Zaloguj się, aby obserwować  
Karol12

Jaka hodowla

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Karol12    0

Witam wszystkich agro-farmerów :D

Temat zakładam w imieniu kolegi który niema neta.

No więc tak kolega ma jakieś 3-4ha chciałby coś na tym hodować tylko nie wie co. Myślał nad kozami. Ale czy to jest opłacalne?

Chce na pewno pozyskiwać wszystkie jakie są tylko możliwe dotacje z unii. Na jakie może liczyć? Ma 2ha łąk i reszta ornego. Może konie?

Doradźcie coś.

Z góry dzięki w imieniu kolegi.


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelo1414    5

Cóż konie hmm jak już to kupić młodego i trzymać tak żeby mieć źrebaki na sprzedaż za rok - 2 lata bo teraz nie ma kupców :D sam próbuję sprzedać klacz 2 letnią już 1,5 miesiąca i nic kupcy co prawda przyjeżdżają chwalą ale chcą za darmo brać :) a jak by chciał kozy to może razem z tym króliki.


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

Właśnie może tak jak napisał Piotrek niech spróbuje byki chować na początek niech kupi ze 2 sztuki zobaczy jak to jest na ornych niech zasieje kuku użytki zielone zrobi w bele kupi jakiś granulek trochę śruty. A jak mu się spodoba niech dokupi jeszcze ze 4 sztuki a jak by dobrał ziemi od kogoś to można zwiększyć hodowle.A czy kolega ma jakiś budynek który by sie nadawał do utrzymania byków??


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

Budynek właśnie stawia taka drewniana obora z wylaną podmurówką. Także miejsce ma. Postawił budynek taki 8 x 12m za niecałe 30tys. więc chyba się opłaciło co nie? To mówicie łąki skosić na sianokiszonkę w belach, a resztę dać na kuku tak? W sumie tak to jeszcze by jakoś było. Tylko kupić granulaty i śrutę i mógłby z tym koksem ruszyć. A co z tymi królikami tak to się opłaca? Bo kozy z tego co słyszałem to mało opłacalne tzn. ciężko znaleźć mleczarnie która skupi mleko kozie.


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojciechu    0

Byki owszem tylko do obrobienia kukurydzy trzeba mieć maszyny-siewnik, sieczkarnię, jakiś ciągnik z przyczepą. Można nająć ale to wiąże się z kosztami. Może zamiast kukurydzy posiać jakiejś koniczyny na siano i też będzie na zimę, można jeszcze z kawałek mieszanki albo jęczmienia na śrutę posiać. A jeśli bydło nie pasuje to można króliki :D


hoduję króliki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

Nie no bydło mu pasuje. Tylko właśnie sprzęt to on ma T-25 więc do sieczkarni nie syknie ani do siewnika :D

Dlatego może zamiast kuku jakieś inne propozycje?


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojciechu    0

Można tak jak pisałem koniczyna, lucerna na siano- łatwo obrobić nie trzeba specjalnych maszyn tylko dobrą pogodę, tylko że samo siano na zimę to nie bardzo, trzeba jakiejś treściwej paszy, nie wiem co poradzić. No bo w lecie to zielonki można nasiać.


hoduję króliki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

Treściwe trzeba by kupować. Jakieś granulaty i te sprawy. Albo by musiał kupić co jakiś czas z 6ton żyta na śrute. Tylko czy to by się opłaciło wtedy?


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojciechu    0

To czy się opłaci to można policzyć. Cena zboża, cena za ile sprzeda byki, jak długo ile sztuk będzie hodował, trzeba z kartką i kalkulatorem posiedzieć i będzie mniej więcej wiadomo czy się opłaci.


hoduję króliki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

No to trzeba było nająć albo jak by kolega wszedł w spółkę z kimś i robili jeden u drugiego a z siewnikiem to nie są wielkie koszta. No budynek niezły więc można zacząc poważniejszą hodowle.W chwili obecnej króliki są mało opłacalne po 4 zł za kg a króliki też lubią dobrze podjeść i jeszcze jak jakaś choroba się trafi to przez jedną noc może połowa wyzdychać i nic nim nie pomoże.@wojciechu tylko wiesz mi z 2 ha koniczyny nawet po 3 pokosy jak zbierze w ciągu roku to będzie połowa tej paszy co kuku i jeszcze kuku większą ma wartość i jak trawę zasiejesz to i tak pierwszy pokos młodej to słabiutki będzie koniczyna jeszcze się dobrze nie ukorzeniła.Ja bym stawiał na kuku. :D


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

Siewnik to można zrobić "made in garage" coś jak ma kolega @andrzej2110. Ale sieczkarnie musiał by nająć bo ma tam kilku kolegów z takimi bykami po 120KM to jakoś by mu pomogli :D

WIęc chyba kuku lepsza zawsze to się ją chwali.

No budynek postawił ładniutki. I niedużo to go wyniosło. Drzewo kupował i blache.


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norbi10495    0

Kolego pozwolisz że ja ci też coś doradzę. Otóż ja w tym roku na wiosnę zacząłem hodowle bydła opasów jak i krów mlecznych. Na początku miałem wolny jeden chlewek 10metrów na 6. Kupiłem jedną jałówkę Limosena zafascynowało mnie to i za tydzień kupiłem kolejne 3 sztuki w tym dwa byczki też Limosena. Zaczęliśmy budować z dziadkiem nową oborę na opasy kupiliśmy jedną krowę mleczną wycieliła się dawała sporo mleka lecz 30 litrów nie opłacało sie oddawać do mleczni wiec kupiliśmy jeszcze jedną która też się wycieliła zeszliśmy oddawać mleko do mleczarni sprzedaliśmy jednego byczka i otóż teraz mamy 5 krów dojnych i w maju zaczęliśmy stawiać oborę na krowy mleczne. Trochę koszta są wiadomo ale gdy sprzedamy pierwsze byczki koszta będą już się zwracać:D Pozdro więc uważam ze to dobry pomysł z tym bydłem. Popieram Belarusa który ma racje w 100% że kuku jest lepiej zasiać niż koniczynę. :)


2812=Power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

A powiedz norbi ile masz hektarów? i jakie maszyny?


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norbi10495    0

No wszystkiego razem wraz z dzierżawami 68 ale dziadek chowa 65 sztuk świń więc trzeba je tez wyżywić. A sprzęt masz w mojej galeri. :D


2812=Power

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol12    0

Aha to zmienia postać rzeczy... tyle hektarów :D

To chyba najlepsze są te byczki? Tylko czy rasowe mięsne czy może mleczne krzyżówki?


U-R-S-U-S ------> moc i potęga :)

ZAPRASZAM NA MOJE FORUM!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

No i ja jeszcze coś dodam. Teraz to bydło opasowe sam mam krowy mleczne i wole postawić więcej byków jak inwestować w mleko. Dużo artykułów jest o tym że pogłowie bydła ospowego maleje w POLSCE jak i na świecie (a w tym roku przyczynia się do tego pogoda). Jest jedna wada kryzys- spożycie też spada- w Polsce strasznie spadło (ale i tak 10% wołowiny zostaje w Polsce, a 90% idzie na eksport- bynajmniej w moim zakładzie). W Polsce ok 60% hodowców bydła ospowego to hodowcy indywidualni (ci co maja bydło mleczne) i chcąc utrzymać hodowle bydła mlecznego będą rezygnować z bydła ospowego ale i nie będą powiększać stada krów (mniej wycieleń czyli mniejsze pogłowie)

No ale jakie to koszty: kupić bydło, zasiać QQ, kupić paszy treściwej, wynająć na usługi, itd. i to w jednym roku a aby sprzedać byka to trzeba go trzymać prawie 2 lata czyli strasznie wykosztować się i czekać na zyski za 2 lata (a za dwa lata to może się nie zwrócić). Trochę to brzmi jak idealny biznes! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

Wiesz mieszańce są na ogół tańszym towarem może na początek niech zakupi mieszańców lub LM 75% lub 50% a jak mu się spodoba niech kupi z simentala coś z ras Angus, Herfor może być. Potem wybór należy do niego :D


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DARKPANTER    18

Jak dla mnie hodowla bydła opasowego w tych warunkach jest mało opłacalna. Koszt zakupu zwierząt, paszy i najęcie sprzętu do sporządzenia kiszonki to już duży koszt, więc jak wyjdzie na zero to będzie dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin99023    0

Przedmówca ma racje, a po za tym w pierwszym roku nie potrzebuje tak dużo QQ bo byczki jak bd małe to tyle nie zjedzą. Trzeba o tym pamiętać!


:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belarusik    2

Ale nie wiemy czy twój kolega ma coś kasy na taką poważna inwestycje bo przecież nie musi odrazu iść w kierunku bydła może ten rok obsiać jakimś zbożem sprzedać go lub zostawić na paszę dla bydła :D


Wyznaje jedna zasade taką że nie ma zasad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelo1414    5

Może też spróbować kupić wysłodki z jabłek na paszę myśmy to dawali jako paszę treściwą krowom mlecznym ale trzeba było dawać więcej witamin i wapnia ponieważ wysłodki lubiły wybijać wapń z kości co prowadziło do ich kruchości ale zwiększona dawka kredy pastewnej załatwiała sprawę. No ale żeby takie coś miało sens tzn. kupowanie tego było opłacalne to musi mieć zakład przetwórstwa we pobliżu. Kolega mógłby to byczkom dawać przez rok 2 lata i nie musiałby się martwić o sprzęt do kiszonek :D


Forza JUVE!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535
Kolego pozwolisz że ja ci też coś doradzę. Otóż ja w tym roku na wiosnę zacząłem hodowle bydła opasów jak i krów mlecznych. Na początku miałem wolny jeden chlewek 10metrów na 6. Kupiłem jedną jałówkę Limosena zafascynowało mnie to i za tydzień kupiłem kolejne 3 sztuki w tym dwa byczki też Limosena. Zaczęliśmy budować z dziadkiem nową oborę na opasy kupiliśmy jedną krowę mleczną wycieliła się dawała sporo mleka lecz 30 litrów nie opłacało sie oddawać do mleczni wiec kupiliśmy jeszcze jedną która też się wycieliła zeszliśmy oddawać mleko do mleczarni sprzedaliśmy jednego byczka i otóż teraz mamy 5 krów dojnych i w maju zaczęliśmy stawiać oborę na krowy mleczne. Trochę koszta są wiadomo ale gdy sprzedamy pierwsze byczki koszta będą już się zwracać :D Pozdro więc uważam ze to dobry pomysł z tym bydłem. Popieram Belarusa który ma racje w 100% że kuku jest lepiej zasiać niż koniczynę. :)

hmmm Zacząłeś odstawiać mleko. Po ile kopiłeś kwotę mleczno?? Jak było z atestem na oborę i dojarkę?? Rozumiem ze odwozisz mleko do zbiorczej bo przy takiej ilości to ze zbiornika mleczarnia nie będzie brać. Po ile ci płaco za litr??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mickas092    500

@norbi10495 to co napisałes to najlepsza bajka jaka w zyciu słyszałem :D:):)

W poscie napisanym przez andrzeja piszesz ze masz 5 krów w swoim profilu ze 25 :)

To jak to jest?? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel321654    0

Wracając do tematu to jeśli twój kolega ma 3-4 ha to gospodarstwo to dla niego hobby to niech postawi tyle sztuk bydła ile da rade wykarmić czyli ze 8 byczków, pole obsieje trawą a pasze treściwe i słomę dokupi, może nie będzie to za bardzo opłacalne ale zawsze jest jakiś pomysł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Karol12
      Czy zastanawialiście się kiedyś nad hodowlą tego typu zwierząt??
      Ja myśle że może być to nasza przyszłość co wy na to??
      Z moich obliczeń do mojej obory wejdzie taki kózek ok. 25sztuk :rolleyes:
      Co dawać kozom??
      Jak użądzić dla nich obore?? i miejsce do dojenia??
       
       
      Pozdrawiam Karol12!!!
    • Przez LukasSch
      Witam mam pytanie około 5 dni temu kupiłem kury nioski wszystko z nimi ok tylko niechcą wyjść z kurnika na wybieg i tu pytanie czy dać im czas czy wyciągnąć je samemu na zewnątrz ? 
    • Przez Szejmuś
      Ma ktoś namiary na handlarza końmi na mięso?
      I przy okazji ile za kilogram. Ogierki, klacze, ale dorosłe nie źrebaki.
    • Przez Lupek
      Czy ktoś zajmował się tym, co o tym sądzicie?
    • Przez elektrotech
      Ciekawe czy u kogoś pracuje jeszcze koń....tak tak u mnie dziadek ma i śmiga bronami ) takie drobne prace
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj