jasiu12512

Kiszonka z owsa

Polecane posty

aro321    103

Witam. Ja miałem posiany owies z wyką z przeznaczeniem na kiszonkę, miałem go kosić jak tylko zrobi się wiecha ale pogoda była jaka była i kosiłem go jak był półsuchy (ok 40% s.m.) i wyszła super pasza, lepsza niż z mokrego owsa. Ale musiałem go szybko skarmić bo myszy dziurawiły baloty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gadek5228    132

Kiszonka z owasa nie jest zła,sami robiliśmy w tamtym roku z powodu że nie mogliśmy wjechać w pole to zasialiśmy dopiero na początku maja właśnie owies i w lipcu go ścięliśmy na kiszonkę.Trzeba tylko nie ściąć go zbyt puźno bo pasza bedzie za sucha,najlepiej ciąć jak wiecha się wywinie.My to normalnie owinęliśmy i po miesiącu już była dobra pasza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    928

Witajcie, chciałbym się dowiedzieć kiedy najlepiej kosić mieszankę żeby zrobić dobrej jakości kiszonkę w belach ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boku27    226

Jak robiliśmy kiszonkę z owsa to kosiliśmy gdy się wykłosił . Kosiliśmy sieczkarnia w pryzmę. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    459

Ja też chcę mieszankę zbożową z wsiewką lucerny skosić w bele i różne opinie słyszałem. Prawdopodobnie zdecyduję się na tą opcję, że zetnę kiedy mleko w kłosach jęczmienia będzie gęstniało.


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Tylko nie można przesuszyć bo potem tego nic nie chce jeść najlepsze jest takie wilgotne ( oczywiście nie mokre ) i można w bele wrzucać.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masiew    31

to zależy od tego, co to za mieszanka. Ja sieje co roku mieszankę owsa ze strączkowymi. w zeszlym roku siałem z grochem i peluszką, to kosiłem jak owies był już wykłoszony, a groch miał strąki. W tym roku mam mieszankę z wyką jarą to owiez już zaczyna się kłosić, ale poczekam aż zacznie kwitnąc wyka. Tylko jesli chodzi o wykę to trzeba uważać, bo po zakwitnięciu szybko drewnieje i bydło może za bardzo tego nie chcieć jeśc. U mnie proces kiszenia wygląda w ten sposób, że popoludniu kosze i rozbijam zielonkę, a na drugi dzien, jeśli jest gorąco, to ok 11 grabie i zwijam w bele.Pasza wychodzi super


wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    928

Ja posiałem z koniczyną. Wczoraj byłem na polu to już gdzie nie gdzie wykłosuje się owies. Chyba jutro będę kosił :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masiew    31

ja też mam wsiewkę koniczyny i zaczyna owies już się kłosić, ale poczekam jeszcze z 2 tygodnie, aż się wykłosi, bo owies to nie żyto, że trzeba odrazu kosić jak zaczyna pojawiać się kłos, bo owies tak nie drewnieje


wiem co czynię i moje czyny określają to, kim jestem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Ale za długo też nie ma co czekać bo owies po wykłoszeniu zabiera większość światła i koniczynka może się męczyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Ja robię owies z grochem. Koszę gdy owies ma całą wiechę i mleczko w ziarniakach groch wtedy już ma ziarka. Beluję gdy lekko przesuszę i wilgotność wynosi ok 65-80%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro321    103

zrobiłem 200 bel owsa z grochem i wyką, pasza super zarówno dla bydła jaki i dla myszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    928

Wyszło jak dobrze pamiętam 9,5 beli ( za rowem prawie koniczyny nie było , piach :/). Dobijane bele były NH roll belt 150 ( zbite zaje*** ) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

No z mojej mieszanki wychodzi 25bel siane koniec marca bo pogoda pozwalała potem orzesz jak jest wilgoć i siejesz i da 15bel do połowy października. czyli w rok z 1ha masz 40 bel 1.2m x 1.2m ok 500kg każda waży dobijam sipma classic i 100km ciągnik. Na usługach dużo jeżdżę to mówią że dobijam najlepiej w okolicy nawet lepiej od jd pasowej i welger walcowej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal124    8

Witam smile.png za kilka dni koszę żyto na kiszonkę i po nim chciałbym zasiać znowu coś na kiszonkę. Myślę o owsie peluszce słoneczniku. koszone będzie orkanem. Ile tego wysiać na 1ha ?  może jeszcze coś do tego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
OlaSochal    3

witam nierobilem nigdy jeszcze kiszonki i tu moje pytanie czy moge zciac caly owies nr rotacyja i to zakisic przez ubicie traktorem i okryciu folia  -czy to zda egzamin czy musze orkanem czyli go kupic chce z 0,30 ha na prube i 2 pytanie czy trzeba go podsuszac bo czytam duzo o tym a nic nieznalazlem na moje pytania

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2345

Dzisiaj zbelowalem i owinolem owies w bele. Wykoszony byl w poniedzialek  Niestety pogoda nie dopisala fakt nie padalo ale rosa mgla i wogole nie podsechlo a na jutro nadaja deszcz. I tu moje pytanie zskisi sie czy zgnije? 


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez SchwammalTM
      Witam,
       
      Chciałbym zapytać jak najefektywniej uprawić pole po częściowo wylegniętym a częściowo zniszczonym przez dziki owsie. Ze względu na ogrom zniszczeń nie został on zebrany. Zaraz po inspekcji koła łowieckiego pole zostało spryskane Glyfosem. Chciałem spróbować zaorać pole, ale pług bardzo się zapycha i po przejechaniu 10 m zrezygnowałem z orki i postanowiłem zapytać się mądrzejszych ode mnie.
       
      Dodam, że orkę próbowałem robić na różnych głębokościach - w zasadzie nie robiło to zbyt dużej różnicy - pług zapychał się identycznie, przez co orać się nie dało.
       
      Myślałem, czy najpierw nie przeciągnąć po polu kultywatorem, ale boje się, że powtórzy się historia z pługiem. 
       
      Agregatu ścierniskowego ani talerzówki nie mam ani też za bardzo nie ma mi kto tego pola uprawić większym ciągnikiem. Mam C330.
       
      Z góry dziękuję za rady!
    • Przez Bananek
      Witam, mam do Was pytanie. Nigdzie nie znalazłem sposobu na to, ani nie potrafię czegoś racjonalnego wymyślić. Przechowuję słomę na stropie obory, ale mogę ulożyć tylko jedną warstwę (stawiam w pionie ściśle). Jak wrzucić resztę bel na pierwszą warstwę? Na jedną warstwę wchodzi mi okolo 100 bel, zostaje drugie tyle i kupa niewykorzystanego miejsca. Wcześniej jak słoma szła w kostki to cała mieściła się na stropie. Teraz z belami jest wygodniej, ale wchodzi mi mniej sztuk.
      Podrzućcie jakieś pomysły.
      Suwnica na krokwiach nie wchodzi w grę. Nie wytrzymają tego.
    • Przez marcincinekk
      Witajcie.
      Mam problem z sianem, otóż bydło nie chce go jeść. Nie ważne czy są to krowy, jałówki czy cielęta.
      Siano jest w belach. Drugi pokos. Mocno zbite. Suszone 3 dni w upały.
      Po rozwinięciu jest trochę wyblakłe, prawie bez zapachu i delikatnie, miejscami posklejane. Nie czuć stęchlizny, lub innych nieprzyjemnych zapachów.
      Jakiś czas po zrolowaniu były ciepłe w środku.
      Tydzień później zbierałem z reszty pola resztę siana i wyszło dobre, pachnące i chętnie jest zjadane. Różnica jest taka, że jest luźniej zrolowane.
      Czy przez to że było zbyt mocno ubite mogło się zagrzać i przez to nie chcą jeść?
      Czy jest jakiś sposób by zachęcić do zjadania tego siana? Słyszałem że można polać słoną wodą. Może jakoś wymieszać z dobrym sianem lub sianokiszonką?
    • Przez jaszczur2008
      Witam
      Dopiero zaczynam prace z produkcja zborza.
      Wydzierzawilem 4 hekatary ziemi 6klasy (taki rejon)
      Mam 1 hektar zasiany zyta, a 3 hektary obsieje owsem.
      I teraz pytania:
      1.kiedy wsiac owies?
      2.kiedy, w jakich dawkach i jaki nawoz posiac  na owies?
      3.kiedy, w jakich dawkach i jaki nawoz posiac na zyto?
       
    • Przez agnieszkaer
      Kupię zboża konsumpcyjne i paszowe na terenie calego kraju.
      Odbiór własnym transportem, płatność w dniu załadunku, min 20 ton.
      Agnieszka
      504082118
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj