snopek4

Wasze metody na wysokie plony

Polecane posty

Alamo    1514

Nie mam za dużo gruntów by się tak rozdrabniać;-/wolę w innym miejscu zasiać pszenicę lub pszenżyto.

Problem wynika z tego że nie znam się na dawkowaniu,teraz wiem że 200kg mocznika to za dużo,ucze się na błędach <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

@Alamo

i tak trzymaj, człowiek podobno całe życie uczy się na błędach. Zawsze możesz na tym gruncie co mieszankę siejesz podzielić parcele. Skoro uparłeś się na mieszankę to oki. 200 kg mocznika to trochę dużo. Może daj Saletrzak 150-200kg jak zboże zejdzie i zacznie się krzewić, do tego później dla pewności zastosuj jakiś antywylegacz i powinno być. Ja tak robię już któryś i rok i 3,5t to koszę ale z 0,7ha. Jak będziesz przygotowywał materiał do siewu to daj trochę więcej jęczmienia w stosunku do owsa.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mawit06    6

W zeszłym roku pod jęczmień jary dawałem przed siewem 100 kg polidapu 150kg soli potasowej i 150 kg siarczanu amonu. Pózniej jak miał 5 liści dostał 50 kg mocznika z siarczanem magnezu w oprysku a pod koniec krzewienia 100 kg saletry amonowej nic nie wyległo regulatorów wzrostu nie stosowałwem. Wg mnie owsa niema sensu siać, chyba ze masz znajomych koniarzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

@mawit06

zależy jakie ma kto gleby owies jest rośliną, która nie wymaga nie wiadomo jakich gleb, do tego jak jest dorodny owies to również świnki nie pogardzą :)


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alamo    1514

Owies po niskiej cenie powinien schodzić,a czemu więcej jęczmienia? w sumie wialnią dam radę odebrać trochę owsa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

alamo dlatego więcej jęczmienia do tej mieszanki gdyś owies tak ci się rozkrzewi że gdy zbierzesz tą mieszankę to jęczmienia będziesz miał niewiele

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus1991    10

Chyba odwrotnie, to jeczmien mocniej sie krzewi, a owies to jest zboże które najsłabiej ze wszystkich sie krzewi

Edytowano przez milanreal1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brytan    2

ja po ziemniakach nie orze agregat nawóz 300kg polifoski6 100kg mocznik agregat sieje pszenice brona na wiosne 150 kg saletry amonowej na ha opryski klasa 4 plon 7ton z ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Witam. Posiałem już pierwszą dawkę saletry amonowej (230kg/ha), za jakiś tydzień powinna iść druga dawka (ok. 200kg/ha).

Sądzicie, że warto stosować jeszcze potas (suprofos), czy to zrobi dużą różnice w plonach? Gleby mam III-IV klasa.

Edytowano przez tymtus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Obecnie już nie warto, tym bardziej że gleba nie należy do najlżejszych.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

@Alamo

nie lepiej posiać owies osobno i jęczmień osobno. Inne potrzeba nawożenia pod owies a inne pod jęczmień. Owies nie wymaga tyle nawozu co jęczmień i stąd może wynikać Twój problem ze zbiorem. Po za tym jęczmień sam ochronisz z pewnością przed głuchym owsem a w mieszance na pewno tego nie zrobisz.

 

 

Przepraszam że cytuje posta z tak dawna ale lepiej wnieśc poprawki niż wprowadzać ludzi w błąd (bez urazy) :) , Moim zdaniem i badaniami mylisz sie w kwestii że Owies nie wymaga tyle nawozu , jest w rzeczywistości inaczej , przedstawie to w postaci małej tabelki porównam owies z jeczmieniem lub i nawet pszenicą :)

 

Są to podane ilości potrzbnych składników Makro na wyprodukowanie 1 tony ziarna podane w kg przeliczone na czysty składnik :)

 

Nawożenie rośliny: Azot : Fosfor: Potas: Magnez: Wapń:

Owies 23,3 kg 10,8 kg 25,2 kg !! 3,6 kg 5,9 kg

Pszenica oz 21,9 kg 8,9 kg 14,1 kg 2,8 kg 3,8 kg

Jęczmień jary 21,9 kg 9,6 kg 14,9 kg 3,2 kg 4,8 kg

 

Wiec teraz sami zobaczcie ile Owies potrzebuje na wyprodukowanie kilku TON ziarna wiadomo Owies jest lekki ma dużą objętość ale ma duże zapotrzebowanie na Potas i inne składniki, a mało kto patrzy na zapotrzebowanie roślin w składniki :)

Pozdrawiam myślę że przyda sie ta informacja . :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Tylko, ze owies nie wymaga tak wysokiego Ph jak jeczmien i na slabszych glebach wyda wiekszy plon. No i kwestia zwalczenia owsa gluchego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

 

 

Przepraszam że cytuje posta z tak dawna ale lepiej wnieśc poprawki niż wprowadzać ludzi w błąd (bez urazy) :) , Moim zdaniem i badaniami mylisz sie w kwestii że Owies nie wymaga tyle nawozu , jest w rzeczywistości inaczej , przedstawie to w postaci małej tabelki porównam owies z jeczmieniem lub i nawet pszenicą :)

 

Są to podane ilości potrzbnych składników Makro na wyprodukowanie 1 tony ziarna podane w kg przeliczone na czysty składnik :)

 

Nawożenie rośliny: Azot : Fosfor: Potas: Magnez: Wapń:

Owies 23,3 kg 10,8 kg 25,2 kg !! 3,6 kg 5,9 kg

Pszenica oz 21,9 kg 8,9 kg 14,1 kg 2,8 kg 3,8 kg

Jęczmień jary 21,9 kg 9,6 kg 14,9 kg 3,2 kg 4,8 kg

 

Wiec teraz sami zobaczcie ile Owies potrzebuje na wyprodukowanie kilku TON ziarna wiadomo Owies jest lekki ma dużą objętość ale ma duże zapotrzebowanie na Potas i inne składniki, a mało kto patrzy na zapotrzebowanie roślin w składniki :)

Pozdrawiam myślę że przyda sie ta informacja . :)

Pszenica potrzebuje 27,5kg N na 1t ziarna ;) Najmniej żyto bo coś ok 23kg.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

Pszenica potrzebuje 27,5kg N na 1t ziarna ;) Najmniej żyto bo coś ok 23kg.

 

 

Dzięki za info ale dane brałem z ksiażki "Skrócone Normatywy Produkcji Rolnej" Radom 2010 :) chciałęm się podzielić informacjami . Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

 

 

Przepraszam że cytuje posta z tak dawna ale lepiej wnieśc poprawki niż wprowadzać ludzi w błąd (bez urazy) :) , Moim zdaniem i badaniami mylisz sie w kwestii że Owies nie wymaga tyle nawozu , jest w rzeczywistości inaczej , przedstawie to w postaci małej tabelki porównam owies z jeczmieniem lub i nawet pszenicą :)

 

Są to podane ilości potrzbnych składników Makro na wyprodukowanie 1 tony ziarna podane w kg przeliczone na czysty składnik :)

 

Nawożenie rośliny: Azot : Fosfor: Potas: Magnez: Wapń:

Owies 23,3 kg 10,8 kg 25,2 kg !! 3,6 kg 5,9 kg

Pszenica oz 21,9 kg 8,9 kg 14,1 kg 2,8 kg 3,8 kg

Jęczmień jary 21,9 kg 9,6 kg 14,9 kg 3,2 kg 4,8 kg

 

Wiec teraz sami zobaczcie ile Owies potrzebuje na wyprodukowanie kilku TON ziarna wiadomo Owies jest lekki ma dużą objętość ale ma duże zapotrzebowanie na Potas i inne składniki, a mało kto patrzy na zapotrzebowanie roślin w składniki :)

Pozdrawiam myślę że przyda sie ta informacja . :)

 

Wytłumacz mi teraz skoro owies ma takie duże wymagania to dlaczego z ha na 3b przy nawożeniu 40N i 24 P i 24 K potrafię zebrać owsa półtora przyczepy d47 nadstawionej o deskę 20cm co daję ok 5t/ha i teraz zastanów się czy przy takim samym nawożeniu zebrałbym tyle samo pszenicy ozimej...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61
Napisano (edytowany)

Wazyłeś tą przyczepę z tym owsem czy podałeś ładowność jak z innym zbożem , owies dużo zajmuje miejsca i jest lżejszy , sam miałem porównanie pszenżyta na przyczepę moją mogę naładować bez zakładek 3-3,5 tony , Owsa ukosze tyle samo i bedzie mi ważyć około 2 ton wiec nie patrz na objetośc , tak samo worek na zboze ( te niebieskie ) co pszenicy naładujesz 50 kg a tyle samo owsa wsypiesz i waży 35 kg :) wiec różnie to bywa, Ja podałem dane z ksiązki i z własnych doświadczeń przy takim samym nawożeniu pod korzen i pogłównie na IV a-b jeczmienia ukosiłem 3 tony a owsa 1,5-2 ton wiec czemu tak wszystko identiko było bo tak robił na każdym polu mój tata a teraz jak zacząłem uprawiać zrezygnowałem z uprawy Owsa bo nie trzymam zbytnio zwierząć jedynie drób wiec mi Owies nie potrzebny i nie jest opłacalny jak dla mnie . Pozdrawiam :)

 

a co do nawozenia Twojego podałeś mi 40N 24K 24 P i III b klasa a jaka zasobność gleby masz :) może masz poziom średni lub wysoki PK , mg , to sypniesz nawozu mało a zbierzesz dużo :) chcesz porównywać podaj wyniiki badań :)

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wirfarm    2

 

 

Przepraszam że cytuje posta z tak dawna ale lepiej wnieśc poprawki niż wprowadzać ludzi w błąd (bez urazy) :) , Moim zdaniem i badaniami mylisz sie w kwestii że Owies nie wymaga tyle nawozu , jest w rzeczywistości inaczej , przedstawie to w postaci małej tabelki porównam owies z jeczmieniem lub i nawet pszenicą :)

 

Są to podane ilości potrzbnych składników Makro na wyprodukowanie 1 tony ziarna podane w kg przeliczone na czysty składnik :)

 

Nawożenie rośliny: Azot : Fosfor: Potas: Magnez: Wapń:

Owies 23,3 kg 10,8 kg 25,2 kg !! 3,6 kg 5,9 kg

Pszenica oz 21,9 kg 8,9 kg 14,1 kg 2,8 kg 3,8 kg

Jęczmień jary 21,9 kg 9,6 kg 14,9 kg 3,2 kg 4,8 kg

 

Wiec teraz sami zobaczcie ile Owies potrzebuje na wyprodukowanie kilku TON ziarna wiadomo Owies jest lekki ma dużą objętość ale ma duże zapotrzebowanie na Potas i inne składniki, a mało kto patrzy na zapotrzebowanie roślin w składniki :)

Pozdrawiam myślę że przyda sie ta informacja . :)

 

 

 

 

Cytuje ze strony kws-zboza.pl

 

 

"Do wyprodukowania 1 tony ziarna pszenicy wraz z ze słomą pszenica potrzebuje w zależności od klasy jakościowej następujące ilości azotu: odmiany elitarne „E” – 33 kg N, odmiany jakościowe „A” 28-30 kg N, odmiany chlebowe „B” 26-28 kg N, odmiany paszowe „C” oraz ciastkowe „K” 24-26 kg N"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Ale macie problem - weźcie jeszcze pod uwagę w jakim stopniu dana roślina potrafi pobrać dany składnik oraz jak reaguje na wodę (lub jej brak).

Niech nawet ten owies potrzebuje 40kg azotu ale jak potrafi go pobrać to wyciągnie z ziemi ostatnie resztki a jęczmień chwila bez opadów i plon niższy i tyle azotu nie pobierze bo walczy o życie. Niby zboża pobierają podobne ilości składników (w dużym przybliżeniu) ale jęczmień na 5 klasie często wypadnie a owies rośnie i jest w stanie wyciągać z ziemi to czego jęczmień nie weźmie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Owies ma wyższą zdolność poboru składników pokarmowych niż żyto i niewiele mniejszy układ korzeniowy. Jego mankamentem za to pozostają wysokie wymagania wodne i częściowo stosunkowo niewielka siła ssąca korzeni do 9 atm.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61
Napisano (edytowany)

zależy jaka faza , faza krzewienia  jakieś 40-50 kg/ha / 300L faza strzelania źbło 20-25 kg/ha/300 , liśc flagowy 12,5-15 kg/ha/300L :)

Edytowano przez Kamilo1888

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj