Zaloguj się, aby obserwować  
bociek93

Poznańska Fabryka Maszyn Żniwnych

Polecane posty

bociek93    3

Witam, otóż mam problem, nie znam dokładnej daty upadku Poznańskiej Fabryki Maszyn Żniwnych[PFMŻ]. Nigdzie w internecie nie znalazłem na jej temat informacji. Jeżeli ktoś ma dokładniejsze informację, z góry dziękuje z pomoc.

 

Fabryka formalnie zaczęła działalność 24 września 1953r.

 

Pierwszą maszyna jaka opuściła tą fabrykę była snopowiązałka WC-1

 

W latach 1953-1978 wyprodukowała:

 

158tys ! snopowiązałek ciągnikowych

35 tys. snopowiązałek konnych (WK 1,5)

45tys. kosiarek zawieszanych (m.in.OSA)

47 tys. ścinaczy zielonek ORKAN

19tys. sieczkarni zaczepianych Z-305

3 tys. sieczkarni samobieżnych (Z-310 i Z-320)

1,8 tys. kosiarek rotacyjnych

2,7 tys. przyczep samozbierających.

 

Swego czasu była to największa fabryka maszyn rolniczych (oprócz Ursusa).

 

Najnowszą maszynę jaką widziałem to Z-350 z roku 91', a podobno fabryka istniała do 94' roku, ale już nie produkowała, chociaż wydaję mi się nieprawdopodobne.

 

 

Druga sprawa to 20 przedseryjnych prototypów Z-330 (maszyny bardzo podobne do czeskiego 050 TORON) podobno trafiły gdzieś w okolice Leszna, gdyż w PGR LESZNO(mazowieckie) były użytkowane po raz ostatni. Być może ktoś z was o nich słyszał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Avenger    0

Witam, otóż mam problem, nie znam dokładnej daty upadku Poznańskiej Fabryki Maszyn Żniwnych[PFMŻ]. Nigdzie w internecie nie znalazłem na jej temat informacji. Jeżeli ktoś ma dokładniejsze informację, z góry dziękuje z pomoc.

 

Fabryka formalnie zaczęła działalność 24 września 1953r.

 

Pierwszą maszyna jaka opuściła tą fabrykę była snopowiązałka WC-1

 

W latach 1953-1978 wyprodukowała:

 

158tys ! snopowiązałek ciągnikowych

35 tys. snopowiązałek konnych (WK 1,5)

45tys. kosiarek zawieszanych (m.in.OSA)

47 tys. ścinaczy zielonek ORKAN

19tys. sieczkarni zaczepianych Z-305

3 tys. sieczkarni samobieżnych (Z-310 i Z-320)

1,8 tys. kosiarek rotacyjnych

2,7 tys. przyczep samozbierających.

 

Swego czasu była to największa fabryka maszyn rolniczych (oprócz Ursusa).

 

Najnowszą maszynę jaką widziałem to Z-350 z roku 91', a podobno fabryka istniała do 94' roku, ale już nie produkowała, chociaż wydaję mi się nieprawdopodobne.

 

 

Druga sprawa to 20 przedseryjnych prototypów Z-330 (maszyny bardzo podobne do czeskiego 050 TORON) podobno trafiły gdzieś w okolice Leszna, gdyż w PGR LESZNO(mazowieckie) były użytkowane po raz ostatni. Być może ktoś z was o nich słyszał?

 

 

Witam.

Do niedawna też się interesowałem PFMŻ no i mam gdzieś nawet artykuły opisujące jej historię itp. Jeżeli chodzi o Z330 to też tam są jakieś wzmianki o niej ale to raczej jej dane techniczne, jest też jej historia ale niezbyt ścisła i dokładna, dotyczy jej początków a nie końca.

A masz coś może o Z325? Ja mam takie ogólniki, nawet nie wiem co to dokładnie było :lol:

Pozdrawiam:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jkubik    0

Ja kiedyś kupiłem nowy kombajn zielonkowy Orkan Z320 i sprzedałem nigdy nieużywany. Pozostał mi z niego nieużywany silnik 6CT107/R3 o mocy 135KM (wg DIN) a 142KM (wg SAE). Silniki były produkowane w Andorii na licencji Leylanda. Podobne były w Bizonach Rekordach Z058, tylko trochę słabsze.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbigi123    4

Ja mam w posiadaniu Z-340 podobno też rzadko się spotyka. Maszyna bedzie niebawem wysatawiona na sprzedaż, oddalbym najchętniej w dobre ręce.


 Landini Powerfarm 95, MTZ 82+TUR, Zetor 7745, 3xC-360 i ich 61ha pola do popisu... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Możecie pisać jaka maszyna kryje się pod symbolem. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Avenger    0

A wie ktoś może do którego roku produkowano Z-320?

Do zbigi123:

masz może jakieś zdjęcia swej Z-340? A jeżeli masz to zgodziłbyś się je udostępnić (przy użyci zdjęcia oczywiście podaje się nazwisko autora zdjęcia). To naprawdę rzadko spotykana maszyna :)

 

Razem z kumplem planujemy stworzyć na wikipedii artykuły o wszystkich polskich sieczkarniach samojezdnych z Poznańskiej Fabryki Maszyn Żniwnych. Do tej pory opisaliśmy już Z-310 i Z-320. W wolnych chwilach stworzymy dalsze artykuły, tylko mamy mały problem ze zdjęciami tych maszyn i z potwierdzeniem ich danych technicznych i historii. W PRL-u nie zwracano uwagi na to co się pisało w gazetach rolniczych i trudno o rzetelne informacje.

Mogę liczyć na pomoc? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid5508    2

Mój dziadek pracował w tej fabryce jak dobrze pamiętam do roku 1998 albo 1999 dokładnie nie wiem. Do dnia dzisiejszego przed Bożym narodzeniem przysyłają mu zaproszenia na wyżerke i do odebrania bonówo kolicznościowych. :D


Jeżeli pomogłem kliknij zieloną Strzałkę, z prawej strony postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbigi123    4

Chyba to nie była ta fabryka bo w 1998r ona już nie istniała.


 Landini Powerfarm 95, MTZ 82+TUR, Zetor 7745, 3xC-360 i ich 61ha pola do popisu... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez 19Kowal97
      Witam zastanawiam się nad kupnem prasy rolujące w budżecie do 15tys ,ilość balotow rocznie to około 200 , ciągało by je Volvo Bm650 wiec około 80km. Jak myślicie co można wyrwać w takim budżecie ?
       
    • Przez Bociek51
      Poszukuję prasy pasowej która pracowała by z ciągnikiem 105km zależy mi na dobrej wydajności i dobiciu bel.Cenowo chce się zamknąć do 60 tys co byście polecili? 
    • Przez cisek9403
      Panowie stoję przed zakupem prasy, dostałem korzystną ofertę kupna prasy walcowe stało-komorowej Kuhn FB 2130. Jednak jest bardzo mało opini o tych prasach. W galerii tez takiej nie znalazłem. Czy ktoś z was posiada taką prasę? Bardzo bym prosił o jakieś opinie ewentualnie kontakt posiadaczy.
    • Przez Balzak
      piszcie jaka folie uwazacie za najlepszą i dlaczego a i jeszcze ceny tych foli mozecie podać
    • Przez Zetor5340
      Witam.
      Często po intensywnym uzytkowaniu naszej prasy gromadzą się zabrudzenia, nie chodzi mi oczywiscie zabrudzenia te z zewnątrz, typu kurz czy smar ale o te w środku prasy,np u nas między ścianką prasy a wałkiem zazwyczaj zapycha się ta szczelina słomą,słoma od kręcących się wałków ubija się i później nie sposób jej z tamtąd wydobyć,może także się zapalić wiadomo jak się nagrzeje od tarcia.Wiem że prasy powinno się czyścić na bierząco ale jak belujemy to to już się tworzy w trakcie prasowania więc nie bedziemy przerywać belowania żeby usunąć zapychające się wałki,skoro prasa chodzi.No ale później oczywiście chcemy wyczyścić ale już się to tak ubija że nie sposób.Próbowaliśmy sprężonego powietrza,różnych chwytaków i tylko z grubsza sie udało a reszta siedzi. Czy konieczne będzie ściąganie wałków?
      Jakimi sposobami wy usuwacie nieczystości z pras?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj