można to mieszać ze sobą czy nie?

Edytowano przez borys11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Zdziwiła mnie ilośc azotu którą dajesz ale czosnek rzeczywiście masz piękny i to jest najważniejsze.

To co napisałem z "wielkimi" to oczywiście znajomi, bliżsi lub dalsi ale też popełniają błędy, nie wyrabiają się idt. Jak z każdym można wymienić poglądy, sposoby uprawy ale to nie wyrocznia.

 

 

Z mojego doświadczenia zdobytego na innych roślinach wynika że można mieszać fungicydy i insektycydy a do tego trochę odżywek. Tylko trzeba uwarzać z szybkimi triazolami i fosfoorganikami bo mogą przypalać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Dzięki kolego, jednak troszkę się boje to wszystko umieszać w jednym oprysku i chyba przejadę dwa razy dla świętego spokoju.

Chociaż jak na razie w słoiku mi się nie zważyło.

A tak wygląda u mnie na polu (robione dzisiaj):

 

Hiszpan.

post-153735-0-45518200-1459536940_thumb.jpg

 

Harnaś.

post-153735-0-17447100-1459537055_thumb.jpg

 

Edytowano przez borys11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj