bartosz55

Ile świń na ile hektarów

Polecane posty

zetor1991    3

Ja mam 15ha gruntów ornych kl.4,5 20 macior około 230 tuczników teraz przeszedłem na pasze pełnoporcjowe dla tuczników a zboża mam dla macior,prosiąt i opasów.

230 tucznikow od 20 macior/rok ?????? nie wiem ale ja to lekko robie z 10 a nawet sa lata ze srednio z 9 sie zrobi taki wynik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

no i co uważasz że 230 tuczników od 20macio na rok to jest dużo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrpawlak101    6

45 ha ziemie klasy III ,IV, V, i kawałeczki ale to małe VI rocznie hoduje około 600-800 tuczników ,a prosiaki kupuję .Zboża mi spokojnie starcza nawet zostaje to sprzedaje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barto7245    40

U mnie jest 45ha ziemi (prawie połowa, to dzierżawy) klasy 3-5. W hodowli jest: 28 macior, 300 tuczników na rzut . Dokupuję około 30 ton zboża rocznie :wacko: No i oczywiście dodawane są koncentraty i premiksy ;)


Posiadacze i sympatycy Zetorów zapisujcie się do klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Sprzedam 2 kojce porodowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi w tamtym roku ojciec przepisał gospodarstwo, ale odkąd pamiętam mieliśmy 5 loch w cyklu zamkniętym i 7 krów mlecznych na 18ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba1531    0

witam,

 

ile potrzeba ziemi aby wykarmic 200 tucznikow i z 20-25 macior? orientuje sie ktos ile teraz kosztuje gotowa pasza pelnowartosciowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Przyjmij sobie że tucznik zjada około 300 kg a maciora 1300 kg/rok. Resztę już chyba wyliczysz. A resztę prosiaków będziesz sprzedawał?

Gotowa pasza w zależności dla jakiej grupy wiekowej jest około 1150-1200 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebb1    0

40 loch

1100tuczników sprzedanych w roku

35 ha

swojego zboża starcza na 8-9 miesięcy pozostałą część trzeba dokupić niestety

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebb1    0

Jedyne co dokupuje to zboże

Edytowano przez lukaczmarek
Cytowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Wow co za wynik :o

Zakładając ze masz idealne zaproszenia i wskaźnik wyproszeń 2,4 to średnio odchowujesz prawie 28 prosiąt od lochy.

to chyba niekwestionowany polski rekord

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

No to wychodzi w miocie około 12 sztuk czyli nic nadzwyczajnego.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

seba1351 i seb1 to to samo konto ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Iwonka23    3

Witam przy 7ha na co byscie sie nastawili? Chodowac maciory i sprzedawac prosiaki czy tuczniki od tych macior?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

andrzej2110 to spróbuj osiągną taki wynik. Średnia dla Polski wynosi chyba 18.

Każda jedna maciora w stadzie musi odchować 12 prosiąt co nie jest takie łatwe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja już nie chowam świń ale kilka lat temu miałem i w mocie miałem czasami 15 sztuk. Oczywiście nie zawsze wszystkie przeżyły ale średnia 12 sztuk na miot by była. Miąłem jedno maciorę więc nie była to jakaś wyspecjalizowana hodowla. Chodziło głównie mieć dla siebie i resztę na sprzedaż. Ciąża trwa 16 tygodni i 3 dni do tego miesiąc czasu przy prosiakach. Łącznie mamy 21 tygodni na cykl. W roku mamy 52 tygodnie czyli wskaźnik wychodzi prawie 2,5. No ale przyjmijmy 2,4 x12 sztuk=28,8sztuki/rok od 1 maciory. Teraz mnożymy x 40 =1152 sztuki na rok.

Gdy chodziłem do szkoły chodził ze mną chłopak co się zajmował tylko świnkami. Jego średnia była 13 lub 14 sztuk na miot. Raz zdarzył mu się rekord i w jednym miocie było 20 sztuk i wszystkie się uchowały ale to się zdarzyło mu tylko raz. Kilka razy trafił się miot 18 sztuk.

Podsumowując wynik jaki napisał sebb1 jest do osiągnięcia choć w pierwszej chwili może szokować.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@andrzej rozumiem, że od razu po odsadzeniu kryłeś lochę. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Tak. Do 3 dni po odsadzeniu występuje ruja i była kryta.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

twoje wyliczenia są jak najbardziej prawidłowe tylko jest jedno małe ale. Nie można porównywać utrzymywania jednej lub nawet kilku loch do kilkudziesięciu czy kilkuset. Przy twoich wyliczeniach skuteczność krycia musiała by być 100%, brakowanie 0%, upadki 0% i wszystkie lochy rodzić po 12 zdrowych prosiąt, Co chyba nie muszę tłumaczyć że jest awykonalne. Bo zdarzają się lochy (głównie młode ale to nie jest reguła) które w miocie dadzą np 5 sztuk i co wtedy?? Upadki i przygniecenia na porodówce są zawsze.

Ja nie mówię że taki wynik jest niemożliwy do osiągnięcia bo Duńczycy którzy są w tym najlepsi na świecie osiągają właśnie takie wyniki ale jak na polskie warunki jest to wynik naprawdę imponujący

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebb1    0

seba1351 i seb1 to to samo konto ?

nie

 

twoje wyliczenia są jak najbardziej prawidłowe tylko jest jedno małe ale. Nie można porównywać utrzymywania jednej lub nawet kilku loch do kilkudziesięciu czy kilkuset. Przy twoich wyliczeniach skuteczność krycia musiała by być 100%, brakowanie 0%, upadki 0% i wszystkie lochy rodzić po 12 zdrowych prosiąt, Co chyba nie muszę tłumaczyć że jest awykonalne. Bo zdarzają się lochy (głównie młode ale to nie jest reguła) które w miocie dadzą np 5 sztuk i co wtedy?? Upadki i przygniecenia na porodówce są zawsze.

Ja nie mówię że taki wynik jest niemożliwy do osiągnięcia bo Duńczycy którzy są w tym najlepsi na świecie osiągają właśnie takie wyniki ale jak na polskie warunki jest to wynik naprawdę imponujący

w większych stadach nigdy nie jest tak że locha rodzi sama zawsze jest na porodówce jej kilka koleżanek i które rodzo 15-17 prosiąt co daje możliwość modelowania miotów

 

Wow co za wynik :o

Zakładając ze masz idealne zaproszenia i wskaźnik wyproszeń 2,4 to średnio odchowujesz prawie 28 prosiąt od lochy.

to chyba niekwestionowany polski rekord

To żaden rekord wynik bardzo dobry ale nie rekord.

Klucz do sukcesu to zdrowe lochy ( pasze własnej produkcji ze zbóż bardzo dobrej jakości + dodatki na których też nie oszczędzam)

Naima przy dobrym żywieniu potrafi się odwdzięczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

No to wybacz trochę cię nie doceniłem. Powiedz jeszcze jaki masz wskaźnik oproszeń i czy generalnie dużo jest powtórek przy kryciu? Kryjesz sztucznie czy naturalnie? Kiedyś interesowałem się to rasą ale zostało przy polskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebb1    0

90 % to inseminacja z czego średnio na lochę przypada 2,5 porcji nasienia (Neckar)

powtórki czasem się zdarzają generalnie największy problem to pierwiastki dlatego każda po odsadzeniu dostaję PG600.

Loszki są wprowadzane na Altresynie przez 18 dni potem PG600 i po 100 godz. można w ciemno wchodzić z kryciem skuteczność powyżej 90% do tego rzadko zdarza się żeby taka loszka urodziła mniej niż10 szt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

A podawałeś może Regumate czy altresyna lepsza? bo właśnie ja teraz muszę zsynchronizować swoje w grupy i zastanawiam się jaki środek będzie najlepszy? Loszki kryjesz w ciemno nawet jak nie wykazują rui??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj