bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

czostek    2

Ja tez myslalem ze za wcześnie bo zielony ale zdrowe główki pękają, nie wiem, może z szybkiego przyrostu? Z drugiej strony troche strach go trzymać bo może "wypaść" jak przyjdą opady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

ja już hiszpana wykopałem i jestem mega zadowolony, na przyszły rok trzeba go jeszcze wiecej zasadzic :)

 

harnasia zaczynam kopac od srody, jak tylko pogoda pozwoli bo póki co u mnie pada...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

to podeslij deszczu do mnie bo u mnie susza...


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

oj powiem Ci, że teraz to ja bym nie chciał żeby padało, bo pomóc może i pomoże jak bedzie krótki deszcz, ale jak sie rozchula na całego to może nie być za wesoło... Jak narazie cała niedziela deszczowa, zobaczymy co poniedziałek przyniesie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

oj powiem Ci, że teraz to ja bym nie chciał żeby padało, bo pomóc może i pomoże jak bedzie krótki deszcz, ale jak sie rozchula na całego to może nie być za wesoło... Jak narazie cała niedziela deszczowa, zobaczymy co poniedziałek przyniesie :P

jak nie spadnie deszcz, to nawet zboze nie wyda plonu, bo nie bedzie z czego ziarna nalac...


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

a no to jeśli rozmawiamy o ogólnie o warzywach to jak najbardziej, chociaż u mnie na południu na brak opadów nie narzekam

 

jacek3773 - osobiście bym Ci proponował odmiane garbek - fajny różowawy kolor, podobny do harnasia późno kopanego, zbiory od 20 czerwca spokojnie można zacząc, przechowuje się świetnie, nie ma problemu z przemarzaniem jak go zasadzisz dość późno i głęboko w ziemi ekomoniczny bo z główki odbierzesz ładnych 9-10 zębów (bez środków). Co do chorób, jak się go przypilnuje, pokropi ze 2 razy więcej na grzyba niż harnasia to mu nic nie będzie. Ja go hoduje na czarnoziemi, na rędzinie czy glinie nie chciał być już tak ładny jak własnie na czaroziemi. Jak chcesz moge Ci wrzucic zdjęcie poglądowe jak on wygląda bo ja już całego wykopałem i jestem bardzo zadowolony :). Sadze go już 4 rok i za innym się nie rozglądam, ale jak ktoś ma inną fajną odmiane hiszpana to się pochwalcie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

mógłbyś wrzucić fotki tego hiszpana. czemu w sumie go sadzicie? rośnie większy czy jak? Jestem z lekka zdziwiony, ze PL uprawia się hiszpana :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzecho    0

nie powinno tak być - mamy swoje rodzime odmiany przystosowane do naszego klimatu, ale pogoń za wielkością główek (a co za tym idzie i ceną) i mniejszym nakładem na materiał siewny (hiszpana można było kupić za marne grosze na wagę) powoduje, że ludzie go sadzą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gracz10    6

panowie lepiej sprzedawać na główki czy na kg ? Jak sprzedajecie > PO ile sprzedajecie teraz ?

 

Sprzedajecie teraz czy suszycie i sprzedajecie pozniej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

kazdego hiszpana mozna sadzic u nas na jesien i on normlanie wyrosnie tak jak, nasz polski?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

borys - tak, zdecydowanie rośnie większy od naszego polskiego, a to czy każdy hiszpan się utrzyma to mi ciężko powiedziec, bo sadze tylko jednego :) podrzuce na dniach fotke

 

grzecho - coś w tym racji jest co mówisz, że pogoń za główką, że ekonomiczny jeśli chodzi o sadzenia, ale to nie do końca tez jest tak jak mówisz. Ja za swojego, jako materiał siewny dawałem 20zł/kg i uwież mi serce bolało jak kupowałem na 15a w ciemno nie wiedząc co wyhoduje. A do kupna skłonił mnie jedynie fakt, że nie ma naszej rodzimej odmiany zimowego czosnku, którego da się kopać od 15stego czerwca i dawał głowki +7 cm... Są oczywiście majówki, jakieś bezpędowce, ale jak dla mnie są to śmieszne odmiany i pewnie gdybym nie miał hiszpana to bym je sadził bo mam zapotrzebowanie na taki wczesny, a że jest alternatywa cos lepszego wyhodować i mieć na tym lepszy zysk to ''patriotyzm'' odchodzi na bok :)

 

gracz - wszystko zależy jaką cene ustalisz sobie za kg a jaką za głowke :) jak byś teraz sprzedawał to na nim lepiej zarobisz, bo rynek nie jest jeszcze nasycony ale taki na mokro musisz sprzedac, a jak sobie go ususzysz to może Ci leżeć i czekać na jego porę, ale licz się z tym, że i konkurencja większa i cena zazwyczaj spada

 

zetorlublin - chętnie bym zobaczył tą ŚREDNIĄ 8 cm na Twoim harnasiu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czostek    2

Zetorlublin - skoro srednia to 8cm to 'jedynka' musi miec kolo 11cm, a trójka kolo 6... Tez czekam na foty

Edytowano przez czostek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzecho    0

...A do kupna skłonił mnie jedynie fakt, że nie ma naszej rodzimej odmiany zimowego czosnku, którego da się kopać od 15stego czerwca i dawał głowki +7 cm...

 

Moim zdaniem nasze rodzime odmiany nie osiągają oczekiwanych rozmiarów, ponieważ zbyt długo sadzimy tym samym materiałem a nie ma pewnego źródła skąd można kupić czosnek kwalifikowany z odmiany (instytuty nasiennictwa również mają materiał siewny porażony i wypleniony ponieważ biorą go od producentów takich jak my i kółko się zamyka). Sam szukałem pewnego czosnku zimowego i poległem,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Spoko panowie w sobote przychodzi kombajn do kopania, póki co jeszcze dziś  dostał na czerwone wybarwienie skórki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

siarczan miedzi w ilości 1kg na 1000l wody na powierzchnię 0,5ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

grzecho - no masz racje, a co z tymi które są odnawiane z nasion ? :) Wkońcu po to się to robi, żeby czosnek odnowić ? :)

załączam mojego hiszpana. Jednego dla testów ''co z grubsza'' wytarłem z ziemi żeby pokazać jego kolor

Uprzedze tych co będa szukać zaczepki:

-nie, do zdjęcia nie została wybrana najladniejsza sztuka - w tej odmianie kaliber ma zupełnie inne proporcję i to co na zdjeciu można nazwać b. ładną jedynką

- są mniejsze i większe, jak nie było z nim coś nie tak i nic nie przychamowało jego wzrostu to najmniejsze głowki mają ok 4,5-5 cm. Wiadomo, że zdażają się takie co mają i 3 ale to najczęściej jakieś patogeny, ale są i takie co mają + 9, Średnio spokojnie wypadają na 6.5

post-68563-0-71507700-1435697379_thumb.jpg

post-68563-0-52200300-1435698018_thumb.jpg

post-68563-0-00013100-1435698030_thumb.jpg

Edytowano przez s4lim3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
borys11    2

Pielęgnacja, opryski, sadzenie, nawożenie itd. dokładnie takie same jak przy naszym polskim czosnku? Gdzie kupujesz tego hiszpana, który ci wyrasta, bo pisałeś, że nie każdy wyrasta? Mówisz, że za materiał nasadzeniowy płaciłeś 20zł/kg - to sporo. Polski do sadzenia kupuje zawsze w granicach 9-10zł/kg. Po ile sprzedajesz tego hiszpana, jeśli mogę zapytać, bo tak się zastanawiam czy to się opłaca przy takiej cenie materiału nasadzeniowego? Osobiście mojego harnasia "jedynkę" pcham za 1-1,2zł/szt, dwójkę te 7-8zł za pęczek czyli jakieś 0,7-0,8zł/szt. Trójka idzie na kilogramy, przeważnie po dychu za kilogram.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj