bartosz55

Ile świń na ile hektarów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
gosc234    0

20 ha II i III klasy ziemi. Na ile sztuk przewidywalibyście taką gospodarkę? Chodzi o możliwą liczbę loch w systemie zamkniętym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

20 ha II i III klasy ziemi. Na ile sztuk przewidywalibyście taką gospodarkę? Chodzi o możliwą liczbę loch w systemie zamkniętym.

 

Myśle że coś koło 15 loch. Pozniewż:

Sednio maciora rodzi 12 prosiąt +/- Czyli 15*12=180 prosiaków

Maciora daje około 2,3 miota rocznie czyli 180*2,3=414 prosiaków rocznie

Od warchlaka do tucznika świnia zjada średnio 250 kg paszy czyli 414*0,25t=103,5t

Locha zjada średnio 1300 kg paszy rocznie czyli 15*1,3t=19,5t

Łączna suma wynosi 19,5t+103,5t=123t

Czyli musiałbyś zebrać 123t : 20ha=6,15t/ha

Jeżeli zbierasz mniej to sobie odpuść 2-3 lochy.

Edytowano przez tymtus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

twoje wyliczenia nie są zbyt dobre dlatego że udział zboża w gotowej paszy zwykle wynosi 60-85% a nie 100%

Sorki mój błąd. Czyli ze wszystkich moich wyliczeń trzeba obliczyć jakieś 72% ; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cover    8

My tylko z 6,5 ha zboża trzymamy ok 70-80 sztuk tucznika w rok. Nadmiar prosiąt sprzedajemy. Pasza własna + dodatki. Stado podstawowe w granicach aż 3-5 loch;-)

Edytowano przez cover

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stajek95    0

56ha klasy od IV do VI, 55 macior i roczna sprzedaż tucznika na pozimie 900 sztuk, dużo paszy nadrabimy kiszoną kukurydzą(schodzą miesiąc wczesniej) i żytem hybrydowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Ja słyszałem,że do hodowli świń jest potrzebne tyle ziemi żeby się chlewnia zmieściła. Znajoma firma ma koło 15 hektarów j jakieś 20000 tucznika. I zwiększają ciągle, kupują stare budynki, remontują i zasiedlają. Także areał im też rośnie o działkę pod budynkami. A jak pytałem czy nie myśleli żeby zaiwestować w ziemię, to się śmiali ze mnie. Także różne są podejścia do tematu i przeliczniki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommot003    0

Mam zamiar kupić świnie. Ile utrzymam na 15 tonach zboża (10 t to jeczmień a reszta to przenzyto)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Na 15tonach to 35-40 szt byś uchował + koncentraty i dobrze by było jak byś miał też pszenice

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Jakby by Ci 40 sztuk miało zjeść 15 ton to lepiej daj sobie spokój , sprzedaj te 15 ton i bedziesz miał pieniadze większe niz na świniach. No chyba ze po 160 kg bedą miały i masz kupca na takie. 15 ton to 55 sztuk minimum. Przy 35 sztukach 15 ton to będzie 400 kg na sztuke, to nawet po 6 zł zysk zerowy, a teraz 100 do tyłu na każdej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Już od dawna było wiadomo że hodowla tucznika to jest po kosztach.Lepiej sprzedać małe prosiątko za 180zł i więcej z tego mam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oaxis3333    39

witam , wg mnie przelicznik jest prosty trzeba mieć ok 4-5 t \ ha aby dobrze wyzywic maciory z tycznikami niech by tucznik zjadł 330 kg paszy na cały tucz a 10 tuczników 3300 kg w tym maciora srednio 3kg X 100 dni =300kg paszy czyli 900 kg paszy w 300 dni w roku ....


Jesli pomogłem , okaż to Dając łapkę w górę  :) to motywuje ...

 

pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mefiu    0

witam. Planuję budowę chlewni na 190 loch w cyklu otwartym, posiadam 20ha ziemi klasy 3-4. Chciałbym się dowiedzieć ile będę musiał dokupywać zboża i czy wogule będzie mi się to opłacało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

To musisz sobie sam odpowiedzieć na to pytanie bo jest wiele czynników odpowiedzialnych na to czy będzie Ci się opłaciło.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42
Napisano (edytowany)

Maciora zje średnio 1250kg na rok. Czyli 190x1250kg=237,5t zaokrąglamy do 240

Powiedzmy, że średnio uzbierasz 5t/ha. 20x5=100ton

240-100=140t musisz dokupić.

Cena za tonę 1000 zł niech będzie. 140x1000=140 000 zł

Maciora ma średnio 2,2 miotu na rok, 12 prosiaków/miot.

190x2,2x12=5016

Prosiaki sprzedajesz 210 zł sztuka

5016x210=1 053 360 zł

Tylko, że ile ci zostanie z prosiaka? 50zł?

Czyli 50x5016=250 800zł

To może być zysk. Ale odejmuj amortyzacje budynku, koszty sprzętu, prądu, wody, koncentratów.

A chlewnię chcesz budować na rusztach?

Edytowano przez tymtus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

 

Maciora ma średnio 2,8 miotu na rok,

 

Rozpisz mi dokładnie jak ci wyszło 2,8 miotu na rok??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oaxis3333    39

nie wiem czy taniej by nie wyszło dokupować zboza zamiast paszy gotowej ..... takie rzeczy by musiał z doradccą uwzględnić oni przeliczyli by szybko ...... ja mam z sano doradcce i lekarza doradcca i lekarz darmowy bo zaopatruje sie w sano w produkty tak ze co miesiąc przyjeżdza i przyglądamy się stadu oblicza mi sr uzycie paszy na 1kg przyrostu w lekarstwa za które oczywisćie płacę :D tak ze polecam kazdemu :) ostatnio przyjechał do mnie przedstawiciel z bioofeed i pytał ja z pasza stoje ze mógł by mnie zaopatrywac itd a najlepsze jest to ze powiedział ze na ich produktach swinie przyrastaja 1250 g na dzień odrazu go spławiłem :Dtak że i Tobie MEFIU radze dobrego doradzcce wziąść i niech cie wspiera a bedziesz dobrze stał nawed w dobie gryzysu :D pozdro


Jesli pomogłem , okaż to Dając łapkę w górę  :) to motywuje ...

 

pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, w związku z przepisaniem na mnie siedziby stada weterynaria wymaga by sporządzić ,,spis,, tzn żywienie ile kg czego przypada na 1 sztukę tucznika np i bydła, robił ktoś coś takiego? ma jakieś dane orientacyjne? ile czego zawiera opcjonalna mieszanka paszowa dla 1 byka/ 1 tucznika? na dobę.
    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez Młodyrolnik16
      witam Mam taki problem że oprośiła się 2 maciory jedna 4 dni wcześniej od drugiej ale ta druga ma tylko 1 prosię i chciałbym połączy do wcześniejszej maciory która ma 12 prosiąt ,ale kiedy daje tego 1 prosiaka to ona chce go ugryźć i nie wiem co zrobić PS: Maciory są utrzymywane bez kojców
    • Przez Tatka
      Witam, locha rodziła pierwszy raz, urodziła 3 martwe prosiaki, wyglądają jak na zdjęciu. Druga locha też urodziła dwa, martwe lub "zgniłe" . Co może powodować taki rozwój płodu ? 

    • Przez Slawusslawus
      Witam podpowie ktos jak to jest teraz z przepisami hodowli trzody na wlasny uzytek chce kupic prosieta ktore są zarejestrowane i co dalej z tym zrobic
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj