snopek4

Wasze metody na wysokie plony

Polecane posty

Sylwi    74

Mi mówili,ze krystalon jest lepszy od basfoliaru 36 więc po połowie 08.04 opryskałem i różnicy nie widzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

Nie zauważyłeś różnicy, ponieważ w obydwu jest masa azotu, jeśli kupować nawóz dolistny to zbilansowany wg potrzeb danej rośliny, duża zaw % azotu w nawozie powoduje, że prawie zawsze wystąpi efekt wizualny, tylko ile kosztuje azot w takim nawozie/odżywce dolistnej, a ile w saletrze, czy RSM-ie? Moim zdaniem powinno dostarczać się niezbędne mikroskładniki, i niektóre makro, które nie były zawarte w nawozie wieloskładnikowym, zawożenie azotem swoją drogą. Ważny jest też termin zastosowania nawozu, np. nawożenie miedzią w różnych fazach wpływa na ilość lub jakość ziarna pszenicy (gluten).


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Jak jest za sucho za zimno lub za mokro to nic nie pomoże. Mysle jednak że z czynników zależnych od człowieka to istotne jest nawożenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klos49    14

Tak się przedstawia wpływ czynników wg.ODR Szepietowo

• uprawa roli - 3-8%

• zmianowanie - 10-12%

• siew - 10-15%

• ochrona roślin - 10-15%

• zbiór i przechowywanie - 12-15%

• odmiana - 15-20%

• nawożenie - 40-50%.

Jeszcze warunki atmosferyczne powinni wcisnąć. Widzimy co się obecnie dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek10    4

Oj, pogoda jest rzeczywiście lipna; porobiły się jakieś okresy po parę tygodni bez wiekszych opadów na przemian z długimi okresami intensywnych opadów; brak stabilizacji :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Pogoda, pogoda, jeszcze raz pogoda. Ostatnie lata prezentowały się tak: ciepła jesień i grzyb na oziminie ( pryskanie nie pomogło, białe kłosy i tak były nie tylko u mnie), mokra wiosna i znowu grzyb, suche wiosna, suche lato - pszenica uschła na pniu... normalności 0. Zeby nie wiem ile tego nawozu było to co to pomoże jak na wschody nie popada albo pleśń śniegowa zeżre... Sąsiad miał rzepak.. 1,2t z hektara mu dał i teraz czyja to wina? jego czy pogody? Oczywiście że pogody bo albo się wjechać nie dało albo kwitł nierówno albo gnił w oczach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BOGDAN01    0

Myślę, że należy również wziąć pod uwagę mocno pogarszającą się jakość gleby, co wpływa na zwiększenie problemów i strat o których piszecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zolwik1990    1

Hej. Panowie jaki nawóz stosujecie na wiosnę pod oziminy ja zawsze stosowałem saletrzak, a co powiecie o saletrze amonowej. I jeszcze jedno siejecie fosfor i potas pod rośliny jare na wiosnę czy jesienią pod orkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Raczej fosforowo potasowe na wiosne. Szkoda potasu wg mnie. Czasami daje pod korzeń mocznik,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BOGDAN01    0

Hej. Panowie jaki nawóz stosujecie na wiosnę pod oziminy ja zawsze stosowałem saletrzak, a co powiecie o saletrze amonowej. I jeszcze jedno siejecie fosfor i potas pod rośliny jare na wiosnę czy jesienią pod orkę?

 

Odpowiedź na drugą część Twojego pytania zależy od bardzo wielu niewiadomych min: bonitacji gleby, zawartości próchnicy, zwięzłości gleby, jej pH, zawartości w poszczególne składniki, itp. oraz planowanej uprawy. Jeśli coś więcej na ten temat napiszesz to będzie można Tobie udzielić lepszej odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
banan29    0

hmmm mysle ze aby zaczac myslec o wysokich plonach to trzeba wiedziec w jakim stanie sie ma glebe i badanie gleby to podstawa aby wiedziec z czym do tego pola jechac jako ciekawostke powiem wam ze moje pole wapnowane bylo z 20 lat temu natomiast obornik pojawia sie na nim dosc czesto i w niemalych ilosciach ph wacha sie w granicach 6 nie jest zle i na plony tez nienazekam sieja tylko przenice jeczmien i czasem owies i kukurydze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa    0

Jesli chodzi o moja uprawe zbóz to wyglada to następująco.

1. 250 kg azotowego , 30 kg soli potasowej , wieloskładnikowego 150 kg (wszystko opisuje w ilosci na 1 ha).

2. co 5 lat wapno w ilosci 1 tony / 1 ha.

3. na mocnej glebie 2 , 3 klasa co 4 lata głeboszowanie.

4. co drugi rok poplon : facelia , gorczyca lub seradela.

5. słome po żniwach tne i przyoruje lub agregatuje gruberem poprzedzając to siewem mocznika (aby słoma lepiej sie rozkładała) w ilosci 60 kg/ 1 ha.

6 .opryski : jeden na chwasty , dwa grzybobójcze(przy oprysku grzybobójczym dolistnie stosuje mocznik w ilości 7 kg / 1 ha.

 

W wyzej opisanym przykładzie przedstawilem czynnosci jakie wykonuje przy uprawie pszenicy.

Jesli chodzi o inne zboza uprawa jest podobna . Aczkolwiek rózni sie tym ze wykonuje jeden oprysk grzybobójczy ( a nie dwa jak w przypadku pszenicy) i zmniejszam dawke nawozu o około 100 kg / 1 ha.

Plony w 2010 roku jakie osiagnałem to:

6,5 t/h pszenica ozima

4 t/h pszenica jara

4,5 t/h pszenżyto

4 t/h jeczmien ozimy

4,5 t/h jeczmien jary

4 t/h mieszanki zbozowe

4 t/h owies

Gleby mam różne ale głównie 3b , 4a.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

I to taka rewelacja? No i coś mało dokładnie opisane. Bo wieloskładnikowe są różne jak równiez wapno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

Nie jest to rewelacja ale przy średnich nakładach na nawożenie i ochronę plony sa przyzwoite.Nie zawsze duży nakład jest uzasadniony.Z niektórych gleb nie da się więcej osiągnąć nawet przy bardzo dużej chęci nawożenia i ochrony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A czy on pisał, że to rewelacja? Jak na 2010r to dobre plony @tomaszpa osiągnął

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa    0

nawozy wieloskładnikowe to mam na mysli głownie polifoske.. Jak na ten rok jestem wmiare zadowolony z plonów.bo nie ktorzy co kosili w moich okolicach to była taka porazka ze szok. Pszenice jak badałem przy sprzedazy miała 29,5 gluten , białko 13.3. Ja nie żyłuje plonów na maxa , stosuje taka uprawe i technike produkcji ktora jest u mnie najbardziej efektywna przy optymalnych nakładach. Obornika niestety nie mam bo nic nie hoduje. A wiadomo nawóz organiczny jest najlepszy dlatego zastepczo sieje poplony dzieki czemu biore dopłaty rolnośrodowiskowe (530zł / 1ha).Pogoda w tym roku była niesprzyjająca bo w maju najpierw mielismy powódź a potem susze.Gdzie były suchsze pola to z opryskiem grzybobójczym wjechalem i teraz wiem ze wygralem na tym.bo sasiad miał przez granice pszenice ozimą i mowil ze mial około 5t/h. I sam mowił że grzyb mu zjadł sporo łanu bo wody było do oporu a temperatura dość wysoka.

Jak czesto kupujecie ziarno z centrali?

 

to film z mojego gospodarstwa zainteresowanych zapraszam do obejrzenia:)

ps. na filmie brakuje nowego opryskiwacza ktory kupilem kilka dni temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

W sumie to całkiem ciekawie to wygląda chodzi mi jaka polifoska. Słabo wyszła wg mnie p. jara i jęczmień. Bo ozimej nie miałem lepszej. A nawet gorszą.

To się nazywa gospodarstwo rozwojowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego masz tyle ciągników o podobnej mocy?


Chce kupić windę (przekładnie łańcuchową) do podnoszenia, o udźwigu powyżej jednej tony. Proszę o kontakt na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa    0

obecnie mam zetora fortere 11441 , john deere 6100 (75KM) do tego ciagnika mam wąskie koła do rozsiewacza nawozu i oprysku bo kupilem opryskiwacz 1000 litrów , 15 metrów zawieszany bo ciagany sie nie nadaje bo mam za małe pola. kombajn zbozowy ten drugi co widac na filmie czyli NH8060 z 4,5 metrowym hederem na wózku. Reszta ciagników co widac pracowały u mnie tylko przez pewien okres czasu poniewaz oprocz gospodarstwa zajmuje sie troche handlem maszyn rolniczych.

 

W sumie to całkiem ciekawie to wygląda chodzi mi jaka polifoska. Słabo wyszła wg mnie p. jara i jęczmień. Bo ozimej nie miałem lepszej. A nawet gorszą.

To się nazywa gospodarstwo rozwojowe.

No wiem ze z jarych zbóz rewelacji nie było ale sadze ze głowne przyczyny tego są następujące.

Najpierw mi wygniło na mocniejszej glebie potem wypaliło na słabszych.. Ozime jakos lepiej przetrzymały poniewaz były juz wyrosniete.

A jesli chodzi o polifoske to sieje polifoske 6.

Jak w twoich okolicach wygladaja zboza ozime?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
    • Przez miturskir
      Żółknie mi pszenżyto czym podratować 
    • Przez Rad11
      Witam jak myślicie która odmiana będzie najlepsza rgt ritter, argument, buldozer jeżeli chodzi o parametry konsumpcyjne 
      Stanowisko będzie po rzepaku klasa 3a3b
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj