Skocz do zawartości
bartosz55

Ile świń na ile hektarów

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

500Ha 500macior, tygodniowo EDIT 200 prosiaków, + właśnie powstała nowa tuczarnia na 1200 tuczników

Wiadomość z agroFakt.pl

mareknh    8

To może piszcie jeszcze jaka klasa ziemi, u nas 10 macior w zamkniętym na 25 ha V i VI zboża, tylko że i jeszcze 5 byków jest.

Gość wolf19   
Gość wolf19

Na 50ha 3 maciory i jakies 30-40 tuczników, mam jeszcze 30 byków, klasa ziemi od III do VI..

karl    0

20 macior, 100 tuczników, 15 ha, dokupuje zboze ale w tym roku prawie wcale :(

JasonWW    1

18H 25 Macior 100 Prosiąt ok.200tuczników 2knury :(

500Ha 500macior, tygodniowo 400 prosiaków, + właśnie powstała nowa tuczarnia na 1200 tuczników
To ładnie ile ludzi robi na gospodarstwie ??

ahme999    115

10 ha zboża 15 macior, 40 tuczników, reszta prosiąt na sprzedaż :))

Dokupuje oczywiście trochę otrąb i dodatki paszowe, w tym roku jest jednak więcej zboża bo już wszystko wykoszone xD

Mareczek78    1

7ha 4maciory, w ciągu roku odstawiam 65-80 tuczników. Większa ilość wiązałaby się z kupnem zboża lub paszy. Gleba III-V klasa.

My 70 ha 2000 sztuk tuczników. Więc widać ze większość zbóż dokupywanych :blink: Może i dobrze

100 macior

blacha    26

Na dzień dzisiejszy to tyle, można utrzymać tyle, że lepiej nie zaczynać. No a tak poważnie to z tymi 5 ha w V i VI klasie niewiele zwojujesz i jeśli myślisz o jakiejś poważnej hodowli to będziesz skazany na zakupy ziarna (szczególnie jak będzie niekorzystny rok czytaj: bardzo sucho, albo bardzo mokro). Wg. mnie lepiej by było wydzierżawić/kupić jakąś dobrą łąkę, a na tych 5 ha uprawiać rośliny na zielonki + zboża lub inne rośliny pastewne i pójść w kierunku bydła. Być może trudniej zacząć hodowle, no i trzeba by było zainwestować w trochę sprzętu (choć można też najmować usługi, obecnie to w sumie żaden problem) ale wg mnie z taką powierzchnią lepiej będzie pójść w kierunku bydła, choć taką hodowlę chyba trudniej zacząć.

blacha    26

Bo ja wiem na 0,8 ha łąki(3 pokosy na siano) ojciec utrzymywał max 4 opasy, dodatkowa skarmia na nich drobne ziemniaki, które zostają po przebieraniu i sypie im trochę paszy i tyle, daje radę nawet bez zielonek. Na 5 ha + jakiejś dobrej łące jesteś w stanie myślę utrzymać tak do 10 - 15 sztuk opasów. Ze świniami na 5 ha przy założeniu, że nie chcesz kupować ziarna to byś mógł pozwolić chyba sobie na 2 - 3 lochy stada podstawowego co by ci dawało w roku max od 3 dobrych loch 6 miotów średnio po 10 - 12 prosiaków do odchowania, więc w skali roku to raczej niewiele, a ceny świń też nie zachęcają do hodowli. No, ale to co napisałem to wg mnie taka optymistyczna wersja, realia wyglądają nieraz gorzej...

blacha    26

5 ha to nie zawsze znaczy to samo, zależy czy chcesz kupować ziarno czy nie, oraz od tego w jakiej klasie jest te 5 ha, bo jak V - VI klasa to moją odpowiedź masz wyżej, jeśli są w wyższej klasie to masz więcej ziarna i możesz pozwolić sobie na trochę większe stado, no ale wg. mnie na 5 ha nie ma co się rzucać obecnie na hodowle świń...

blacha    26

No tak jak mówiłem wyżej wg mnie jeśli nie chcesz kupować zboża to utrzymasz 2-3 lochy uzyskując od nich w ciągu roku przy odrobinie szczęścia i dobrej organizacji hodowli max. ok 70 prosiąt, a trochę mało jak na obecne czasy. Tak jak pisałem wyżej wg mnie lepiej iść na takiej powierzchni w hodowlę opasów.

turtojs    43

Realnie to 2 lochy i 40 tuczników w ciągu roku. 0.7 ha zbóż na maciory reszta na tuczniki przy plonie liczonym 3.5 tony. Przy większym więcej.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez kopokop
      Witam mam taki pytanie jak myślicie przez ile czasu w Polsce  będzie jeszcze pomór świń.Proszę o  komentarze i wiele odpowiedzi.Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
    • Przez jan2130
      Witam pomuszcie co mam zrobic juz niemam sił az strach wejsc do szopy cholery obgryzaja sobie uszy i to tylko jeden skojec jest ich tam 50 juz prubowałem wszystkiego pryskałem je takim sprejem zapachowym zucałem i plastkowe butelki sypałem proszek na uspokojenie do pasz i nic :angry:
    • Przez Gospodar55
      Witam mam na oku 2 chlewnie do dzierżawy jedna 500 m2 a druga 1900m2 i mam pytanie jak wygląda kontrakt na świnie z różnych firm.Mogł by ktoś opisać jak to wygląda,ile dostajecie za sztuke i czy można wziąć kontrakt że oni dają paszę i weterynarza,jaki rodzaj podłoża czy można wziąc głęboką ściółke?
    • Przez keeway
      Witam kupie male prosieta w rozsądnej cenie woj maloposkie

• Przez karolcia06063
      Witam.Mam problem, kupiłam knura hodowlanego,ale nie "sprawuje się".Hodowca nie zamierza go wymienić,co mogę zrobić.Czy ktoś coś wie,albo miał taki problem.