Zaloguj się, aby obserwować  
farmer120ha

Poruszanie sie kombajnem po drogach publicznych

Polecane posty

farmer120ha    2

Mam pytanie czy poruszając się po drogach publicznych za każdym razem muszę odpinać heder..???Z jakim najwiekszym hederem mogę zgodnie z przepisami poruszać się po drogach publicznych..??Co grozi za jazdę z hederem ..??Jakie muszę posiadać uprawnienia ..??Zna ktoś jakiś kombajn z hyraulicznym składanym hederem do 150tys. złotych na ok 250 ha.. ?? Za odpowiedzi z góry dziękuje. :D:)


Każdy sprzęt jest dobry jeśli wykonuje swoją prace.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeśli masz heder powyżej 3 metrów to musisz ściągać(chociaż i tak nikt tego nie przestrzega bo każdemu zależy na czasie) Musisz posiadać prawo jazdy kat. T oraz specjalne uprawnienia (ale to tylko do koszenia nie do jazdy). A kombajn do 150tyś zł to nie wiem może jakiś MDW...(jak ma rozkładany cheder)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

kombajn to maszyna wolnobiezna, wiec chyba wystarczy prawko kat. B by sie nim poruszac po drogach publicznych, ale nie jestem tego pewien :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolego brzozak2 muszę Cię poprawić potrzebne prawko kat. T

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krycha094    7

ale na wózek chyba musisz mieć E na T możesz na pewno jeździć ale koszenie to już musisz mieć papier

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

jak ja robilem prawko to mnie uczyli inaczej :D z reszta poki co nawet policjanci nie wiedza jak to jest dokladnie, gorzej moze byc gdy dojdzie do jakiejs kolizji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel6485    242

Niedawno miałem kurs na kombajn i jednym z warunków aby przystapić do kursu było prawojazdy kat.B wiec uwazam tak jak kolega @brzozak2 iz do prowadzenia kombajnu wystarczy kat.B

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz12145    0

jaki wuzek jakie kat. E co ty wymyslasz kolego

kombajn jest maszyna wolnobierzna i na kombajn jak i traktor musisz miec kat T

traktorem mozesz jezdzic z przyczepom jednoosiowa do ład 3.5 t albo z maszyna na kat B ale z przyczepa dwu osiowa kat T

kombajnem mozesz jechac po drodze na kat T ale nie kosic nim <potszebne uprawnienia>

 

jak duzo jezdzisz to wykup sobie oc na kombajn koszt chyba 60zł na miesiac ja robiłem w pzu i cmoknac mnie moga w pompe jak bede miał wypadek z winy tamtej osoby

a heder moze miec 3m wiecej sciagasz ale nasza policja albo przymyka oko jak ktos jedzie albo mryga światłami i kaze jechac polami :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

nie prawda!!!!!!!!!!! czy tak ciezko wam jest poszukac cokolwiek, a latwiej pisac bzdury??

kategorii B:

 

1. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

 

2. pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

 

3. ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

kombajn to pojazd wolnobiezny!!!!!!!!!!

http://www.kodeksdrogowy.com.pl/obowiazuja....html#rozdzial1 to kodeks drogowy

 

kombajn jest maszyna wolnobierzna i na kombajn jak i traktor musisz miec kat T

na samym T mozesz prowadzic kombajn, ale nie musisz miec T wystarczy miec B by moc prowdzic kombajn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Niedawno miałem kurs na kombajn i jednym z warunków aby przystapić do kursu było prawojazdy kat.B wiec uwazam tak jak kolega @brzozak2 iz do prowadzenia kombajnu wystarczy kat.B

Kolego B jest potrzebne aby przystąpić do kursu na T tzn. tak było kiedyś a teraz można robić T od 16 i już możesz jeździć kombajnem ale tylko jeździć. Chyba że masz uprawnienia to kosić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lysyrolnik    17

Oj Boziu Boziu... ktoś czytał dokładnie wymagania poszczególnych kat?

 

 

Wyciągnie swoją magiczną książeczkę i napisze tutaj co jest w niej napisane :D

 

kat. B

Uprawnia do kierowania: Pojazdem samochodowym o DMC nie przekraczającej 3,5t z wyjątkiem autobusu lub motocykla oraz takim pojazdem z przyczepą o DMC nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna DMC zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5t. Uprawnia także do kierowania pojazdami określonymi w kat. B1 oraz uprawnia do kierowania ciągnikami rolniczymi lub pojazdami wolnobieżnymi.

 

 

kat.

B+E

Uprawnia do poruszania się pojazdem samochodowym jak w kat. B łącznie z przyczepą, uprawnia także do prowadzenia ciągnika rolniczego z przyczepą/przyczepami. Do prowadzenia pojazdów określonych w B+E uprawnia też prawo jazdy B i C+E lub Bi D+E.

 

 

Również co do kombajnu wiedzy zasięgnąłem u znajomego który siedzi w przepisach i dzięki niemu odebrałem uprawnienia kombajnisty posiadając B+E ponieważ kombajnem zbożowym można jechać na kat. B a w szkole upierali się, że muszę mieć kat. T.


Honda - The Power of Dreams :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lysyrolnik    17

Na chłopski rozum to było by to ciągnik+przyczepa i potrzebne było by B+E . Ale Ciągnik rolniczy to nie jest to samo co maszyna wolnobieżna i tu mam problem. W moim przeświadczeniu wystarczy samo B. A w praktyce musiał bym zasięgnąć porady znajomego. Z tego co usłyszałem bo na B+E mogę spokojnie jeździć.


Honda - The Power of Dreams :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość maciek08   
Gość maciek08

na jazde kombajnem jest potrzebny kurs na który można przystapić mając kategorie B lub T. Dawniej było można jeździć kombajnem na kategorie B lub T lecz w latach 90 kombajn uznano jako maszyne WIELKOGABARYTOWĄ I do poruszania sie nim potrzebne są specjalne uprawnienia.

Tygodnik rolniczy z 19 czerwca 2009 :D

 

a co do kategorii B+E to możliwa jest jazda ciągnikiem z tylko JEDNĄ przyczepą!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

do poruszania sie po drogach publicznych kombajnem zbozowym wymagane jest prawojazdy kategori B lub T i uprawnienia i heder jesli szerszy jak 3m to na wozku. a w razie kolizji na drodze kombajnem ubespieczonym(OC) ubespieczyciel moze nie wyplacic odszkodowania za kolizje jesli kierowca nie bedzie posiadal prawajazdy czyli kategoria B lub T i uprawnienia. dzis to wyczytalem. ale w rzeczywistosci nikt tego nie sprawdza. jezdze kombajnem juz od kilku lat szr.3.7 i nigdy go nie odpinalem i nie mialem zadnej kontroli przez policjantow jeszcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz12145    0

a czy taka sama sytuacja wystepuje jezeli ktos nie ma 18 lat skonczonych tylko 17 ??czy moge zezdzic traktoerm lub ciagnikiem ?? bo chyba z osoba pełnoletnia obok ??:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lysyrolnik    17
a co do kategorii B+E to możliwa jest jazda ciągnikiem z tylko JEDNĄ przyczepą!!

 

Skoro uprawnia do jazdy ciągnikiem z jedną przyczepa, to po jakiego grzyba dopisywali "przyczepami" i w C+E uwzględnili że to to samo co B+E(chodzi tutaj o ciągnik+przyczepa/przyczepy)?


Honda - The Power of Dreams :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

@maciek08 a pisali w tym rpt gdzie to jest w kodeksie zapisane??? bo poki co widzialem kombajn zbozowy jako maszyne wolnobieżną.

poza tym z jakiego tytulu miala byc miec jakies wielkie gabaryty, wiekszosc nie przekracza szerokosci 3m, wysokosc i dlugosc jak ciezarowka, wiec nie rozumiem.

te rewelacje o jednej przyczepie przy B + E to tez nie wiem skad wziales

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemcioo    0

Kat B uprawnia do poruszania sie kombajnami zbożowymi

kat B+E to kierowania ciągnikiem rolniczym z przyczepa/przyczepami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

kolego nic nowego nie napisales, teraz zastanawiamy sie jak wyglada sprawa kombajn + wozek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marq    0

osobiście uważam, że:

 

kombajn - pojazd wolnobieżny (to nie jest ciągnik rolniczy)

przyczepa - każdy wie jak wygląda - poruszając się po drodze publicznej musi być zarejestrowana

wózek do hederu - to na drodze jest jak np. pług półzawieszany czy agregat uprawowy na kółkach - to są rzeczy na tyle specyficzne i nieklasyfikowalne, że nie podlegają rejestracji, więc - nie jest to "przyczepa" w świetle prawa dlatego nie można wymagać kat. E lub T coby to ciągnąć.

 

 

wniosek:

 

Zestaw kombajn+wózek to wciąż POJAZD WOLNOBIEŻNY. Wystarczy prawo jazdy kat.B coby to ciągnąć.

 

Jeśli ktoś widzi błąd w moim rozumowaniu - poprawcie mnie. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz12145    0

dobrze mowiczyli na kat b mozna jezdzic ciagnikiem i kombajnem

 

to teraz po co jest kat T ?? jak na B moge jezdzic??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj