Agronom2

Techniki uprawy intensywnej

Polecane posty

Agronom2    0

Cd. rozmowy zaczętej w temacie "Ile zarabia przeciętne gospodarstwo 20ha"

 

Rozmawiałem przed chwilą z gościem który w zeszłym sezonie robił doświadczenia co do wykorzystywania mikroelementów i oto jego wyniki.

 

Nawozy, odmiana, klasa gleby, pestycydy wszystko takie same tylko nawożenie dolistne inne.

Dawka wody przy dolistnych: 200l/ha

Pszenica ozima: Bogatka

 

Pole nr.1

 

Zab. 1 Mocznik 10kg/ha + Wuxal Micro 1l/ha

Zab. 2 Mocznik 10kg/ha + Siarczan magnezu 10kg/ha

Plon: 6,97t/ha

 

 

 

Pole nr.2

 

1.Bormax 0,5l/ha + Mocznik 10kg/ha

2.Mocznik 10kg/ha + Siarczan magnezu 10kg/ha

 

Plon: 7,05t/ha

 

 

 

Pole nr.3

 

1.Chelat manganu 6% 1l/ha + Chelat miedzi 9% 0,5l/ha + Basfoliar 36 Extra 3l/ha

2.Agroleaf Power Potasowy 15+10+31 2kg/ha + Basfoliar 36 Extra 3l/ha

 

Plon: 7,70t/ha

 

 

Pole nr.4

 

1. Mocznik 5kg/ha

2. Siarczan 5kg/ha

 

Plon: 6,40kg/ha


http://bydlomleczne.nmj.pl - zapraszam wszystkich hodowców bydła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz12145    0

a czemu nie podałes bonitacji gleby

wszysko jest oprucz najwarzniejszego

aha i w jakim miejscu było to obsiewane i zbierane??

 

po odliczeniu kosztów za opryski i nawozy ile wyszło na czysto z hektara

bo duzo władował w pielęgnacje a jakie koszty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Czy to było pole czy poletko?.Doświadczenie na rożnych polach choć tej samej bonitacji są moim zdaniem niewymierne.Bliższe ideału jest podzielenie pola na poletka,choć i tu jednoroczne doświadczenie może być zawodne.Oprócz klasy ,nawożenia odmiany i uprawy ważny jest płodozmian danego pola,nawożenie w poprzednich uprawach ,warunki meteorologiczne i wiele innych uwarunkowań.No ale cóż jakoś to trzeba robić i im większa liczba doświadczeń tym srednia z nich jest bliższa prawdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agronom2    0

Tak jeszcze dla szczegółów to powiem wam że gleba klasy IVa, było to na jednym polu podzielonym na 10 poletek.

Wcześniej nawożone było przy użyciu mapek zasobności w makroelementy i przy użyciu precyzyjnego wysiewu z gps.

Przedplon: rzepak

 

Rozkład był taki:

 

1 działka podzielone na 10 poletek

 

I tak:

Numer System

1. 1

2. 2

3. 3

4. 1

5. 2

6. 3

7. 5

8. 4

9. 5

10. 4

 

 

Wyliczenia plonu

 

Pole 1: (P1xP4)/2=Plon z systemu 1

 

 

P1= poletko 1

P4= poletko 4

 

itd.

 

Trochę zagmatwane ale prościej wytłumaczyć nie umie.

 

W razie jakiś pytań do tych doświadczeń proszę pytać tu na forum.

Postaram się skontaktować z z kolegą i o wszystko zapytać dokładniej.


http://bydlomleczne.nmj.pl - zapraszam wszystkich hodowców bydła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

A jak była powierzchnia pojedyńczego poletka ??


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agronom2    0

1 Poletko to 1ha

 

Do mojego porzedniego postu wkradł się błąd w sposobie wyliczania średniego plonu z dwóch poletek, zamiast x powinien być +.

Więc wyliczamy z takiego sposobu.

 

np.

Pole x: (P1+P4)/2=Plon z systemu x

 

Pole x: (6,20 + 6,40)/2=6,3t/ha


http://bydlomleczne.nmj.pl - zapraszam wszystkich hodowców bydła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzsiek1312    1

Rozumiem inne czynniki polno twórcze takie same jak uprawa, ochrona grzybobójcza , chwastobójcza, nawożenie NPK , jakie nawożenie organiczne że taki wzrost plonu dzięki mikroelementom o 1,3t/ha ? Poza rzepakiem jeszcze jakie rośliny wchodzą w płodozmian ? A poszczególne poletka na początku miały porównywalne warunki wzrostu ? równe wschody , i.t.p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agronom2    0

@krzsiek1312

 

Tak wszytko takie same tylko nawożenie dolistne inne.

 

Dokładny przedplon na tym polu wyglądał tak:

 

 

1.Pszenica

2.Buraki

3.Owies

4.Rzepak

5. I teraz ta Pszenica

 

 

Co do nawożenia organicznego to było kilka lat temu po buraki 40t/ha - obornik.

 

Warunki wzrostu były wręcz identyczne, zmiany było widać dopiero ok. 10 dni po zabiegu dokarmiania dolistnego.

 

 

@pasio

 

Co do nawożenia NPK to spytam przy następnej rozmowie bo dziś zapomniałem.


http://bydlomleczne.nmj.pl - zapraszam wszystkich hodowców bydła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Agronom napisz jak odmiana w jakim rejonie polski, nawożenie NPK, jak skracana, chroniona , jaki był rozkład opadów w trakcie wegetacji, napisałeś tylko o nawożeniu dolistnym, napisz oprócz tego jak wpłynęło to na plon, jaki był plon wzrocowy bo do czegoś trzeba się odnieść, jaki był gluten, białko, delikatnie mówiąc twój post do mojej wiedzy rolniczej wnosi niewiele, rozszerz ją bo dział ten czytają ludzie co trochę na tym znają. pozdrawiam jerzy

Ps. Te wyniki jakoś mnie nie zszokowały :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzsiek1312    1

@Agronom2

szkoda że nie podałeś plonu bez stosowania mikroelementów

spodziewałem się tego jak rzadko obornik,a ( wcześniej rzepak też dużo mikroelementów potrzebował)

 

@jerzy

jak dla mnie to doświadczenie- miało pokazać jakie mikronawozy stosować i jak to pod względem ekonomicznym wyjdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Tyle to ja się domyśliłem że chodzi o wpływ nawożenia mikroelemntami na plon i jak to wpływa na opłacalność, tylko zanim napisze się posta opisującego doświadczenie polowe to trzeba to opisać technologie uprawy szczegółowo i opisać wzorzec do którego wyniki się odniosą no i opisać co porawiły te mikroelementy czy plon czy białko aja odnoszę wrażenie ze Agronom musi poprawić jakość postów. Któryś z userów napisałw w swoim profilu "Błogosławieni ci co nie mają nic do powiedzenia i nie ubierają tego w słowa". Za nim się włączy do dyskujsji trzeba się upewnić że ma się coś do powiedzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Takie zdanie ma napisane Deer w profilu.

Jak dla mnie posty Agronoma podpowiadają jaka odżywka jest w miarę dobra i jakie składniki są potrzebne zbożu.


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

LeF co za podpowiedż jakie są odżywki są w miare dobre, nawet moją żona co niema wyksztacenia rolniczego roztworem Wuxalu podlewa kwiatki , wszystkie te odżywki od lat są znane i żadnej Ameryki w tej dziedzinie Agronom nie odkrył, nie ma opisu jak miedź, cynk, mangan wpływają na rozwój i plon plantacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bongle    2
"Błogosławieni ci co nie mają nic do powiedzenia i nie ubierają tego w słowa".

Święte słowa, nie wystarczy cytować - trzeba stosować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

Opisów szczegółowych brakuje w analizie tego doświadczenia. Przydałby się one.

A ja się na odżywkach mało znam i jak pytałem Ciebie to doradziłeś basfoliar. Więc go użyłem i jestem zadowolony jak na razie.

Też nie mam wykształcenia rolniczego.


Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agronom2    0

@jerzy

 

To doświadczenie ma pokazać zróżnicowanie plonu przy zastosowaniu różnych nawozów dolistnych.

Więc po co ci cała dokumentacja.

Ja nie dysponuje takimi danymi, bo doświadczenia nie są moje, więc pretensji do mnie nie miej.

Chciałem tylko przybliżyć wam dane co do stosowania różnych odżywek.

Jeżeli masz z tym problem to porostu nie czytaj tego tematu.


http://bydlomleczne.nmj.pl - zapraszam wszystkich hodowców bydła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

jak nie są twoje,to po co piszesz? niech właściciel sie wypowie, ja też robie doświadczenia, w tym roku robiłem odżywkami firmy timac, stosowany był starter w pszenicy ozimej, efektu wizualnego nie było widać,zobaczymy przy zbiorze, stosowany był jeszcze tej firmy lider tonik efekt widac po tygodniu od zastosowaniu w postaci ciemno zielonej barwy,pszenica bardziej rozkrzewiona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agronom2    0

@miszka31

 

Ja to podałem tylko w celach informacyjnych tak dla przybliżenia.

Właściciel nie ma czasu wchodzić na AF i odpowiadać na pytania.

 

Miszka przedstaw wszystkie szczegóły.

Takie jak:

 

-ewidencje zabiegów ze wszystkimi terminami

-plony poszczególnych pól

-szczegóły gleby (klasa, ph, zasobność w makroelementy)

-przebieg pogody

-informacje o materiale siewnym

-warunki zbioru i sprzęt użyty do tegoż zbioru

-i oczywiście plony

 

Czekam na odpowiedź.

 

 

A co do tego doświadczenie to plonu bez stosowania mikro nie podam, bo on nie robił wzorca.

 

Wypowiedź Jerzego:

 

Agronom napisz jak odmiana w jakim rejonie polski, nawożenie NPK, jak skracana, chroniona , jaki był rozkład opadów w trakcie wegetacji, napisałeś tylko o nawożeniu dolistnym, napisz oprócz tego jak wpłynęło to na plon, jaki był plon wzrocowy bo do czegoś trzeba się odnieść, jaki był gluten, białko, delikatnie mówiąc twój post do mojej wiedzy rolniczej wnosi niewiele, rozszerz ją bo dział ten czytają ludzie co trochę na tym znają. pozdrawiam jerzy

Ps. Te wyniki jakoś mnie nie zszokowały wink.gif

 

Mam odpowiedzi na cześć twoich pytań:

 

Odmiana: tak jak w pierwszym poście, czytaj uważnie (BOGATKA)

Nawożenie NPK: nie odgrywa w tym żadnej roli, powiem tylko że wysiew był precyzyjny przy pomocy GPS-u, z mapkami zasobności gleby.

Rozkład opadów: także nie odgrywa ważnej roli w tym doświadczeniu (poletka były w tym samym obrębie, więc na jedno nie mogło spaść więcej deszczu a na inne mniej)

Rejon polski: wielkopolska

 

Napisałem tylko o nawożeniu dolistnym bo o to chodziło w tym doświadczeniu.

 

Co do glutenu i białka wyników z laboratorium nie posiadam, ale mogę powiedzieć że białko było podwyższone przy stosowaniu pakietu 2 i trochę więcej przy pakiecie 3.

 

rozszerz ją bo dział ten czytają ludzie co trochę na tym znają

 

W to nie wątpię bo w końcu to forum rolnicze.

 

Jeżeli nadal nie rozumiesz sensu tego doświadczenia to ja ci prościej tego nie wytłumaczę.

 

Pozdrawiam

Agronom


http://bydlomleczne.nmj.pl - zapraszam wszystkich hodowców bydła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Agronom 2 napisałeś domnie cytuję "To doświadczenie ma pokazać zróżnicowanie plonu przy zastosowaniu różnych nawozów dolistnych. Więc po co ci cała dokumentacja.Ja nie dysponuje takimi danymi, bo doświadczenia nie są moje,więc pretensji do mnie nie miej. Chciałem tylko przybliżyć wam dane co do stosowania różnych odżywek.

Jeżeli masz z tym problem to porostu nie czytaj tego tematu. "

Wkurzasz się że domagam się całej dokumentacji i dajesz mi do zrozumienia że się czepiam, a za chwilę piszesz Do Miszki 31 cytuję " Miszka przedstaw wszystkie szczegóły.

Takie jak:

 

-ewidencje zabiegów ze wszystkimi terminami

-plony poszczególnych pól

-szczegóły gleby (klasa, ph, zasobność w makroelementy)

-przebieg pogody

-informacje o materiale siewnym

-warunki zbioru i sprzęt użyty do tegoż zbioru

-i oczywiście plony

 

Czekam na odpowiedź.

 

Dobre sobie jak ja się pytam to się czepiam i niby ne rozumiem doświadczenia ale jak pisze Miszka pytasz o szczegóły, czyli widzisz w opisie doświadczenia tkwi meritum sprawy no i obowiązkowo wzorzec, no bo skąd będziemy wiedziec jaki jest przyrost plonu i ile kwintali zboża nam przybyło. Kolejna rzecz nie piszesz w jakiej fazie i kondycji była pszenica czy było można dojrzeć braki któregoś składnika w roślinach, to jest ważne czy reagować w fazie krzewienia może na liść flagowy,kolejna sprawa- rozklad opadów czy susza lub może obfite deszcze uwidoczniły jakieś braki ?

To co pisałeś to raczej próby polowe ten ktoś wykonywał niż doświadczenia z mikroelemntami, dlaczego tak piszę ponieważ bardzo rzadko występują braki tych składników, mogą wystapić w przypadku całkowitego wyczerpania gleby spowodowanego brakiem nawożenia czyli jednostronnego wyczerpania pola lub na nowinach, glebach zbyt mocno wapnowanych lub intensywnie nawożonych obornikiem, w przypadku racjonalnego nawożenia z reguły nie występują braki tych składników.

Rzuciłem rękawicę , czekam na odpowiedź. pozdrawiam jerzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agronom2    0

To była ironia. Mnie się czepiacie że podaje za mało danych a np. @miszka zrobi doświadczenie napisze: "dawałem to i to, efekty zamiana koloru pszenicy"

i to jest ok.

 

A co do twojego postu to się zgadzam, rzeczywiście masz racje że to była bardziej próba polowa niż doświadczenie. A jutro się spytam czy były widoczne niedobory jakiegoś składnika, ale nie wydaje mi się. A jako wzorzec można przyjąć pakiet 4:

 

1. Mocznik 5kg/ha

2. Siarczan 5kg/ha

 

Plon: 6,40t/ha


http://bydlomleczne.nmj.pl - zapraszam wszystkich hodowców bydła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek10    4

agronom, wydaje mi się ,że problemem jest to, że opisujesz nie swoje doświadczenie ,do tego nie posiadasz żadnej dokumentacji...Dopytujesz się kogoś, ale w ten sposób trudno przekazać dokładnie informacje. Czasem widząc konkretną uprawe na własne oczy nie jest się pewnym czy zastosować taki środek, a może wystarczy inny, jaką dawkę, żeby było wszystko cacy ...tak, że :D Ktoś kto przeprowadzał to doswiadczenie mówiąc potocznie "w tym siedział" obserwował cały proces rozwoju, znał charakterystykę poszczególnych pól itd. Ale jakiś zarys tego doświadczenia na pewno przedstawiłeś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agronom2    0

Dokładnie, chodziło mi właśnie o zarys i pokazanie jak plon może być zróżnicowany, dzięki nawożeniu dolistnym.

U nas w gospodarstwie też stosowaliśmy różne mikro, ale nie jestem w stanie powiedzieć jaki był przyrost plonu, bo plony były bardzo nierówne, a wszystko to sprawa suszy.

 

Pozdrawiam

Agronom


http://bydlomleczne.nmj.pl - zapraszam wszystkich hodowców bydła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sambao
      Jeżeli ktoś ma doświadczenia jakiekolwiek na temat uprawy uproszczonej zapraszam do podzielenia się uwagami i spostrzeżeniami.
    • Przez volvofh12
      Sprzedam podłoże popieczarkowe z dowozem do klienta lubelskie podkarpackie mazowieckie świętokrzyskie 
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Holder
      Ze wzgledu na mokre warunki dopiero teraz bede aplikowal n2 w postaci RSM. Obawiam sie o poparzenia , rosliny sa juz dość wysokie i rozkrzewione . jakies porady jak zminimalizować to zjawisko?
    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj