jerzy

Płodozmian

Polecane posty

jerzy    3

Dobrze ja dopiero zaczynam przygode z prawdziwym rolnictwem i widze ze nie wiem wiely rzeczy jeszcze.

Wiem ze to nie ten temat ale jakie nawozenie i ochrone zalecalebyscie mi zastosowac aby juz w tym roku z owsa na III i IV klasie zebrac ok 5t? (niestey stanowiska po życie i pszenzycie)

Wiem ze trzeba stosowac płodozmian i od jesieni mam zamiar siac po zbozach ozimych łubin i przyorac bo przed zima chyba bedzie dobrze nie? Rzepak na ziarno nie wchodzi w gre bo nie mam czym go skosic. -słowa kolego Pablo21

 

Zebrać 5 t owsa na 3 klasie jest zarówno łatwo jaki trudno. dlaczego:

jeżeli go nie przenawozisz zbieresz nawet 6 t, jeżeli przenawozisz a bardzo łatwo przekrosić wylegnie i zbierzesz plewy. Ja osobiście radzę aby dać jeden 1q mocznika na hektar i nic więcej i siać jak najwczesniej.

Jeżeli chodzi chodzi o łubin odradzam: czego długo wschodzi potrzebuje dużo wilgoci żeby powschodził i przysuchym lecie nie wytworzy odpowiednio dużej masy zielonej, lepiej peluszkę facelię (a jak jeszcze przwróci się i od spodu zgnije sam miód dla ziemi).

Nie gadaj że rzepaku nie nasz czym skosić, nie ma kombajnów w okolicy z przystawką do rzepaku, spróbuj rzepak posiać zobaczycz jak ziemia kipi pod pługiem i jaką będziesz miał pszenicę.

 

PS dołączyłem słowa kolegi gdyż samowlnie przeniosłem temat do działu zbóż sorki moderatorze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafff24    27

owies jeszcze jedno ogranicza w plonowaniu - wilgotność, jak będzie susza, i pole będzie "suche" to chodźbyś ile nawoził, to ciężko będziesz miał przeskoczyć 4.5t/ha a nawet 4

 

bardzo dużo uprawiałem owsa w stosunku do innych zbóż ( głównie w mieszankach z jęczmieniem) i susze w ostatnich latach dość mocno nadszarpnęły mi zbiory, w tym roku na wszelki wypadek zasiałem 2 hektary pszenżytam powinno sypnąć

 

owies nie ma dużych wymagań pokarmowych, ale wody musi być pod dostatkiem, "siejesz w błoto zbierasz złoto" bodajrze jedna roślina owsa wytranspirowuje tyle wody co ponad 2 rośliny jęczmienia (w uogólnieniu) przy podobnym plonie ziarna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer07    1

Każdy ma jakieś swoje uwarunkowania co do uprawianych gatunków. III i IV klasa gleby to nie jest źle, ja tam bym się przerzucił na rzepak a potem dwa lata masz kapitalną pszenicę no i można potem jakiś poplon strzelić i coś jarego albo skoro ma być ten owies to nawet między jedną a drugą pszenicą i płodozmian prawie jak z książki :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oFsik    138

Jak pisał @Jerzy rzepaku nie ma czym zebrać tak więc odpada.




 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo21    29

Zeby posiac rzepak musiałbym kupic kombajn ze stołem do rzepaku bo u mnie w okolicy nikt rzepaku nie sieje i nie ma stołu w kombajnie.

Wiec to na razie odpada. Po zniwach w jakies poplony zainwestuje a narazie trzeba posiac owies.

 

Po zniwach napisze jakie naworzenie zastosowałem i ile ukosiłem. :) jakby co.

 

Wielkie dzieki dla @jerzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid777    0

Co grozi za nie stosowanie płodozmianu? Bo mam takie pole na którym od 3 lat sieje pszenżyto i tne słome, a wiosną tam się nie da wjechac :) Co opłaca się tam zasiac? :)


“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    266

Może winą tego że nie da się wjechać nie jest płodozmian tylko rodzaj gleby i jej melioryzacja?

 

Jest to pole zmelioryzowane?

Może warto by zastosować glęboszowanie tam?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid777    0

Niestety tam nie jest zastosowana melioryzacja :) Jest to gleba klasy 4 i 5 ok. 4ha nawet jakbym coś zasiał jakimś cudem na wiosne to i tak wyniknie zanim wzejdzie od wody :)


“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    266

Jedyne co pozostaje to zmelioryzować te pole, bo co zrobisz :)

Co byś nie zasiał czy zasadził to woda zniszczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26
Co grozi za nie stosowanie płodozmianu? Bo mam takie pole na którym od 3 lat sieje pszenżyto i tne słome, a wiosną tam się nie da wjechac :D Co opłaca się tam zasiac? :D

Jeśli chodzi Ci o zasady wzajemnej zgodności odnośnie dopłat bezpośrednich to pszenżyto można siać do woli nie ma żadnych sankcji

Jak jest wody opór to ponoć na ryżu dobrze się wychodzi :D

może zamiast melioracji wystarczył by głębosz aby zlikwidować podeszwę płużna czy zagęszczone podglebie które utrudnia odpływ wody z pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhcr    5

A może jak by spróbować z UG max, lepiej magazynuje wode to moze by, nie stała na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid777    0

Ale jak minie wiosna to już można tam wjechac spokojnie tylko wiosną jest tam strasznie i nawet nawóz późno musze siac. Teraz zdało by się zrobic płodozmian na zboże ozime co polecicie?


“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

obcinają ci śmieszną sume-chyba 3-7% ;]sam sie uśmiałem jak do tegio sie dokopałem, bo ludzie z jakiegoś tam dyrdymału zrobili całe rozporządzenie, ale tak to już jest-widocznie komuś zależałeo by było to przestrzegane, jednakże ręki se uciąć nie dam, bo jeszcze kary nie dostałem, więc pisz eto co świta w pamieci:)


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

milanreal1

nie ma żadnej

nie można robić tylko pewnego rodzaju monokultury typu pszenica w nieskończoność - to samo dla jęczmienia i żyta. Wg ARiMR monokulturę pszenicy można przerwać jęczmieniem lub czymkolwiek innym (byle by nie była to pszenica - może być to mieszanka zbożowa lub inna np. 99% pszenicy 1% pszenżyta), wtedy wg dokumentów zmianowanie jest już prawidłowe. Moim zdaniem jednak nie a już na pewno nie można mówić o płodozmianie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid777    0

A co myślicie o jęczmieniu ozimym? Za rok myśle żeby go tam zasiac. I mam jeszcze takie pytanie czy w jęczmieniu ozimym nie będzie pszenżyta? :) Żeby tylko nie było samosiewów bo potem jest trudno skosic, jedno już dojrzało, a drugie jeszcze :)


“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid777    0

Z rzepakiem będzie problem, bo nigdy go nie siałem i nie mam tynku zbytu, a po drugie nawet nie miałby go kto skosic, ponieważ nie mają przystawek :D


“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KrzysztofJ    0

ja na twoim miejscu zasiałbym tam koniczynę lub lucernę na nasienie, do zbioru nie trzeba przystawki tylko blachę na bęben, ale płodozmian byłby super

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lotnik    0

Moim zdaniem bardzo dobrym płodozmianem jest wyka na nasienie spolchnia glebe super sie orze nasiona mozna sprzedac lub przeznaczyc znow na poplon i termin siewu nawet w maju polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Duzy1    13

To może posiej żyto będziesz miał płodozmian i nie będzie problemów z zbiorem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

gdy niezastosujesz płodozmianu ( co rok siania co innego na polu. w szczególności chodzi tu o to aby nie siać zboża w zbożu i roslin okopowych w okopowych) może przyczynić się to do wyjałowienia ziemi co w póżniejszym czasie da skutek że nic nie będzie ci na tym polu rosło...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi24    0

Mam jedno pytanie odnośnie niezastosowania płodozmianu a mianowicie jakie są tego konsekwencję czy jest to np obniżenie dopłat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Wyzej kolega pisał, ze obnizaja dopłaty, wystarczy poczytac ;)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj