aster453

Czego brakuje w żywieniu krów że tak szybko tracą wapń

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
aster453    26

Mam pytanie wydaje mi się ze jakiś błąd popełniam w żywieniu zwierząt a doradcy którzy są w pobliżu to pożal się Panie Boże....

Rano daję sianokiszonkę + melasę + śrutę (głównie jęczmień troszkę pszenicy i żyto + witaminy i na smak) oraz na koniec na smak kiszonka z liści buraków i siano. W południe jedzą słomę jęczmienną a wieczór. Podobnie jak rano sianokiszonkę +melasę + śruta + wysłodki z buraków (suchych niestety nie mam cukrowni) i na koniec siano. Mam siedemnaście krów jednak chlew mam stary więc nie da się nic zrobić żeby zakupić wóz paszowy czy coś w tym rodzaju najpierw trzeba by wystawić nowy najlepiej a każdy wie ile to kosztuje ale nie o tym.

Wydaje mi się że krowy za szybko tracą wapń. Praktycznie co roku cielę. Tak że muszę co trzy cztery miesiące dawać im zastrzyki z wapna szkoda mi tego bydła tak kłóć co byłoby lepsze. Poza tym często bywa tak że ciężko mi jest nawet krowę zasuszyć bo daje dużo mleka i zastanawiam się czy nie zwiększyć okresu pomiędzy porodami do 1,5roku. Pytanie co zrobić żeby tak się nie odwapniały (widać to po tym jak wstaje krowa, jak słaba jest na nogach).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Przy skarmianiu kiszonek tak już jest-kup kredę,najlepiej granulowaną .Wiesz chyba ,że mleko zawiera dużo wapnia(przez co można powiedzieć ,ze jest wypłukiwany z organizmu) ,a do tego rozwijający się płód.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorzupiak    1

Witam może moglibyście mi pomóc i doradzić dlaczego krowy(właściwie jedna z największą wydajnością ok 9500l mleka) zjada folię od kukurydzy ? Zobaczyłem to wczoraj kiedy krowy wychodziły na pastwisko. Krowy dostają kiszonkę z kukurydzy, liści buraczanych i z siana/kończyny. Dodatkowo pasze treściwe i witaminy. Co im może być ?


"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

Krowa już taka jest że zjada różne śmieci, trzeba uważać po prostu żeby nie miały dostępu do żadnych folii bo mogą się tym zatruć. A do kolegi @aster to twoim krówkom może brakować ruchu, zrób im jakiś wybieg albo wypuść na pastwisko zobaczysz różnicę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor1992    0

Wiele firm paszowych ma w swojej ofercie witaminy z dużą zawartością wapnia, po prostu kup takie witaminy i domieszaj je do śruty i będzie git


Zetor siła i tradycja na polskiej ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KAROL4    5

Jeżeli ktoś bazuje na kiszonce z kuku i traw, te witaminki chociażby z podwyższoną zawartością wapnia nie dają rady, a już nie ma mowy gdy wydajność jest z tych ponad średnią. Najlepszym sposobem na sprawdzenie bilansu wapnia jest korekta racic, jeżeli robi to prawdziwy fachowiec to powie wam jak żywicie swoje krówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich! W zeszłym roku zacząłem chodowle krów mlecznych, tylko że w zeszłym roku było lato suche bez deszczu i zebrałem mało bel sianokiszonki i zostało mi się tylko parę bel i prosiłbym o podpowiedź ponieważ mam jeszcze 2,3 letnią podsuszoną sianokiszonkę tylko że ona była zbierana z łąk torfowych i to w dosyć późnym terminie i trochę się kurzy z niej . I proszę was o podpowiedź czy dawać tą sianokiszonkę plus jakieś dodatki czy zakupić parę bel z zeszłego roku?
    • Przez barosz99
      Witam. Chciałbym zastąpić srute ze zbóż paszą pelnoporcjową 18 procent białka i pytanie jest takie czy przy pelnoporcjowce trzeba dodawać tak jak przy własnej srucie wszystkie dodatki czy sama pelnoporcjowka wystarczy i czy będzie z tego mleko ? I jaką firme polecacie która ma pasze w dobrej cenie ? Liczę na podpowiedź panowie
    • Przez Mateusz16
      Witam. Chciałbym żebyście mi coś podpowiedzieli w sprawie pasz dla bydła mlecznego, chodzi mi o pasze treściwe a wyglądają one u mnie tak:
       
      Na tonę gotowej paszy przypada:
      -150kg koncentratu BO 36%
      -5kg drożdży
      -5kg kredy pastewnej
      -60kg otrąb pszennych
      -780kg śruty zbożowej (jęczmień, pszenżyto)
       
      Daje to moim krowom w ilości 6kg/szt/dzień, przy wydajności 22l mleka i parametrach tłuszcz 4,4, białko 3,2. Czy myślicie, aby dodać coś do tej paszy czy coś usunąć? Kiedyś stosowałem śrutę rzepakową i sojową i teraz myślę żeby do tego wrócić, i dodawać ok. 50kg na 1tonę.
       
      Za wszelkie uwagi i podpowiedzi z góry dziękuję
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam niedługo zaczynam hodowle krów mlecznych i chciałbym dowiedzieć się jaką pasze dawać krowom ? Oczywiście kukurydze i kiszonke z żyta mam 
    • Przez zulus
      Proszę o radę mieszać pasze samemu czy kupować gotowe co się bardziej opłaca
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj