rafal

Jakie polskie gospodarstwo ma największą powierzchnie rolną (ha)?

Polecane posty

Tomasz1515    2
jednymi z rolników którzy mają największe gospodarstwo w Polsce są Bogdan i Roman Romanowscy

zapomniałeś jeszcze o Marku bo tych braci jest trzech : Bogdan, Roman i Marek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek99    38

ja mam 125 ha i mi starcza ale w mojej okolicy jest gospodarstwo które ma 9 tys ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombinator18    18

a slyszal ktos a panu DUDKU z malopolskie moze tak mnie ciekawi ile maja ha bo widzialem ich dwa kawalki to jeden ma mowi wojek jak mu jeszcze z pgr mowili 120 ha a ciekawie ile ma lacznie bo tez cos duzo mi sie wydaje :) :)


DROGIE HOBBY - ROLNICTWO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal180    4
tomach a ty skąd wiesz??

na stronie Top Farms pisze że 22tyś :)


.

 

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

ile hektarów może mieć gospdarstwo znajomego, który za 2006 rok otrzymało 1,3mln dopłat podstawowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PongO    1

Nie daleko mnie jest firma DAWTONA specjalizuja sie w przedtworstwie owocow i warzyw. Z tego co ja wiem to maja okolo 1200ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Spytam bo czytam forum i coraz częsciej napotykam sie na tych Romanowkich co to śa zaludzie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnyyyy    4

Bracia ktorzy zaczynali od niczego,a teraz maja ogromne gospodarstwo i dodatkowo handluja ciagnikami McCormick.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Macie może jeszcze jakięs filmy tego typu??? Moje prywatne odczucie jeśli chodzi o Romanowskich to szacunek do pracy i zamiłowanie do ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

nie chce nikogo oczerniac, ale czesc ludzi nie moze tak o nich powiedziec, ale szczegolow na lamach forum nie mozna podawac

 

oczywiscie to pojedyncze przypadki i nie mozna generalizowac, ale kiedys mialy miejsce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milek    0

rok temu byłem z rolkomu u romanowskich na pokazach "zakrapianych" :) bracia romanowscy są normalni ale czy liczy się wielkość? gospodarstwa mają duże ale estetyczne maszyny zadbane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kalix    0

a mam pytanie czy gdzies na dolnym slasku w okolicach legnicy znajduje sie jakas spółdzielnia lub jakis pgr w którym mozna sie zatrudnic??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damian2302    4

U mnie niedaleko w sąsiedniej wsi mają gospodarstwo prywatne 5 tyś ha.Ale mają ok 1000 danieli .


Case jest the best

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jawkers    0

Panowie troche przeczytałem te posty nie do końca wiec moge cos powtorzyc którys raz, ale nie rozumiem tego ze ktos na przykład nie lubi wielkich gospodarstw, bo biorą duże dopłaty czy ze nie ma ziemi. Jeśli chodzi o te dopłaty to oni je biora na działalność rolną tak samo jak wy więcej ziemi większe dopłaty, proste a to ze wykupuja to nie jest prawsa już nie mogą bo w Polsce od chyba nawet od sześciu czy siedmiu lat SA przepisy ze jedna osoba może kupic 300ha a na firmę można wziąć 500ha. Oczywiście niektórzy kombinują ale jak ktoś ma kilka tysięcy hektarów to już nie ma głowy do dodatkowych kombinacji bo zarządzanie takim gospodarstwem i tak jest dużym wyzwaniem a jak jeszcze trzeba braci kombinować to można sobie aby zaszkodzić nie oplaca się im robic dzikich manewrów dla każdych 300ha dodatkowo. Drugim problemem jest cena ziemi która jest niesamowita prawda ze ceny skoczyły ale nie aż tak jak ludzie niektórzy sobie potrafią zażyczyć. Widziałem na allegro ma gość 1200ha w dolnośląskiem i za 30000 zl za hektar troche 3 i reszte 4 klasy gdzie za taka ziemi w tamtych okolicach ludzie płacą po 13000 za hektar (tu jest informacja http://www.minrol.gov.pl/DesktopModules/An...ositionId=2155) i weź takiemu wytłumacz ze nawet polowa tego to troche za duzo on nie musi sprzedawac jakby co ogłoszenie wystawił ale na dobra sprawę to nie zalezy mu żeby za wszelka cene likwidować gospodarstwo. Ludzie chca za pomoca jednej transakcji zrobic interes zycia.

Myślę ze największym waszym problemem SA spekulanci którzy podbijają ceny ziemi, a jeśli chodzi o dopłaty to tu nie powinniście złościć się na duze gospodarstwa tylko na ludzi którzy zasieją trochę żyta trochę owsa maja krowę swinie nie zyja z gospodarstwa od dawna dopłaty przeznaczają na wszystko tylko nie na gospodarstwo, a te drobne hektary to tylko taki dodatek w zyciu. Jeśli chodzi o panów Romanowskich to akurat im się należy szacunek oni zaczynali gdy jeszcze w Polsce były PGR-y i nikt nawet nie snil o dopłatach po upadku PGR-ów nikt w Polsce nie chciał brac ziemi wszyscy uciekali ze wsi a oni realizowali swoje mżenia mimo iż było to trudne od zera bez dopłat w polskich warunkach z trudniejszym dostępem do zachodnich rynków. Ludzie którzy w uczciwy sposób kupili te ziemie wtedy za bezcen po upadku PGR-ów zasługują na szacunek bo zainwestowali w cos z miłości w cos niepewnego wtedy, udalo im się i maja.

Tu troche o Romanowskich

 

http://www.forbes.pl/forbes/2007/05/31/076...nicy_iv_rp.html

http://prawo.uni.wroc.pl/~kwasnicki/EkonLi...ystyka_a_4.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Hmm...fajne to co napisales ale wedlog mnie za Romanowskimi ktos wtedy stal i mowil im zeby kupowac te zeimie...oni sami z siebie nie kupili by tyle ziemie bo pomysl racjonalnie? jak w tamtych czsaach mozna bylo obrobic tyle hektarow? wedlog mnie musial ktos ,,z zewnatrz'' ingerowac w te ich zakupy,ktos kto wiedzial ze polska wstapi do uni a co sie z tym wiaze rolnicy beda brac doplaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jawkers    0

No wiesz kto interesował się bardziej polityka to o wejsciu do unii bylo wiadomo co najmniej 10 lat przed wstąpieniem bo to bardzo dlugi proces jest. A panowie Romanowscy jeszcze dużo wcześniej się zajęli tą branżą. No wiesz to raczej bylby nie pewny interes kupic na początku lat 90 ziemie i czekać ponad 10 lat na lepsze czasy. Na początku pewnie ich gospodarstwo nie był aż tak duże i nowoczesne ale po pewnym czasie maja to co maja. Oczywiście na pewno musieli gdzieś tam komuś dać w lape a gdzies tam się uśmiechnąć, bo w Polsce nadal pod tym względem nie jest za dobrze a co było wtedy to wszyscy wiedza. Mimo to jednak nie wrzuciłbym ich do jednego worka ze Stokłosą który dorobił się wiele większych pieniędzy sam niż oni we trzech ( miał w pewnym czasie ok. 25tys. ha firme transportowa rozne zakłady zajmujące się przetwórstwem oczyszczalnie ścieków w 2005 był na 15 miejscu na liscie najbogatszych Polaków) zaczynając tak samo jak oni od zera. Zresztą Stokłosa siedzi w areszcie po tym jak go w Niemczech zatrzymali. Pewnie się ukrywał nie dlatego ze jest winny tylko dlatego ze jest niewinny a ktoś go wrabia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
UrsusCzesio    310

Ja osobiście znam właścieciala gospodarstwa z 1500ha, wiem że nie jest to dużo w porównaniu do tych co wy pisecie ale znam ich osobiście


Mój Wladimirec podbija świat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez konteno
      O pogodzie ,opadach i odnotowanych temperaturach w różnych częściach kraju i nie tylko w rozpoczętym 2024 roku. 
    • Przez superfarmer02
      Zapraszam na kolejny rok wstawiania ursusów za 50tys i zetorow za 100tyś+🙈😂
    • Przez Bialy8011
      Siema Panie i Panowie. Macie jakiś sposób na to by się plecy nie pociły no i siedzisko 😁 np. się siedzi cały dzień w kombajnie albo traktorze to jest masakra. Niestety foteli nie mam wentylowanych, myślałem o jakiejś skórze owczej, koraliki mnie jakoś odrzucają.
    • Przez Ruslanek
      macie czas na czytanie, lubicie czytać?
      ja przyznam, że czekam z niecierpliwością na kilka pozycji z tego artykułu: http://xiegarnia.pl/artykuly/najciekawsze-ksiazki-2015-roku/
      ostatnio czytałem najnowszą Terakowską, mocna jest
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, zainteresował mnie pewien temat. Jakie negatywne skutki ma wywóz,, szamba domowego,, na pole jako gnojowicy? czy poprzez środki chemiczne idzie glebę w jakiś sposób,, zniszczyć,, ? czy działa to po prostu jako zwykła gnojowica? kiedyś stosowano przydomowe ,,oczyszczalnie,, i szło to dalej. Pytam z czystej ciekawości bo wiem że niektórzy tak robią, sam tego nie praktykuje, jest to oczywiście nielegalne 😉
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj