Leo

Układanie sterty z bel słomy.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Leo    0

Jak najlepiej układać bele słomy poziomo czy pionowo. Każdy sposób ma swoje wady i zalety, lecz który jest lepszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

poziomo, bo mniej zaciekają, jak masz miejsca dużo to polecam sposób 2 na dole i 1dna u góry, najmniej się odkształcają i zaciekają,

 

ps. ile wziąść kasy za układanie bel ciagnikiem w stodole, ile od sztuki będzie około 30 bel, 1,5-2zł chyba bedzie OK?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gago    0

Oczywiście że poziomo jest dużo lepiej i wygodniej a pionowo to jeszcze nigdy nie widziałem poukładanych.


Zetor Team
Posiadacze i sympatycy Zetorów zapisujcie się do klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesaw    3

Znajomy ułożył w ubiegłe żniwa na polu taki stóg: 2 bele pionowo i 3 na wierzchu poziomo, i stoi do dziś. Blisko nie byłem, więc w jakim stanie jest, to nie wiem.


samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

U mnie są tacy co stawiają pionowo :rolleyes:

I mówią że ma to taką zaletę że jak namoknie to i też szybko wyschnie bo woda ma gdzie 'uciekać' bo od dołu nie ma zbitej słomy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piciaj    31

ja praeferuje poziomo 5 4 3 2 1, i polecam go, pod warunkiem ze poszczegolne warstwy sa przewiazane jak cegly w murze, nad skladaniem dwoch bel praawie w plowie znajduje sie nastepna, w okolcy tylko ja tak ukladam z tego co widze, ale mam o wiele bardziej suche bele :rolleyes:


znalazłem to czego szukałem ..:)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

Polecam poziomo w składzie 4-3-2-1 i tez chociaż 1/3 beli żeby była na drugiej, wtedy jest takie "wiązanie" :rolleyes:

 

@kris no i idelanie gnije cała bela, a nie tylko jej część, u nas owinięte siatką wiecej jak 5-7cm nie przemiękają...


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    702

A ja układam pionowo, ale na górę daję folię i przyciskam oponami i deskami boki przywiązuję do bel. Fakt jest trochę roboty ale belki są idealnie suche. Sąsiad układa poziomo 4-3-2-1 i pomiędzy belami zawsze jakaś woda się zgromadzi.


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piciaj    31

ja widze nieraz pionowo ukladaja 4 warstwy , a na wierch rozcinaja bele, i rozscielaja na 50cm, i tez jest podobno bajeczka :rolleyes:


znalazłem to czego szukałem ..:)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    702

Z tą słomą na górze nie jest tak pięknie. To jest luźna warstwa i słabo zatrzymuje wodę. Kolega miał samą słomę grubszą warstwę i mu przemokło teraz też już folię daje :rolleyes:


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leo    0

Ja natomiast układam pionowo. Cztery warstwy w górę. Na wierzch daję plandekę od reklam lub grubą folię. Przykrywam ją następnie warstwą kostek. Słoma ze sterty wygląda tak jakbym ją co dopiero w żniwa z pola przywiózł. Namoknięte kostki, które spadną z góry układam obok i pozostawiam aż wyschną. Wrzucam je później do kojca pod nogi jałowiźnie. Minusy takiego układania to pracochłonność. Potrzeba trochę czasu aby taką stertę przykryć. Poziomą stertę układa się szybciej. Jeżeli w plandece zrobi się dziura to w słomie jest zaciek zgniłej słomy przez trzy warstwy. Plandeka na stercie lub folia wystarcza na jeden rok ponieważ wiatr ją postrzępi. No ale jak sterta jest starannie przykryta to mamy piękną słomę, którą można dać zwierzętom nawet do jedzenia. Zastanawiam się jednak czy nie układać bel poziomo, zaoszczędziło by mi to dużo czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertbara    75

My układamy bele 1,2 m w serię 4, 3, 2, 1.

Natomiast 1,8 m w 3, 2, 1

 

Porównując stopień zamoczenia bel to te większe są w znacznie lepszej kondycji i w tym roku robię jak najwięcej bel 1,8 m :rolleyes:

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi382    99

Tylko poziomo, jak jest mocno zbite to niema prawa zamoknąć a to co zamoknie z wierzchu to szybko wyschnie na słońcu. Im większa śrenica balota tym lepiej bo więcej slomy jest w środku która nie zgnije. Układam 4 3 2 lub 3 2 1. do czwartej warstwy brakuje mi niewiele. Baloty 120x150 :rolleyes: pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek116    3

ja układam poziomo dla kilku powodów. a mianowicie po pierwsze nie posiadam chwytaka lecz widły, po drugie na polu widły mi się sprawdzają lepiej niż chwytak (może mi się tylko wydaje) bo jak ładuję na przyczepę to nie muszę biegać z każdym balotem tylko przeważnie po dwa jak pasują na przyczepę, po trzecie jak się ściąga z przyczepy to po dwa lub trzy baloty idzie i jest to duże szybsze niż po jednym się bawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6890

My już 3 lata nie układamy belek w stertę bo mamy drugie siedlisko i tam w stodole zimują. Niektóre mają już po 3 lata a wyglądają jak świeżo z pola przywiezione a jak były układane w stertę to poziomo 3,2,1 i okryte folią po kiszonce z kukurydzy a wszyscy we wsi układają pionowo i góra przykryta folią po sianokiszonce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leo    0

Czy filie po kiszonce na belce trzeba obwiązać sznurkiem żeby się strecz nie rozleciał? Jest to ciekawy sposób na zabezpieczenie słomy. Folię można założyć na belce na ziemi, a potem ułożyć na stercie. Nie trzeba potem wchodzić na stertę aby ją przykryć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    702

Ale to pod warunkiem że na wszystkie belki naciągniesz folię nie tylko na tą co jest na samej górze. Wg mnie to woda spłynie po balocie ułożonym na górze i wsiąknie w tego co będzie pod spodem. Najlepiej jest przykryć jednolita folią. U mnie np kilku gospodarzy ułożyło bele poziomo przykryli folią a następnie zabezpieczyli to workami z piachem związanymi ze sobą sznurkiem przerzuconym przez stertę co zapobiegało poderwaniu folii przez wiatr. Pomysłowe i skuteczne :rolleyes:


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk2782    19

moim zdaniem w polu na poziomo. ja układam 4 3 2 1 . do tej pory nie przewiazywałem jak cegły ale ciekawy pomysł widziałem ze tak robia w wielkoobszarówce niedaleko mnie ale myslałem ze przez to zeby stóg był stabilny bo oni kłada teleskopem bele 1,8m na 5 4 3 2 1:) jesli miałbym schowac je pod dachem to tylko w pionie bo wiecej wejdzie ale do tego potrzebny jest chwytak


Nie ma piękniejszego dzwięku niz ryk 7,1 litrowego Deutza - muzyka dla moich uszu:)

szacunek dla NH ale respekt uznanie i oddanie dla DEUTZ-FAHR-a:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubaldo    2

ja bele układam tylko w poziomie a prasuje 1.20cm średnicy i układam je 4 3 2 1 jak są dobrze ściśnięte to nie zamokną ale na wszelki wypadek przykrywam je folją pozostałą z pryzmy po kukurydzy :rolleyes: :huh: :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati5720    44

jeśli bele się układa pod chmurką to lepiej jest poziomo jest lepiej okryć i woda lepiej obcieka. ja układam na dworzu część 4-3-2-1 a w stodole na pionowo po 4


"John Deere bez kompromisów" :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez 19Kowal97
      Witam zastanawiam się nad kupnem prasy rolujące w budżecie do 15tys ,ilość balotow rocznie to około 200 , ciągało by je Volvo Bm650 wiec około 80km. Jak myślicie co można wyrwać w takim budżecie ?
       
    • Przez Bociek51
      Poszukuję prasy pasowej która pracowała by z ciągnikiem 105km zależy mi na dobrej wydajności i dobiciu bel.Cenowo chce się zamknąć do 60 tys co byście polecili? 
    • Przez cisek9403
      Panowie stoję przed zakupem prasy, dostałem korzystną ofertę kupna prasy walcowe stało-komorowej Kuhn FB 2130. Jednak jest bardzo mało opini o tych prasach. W galerii tez takiej nie znalazłem. Czy ktoś z was posiada taką prasę? Bardzo bym prosił o jakieś opinie ewentualnie kontakt posiadaczy.
    • Przez Balzak
      piszcie jaka folie uwazacie za najlepszą i dlaczego a i jeszcze ceny tych foli mozecie podać
    • Przez Zetor5340
      Witam.
      Często po intensywnym uzytkowaniu naszej prasy gromadzą się zabrudzenia, nie chodzi mi oczywiscie zabrudzenia te z zewnątrz, typu kurz czy smar ale o te w środku prasy,np u nas między ścianką prasy a wałkiem zazwyczaj zapycha się ta szczelina słomą,słoma od kręcących się wałków ubija się i później nie sposób jej z tamtąd wydobyć,może także się zapalić wiadomo jak się nagrzeje od tarcia.Wiem że prasy powinno się czyścić na bierząco ale jak belujemy to to już się tworzy w trakcie prasowania więc nie bedziemy przerywać belowania żeby usunąć zapychające się wałki,skoro prasa chodzi.No ale później oczywiście chcemy wyczyścić ale już się to tak ubija że nie sposób.Próbowaliśmy sprężonego powietrza,różnych chwytaków i tylko z grubsza sie udało a reszta siedzi. Czy konieczne będzie ściąganie wałków?
      Jakimi sposobami wy usuwacie nieczystości z pras?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj