bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

logitech55    1

Planu jako takiego na instalację do nawadniania nie posiadam.

W ubiegłym roku po raz pierwszy zastosowałem nawadnianie kropelkowe.

Ze względu na deszczową pogodę czosnek podlałem tylko raz , ale po czosnku miałem posadzoną kapustę czerwoną i pekińską z rozsady. Obie dzięki podlewaniu z równoczesnym nawożeniem wyrosły pięknie mimo upałów i mniejszych od zalecanych dawek nawozów.

Moją instalację zrobiłem z taśm kroplujących 16 mm T-Tape oraz z przeznaczonych do ich montażu złączek skręcanych.

Jako że posiadam własną studnię głębinową napełniałem nią basen o pojemności ok. 5000L. Z basenu poprzez pompę o regulowanym ciśnieniu ,filtr dyskowy i reduktor ciśnienia zasilałem taśmy kroplujące. Koszt taśmy T-Tape przy zakupie całej rolki 3000 m to ok.18 groszy za metr.

Trójnik 4 zł

Kolanko 2 zł

Korek 1,5 zł

filtr dyskowy 3/4" 60zł

Czosnek sadzę w trzech rzędach co ok. 25 cm i co 10 w rzędzie. Na trzy rzędy dawałem jedną taśmę z emiterami co 30 cm (trochę nie symetrycznie ale woda w miarę równo podsiąkała)

Co do szczegółów dotyczących długości linii nawadniających to trzeba poszukać w necie na stronach producentów i dystrybutorów taśm (google i t-tape)

Możesz podać jaką masz pompę do wody z basenu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xlleon    0

Pompa wody własnego pomysłu

Silnik od pralki automatycznej oraz pompa wodna z vw golf II połączone bez przekładni w jednej osi sprzęgłem elastycznym (sprzęgło nawinięte z grubej nici bawełnianej ,przy nawijaniu nasączałam silikonem budowlanym)

Silnik komutatorowy pochodzi z nowszej generacji pralek do tego tyrystorowy regulator obrotów.

Jako że wszystkie elementy pochodzą ze złomu to koszt wykonania poniżej 50zł.

Jak mnie ktoś nie wyśmieje fotka tej prowizorki.post-93326-0-63090700-1393690815_thumb.jpgpost-93326-0-16850000-1393690893_thumb.jpg

Edytowano przez xlleon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xlleon    0

W ubiegłym roku kupiłem na znanych aukcjach na A rolkę 3050 m za 550 zł

Teraz tak tanio nie widziałem.

W miarę przystępne ceny na http://enawadnianie.pl/ tam kupowałem złączki i filtr.

Edytowano przez xlleon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michelz    2

umnie czosnek słabo ukorzeniony w stosunku jak ktoś tam wrzucił zdjęcie dopiero wychodzi korzenie młode są krótke i moze jeden dwa długie niewiem czym to spowodowane na jesień nawozy dane oprysk na chwast stomp zaprawa zborzowa czesc korzonków jak by zamarła jak zaprawiacie czosnek na sucho czy mokro ja tak wsumie to na mokro ze zabki sa jakby oblepionei całe w zaprawie moze ta zaprawa na pietce pali korzenie u mnie na pietce korzenie są przewaznie po obwodzie czy powiny byc na całej pietce ma ktoś podobny moze problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojciu2302    0

Witam

Zaczynam sadzić czosnek jary w tym tygodniu a widzę że pojawił się w kilku miejscach perz , czy jest jakiś sprawdzony oprysk przed czy też po posadzeniu czosnku

Nawozy mam już posiane

Prosze o poradę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Overpower    0

Witam serdecznie !

Proszę o odpowiedź osób doświadczonych w uprawie czosnku !

 

Ile potrzeba ząbków na obsadzenie 1ha ? i ile można tak na prawdę wyciągnąć z 1ha ? Jeśli chodzi o sprzedaż to tylko wolny handel czy istnieją jakieś skupy gdzie biorą większe ilości ?

 

z góry dziękuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jakie ilości NPK dajecie pod czosnek? I czy na oborniku czy bez

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

overpower - troche wysilku i wszystko pisze w temacie kilka/kilkanacie stron wczesniej

michelz - poszlo na jesien fosfor i potas ?

gwozd - ale pytasz w skali całego roku (jesien/wiosna) ? NA wiosne teraz idzie tylko azotowe (1 tona / 1 ha / w 2 dawkach), a dolistnie dokarmiam agroleaf tylko nie pamietam jaki on ma tam rozklad NPK. Na jesien sypnałem yaramili corn 700kg i 300 kg siarczanu potas / 1 ha. Wszystko podane BEZ obornika

Edytowano przez s4lim3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michelz    2

s4lim3 nawóz dany i potas i fosfor i troche azotu moze ziemia u mnie za ciezka i jeszcze pole z wystawką na pn zasadzilem tez troche z cebulek to te są troche lepsze jesli chodz io ukorzenienie a drugą dawke azotu kiedy dajesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Pytałem w skali całego roku bo chciałem porównać ze swoimi planami nawożenia jarego

Grubo sypałeś. Agroleaf Total N/P/K 20/20/20 plus mikro ^^

Tona azotu to w czystym składniku??? Czy może saletra a może coś innego? Nie dajesz magnezu?

 

Jesienią dałem sporą ilość dobrze rozłożonego obornika bydlęcego i w planach jest 300kg soli potasowej, 200kg fosforanu amonu, 100kg siarczanu magnezu granulowanego, przed sadzeniem 100kg mocznika a na drugą dawkę 250kg saletry amonowej. Dolistnego dokarmiania jeszcze nie planowałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tiger32    0

Co tak wszyscy z tym czosnkiem? Jak już tylu ludzi jary sadzi i nawozi zimowy to przy odpowiedniej pogodzie będzie tego 5 razy tyle ile wynosi zapotrzebowanie w Polsce biorąc pod uwage że coraz więcej sprowadzają chińskiego, hiszpańskiego czy egipskiego. Ale co tam przynajmniej ludzie się przekonają że to wcale nie jest taki złoty interes jak im się może wydawać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

No na pewno 3ary mojego jerego i 0,2ara ozimego zaleje Polskę czosnkiem :rolleyes:

Jaki złoty interes? Uprawa jak każda inna. Najlepiej stwierdzić że nic się nie opłaci

Pewnie bardziej opłacalne są ziemniaki, kapusta, cebula, maliny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

Dokładnie jak gwozd pisze, uprawa jak każda inna, a że dobrze płaciła pare lat pod rząd, to i chętnych na dobry pieniądz było coraz wiecej :)

Ja tą tone azotu to tylko saletrzak / saletra. Nie sype obornik bo go nie mam :)

 

@michelz - druga dawka z początkiem maja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaveq    0

Sypiecie juz nawozy? Szczypior zaczyna juz u mnie rosnác i zastanawiam sie czy nie powinienem zasilic uprawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

większość pewnie robi ręcznie, żeby bawić się w maszyny musiał byś miec minimum te 3 ha :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaba11    0

mam pytanie: kiedy zaczynacie pryskac pierwszy raz na grzyba i od robaka. czy juz można czy jeszcze za wcześnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

jak masz jakies objawy to krop, jeśli nie to wstrzymaj się jeszcze nastepny tydzien :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gracz10    6

zdj z czwartku. Mam pytanie czy u was mróz też wypchał czosnek do góry ? przzygniatacje go czy jak ?

post-81730-0-31469200-1394297973_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gracz10    6

stosował kto kiedy blackjak w czosnku ? a agrofeaf albo kristalon dolisnie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj