bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

gwozd    104

No własnie czym opryskać i w jakiej dawce od perzu? Tak żeby nie zaszkodzić czosnkowi bo to też jednoliścienne. W czasie uprawek niechcący przybrałem trochę miedzy i teraz wyłazi perz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Na perz targa.

Koledzy, jeśli chodzi o odżywianie dolistne, to jakie firmy polecacie, preferujecie. Jak jedne wypadają na tle drugich jakościowo, cenowo itd.

Osobiście z skladnikowo wyrównanych używałem plonvit opty, jeśli chodzi o potasowe to wuxal K40. Co wy stosujecie i może macie skalę porownawczą.

Liczę na owocną konwersację, ponieważ po świętach chciałbym uzupełnić swoje zapasy nawozów, odżywek dolistnych i własne skonfrontować z waszymi.

Edytowano przez borys11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

borys ja się już w zeszłym roku zaopatrzyłem w 5x kristalon pomarańczowy chyba 160 zl placiłem za worek 25kg do tego 2x siarczan magnezu 7w, i jakieś aminokwasy na szybsze wchłonienie potasu , plonvitów nie kupowałem  opócz tego mocznik  który kupuję na bieżąco :D nic więcej nie trzeba .

 

farmer ja tam czasem jak truskawke pryskałem saletrą wapniową to i czosnek przeleciałem  napewno nie zaszkodziło :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Targa jest zarejestrowana w czosnku ale w etykiecie jest zaznaczone że stosować wyłącznie do zwalczania chwastnicy jednostronnej, czyli dawka 1l co zapewne nie ruszy perzu. W jakiej dawce zastosować targe na perz i w jakiej fazie rozwojowej czosnku? Słyszałem coś kiedyś o dawkach dzielonych

 

Dolistnie zazwyczaj stosuje kristalon pomarańczowy razem z 5%mocznika i 5% siarczanu Mg dodaje to do każdego zabiegu fungicydem i insektycydem. W zeszłym roku wykonałem jeden zabieg z insolem 3 i chelatem Cu.

Ile razy, tak przeciętnie, pryskacie fungicydami i insektycydami? Ostatnio wyszło mi 3x fungicyd i 2x insektycyd.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Daj 2 litry na hektar i perz Ci ruszy, a czosnkowi nic nie będzie. Wiem z własnego doświadczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Średnio 1kg na 100l wody. Te 3kg to na jaką ilość wody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Też miałem o to pytać. W zeszłym roku opryskałem kawałek rządka bo zostałomi z truskawek i nie było rzadnych uszkodzeń. W tym roku mam zamiar kawałek opryskać w mieszance ze stompem. Chodzi mi o żółtlice...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Aż tak wam te chwasty rosną, że tyle używacie tych herbicydów? Ja używam tylko i wyłącznie stomp i mam spokój.

Ile razy w sezonie pryskacie na chwasty i jaką robicie dawkę stompu ja jest jeszcze mały wiosną(wysokość szczypioru 10cm). Normalną 4l/ha czy jakąś słabszą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

borys ja się już w zeszłym roku zaopatrzyłem w 5x kristalon pomarańczowy chyba 160 zl placiłem za worek

 

Dobra cena, wychodzi bardzo tanio w porównaniu do plonvitu, a o agroleafach już nie wspominając :) Do tego widzę, że chyba dawki mniejsze są zalecane od tych przy moich odżywkach, więc na pewno ekonomiczniejszy :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Czosnek ozimy jesienią po sadzeniu opryskałem 1,5l afalonu a jak będzie miał 15cm pójdzie stomp w dawce 4l problemu z chwastami nie było. Około czerwca pojedyńczo cos wyskoczy to wystarczy wyrwać nie ruszając zbytnio ziemi. Z perzem to w tym roku tak wyszło. Szeroka miedza zarzucona pocietą pszenną słomą. Przez susze wszystko uschło a jak spadł deszcz od razu pojechałem talerzówką, nie było widać gdzie kończy się ściernisko a zaczyna miedza.

W jarym po sadzeniu mam zamiar opryskać 1l afalonu a jak będzie miał 15cm 3l stompu.

W próbach z dewrinolem to chodzi o to żeby była jakaś alternatywa dla stompu. Szczególnie chodzi mi o żółtlice drobnokwiatową. W truskawkach to dominujący chwast. A jak radzi sobie z żółtlicą boxer?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzecho    0

Na żółtlicę najlepszy afalon lub linurex (ta sama substancja tylko że w linurexie 500 a w afalonie 450). Stomp słabo ją niszczy. Zrób tak jak piszesz: afalon przed wschodami a jak będzie czosnek miał 10-15cm daj stomp - uzupełnią się nawzajem i będziesz miał szersze działanie herbicydów. Chyba, że masz tylko problemy z żółtlicą...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Właśnie przez żółtlice pryskam afalonem. Niby na tym kawałku co mam czosnek nie ma tego chwastu ale zawsze może się pojawić. Tyle że w ozimym jak afalonem opryskam w listopadzie to ile będzie działał? A żółtlica wychodzi dopiero w maju, wcześniej skutecznie niszczą ją przymrozki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

A stompem już kropiliscie? Ja również po sadzeniu na jesieni lecę afalonem - robi robotę. Ogólnie to afalon nauczyłem się używać w pietruszce. Dobry herbicyd.

Poruszając jeszcze temat dokarmiania dolistne. Piszecie, że do każdego oprysku 5% mocznika. I sypiecie to od wczesnej wiosny? Z tego co wiem mocznik ma głównie formę azotanową (działa od 20 stopni Celsjusza), więc czy stosowanie go teraz? Dopóty dopóki temperatura nie przekracza i przez najbliższy czas nie będzie 20 stopni ma sensu? Według mnie pieniądze wyrzucone w błoto.

Edytowano przez borys11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Bo ja wiem czy od wczesnej wiosny. Tak jak pisałem do każdego oprysku czyli srenio 5x w sezonie. Mocznik ma formę amodową, zupełnie inaczej jak podac go doglebowo a pozakorzeniowo. Jako forma azotu organiczna doskonale wchłania się przez liście i ma najmniejsze właściwości parzące

 

z gory przepraszam za błędy. Jęstem pod wpływem C2H5OH,  może jutro napisze coś jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Gwozd, wszyscy dziś mówiąc kolokwialnie wychlani, bo Święta :D
Ja nie neguje działania mocznika,bo efekt jest zaje... ale musi być powyżej 20 stopni. Przecież to każdy wam powie.
Nie wiem od kiedy to stosujecie, ale zrozumiałem,że od wczesnej wiosny, czyli forma azotanowa i działanie od 20 stopni +. No chyba, że źle się zrozumieliśmy i dodajcie ten mocznik jak już jest cieplej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzecho    0

Właśnie przez żółtlice pryskam afalonem. Niby na tym kawałku co mam czosnek nie ma tego chwastu ale zawsze może się pojawić. Tyle że w ozimym jak afalonem opryskam w listopadzie to ile będzie działał? A żółtlica wychodzi dopiero w maju, wcześniej skutecznie niszczą ją przymrozki

 

Zawsze mechaniczne możesz przejechać i zniszczyć.

Jeśli masz niewielką powierzchnię tego pola z żółtlicą to pryśnij galiganem (goalem) międzyrzędzia jak tylko zacznie wyłazić chwast. Nachodzisz się trochę, poświęcisz kilka godzin ale będziesz miał spokój

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich.

W tamtym roku postanowiłem posadzić niewielki kawałek czosnku. Jest to moja pierwsza uprawa tego warzywa więc chciałbym skonsultować z wami moje postępowanie i oczywiście czekam na rady i wasze cenne wskazówki. Więc tak na jesieni pod korzeń zastosowałem obornik oraz nawóz fosforowo potasowy i wapno. Po posadzeniu ( 10 październik) opryskałem stompem. Czosnek ładnie poschodził i teraz podsypałem saletrzaku i dzisiaj ponownie prysnąłem stompem. Czekam na wasze komentarze co do mojego postępowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    498

To ja proponuję przeczytanie kilku stron w tym temacie i będziesz wiedział wszystko co gdzie kiedy po co i na co ;) Pisanie tego samego w kółko mija się z celem ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamek1113    0

Witam. Pryskacie już czosnek topsinem lub innym środkiem? w jakiej dawce oraz czy dajecie do tego jakieś odżywki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja swoją włókninkę będę pryskał na dniach  bo 17oC  na polu a pod wlokniną bedzie duzo więcej + wilgoć to będzie nie kolorowo.

Ale fakt faktem harnaś idzie jak burza.

razem z topsinem dam z 2 kg mocznika + 1 kg siarczanu nagnezu -dawka 1 ha

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj