yacenty

Siew w technologii uproszczonej a rzepak

Polecane posty

yacenty    3871

Hej,

do tej pory zawsze sialiśmy rzepak w technologii tradycyjnej.

W tym roku szykuje się możliwość siania Prontem.

Jak myslicie ma to sens? Jak przygotować pole pod taki siewnik? wystarczy sciernisko przeleciec jakąś talerzówką czy nie trzeba robić totalnie nic?

Chciałbym pół pola posiać w technologii tradycyjnej a pół pronciakiem tak aby mieć później porównanie czy warto się wogole pakować w taki system.

Co o tym myślicie?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

siew rzepaku bezpośrednio w sciernie nie jest dobrym pomysłem najlepiej wykonać dwukrotne gruberowanie raz zaraz po scięciu przedplonu na głębokość ok. 10cm. a póżniej na 20cm.na kilka dni przed siewem.z kilku przyczyn: min.po to by słomę dobrze wymieszać ,pozbyć się ślimaków,pobudzić chwasty do skiełkowania,rozlużnić ziemię bo jak wiadomo rzepak nie lubi zbitej ziemi ,proponowałbym ci jeszcze wysiac NPK na ściernię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

W tym roku miałem u siebie takie doświadczenie na połowie pola zaorałem druga połowa talerzówka grubrer na 15-20 cm i siew agregatem aktywnym z siewnikiem talerzowym. Na zaoranym lepsze wschody, większy system korzeniowy, lepiej przezimował, większa liczba rozgałęzień i łuszczyn. Pewnie plon będzie dużo wyższy opiszę jak skoszę. Z moich dotchczasowych obserwacji wynika że rzepak lubi orkę lub przynajmniej porządne ruszenie gleby napewno głębosz będzie lepszy niż kultywator ścierniskowy. I warunek podstawowy mała ilość resztek pożniwnych przy suchym roku słoma zabiera potrzebną wilgoć do skiełkowania nasion, u mnie w miejscach gdzie słomy było trochę więcej rzepak conajmniej 5 dni później wschodził a miejscami zupełnie wypadł. Nigdy więcej nikt mnie nie namówi na uproszczenia w rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z AgroFoto.pl

drejsyk    0

Sieje siewnikiem ,vm aitosuorakylvo jest to siewnik do uprawy bez orkowej,ale kiedyś się sparzyłem i pod rzepak orze,w ubiegłym roku wyglondało to tak, po żniwach grober, następnie orka włuka i siew,zasiałem 22 ha oranego powinienem zasiac 25 ha, żeby nie tracic czasu 3 ha zrobiłem talerzówkom 2 razy, po wschodach na talerzowanym puzniej wachodził żadziej,po zasiewie robiłem oprysk,na oranym na końcówkach gdzi było podwujnie oprysku rzepak zrobił się żułty,na talerzowanym oprysk nie wiele działał,do dzisiaj widac ze rzepak jest mniejszy i zachwaszczony,chc po wschodach robiłem jeszcze jeden oprysk,w żniwa zrobie test, ten kawałwk talerzowany będe kosił osobno,myśle że plon będzie 30 % mniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Drodzy koledzy wszelkie uproszczenia w przygotowywaniu gleby pod siew rzepaku niosą ze sobą konsekwencje gorszych wschodów tym bardziej że sieje się teraz naprawdę niewiele (2-3 kg). Przecież po żniwach zostaje cała masa resztek pożniwnych i tak jak w moim przypadku pocięta słoma, z reguły kilka ton sieczki i nie wierzę że talerzówką lub agregatem ścierniskowym można przygotować przyzwoicie glebę pod siew. Moim skromnym zdaniem tylko dobrze zaorana ziemia, do tego dobrze wyrównana i dognieciobna powierzchnia umożliwi wykonanie precyzyjnego siewu i na odpowiednią głębokość (2 cm). Ja przygotowuję pole pod siew rzepaku następująco : oprysk pola roztworem azotu ( ok. 50 kg N/ha), zaraz potem wykonuję talerzowanie, po ok. 2-3 tygodniach wykonuję orkę i zaczepiam jak wał i i płytko agregatuję celem wyrównania powierzchni, sieję ( w tym roku kolega posieje mi siewnikiem pneumatycznym, przysiągł że będę zadowolony, zobaczymy). Moim zdanie rzepak jest rośliną która, wymaga wyjątkowo starannej uprawy i zwalczenia samosiewów zbóż (zabierają cenną wodę siewkom)

1) nasiona są drobne,w zbrylonej ziemi mogą wpaśc głebiej co zmusi roślinę do wytworzenia wydłużonej szyjki korzeniowej

2) ryzyko rzadkich wschodów ( zbyt mała obsada na metrze kwdr.) no i nie równomierne wschody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Napisz jaki przedplon, klasa i kompleks gleby.

 

Przy jednokrotnym uproszczeniu redukcja plonu nie przekroczy ok. 10%. Zdarzyć się może iż redukcja wcale nie wystąpi.

U mnie rzepak siany tym systemem wydał 3,8t/ha ze 100 ha.

Siany systemem tradycyjnym plus minus 4t.

Siew wykonywał sąsiad gdyż nie posiadam takiego sprzętu - horsz pronto

 

Ze względu na słabsze wschody ilość wysiewu powinna zostać zwiększona o 15-20% w stosunku do ilości wysiewu w wariancie płużnym. Najlepiej wybrać nasiona odmian szybko rosnących i o dobrym rozwoju początkowym. W przypadku użycia odmian mieszańcowych, w optymalnych warunkach siewu ilość nasion należy zwiększyć tylko nieznacznie - o ok.10%.

 

Link do poczytania:

http://www.agrofoto.pl/agroekspert/doradztwo...90de0e74c4.html

 

Zasiałem bezorkowo gdyż pogoda płatała figle i doszło do spiętrzenia prac. Ze trzy lata temu takim systemem siane zostało także zboże.

 

"wystarczy sciernisko przeleciec jakąś talerzówką czy nie trzeba robić totalnie nic?" - jeżeli słoma zebrana to nic,

gdy pocięta to gruber

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

sam już nie wiem,

nie mam grubera - mam tylko talerzówke, pomyslę jeszcze czy tego pronto nie wziąść na pszeniczke a teraz wszystko poleciec tradycyjnie


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

ja na twoim miejscu nie ryzykowałbym takiego uproszczenia twoim sprzętem dasz rady sie wyrobić w terminach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

Od kilku lat sieję rzepak tylko w technologii uproszczonej, w zeszłm roku pierwszy raz prontem, do tej pory agregat aktywny + siewnik talerzowy.

Bezpośrednio po zbiorze przedplonu płytko talerzówka do 10 cm. Niemożna dopuścić do zaielenieni pola, więc w zależności od warunków jadę po ok 1-2 tyg, gruberem.Wysiew npk przed siewem i siew.

Z moich obserwacji wynika że wschody na mozaikowatych glebach mam zdecydowanie lepsze niż po orce i sieję 2,4kg/ha. na plony też nie narzekam. W zeszłym roku na glebie średnio IVkl (była i V,IV,trochę III) plon średni rzepaku technologicznego wyniósł ponad 4,3T/ha.

 

Jest jedna niezmiernie istotna rzecz w powodzeniu uprawy, o której nikt wcześniej nie wspomniał, bez orki; jak wygląda ściernisko po kombajnie.

Pierwszą czynnością obsługową kombajnu codziennie jest ostrzenie nozy sieczkarni łącznie z przeciw ostrzami, które zawsze są wysunięte maksymalnie. Idealne ustawienie kierownic rozrzutu (trzeba było trochę naiwercic nowych dziur przy kierownicach rozrzutu i pobawić się by dobrze rozrzucały). No i maksymalnie niskie cięcie hederu, zboże kosze tak nisko jakby cały czas było polegnięt. Sieczka z tak ustwionej sieczkarni wygląda tak że praktycznie nie znajdzie się kawałka źdźbła, któe by przypominało słomę, tylko kilku centymetrowa sieczka.

 

Tak u mnie wygląda ściernisko pod orkę http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/12283...4_58_106109.jpg , zwróćcię jak mało opony kombajnu są kryte przez ściernisko.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
west    46

Do deer chciałbym zobaczyć to Twoje codzienne ostrzenie noży. Ja ostrzę przed sezonem koszę jęczmień ozimy później rzepak bo nie muszą już być takie ostre następnie na duże żniwa odwracam je na drugą stronę i spokojnie wystarczają do końca (chyba że wpadnie coś twardego w szarpacz). Noże przezmnie tak traktowane wystarczają max na dwa sezony i najważniejsze muszą być za każdym razem wyważane. Jakbyś codziennie ostrzył to niewiem czy wystarczyłyby Ci trzy komplety na sezon. To ściernisko na zdjęciu według Ciebie jest niskie, jak będe pamiętał to zrobie Ci zdjęcie z mojego ścierniska ,,pudełko zapałek" mówi Ci to coś? A i tak w takich warunkach siew rzepaku prosto w ścierń to porażka nie polecam jak już to porządna talerzówka do zmieszania słomy z z ziemią a przed siewem głębosz. Ale rzepak i tak kocha orkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    1037

no co dziennie ostrzyć noże to przegięcie a po za tym porządne noże nie stępią sie po dniu koszenia. ale faktem jest że dobrze pocięta i rozrzucona słoma to podstawa dobrego przygotowania pola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3871

zobaczymy co się uda zrobić, może przed siewnikiem uda się skołowac agregat scierniskowy

 

iron: tu nie chodzi o terminy, bo kurcze rzepak to ja bede siał pewnie pol dnia, no moze max maxów dzien - 11ha w jednym kawałku a ze pole długie na 800-900m to robota kuhnem bedzie ubywać, co prawda klin na tym polu no ale.

w tym sezonie siałem 9ha rzepaku w 3 kawałkach (5.5, 2.6 i 1.15) - pierwszy raz tym sprzetem z awarią i wogole udało się to siac jakies 9godzin, to co teraz?

 

tutaj chodzi o polityke z tym siewem bezposrednim - powiem jak już bedzie wszystko jasne


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

@west zapraszam codziennie w zniwa koło godziny 7 :D. Jeden komplet wystarczy mi na 4 sezony. Może to ściernisko jest wg. Ciebie wysokie, więc czekam na zdjęcie niskiego ścierniska jakie robi Twój kombajn, tylko prosiłbym żeby było odobne ujęcie z kołami kombajnu w ściernisku.

 

@iron uwierz mi ztępią sie po dniu koszenia - krawędzie które są ostre zaokrąglają się.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Zetor53400
      Otóż mam tak ze 25 arów wolnego pola , klasa ziemi 4 , i myślałem sporo o zasianiu gorczycy na nasiona , i z tego powodu mam kilka pytań do tych co mieli stycznośc z tą rośliną , otóż :
      -kiedy trzeba ją siać ??
      -ile kg się sieje na ha ??
      -czy stosuje sie jakieś opryski ??
      -jakie nawożenie ??
      -i na jaki plon można liczyć ?? oczywiscie z 1 ha
       
      mam nadzieje że uzyskam odpowedzi na te pytania z góry dzięki :rolleyes:
       
       
       
      pozdrawiam Zetor53400
    • Przez jaro38
      Witam
      Panowie, Panie jesteśmy firmą ze Świętokrzyskiego. Aktualnie specjalizujemy się w owocach. Aczkolwiek ostatnimi czasy również import - szczególnie Oliwek z Grecji. Okazuje się, że to całkiem dobry biznes. W każdym bądź razie, aktualnie korzystamy z usług transportu firmy IMPET z Czermina (czyli niedaleko). Czy korzystaliście może z usług innych firm ale mowa o transporcie Polska Grecja / Południe Europy - Bałkany? Najlepiej podkarpackie / świętokrzyskie gdyż tutaj logistycznie nam to wychodzi korzystnie.
    • Przez Paszkamax
      Chciałbym uprawiać dynie bezłupinowe i potrzebne mi są informacje jaki nawóz stosować i jakie opryski. Dziękuje za wszelkie informację.
    • Przez benek79
      mam takie pytanie? czy ktos z was uprawia te rosline????
    • Przez Piotrek835
      Witam!
      Mam kilka pytań do tych co uprawiaja slonecznik
      - czym siejecie słonecznik
      - gdzie pozniej go sprzedajecie
      - jakie nawozenie dajecie
      - oraz czym pryskacie od chwastów
      Uwazam ze uprawa tej rosliny jest przyszłoscia na lekkich glebach po kukurydzy.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj