Rafii

Gubienie ziarna w Z056

Polecane posty

jacek472    40

Cepy raczej dobre 7 sezonów kosiły po ok 100 ha przed wymianą były prawie płaskie i sezon na nich kosiłem i było dobrze, może coś z klepiskiem? ale niby jest dobrze ustawione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Z tego co mi wiadomo to trzeba wywalic górne sito i kupic od rekorda z dlugimi lamelkami i o 80% poprawi sie zbiór.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek222    664

jak w temacie mój bizon strasznie gubi mi ziarno na wytrząsaczach, najbardziej właśnie jęczmień, ale ogólnie wszystkie zboża, co mogę zrobić aby tak się nie działo, gdzie szukać przyczyny? Kiedyś kosiłem 12-15 min zbiornik, ha niecałą godzine, a teraz nie wiem co się stało u sąsiada kosiłem jęczmień 7 godzin 5 hektarów, porażka! za kombajnem i tak zielono, proszę o pomoc gdzie mogę szukać przyczyny bo zamiast 2 tyg to grubo ponad miesiąc żniwa trwały.

sprawdź stan fartuchów tych co są nad wytrząsaczami

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
balcerek1    92

Klepisko na jęczmień ustawiasz na 3 mm i nie gonisz za ostro a druga sprawa wilgotność słomy i czystość wytrząsaczy.Jak masz na wytrząsaczach szetlery czyli dodatkowe zęby przykręcone na wytrząsaczach to je wywal.A może wyrzucał na sitach.Sprawdzałeś słomę.Jak na sitach to dorób sobie dłuższą blachę za sitami i będziesz miał spokój z wydmuchiwaniem przez wentylator.

Edytowano przez balcerek1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

czy nie masz czasem zapchanych wytrząsaczy.

tzn? jeżeli chodzi o zapchanie słomą i ościami to nie są zapchane

Z tego co mi wiadomo to trzeba wywalic górne sito i kupic od rekorda z dlugimi lamelkami i o 80% poprawi sie zbiór.

Serio? Naprawdę będzie taka różnica? Tylko że mi nie gubi zboża na sitach tylko na wytrząsaczach.

sprawdź stan fartuchów tych co są nad wytrząsaczami

fartuch jest, nie ruszałem go odkąd kupiłem kombajn, opuszczony jest prawie do końca. Na brzegach fartucha były takie płaskowniczki przynitowane, po co? Jeden był urwany, a drugiego sam urwałem bo tam gdzie był ten płaskowniczek to fartuch wywijał mi się do góry i była dziura.

Klepisko na jęczmień ustawiasz na 3 mm i nie gonisz za ostro a druga sprawa wilgotność słomy i czystość wytrząsaczy.Jak masz na wytrząsaczach szetlery czyli dodatkowe zęby przykręcone na wytrząsaczach to je wywal.A może wyrzucał na sitach.Sprawdzałeś słomę.Jak na sitach to dorób sobie dłuższą blachę za sitami i będziesz miał spokój z wydmuchiwaniem przez wentylator.

klepisko ustawiałem różnie na 3 i nawet skręcałem tak że prawie cyrkało o cepy, jak rozkręce ponad bodajże 5 mm to niedomłaca. O gonieniu nie ma mowy, bo gdy jade bez przyspieszacza to za kombajnem grubo leży, a gdy jade szybciej to troche grubiej, gdy podstawie ręke to w ciągu 2-3 sekund mam garść jęczmienia. dodam że kiedyś tego nie miałem, hektar kosiłem niecałą godzinę w porównywalnym jęczmieniu co w tym roku 1,5 h. Wytrząsacze czyste słoma bez różnicy czy sucha czy mokra podobnie.

Na wytrząsaczach mam te szetlery, chodzi o takie wysokie grzebienie tak? Ale one nie powinny pomagać w separacji? Czemu niby szkodzą?

Nie gubi mi na sitach prawie wcale, przecież napisałem że mam problem z gubieniem na wytrząsaczach, a ta blacha to wcale nie jest taka dobra, miałem ją kiedyś przedłużoną ale wróciłem do (prawie) oryginalnej długości, kosząc pszenżyto kłoski ciągle wracały przez tą blache i w konsekwencji gubił jeszcze więcej przez obciążenie sit kłoskami, a tak wymłócone kłoski, (ewentualnie z ziarkiem dwoma gdzie niegdzie) wypadają na ziemie i nie wracają na zad w kombajn, radze spróbować z tą blachą.

A gdyby tak wysunąć na maksa te kieszenie na wytrząsaczach pomogło by to coś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zmień odmianę jęczmienia. Ta, z którą masz problem ma lepką słomę i kosmate ziarno i trudno wytrząsa się. Podobnie zachowuje się owies Krezus ale z innego powodu. Ziarna odrywaja się nie pojedyńczo ale bliźniaczo. Zaplątane w słomę idą w straty na wytrząsaczu. Pomaga zdecydowanie pogoda.Parę dni słońca i deszczu na przemian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
balcerek1    92

Tak jak kolega wyżej pisał i co do pszenżyta jak i jęczmienia niech się dostoi dobrze i roztworzy kłosy dopiero kosić bo wali kłosami w zbiornik i nic nie jesteś w stanie zrobić bo ci kłosie sito zatyka.Ja mam blachę dłuższą i nie mam problemów.Większy wiatr i sita czyściutkie.Co do grzebieni to one szybciej wypychają słomę co powoduję krótsze mieszanie słomy na wytrząsaczach i wyrzucanie że słomą.19 lat śmigam bizonami i wiem jak je obsługiwać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Ile masz/miałeś, być powinno na wytrząsaczach? Ja mam 10 sztuk w dwóch rzędach na wysokości gumowego fartucha i na przedostatnich kaskadach (w katalogu pisze 5)

no i jeszcze jedno pytanie, jak powinien wyglądać ten fartuch nad wytrząsaczami i jak go ustawić, ja mam taki pocięty no i cienki dwuwarstwowy, a sąsiad twierdzi że ma być gruby i jednolity.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
balcerek1    92

Ja w swoim nie mam ani jednego grzebienia i fartuch też wywaliłem ale jak gubi ci na sitach a nie w słomie to je mocniej otwórz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

gubi mi w słomie. Mam sieczkarnie z wągrowca na elektromagnes i słoma wylatuje z tyłu zsuwa się po blasze i gdy podstawie ręke przy samym końcu blachy to łapie dużo grubego ziarna, a z sit nic nie widać gdy podstawie ręke lub jak się zatrzymam i zajrze pod kombajn między wylotem słomy, a sit to ziarek nie ma, więc 100 % leci z wytrząsaczy, no i tak szukam przyczyny, teraz robie dosyć dokładny remont no i dochodze do wytrząsaczy i tak myślę co zrobić, mam chęć wyrzucić te grzebienie, tak jak mówisz, a bynajmniej z przedostatnich kaskad, no i myślałem o założeniu grubej gumy na fartuchu lub jeszcze jednego fartucha to może dłużej będzie słome mieszać? Musze coś z tym zrobić bo zapowiada się tęgi plon (napewno słomy,a ziarza to się okaże) no i doszła mi większa ilość rzepaku i kukurydza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Juz po zniwach. Ale mam problem z rekordem z 88r.

Tzn. W polowie zniw zaczol strasznie gubic ziarno.

Wypluwa ziarno przez sita. 

Np. Przenica. Zawszw ustawialem: gorne sito otwarte ponad pol. Dolne sito uchylone delikatnie wiatry na 3.5/4. I zawsze bylo dobrze(drobne straty ale to normalne)

A w polowie zniw zaczol strasznie wyrzucac przez sita. Zmniejszanie wiatrow do 1/1.5 troche zmniejszylo wyrzucanie ale wzbiorniku syf. Regulowanie wiatrow na wyzsze wartosci nie pomagaly. Regulacje sit w rozne polozenia tez niepomgaly.

Kombajn posiadam 7lat i niebylo problemow z gubieniem ziarna.

Sita byly czyste. 2 lata temu byly zalozone nowe.

Kolo od przestawiania obrotow wialni sprawne.

I niebylo nic robione przy pasach od wialni i ogolnie zadnej awari nie bylo i od polowy zniw zaczol wyrzucac.

Co moglo sie stac? Czego szukac? Co jeszcze moze przestawic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leonardo111    110

Witam mam dość podobny problem jak jaszczur 2008 tylko że w suprze ziarno wylatuje nad górnym sitem tyle że coś na ziemie a reszte nie na ziemie i  łapie go na na dolną blache kosza sitowego i leci spowrotem elewatorem kłosowym na młocarnie i wiadomo od razu same połupane ziarno (tak mocno że elewator kłosowy zasypało ziarnem) regulacja sit / wiatru/kierownic wiatru  nic nie daje może być górne otwarte nawet na całe, wymieniona cała obudowa wentylatora wszystkie fartuchy bo myślałem że gdzieś dziura się przetarła pomiedzy ślimakiem ziarnowym a kłosowym w obudowie wentylatora , jakieś sugestie porady?

Edytowano przez leonardo111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez agromichu
      Jakie akumulatory polecacie do bizona z056? Potrzebuje dobrych bo najtańsze 5 lat wytrzymały ;/
    • Przez rafto
      Witam, jakie zakładacie opony do swoich wózków od hedera ? Zakładał ktoś opony pełne od wózka widłowego ? Poszerzał ktoś rozstaw kół ?
    • Przez mejtun
      Dzień dobry, 
      Jest tu ktoś kto wymieniał tą ( nie wiem czy dobrze to nazywam) półkę za podsiewaczem do której przykręcany jest grzebień na kilka śrub? 
      Jak się do tego zabrać? Półka przykręcona jest pod mocowaniem podsiewacza ale jak ją stamtąd wyjąć? Muszę wywalać sito górne z dolnym? Może ktoś mnie pokieruje?   
       


    • Przez jackowski11
      witam,
       
      jak zabrać sie do wymiany gumowego fartucha na łączeniu obudowy wentylatora z tylnym mostem?
      Poniżej zaznaczone czerwoną strzałką - z katalogu
       

       
      Pytanie nr.2.
      Czy istnieje jakiś patent na smarowanie łożysk wytrząsaczy bez ich demontażu/wymiany?
    • Przez BoNes
      Cześć jestem tu nowy.
      Wujek niedawno kupił Bizona Z056 z rozwalona cala instalacja elektryczna, niema w ogóle świateł i żadne czujniki nie działają,
      szukałem w internecie schematu instalacji elektrycznej ale znalazłem tylko do Bizona Z058 i z stad moje pytanie , czy ten schemat rożni się bardzo od modeli Z056 ? jeśli tak to w jakich miejscach, i czy warto robić nowa instalacje czy kupić gotowa ?
      Pozdrawiam.
      Słyszałem ze można zrobić ja na podstawie ursusa serii C-3xx, próbował ktoś ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj