snopek4

Wasze metody na wysokie plony

Polecane posty

BOGDAN01    0

Ale czy napewno powróci tyle co zabrało?

 

Jeżeli są odpowiednie mikroorganizmy to wróci nawet dużo więcej, bo w trakcie procesu humufikacji (najważniejszego etapu przetwarzania masy organicznej) przywracane są w glebie do form przyswajalnych składniki, które dotychczas były niedostępne dla roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BOGDAN01    0

Azot i nie tylko, należy również rozpatrywać pod kontem gospodarki nimi w glebie. W glebie z odpowiednią mikroflorą czas i stopień odzysku nie tylko azotu z rozkładanej masy organicznej oraz jego udostępnianie z nawozów mineralnych jest dużo szybsze i większe. W takiej glebie składniki pokarmowe są wiązane przez kompleks glebowy i mikroorganizmy co ogranicza ich ulatnianie i wypłukiwanie.

A więc możemy niższym nawożeniem uzyskiwać dużo lepsze efekty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FisKars    3

a opłaca się dać te 50 kg mocznika na same rżysko?? bo słomę muszę sprasować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jeżeli nie zostawiasz słomy na polu to dodatkowego N nie warto, bo i tak nie ma co do rozkładania.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

warto warto, słomy jakby nie patrzysz zbierasz część, sporo zostaje dlatego należy wspomóc rozkład tego co zostało, może nie 23 kg N ale 15 nie zaszkodzi ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

a opłaca się dać te 50 kg mocznika na same rżysko?? bo słomę muszę sprasować.

Super pomysł.

Jeśli posiadasz dobry sprzęt typu ciężką talerzówkę mógłbyś pokusić się o siew gorczycy z 20-25 kg\ha.

Urośnie około 25-30 cm odrazu stalerzować na max 10-12 cm.

Następnie orka do max 17 cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Jakie motylkowe mają ziarno podobnej wielkości do gorczycy i są dobre na poplon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Super pomysł.

Jeśli posiadasz dobry sprzęt typu ciężką talerzówkę mógłbyś pokusić się o siew gorczycy z 20-25 kg\ha.

Urośnie około 25-30 cm odrazu stalerzować na max 10-12 cm.

Następnie orka do max 17 cm.

 

Czemu taka płytka orka?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

pod pszenzyto głębiej nie trzeba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Co moge siać razem z gorczycą na poplon co ma podobnej wielkosci ziarniaki. Jakaś Seradela? Sparceta? Wyka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

pod pszenzyto głębiej nie trzeba

 

 

A to sorry musiałem źle zrozumieć. Myślałem że chodzi o orkę zięble pod zboże jare.

 

@silva trudno powiedzieć. Motylkowate grubonasienne za duże, drobnonasienne za małe w porównaniu do ziarna gorczycy. Jak chcesz to moge Ci zrobić fotki nasion niektórych motylkowatych jak chcesz. Bo z tego co oglądam to raczej cięzko utrafić. Mi sie wydaje że najprędzej by esparcete dopasował, większe ziarno od gorczycy ale płaskie, z takimi charakterystycznymi kolcami.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No mam właśnie przed sobą. No to tak jak pisze te trzy to niby dobre na wielkość. A na jakość? Jaka mieszanka byłaby najlepsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrMily    0

Odpowiednia dawka nawozów , gnój , gnojowica, zmianowanie , i poplony jako nawozy zielone.. i to chyba wszystko... :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

No mam właśnie przed sobą. No to tak jak pisze te trzy to niby dobre na wielkość. A na jakość? Jaka mieszanka byłaby najlepsze?

 

To bierz pod uwagę wymagania glebowe. Jak słaba ziemia to saradela, jak średnia to wyka, jak dobra to esparceta. Saradela da mało biomasy, wyka trochę więcej, a jak esparceta to nie wiem(nie uprawiałem, w okolicy też nie ma), i nie mam tabel który poplon pozostawi w glebie więcej N związanego.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Hmmmm masa organiczna będzie bo to ma być mieszanina z gorczycą. Gleba średnia 3a. Bez piachu czasami trafia się glinka. Ale chyba pójdzie wyke bo tylko ją znalazłem w anonsach po 2zł/kg + gorczyca też po tyle. Teraz w jakich proporcjach je dać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co dwa lata duża dawka obornika, dużo nawozu, nasiona z centrali, prace wykonywane w możliwie najlepszym czasie. Chociaż ziemie to przeważnie gliny i są słabe wschody to jak jest trochę deszczu to plony zaskakują.


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

A panowie jakie zastosować i jakie poplony aby ziemia była żyźniejsza na glebach słabych ??????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BOGDAN01    0

Co dwa lata duża dawka obornika, dużo nawozu, nasiona z centrali, prace wykonywane w możliwie najlepszym czasie. Chociaż ziemie to przeważnie gliny i są słabe wschody to jak jest trochę deszczu to plony zaskakują.

Podawana ilość obornika powinna zregenerować glebę i wykarmić rośliny jeśli by w nim były odpowiednie mikroorganizmy! Zastosuj dobry preparat mikrobiologiczny na resztki pożniwne lub na obornik przed wymieszaniem z glebą dla wprowadzenia mikroorganizmów próchnicotwórczych i odbudowy stanu gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Czy te wasze bakterie aż tak ujowo się sprzedają, że taki nalot zrobiliście na AF? :blink: ekolog z EM, krzysio w własnym nic i ty od bogusia. Kogoś pominąłem? :lol:

Podawana ilość obornika powinna zregenerować glebę i wykarmić rośliny jeśli by w nim były odpowiednie mikroorganizmy!

A co obornik ma mało? więcej niż każdy użyźniacz glebowy.

Zastosuj dobry preparat mikrobiologiczny

Czyli Ug-max omijaj z daleka ;) bo robiłem badania i poza rozluźnieniem portfela nic innego nie rozluźnił ;[ (badanie na 4 różnych poletkach każde o powierzchni 5 arów. )

 

Jak masz obornik to stosuj do 40t/ha co dwa lata i będziesz miał glebę jak ta lata, nawozu nie trzeba dużo, tylko trzeba go aplikować w należytych ilościach, bo po co podnosić koszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Jak najbardziej zgadzam się z poprzednikiem :) Piękne słowa. Niby nie każdy ma obornik. Ale poplony sie spokojnie rozłożą. Jedynie myślałem żeny można było słome zbożową pryskać tym ale pewnie taniej będzie prysnąć RSM albo mocznikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BOGDAN01    0

JanekJelonek, jeśli ten obornik posiadał by tyle mikroorganizmów i tak dobrych jak piszesz, to by nie było problemu.

 

Wprowadzenie w rolnictwie środków biobójczych powoduje zubożenie życia w całym obiegu substancji organicznej. Jedni rolnicy radzą sobie z tym problemem lepiej, a inni gorzej lub w ogóle. Stąd w zależności od jakości obornika i stanu gleby, dla uzyskiwania lepszych efektów w różnych momentach można ten proces wspomagać.

 

Są również rolnicy którzy doskonale sobie radzą z glebą i oni nie potrzebują środków wspomagających procesy glebowe, chyba że delikatnie do przyspieszenia rozkładu słomy.

 

Dla mnie jest oczywiste, że zdrowy nie potrzebuje lekarstwa, ale niech się nie dziwi tym którzy go potrzebują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
    • Przez miturskir
      Żółknie mi pszenżyto czym podratować 
    • Przez Rad11
      Witam jak myślicie która odmiana będzie najlepsza rgt ritter, argument, buldozer jeżeli chodzi o parametry konsumpcyjne 
      Stanowisko będzie po rzepaku klasa 3a3b
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj