losio96

W co inwestować na rolnictwie

Polecane posty

thefarmer    178

cukinia spokojnie urosnie na glebach 4 klasy :D a koszty nie sa wygórowane,sa zdecydowanie mniejsze niz w przypadku cebuli :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    245

pierwszy raz sie spotkałem z osoba która prawie od podstaw chce założyc gospodarstwo rolne :D ale popieram jak nas zabraknie [rolników] to szkoda gadac :)


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

No dobra ale powiedz mi jaką cukinie będziesz sadził dokładnie i gdzie ją sprzedajesz?

Do jakiejś przetwórni czy czegoś?

Wiesz w sklepach są takie ceny ja się tym sugerowałem ale wiadomo,że w skupie będzie taniej, tylko gdzie by można opchnąć taką cukinie i czy na pewno jak ja posadzę to sprzedam bo ziemniaki to jeszcze u mnie w okolicy ludzie kupują i my wszystko ludziom sprzedajemy i trochę zostaje ale cukinii raczej tak chętnie nie kupią i to aż 50 ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thefarmer    178

tylko i wyłacznie do jakis przetwórni lub chłodni my chcemy zakontraktowac do chłodni FROST w jarogniewicach :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubu365    1

a co bys powiedzial o pieczarkarni. Na pieczarki zawsze byl zbyt i cena przystepna :D


Wielki fan case jx/new holland td

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prolnik    1

Skoro jestesmy, to napiszę o swoim gospodarstwie. Co zmienić, co zacząć uprawiać?

Mamy 26ha pola 3-4 klasa. Do tego 2 byki, 1 krowa, 2 maciory, 24 trzody. Co roku siejemy rzepak, lecz w tym roku słabiutko. Na co się przestawić, by mieć zysk? Mamy zamiar wziąć kilka ha w dzierżawę (nie kilkadziesiąt!). To co teraz opiszę, będzie odbywać się na obecnym areale. Myślałem nad obsianiem 10-13 ha rzepakiem oraz kupnem 2-3 byczków. Z 6-8 ha pszenicy oraz resztę roślin na śrutę. Nie mamy płyty gnojowej. Proszę o sensowne porady. Czy jest sens na hodowlę byków, może trzody chlewnej? Obecnie obora pomieści 6 byków + krówka oraz około 35 tuczników. Możliwe jeszcze jakieś pomysły na uprawy specjalne... Wszystko rozpatrzę. Na razie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maresek2    0

Mam tyle hektarów co kolega wyżej ale klasa ziemi 4 jak na lekarstwo i 5-6. Dobrze nie jest ale żle też nie, mam trzode i zrezygnowaliśmy z mleka. Jest popyt na byki w mojej okolicy mozna bez trudu kupić cielaki. Ale ojca namawiam na mięsne, jak i na jałówki hodowlane. Wiem że w to mozna smiało inwestować. Rynek jest tym nienasycony jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prolnik    1

Jak byki to dobry pomysł, to zlikwiduję się 2 zagrody i za nie będzie 3 byki więcej. Reszta trzody na użytek własny ; )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

Proponuję bydło opasowe na mięso mniej roboty przy nim niż przy krowach mlecznych a zysk tez dobry.

 

a co bys powiedzial o pieczarkarni. Na pieczarki zawsze byl zbyt i cena przystepna :D

 

Co do pieczarkarni to kiedyś mieliśmy taką mała i słabo nam to szło jakoś te pieczarki nie rosły i dużo torfu trzeba ale jak możesz to powiedz mi ile można na tym wyciągnąć jaki zysk, jakie koszty, itd.?

No i pieczarek pod gołym niebem nie można chyba hodować? My robiliśmy pod folia i trochę w piwnicy gdzie było bardzo wilgotnie i w piwnicy dobrze rosły a pod folią słabo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

żeby miec pieczarkarnie trzeba troche zainwestować tzn jakies ładne duże pomieszczenie z grubymi ścianami i nie za wysokie i do tego pomieszczenie musi byc klimatyzowane ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

Aha no oki ja miałem pod folią trochę wkopane w ziemie i słabo ale rosły.

Ale pieczarkarnia odpada chodzi mi o coś na polu, żeby coś takiego jak tez ziemniaki cukinia.

A wracając do cukinii to naprawdę można zebrać aż 50 ton z 1 ha? I czy to jest zbiór największy średni czy najmniejszy bo ja się na cukinii nie znam?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek53    0

o ile mi wiadomo to chyba można zebrać o wiele więcej cukini niż 50t z ha, ale to wszyskto zależy od klasy ziemi,nawożenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prolnik    1

Łąk zero, lecz moglibyśmy wziąć kilka ha ziemi. Która klasa będzie optymalna? W okolicy są juz tylko gleby IIIb i IV.

Mamy jedną oborę. Jeżeli by wywalić miejsce dla bydła, to zyskalibyśmy około 22m2 + 38m2 starych zagród. Była by szansa w przyszłości... powiększenie obory o 35m2 (wraz z miejscem na chodnik). Mogę dać rysunek z painta obory jak chcesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

Co do klasy gleb to bierz jak najlepsze aby dało sie na nich duzo zyskać :D:) To ile bys mógł w sumie hodować tych swinek??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prolnik    1

Zaraz, pójdę do obory i policzę.

 

ps. ile przypada m2 na świniaka? Czy jest jakaś reguła?

 

// jestem.

 

Na stan dzisiejszy zmieściłoby się 30-35 tuczników gotowych do sprzedania. Jeżeli by wywalić bydło, zwolniło by się miejsce dla 30.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

60 sztuk :D Nawet duzo - Ile rosnie swiniak?? 5 miechow?? Bo juz troche odwykłem od tematu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

A w stodole nie mozesz zrobic np chlewni dla loch?? Bo ja mam tak zrobione ale kiedys ( lata '70 ) tak budowali :D A na podworku mam odzielna chlewnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prolnik    1

Mam jeden budynek 3x6m. Stoją tam jakieś, graty, ale będzie można wywalić.

Pytanie podstawowe. Czy to opłacalne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Macius    60

W świnie nie inwestuj z nimi jest tak dzisiaj się opłaca zarabiasz cos na nich a jutro już dokładasz miałem hodowle śinek było ich zawsze ponad 50 sztuk ale zrezygnowaliśmy bo tylko do nich dokładaliśmy ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek53    0

w rolnictwie jednego roku coś się opłaca a następnego nie, ze wszystkim tak jest nie tylko ze swiniami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamillo0    132

No tak ale jednak na świnki ludzie narzekają. Dlaczego więcej rolników trzyma krowy mleczne niż świnki? Bo krowy się bardziej opłacają i na krowy aż tak ludzie nie narzekają bo raz mleko tańsze raz droższe ale świnki jakoś częściej tańsze a jak droższe to tylko trochę.

Ja bym proponował byki albo jakieś bydło opasowe, według mnie to lepsze rozwiązanie nie polecam żadnym owiec bo z tego nie ma zarobku jeszcze gorzej niż ze świnek. Dobrze można podobno na kurach zarobić i dla nich dużo ziemi nie trzeba ale ja osobiście bym się na kury nie przerzucił to ciągłe gdakanie. :D A może hodowla koni? Kiedyś zastanawiałem się nad hodowlą koni ale rozwijałem się w dziedzinie mleka i szkoda było wszystko przerabiać , tyle,ze konie potrzebują dużo miejsca ale są nawet drogie i można handlować i żyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prolnik    1

Pół kilosa ode mnie ktoś ma stadninę i kilka koników. Pozostają byki i może kury, lecz to drugie nie bardzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj