snopek4

Wasze metody na wysokie plony

Polecane posty

silva    19

Myślałem że mocznik bo największa zawartość. No ale saletrzak rozkłąda się stopniowo i dlatego nie pojaśniała. Mocznik po prostu pewnie za późno poczuła i się nie pokrzewiła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pomorze    0

Myślałem że mocznik bo największa zawartość. No ale saletrzak rozkłąda się stopniowo i dlatego nie pojaśniała. Mocznik po prostu pewnie za późno poczuła i się nie pokrzewiła.

stosowalem kiedys saletrzak canvil i z tego co pamietam zawiera tak samo jak saletra forme saletrzana i amonowa (jak sie nie myle po 13% jednej i drugiej) wiec podobnie jak saletra jest to nawoz szybko dzialajacy i jest dostepny dla rosliny natychmiast po zastosowaniu. tutaj lepszy efekt dzialania upatrywal bym w dodatku wapna ktory stwarza wokol rosliny taki swoisty mikroklimat umozliwiajac lepsze wykorzystanie azotu jak i innych skladnikow pokarmowych zawartych w glebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Wydaje mi sie że coś pokręciłeś. A może ja źle myśle. Saletra i saletrzak owszem mają po połowie formy amonowej i saletrzanej (saletra 17%:17%, saletrzak 13,5%:13,5%). Ale przez ten wapń właśnie saletrzak się dłużej rozkłada.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

@zonk28 ale kiedy dawałeś ten mocznik? Jak na początku wegetacji to nic dziwnego, na start mocznik to najgorsze rozwiązanie, ma zupełnie inne działanie niż saletra czy saletrzak.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

oczywiscie ze mocznik na druga dawke , długo działa . na start moim zdaniem tylko saletra.przy dobrej wilgotnosci rozkłada sie w ciagu doby. ja np na zboza ozime typu pszenica i pszenzyto na druga dawke daje mocznik , dzis bylem na polu to pszenica granatowa. a sialem jakos 2 maja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Można by dać saletre+mocznik na pierwsza dawke i powinno zadziałać jak saletrzak. No może troche dłużej nawet. oczywiście w odpowiednich proporcjach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pomorze    0

Wydaje mi sie że coś pokręciłeś. A może ja źle myśle. Saletra i saletrzak owszem mają po połowie formy amonowej i saletrzanej (saletra 17%:17%, saletrzak 13,5%:13,5%). Ale przez ten wapń właśnie saletrzak się dłużej rozkłada.

o dostepnosci azotu dla rosliny najwazniejsza jest forma azotu jaka znajduje sie w danym nawozie. czy to w przypadku saletry czy saletrzaku jest tu taka sama forma azotu tylko inna zawartosc procentowa. forma saletrzana jest dostepna dla roslin natychmiast po zastosowaniu a amonowa musi ulec przemianom w glebie by roslina mogla ja pobrac. forme amonowa ma np siarczan amonu. ja to tak rozumuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

Kuba1993, 120-130 kg/ ha , teoretycznie nie tak duzo. jednak widze ze musze zwiekszyc nawozenie do conajmniej 200 kg/ha azotu w czystym składniku. obecnie sieje około 160kg/h azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

o dostepnosci azotu dla rosliny najwazniejsza jest forma azotu jaka znajduje sie w danym nawozie. czy to w przypadku saletry czy saletrzaku jest tu taka sama forma azotu tylko inna zawartosc procentowa. forma saletrzana jest dostepna dla roslin natychmiast po zastosowaniu a amonowa musi ulec przemianom w glebie by roslina mogla ja pobrac. forme amonowa ma np siarczan amonu. ja to tak rozumuje.

 

Amonowa nie musi ulec przemianie. NH4+ tez roślina może pobrać tyle że ta forma wiązana jest przez kompleks sorpcyjny i występuje tylko w miejscu związania, gdy ulegnie nitryfikacji i powstanie forma saletrzana więc może pobrać w każdym miejscu bo ta forma jest ruchoma w glebie ale też ulega wymywaniu. Dodam jeszcze że wiele zalezy od pH, w obojętnej lub zasadowej glebie rośliny lepiej pobierają formę amonową, w pH kwaśnym lepiej saletrzaną.

 

A mocznik dawać na start to nie za bardzo. Musi być ciepła gleba (ok 8st wystarczy) i po 3 tyg mocznik zadziała, w innym wypadku należy pamiętać że forma amidowa bardzo szybko ulega wymywaniu.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

zapomniałem się dopytac. Tomasz a w jakiej fazie sypiesz saletrzak, a w jakiej mocznik? domyślam się że mocznik w późniejszej.

Bo tak rozkminiam, co lepsze 3 dawki saletry/saletrzaku, czy 1 dawka saletry/saletrzaku i jedna mocznika... jakieś ciekawe spostrzeżenia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

kuba1993, tzn tak ja saletre sialem 15 marca , 220kg/ha, nastepnie na samym poczatku maja rozsialem mocznik 130kg/ha ale wydaje mi sie ze powinienem zasiac mocznik z tydzien wczesniej bo po pozniejszym okresie działa.saletrzak sieje tylko na zboza jare w tym roku sialem 22maja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty
23 kg N, 10 kg P2O5, 20 kg K2O, 5 kg CaO, 4 kg MgO.

tyle pobiera wg pewnego źródła 1t pszenicy, także te twoje 120-130kg N to 5-5,6t pszenicy bez strat azoty ze stratami około 4,2-4,4t więc jeszcze nie tak źle, sam azot nic nie da jak nie ma pozostałych składników pogody i WODY ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Cenną próchnicę a co za tym idzie PKN ludziska sprzedają bądź za darmo oddają. Mniejsze gospodawrstwa jak słoma z jakiegoś kawałka nie potrzebna to nie żałować te 50-80 zł do hektara i nająć szarpak niech potnie słomę. Rzucisz z 30kg/N/ha, umieszasz i na 2-3 lata papu dla roślin jak ta lala.

Do tego gorczycy na drugim kawałku i stopniowo gleba do kultury powróci. Wierzcie mi, sam 20 lat temu to przechodziłem, od razu Krakowa nie zbudowali, ale jak już powstał to było na co popatrzeć :).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

ja tne słome od 10 lat ze wszystkich pol i uwazam ze to najlepsze rozwiazanie poniewaz słoma dostarcza troche azotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Raczej organizmy które ją rozkładają pobierają azot. A nie słoma oddaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ale gdy mikroorg rozłożą słomę to N powraca do gleby. Co do słomy to powiem że dużo więcej dostarcza K niż N.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

hmm pewnie nie ale zawsze jak pozostanie w glebie ma swoja korzysc pod warunkiem ze gleba jest odpowiednio uprawiona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Najpiękniej by to wyglądało gdyby ściętą słome opryskać gnojówką :) Ostatecznie mocznik. Inaczej to już nie jest to takie korzystne. Z tego powodu że właśnie w tej słomie przechowujemy w zimie różnego rodzaju grzyby i inne patogeny a dodatkowo słoma nie rozłożona gdy jest jej dużo silnie przesusza glebe. A oprócz tego zbierając słomę zbieramy ok. 30-50% wytworzonej słomy z korzeniami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
    • Przez miturskir
      Żółknie mi pszenżyto czym podratować 
    • Przez Rad11
      Witam jak myślicie która odmiana będzie najlepsza rgt ritter, argument, buldozer jeżeli chodzi o parametry konsumpcyjne 
      Stanowisko będzie po rzepaku klasa 3a3b
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj