bolid20

Opłacalność produkcji czosnku

Polecane posty

koma666    162

jaka odmiana czosnku wiosennego jest najlepsza bo chciałbym spróbowac w tym roku malutki areał, najlepiej jakby była jakas podobna do zimowego harnasia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Igor1979    2

Seba 13-04 napiszesz coś o tych odmianach czosnku wiosennego??? Jak widać inni też są tym zainteresowani.

Pic2ek odnośnie mikroorganizmów jest kilka tematów na forum. Proponuję wpisać w wyszukiwarce: efektywne mikroorganizmy, w opcji szukania ustawić na szukanie w treści. Wyskoczy Ci kilka tematów. Znajdziesz tam obszerną lekturę.

Edytowano przez Igor1979

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sambochi    0

Panowie co to za dziad siedzi w moim czosnku ? Wyrwałem głowkę i jest taka zmarszczona, i takie jakby babelki sa na niej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

Witam wszystkich

 

pic2ek - ja jakies 2 lata temu zarówno pryskałem ziemie jak i moczyłem czosnek przed wsadzeniem mikrobakteriami o nazwie .. EM (dokładnej symboliki nie pamietam)

moje spostrzeżenia - nie zauważyłem wiekszej różnicy, a że środek dość drogi już rok temu zaprzestałem, może dlatego że do tego środka podtrzebne jest dość wilgotnie lata żeby te bakterie mialy się gdzie rozwijać, a natrafiłem na ciepłe i suche.

 

kondzio - jeśli mówimy o czosnku ozimym, ja bede w tym tygodniu kropił na grzyba i robala, później pójdzie panida na chwast co go troche wstrzyma, ale zaraz polece odżywką agroliftem zeby go ponownie wzmocnić. i poźniej średnio co 3 tyg lub po deszczach na gnicie, robal i odżywka

 

Igor1979 - proponuje zamiast EM wymoczyć czosnek w rovralu i diazolu(lub jeśli nie dostaniesz, to czyms innym) i całość później w zaprawie zbożowej - ja tak stosuje na ozimy, raz zastosowałem EM kawałkiem (zarówno moczenie jak i spryskanie gleby) i TYLKO tam wypadło mi jakies 2m kwadratowe całkiem zgnitego/

 

Jak by ktoś potrzebował informacji - służę pomocą ale tylko w sprawie czosnku ozimego ;)

 

ps. nie, nie jestem najmądrzejszy, ale mogę podzielić się iformacjami które kiedyś ktoś mi przekazał :) Nie miałem tak nieprzyjemnych sytuacji ze sąsiadami że nikt nic nie mówił albo źle mówił :))

 

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
twix123    0

Mam pytanie do znawców upraw czosnku, sypałem parę dni temu polifoskę 21 niewiem czy to do końca dobry wybór wachałem się pomiędzy polifoską21 a polimag s. Ale w końcu kupiłem polsfoskę 21. Zobaczymy metoda prób i błędów aż dojdę do wprawy z nawożeniem, dodam że na jesień nsypałem aZOT FOSFOR POTAS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

to troszke kolego twix123 pomieszałes :P bo na jesien praktycznie azotu nie trzeba wiec wybiera sie nawozy monoskladnikowe (superfosfat, siarczan potas), teraz pogłównie sypałem mocznik z saletrzakiem (pół na pół) a później, czyli w polowie maja pojdzie saletra. W międzyczasie odżywka dolistnie. Ale szkoły są różne, niektórzy sypią sam saletrzak, niektórzy mocznik a niektórzy saletre. Napewno źle nie zrobiłes sypiąc wieloskładnikową polifoską, bo teraz czosnek nie potrzebuje aż tyle azotu, tylko postaraj się drugie podsypanie zastosować tylko i wyłącznie azot np. w formie saletry bo gdy czosnek robi główki to on jest ważny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
twix123    0

Wiesz na jesień był fosfor potas i bardzo mało azotu bo taki nawóz został i taki dałem. Wiem ze czosnek jest siarkolubny a azotu potrzebuje na wiosnę więc też mysle ze będzie ok. Tak jak piszesz mozna by dać w maju saletre. A teraz juz chyba nie będę sypał nic więcej tylko agroleaf dolistnie według zaleceń. Dzięki za wskazówki, być może na drugi rok zastosuje coś z twoich wskazówek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondzioo    3

Panowie a co polecacie na perz w czosnku ozimym? bo nie wiem skąd ale gdzieniegdzie sie zieleni...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

twix - no w maju musisz sypnac saletra, ja sie zastanawiam nas saletra wapniową, troche odrzybia ziemie, do tej pory stosowalem zwykła saletre, zobacze co w tym roku zrobie :)

kondzioo - jedyny i sprawdzony - Agil, stosuje od 3 lat, tylko pamietaj zeby zrobic jakis kapturek i pryskac tylko i wylacznie miejsca gdzie jest perz czyli miedzyrzędziami bo czosnek jak dostanie troche przychoruje, dawkuj wg. opakowania, ale tam podaja zakres od do, więc w przypadku środka daj maxa, w przypadku wody minimum i gwarantuje że perz zniknie tylko poczekaj zeby mial jakies 10 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondzioo    3

hmm byłem dziś w agrocentrum i sprzedawca polecił mi na czosnek opryski perz-> Targa super 05EC środek na jednoliścienne (ale teraz czytam i na ulotce pisze stosować po posadzeniu ząbków) nie uszkodzi czasem czosnku ? a na robala polecił Pyrinex 480EC (na ulotce nie ma ani słowa o niszczyku.. stosowanie podane w pszenicy, buraku cukrowym, rzepaku ozimym, kapuscie białej)

 

Kupiłem także środek na chwasty w buraku pastewnym i jest on na dwuliścienne,, czy można by zastosować go w czosnku ? jest to Pyramin Turbo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

Tak jak Ci pisałem, nie wiem jaki masz areał, ale najbezpieczniej było by zebym pokropił międzyrzędzia opryskiwaczem z kapturkiem, jeśli masz duzy areał i kropisz całość musisz wiedziec, że czosnek jak dostanie to odchoruje, a jak nie jest jeszcze za duzy to go mozesz poważnie przypalić. Rób agilem, jak masz ze 10 arów poświęcisz dniówke albo dwie popołudniówki i miedzyrzędzia przejdziesz, a to co zostanie czosnku Ci już nie zagłuszy

 

Ja na robala używałem dursban i diazol, z tym że diazol wycofali i zamiennie proponowali do dursbanu (z racji ze to jest gazowy środek) Bi, bo pyrinex to jest praktycznie to samo co dursban, ale mam szczescie i udalo mi się jeszcze diazol dostac :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondzioo    3

hmm to podpowiedz jaką dawke daje sie tego pyrinexu ;p hmm a nie wiesz czy targa może być stosowana na ozimy i go nie uszkodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUKASZ82mtz    0

 

s4lim3 a w jakim okresie pryskasz na robaka diazolem i wogule na grzyb ?

Edytowano przez LUKASZ82mtz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

@kondzio - pyrinexu nie używam, bo mam dursban(praktycznie to samo pyrinex) i diazol do dyspozycji, więc tego pierwszego daje 150ml/100l wody, drugim jeszcze nie kropiłem. Przeczytaj etykiete, napewno cos bedzie :)

@lukasz - żeby Cie nie skłamac, kropiłem wczoraj na robaka dursbanem i agroleaftem pierwszy raz zeby go wzmocnic bo po panidzie troszke odchorowal. Narazie na zgnicie jeszcze niczym, jak spadna wieksze deszcze (bo jak narazie susza) to przekropie ponownie na robaka, a po 2 dniach na gnicie - nie za jednym razem, bo podobno tych srodków nie należy mieszac tak mi powiedziano i tego sie trzymam także jeśli jeszcze nie kropiles, to sprawdzaj pogode, jak bedzie ok to krop bo robal czekac nie bedzie..Jeśli susza sie utrzyma, ponowie kropienie po 2-3 tyg, czyli średnio od maja do wykopania jakies 2-3 razy jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michelz    2

panowie co jest pzyczyną ze czosnek sie slabo ukorzenił po zimie wygląda ze częsć korzonków zamarła i puszcza nowe bardzo dlugo lezal tam snieg i bylo bardzo mokro dopiero w tym tygodniu udalo misie go przejechac i sypnąć nawóz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Witam

Wyczytałem że czosnek jary można pryskać afalonem 1,5l/ha do 14dni po sadzeniu, w tej samej tabelce było również że po wschodach do wysokości 10cm można pryskać stompem 4l/ha. Jak mam to rozumieć? Najpierw opryskać afalonem a później jak będzie miał 10cm stompem? Nie uszkodzi go? Sam afalon jest dosyć słaby...

Od jakiej fazy rozwojowej czosnku pryskać dursbanem i w jakiej dawce? No i w jakiej dawce pryskać Topsinem? Chodzi o czosnek jary

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kondzioo    3

widze że nikt nic nie wie czy targa nie uszkodzi czosnku :P więc musze spróbować na paru sztukach czy nie uszkodzi ;p a także środek na dwuliścienne przeznaczony dla burakow cukrowych :P wynikami poinformuje za tydzien albo 2 :rolleyes: :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysiekFM    11

Czosnek mi żółknie. Wyskoczył pięknie ma 10 -15 cm i zaczął zmieniać kolor. Najpierw dolne liście a teraz górne. Pojawiają się żółte plamki i liść wiotczeje.

Przyznam się że pryskałem go stompem 4l/ha jechałem bez osłony ale tak by nie pryskać perfidnie po moich roślinkach. Wczoraj dostał odżywkę http://www.compo-expert.com/pl/produkty/nawozy-plynne-i-biostymulatory/basfoliarr-aktiv.html siarczan magnezu 2% topsin i coś na muchy nie pamietam co. No i dziś 24 godziny od ... podniósł mi ciśnienie....

Blizej domu mam taki samosiej też go coś bierze aczkolwiek nie tak a nic mu nie robiłem. Czy przyczyną moga być spadki temperatury do około 4 stopni? czy oprysk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czosnek2013    0

Witam kolegów zakręconych czosnkiem.

Zasadziłem kilka arów czosnku harnaś, niepokoją mnie żółte liście widoczne na zdjęciach, czy Ktoś wie, co to takiego?

Zdjęcia zrobiłem dzisiaj.

Jeśli ktoś wie, co to jest i czym to opryskać to proszę o pomoc, stawiam duże piwo:)

post-68880-0-80622800-1367435021_thumb.jpg

post-68880-0-18109700-1367435039_thumb.jpg

post-68880-0-62298500-1367435066_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
s4lim3    7

a czy to nie wina tegorocznej długiej zimy i poprostu co poniektóry wyszedł wczesniej i ten pierwszy liść dostał mrozem i teraz żółknie ? bo z fotografii widze, ze tylko niektóry na taką dolegliwość cierpi, spróbuj jednego najbardziej zarażonego wyrwać i zobacz w korzeń, może jakis robal siedzi albo rdzawka go bierze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Pepik190
      Witam.
      Będe wdzięczny za podpowiedz jak zrobić sadzarkę do czosnku,zdjęcia dane konstrukcyjne.Z góry dziękuję.
    • Przez membrana
      Witam! Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czym zaprawiać czosek, jakie stosować opryski i co zrobić, zeby nie gnił wiosną?
    • Przez Kondzioo
      Witajcie... nie znalazłem nigdzie tematu z cenami czosnku więc piszcie po ile chodzi czosnek i w jakich regionach.. jezeli jest taki temat to przepraszam
    • Przez mwp113
      Wydzierżawiłem pole, na którym kiedyś rosło zboże, którego nie zebrali i zgniło. Od tego czasu minęło 2 lata, a pole zarosło krzakami. Popalilismy krzaki, zaoralismy pole i teraz pytanie do was. Co zrobić żeby doprowadzić pole do porządku tak, aby mozna było sadzić czosnek. Pole ma 1ha . Moze jakieś konkretne nawozy do odkwaszenia pola tak, aby doprowadzić je do porządku. Z góry dziekuje. ( Chcemy sadzić czosnek zimowy)
    • Przez 360i82Sa
      CZOSNEK
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj