MarioS

Poznaniak

Polecane posty

Eracer    0

Witam, mam pytanie dla użytkowników siewnika Poznaniak, u których współpracuje z Ursusem 3512. Mam zamiar kupić ten siewnik i jeszcze zastanawiam się nad szerokością roboczą. 2,7m waży 544 kg, a 3,0m waży 572 kg. Do tego dochodzi masa nasion. Przyznam się, że to już sporo dla tego ciągnika. Jak to wygląda w praktyce, Ursus z 3 m daje radę czy lepiej wziąć 2,7?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    185

Z tego co napisałeś to jest niecałe 30kg różnicy w masie i dwie redlice do "ciągnięcia" więcej. Bierz 3m - będzie lepiej pasował do opryskiwacza. Ja mam 3m, sypię do pełna 400kg pszenicy i zetor 5211 bez problemu daje radę. Czasami tylko jak jest odorane przy miedzy i koło od siewnika idzie w bruździe (nie zawsze da ją się zagarnąć a jeśli nawet to i tak jest miękko) to na piachu się kopie ale wystarczy wcisnąć blokadę i idzie...

 

Co prawda jak prawie tona "wisi" na tyle to przód jest lekki ale jeszcze da się jechać i przez bruzdę też się przejedzie (standardowe obciążniki)

Edytowano przez wlamaj1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

Moj ciapek tez daje rade z 3m. Oczywiscie kosz nie do pełna. 3p spokojnie z uciągiem nawet nie parsknie, ale jesli zasypiesz kosz 450 kg ziarna podnosnik moze miec problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kratek69    1

Panowie czy ukształtowanie terenu ma wpływ na ilość wysianego ziarna? Mam pierwszy rok poznaniaka (koniec lat 80), na równych kawałkach wysiewa bdb ale na polu gdzie jest góra i skłon zamiast ustawionych 240kg/ha wysiał 150kg. co może być przyczyną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

za duża szczelina pomiędzy kółkami wysiewającymi a tymi plastikami ustawianymi wajchą z tyłu. gdzieś tu było napisane, aby do zboża ustawiać tą wajchę na drugi ząbek od gory i jest git

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek161    3

witam posiadam siewnik poznaniak 2,7m mam następujące pytanie co ile cm rozstawić zagarniacze do ziarna ?

Cała belka do zagarniaczy ma ok 2,70 m czy zagarniacz musi iśc bezposrednio za redlicą pomocy koledzy i koleżanki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1151

panowie czy poznaniak staego typu rózni się czymś od tych nowszych na wąskich kołach, wiem że wiekszość nie miała docisku, choć widziałem i takie z dociskiem


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziel    115

Samo klekotanie to nie jest powód do rozbierania przekładni . Będzie taka potrzeba jeśli przy obracaniu korbą od próby kręconej lub kołem "jezdnym" wałek wysiewający będzie się obracał skokowo ( z przerwami ) trzeba wówczas wymienić w skrzynce 3 łożyska igiełkowe jednokierunkowe . Jęśli to Poznaniak 6 to napęd na wałek wysiewający Masz poprzez tulejkę , zębatka napędza mieszadło . Samo rozebranie i złożenie skrzynki nie stanowi więkrzej trudności .

Troche odgrzeje kotleta ale mam ten sam problem ze skokowym obrotem kółek wysiewających tzn. 160 stopni sie obróci potem krótka przerwa i znowu o 160 stopni.

Rozebrałem skrzynie a łożyska jednokierunkowe działają poprawnie. Rozebrałem ją po czym wkręcając w imadło ośkę zakładałem każde łożysko osobno i przez siłe próbowałem obrócić i działały prawidłowo tzn w jedną strone ciągły a w drugą sie luzowały i mozna było swobodnie obrócić. Wymieniłem na nowe te plastikowe tarczki i też nic to nie dało. I zastanawiam sie co dalej więc prosze o pomoc kogoś kto to rozbierał i naprawiał.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Też mam to samo wałek z kółkami wysiewającymi obraca się z lekkimi przerwami. Wyjąłem skrzynkę przekładniową. Co prawda jej nie rozbierałem ale ruszając tymi dźwigienkami stwierdziłem, że łożyska jedno kierunkowe działają poprawnie  Ani razu nie przepuściła żadna. Nie wiem czy ta przerwa to wynik tego, że są tylko dwie dźwigienki przekazujące ruch z plastikowych kółek./krzywek poprzez łożyska jedno kierunkowe na wałek z kółkami wysiewającymi. Innymi słowy czy poznaniak 6 tak ma. Bo budowa skrzyni i zasada działania jest prosta jak cep i nie bardzo widzę co mogło by tam się popsuć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziel    115

Powinieneś mieć 3 dźwignie ze sprzęgłami jednokierunkowymi. Mój problem polegał na wyrobionym sworzniu po którym ślizgały sie te sprzęgiełka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Są dwie dźwigienki z łożyskami jedno kierunkowymi, nawet w katalogu. Zarówno tym który mam z siewnikiem jak i w tym, jaki ściemniałem z netu. W schemacie skrzyni przekładniowej są dwie dźwigienki, dwa plastikowe kółka krzywkowe. Mam siewnik SO43/c2 poznaniak 6 z 2007 roku.

Czyli rozumiem, że u ciebie pomimo, że łożyska za każdym razem działały problem był z wyrobionym wałkiem na którym one się poruszają i który przenosi napęd na aparaty wysiewające. Wymieniłeś sam wałek, czy łożyska też? Czy teraz aparaty wysiewające kręcą się bez przerw? czy jak miałes te łożyska na starym wałku czuć było jakis luz?

 

http://www.cemarol.com.pl/biura/cemarol/parts_download/12/I-Poznaniak.pdf

 

Skrzynię mam taka jak w tym katalogu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziel    115

Wymieniłem wałek i teraz aparaty wysiewające kręcą sie płynnym ruchem. Ja mam poznaniaka 6 SO43/3  jest to wersja z bodajże 1994 roku i mam w nim 3 dźwignie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

W takim razie u mnie też pewnie wałek do wymiany. Przerwy w ruchu aparatów wysiewających są minimalne. Ale wałek jest nie drogi więc go wymienię dla pewności. Rozumiem, że jeśli wszystko jest ok w ruchu aparatów wysiewających nie powinno być najmniejszych przerw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziel    115

problemem mogą być wytarte tarcze mimosrodowe (te plastikowe) i przez to moze lekko przystawać skrzynia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniku360    222

witam 

Posiadam poznaniaka z 86 r na zwykłej skrzyni i mam problem ponieważ nigdzie nie idzie kupić tulejek od mieszadła tego na dole skrzyni nasiennej bo te górne mam zdemontowane w internecie nie ma w sklepach w okolicy też nie jedna ma dwa otwory do mocowania druga jeden na M10 śrubę z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
izydor6280    1151

Panowie rzućcie zdjęciem z poszerzenie poznaniaka na 3m, lub napiszcie jak mocowaliście ostatnią redlicę


Polska B

Kupię zwrotnicę lewą oś okrągłą c330/360

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal0079    1

Witam mam poznanaka 87 na wąskich kołach na jakim wysiewie siejecie ? bo umnie na zwiększonym wysiewie (duży tryb z małym ) na A-1 wylatuje 300 -320 a chce posiać 200 bo problem leży tego typu jak kupię przenicę z centrali to chce by w okolicach 200 kg wylatywało a dodam że na tabeli jest 190kg A - 1 nie piszcie mi o próbach kręconych bo to też jest nie dokońca prawdą bo po 2 godzinach siewnik sieje inaczej bejca na mokro. tak jak i rzepak też na normalnym wysiewie duży tryb na duży na próbie 4kg w żeczywistosci 6 kg na A-1 a ustawienie jest takie zastawka 2 ząbek od dołu a szelina co jest wajcha po środku  siewnika  na 1 ząbek od góry co jest nie tak może zapadki na 3 ząbek wziąść ??? czy wysiew przestawić ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Kółka krzywkowe w moim siewniku są ok. Widać, ze poprzedni właściciel je wymienił bo mu nie tak siało. Rozebrałem skrzynię i wychodzi, że lekko wyrobiony jest wałek. Zmienię dla świętego spokoju tez łożyska. Koszt wałka i dwóch łożysk jedno kierunkowych hf 3020 w sklepie firmowym rol maszu kutno to 150 zł plus przesyłka.

 

Wałek i łożyska zmienione. Wałek wyrobiony był mniej niż 1 milimetr a już problem był. Teraz jest wszystko ok.

Edytowano przez hubertuss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ton16
      Jak w tytule, który siewnik w wersji 3 m. Waszym zdaniem będzie lepszy? Ziemie mam mieszane z przewagą ciężkich, głównie będzie wykorzystywany do siewu bezorkowego. Ceny maszyn podobne, Pottinger na pewno cięższy o dobra tonę, sekcja siewna o tej samej długości ramion, znowu Kuhn fajny aparat wysiewający ze śrubą metryczną i na pewno będzie lżej uciągnąć go w polu. 
    • Przez 1210
      gdzie szukac przyczyny ze siewnik w pewnym momencie mniej wiecej na obrot kola przestaje siac. nie bylo ztrzymania, podnoszenia czy cofania. caly czas jazda a tu takie przerwy jak na zdjeciu. co moze byc przyczyna skrzynia bezstopniowa, lancuch czy moze aparaty wysiewajace. na drugim kawalku nie ma czegos takiego a na jesieni mniej ale sie pojawilo tez


    • Przez bortys2001
      Próby kręcone wielokrotne z dokładną powtarzalnością a na polu zaniża o dobre 20 %, czy uślizg koła może być aż taki
    • Przez roni9411
      Witam, podpowie ktoś jak ustawie na przekładni w siewniku na wysiew 15.9 cm, to około 84 tys ziaren i wklepie w sterowniku też 84 tys a chwilowy wysiew na seckjach pokazuje mi od 85 do 90 tys nasion. Jak kręciłem kołem to zgarniacz ustawione tak że nie łapały dwóch ziarenek. Zębatki w oryginale nic nie pozmieniane. Ciśnienie trzymam koło -55
      Gaspardo mte 6 skecyjny. 
    • Przez TheForterra125
      Witam szukam siewnika 3m do Zetora Forterry 125
      Interesują mnie takie jak pottinger Vitasem 302 A, Sulky TRAMLINE CE lub inne.
      Macie jakieś inne propozycje ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj