Vektor

Jak zdobyć uprawnienia na prowadzenie kombajnu

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rucin    2

A czy w wieku 16 lat gdy już będę miał takowe uprawnienia to mogę sam kosić czy musi być osoba dorosła?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rucin    2

Wiem i dlatego napoczatku robie na traktor i jak przebiega taki egzamin?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rucin    2

A czy trudno jest zdać na oba te prawa jazdy i czy mogę w wieku 16 lat kosić juz zarobkowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3864

obecnei jest robiony taki kurs w szkole do której chodziłem - koło Strzelina,

kurs trwa około 2 tygodnie lub zaocznie 2-3 weekendy zalezy ile uda ci się godzin wyjeździć w jeden weekend.

Ja za kilka dni mam odebrac dokumenty


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamlupus    2

"kategoria B - uprawnia do kierowania:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

:) pojazdem, o którym mowa w lit. a), z przyczepą a dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,"

 

cytat za http://www.word.elblag.pl/e01.php

 

 

Ja mam kategorię B. Planuję zrobić C.

 

I tak, w ubiegłym roku zatrzymała mnie policja do kontroli. Prowadziłem ciągnik z roztrząsaczem obornika dwuosiowym. Sprawdzili prawko, dow. rejestracyjny, poszukali tabliczki znamionowej na roztrząsaczu. I ów pan władza, że prowadzę przyczepę a uprawnień T mi brak. Akurat miałem założony bort z tyłu zamiast adaptera, ale pokazałem mu tryby od łańcucha, i że to nie jest przyczepa ale maszyna specjalistyczna, taka jak np. belarka. Facet odpuścił.

 

Gdybym miał na rozrzutniku np. powiedzmy cegły, to pewnie by wlepił mandat.

I z prawkiem B można prowadzić ciągnik rolniczy, kombajn zbożowy, ładowarkę, etc.. Wydaje mi się, że kurs na kombajn, i inne tego typu, są "dla zasady". Albo jeśli ktoś ma zamiar pracować jako powiedzmy kombajnista w firmie usługowej. Bo raczej nikt mi nie wlepi mandatu za to, że własnym kombajnem koszę na własnym polu. :) ...złoty interes, organizować kursy na każdą maszynę ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3864

wszystko jest dobrze jak jest dobrze,

a co będzie w sytuacji kiedy komuś przypadkiem wyrządzisz krzywde? nie życze takiej sytuacji nikomu ale wtedy raczej ty będziesz płacił rente do końca życia.

kombajn to niby pojazd wolnobieżny i na taki trzeba posiadać uprawnienia - tak nam klarował człowiek w szkole, tak też czytałem w którymś z dokumentów - jak znajde źródło to oczywiscie zamieszcze


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamlupus    2

@yacenty

 

komu mam wyrządzić krzywdę? jeśli na drodze byś miał wypadek (odpukać) kombajnem i byłaby to twoja wina, a nie miałbyś kursu a jedynie prawko na B, to i tak twoja wina, czy z B czy z T, z kursem czy bez, rentę musiałbyś płacić...jedyne wyjście to ubezpieczenie

 

natomiast na polu- jeśli pracuję tylko u siebie kombajnem, to taki kurs jedynie dla zasady, bo nic mi nie daje........gdybym miał pracować w firmie usługowej, to już sprawa tej osoby, która by mnie zatrudniła z czy bez kursu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3864

a jesli bedziesz miał wypadek z czyjejś winy bez uprawnien to i tak ty płacisz, nie ważne czy ktoś był trzeźwy czy nie.

na polu wypadki się nie zdarzają?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyziak    6

Nikt nie nie napisał o kategoria B+E, z tego co się orientuję ta ta kategoria uprawnia do prowadzenia ciągnika rolniczego z przyczepami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcint19    3

@ matyziak oczywiście masz rację

ja myślę nad kursem bo gospodarstwa nie mam ale pracuję na gospodarstwie jeżdżę rużnymi sprzętami i nigdy nie wiadomo co sie przyda jak będzie robota to siadam i koszę a nie latam za kursem :) tylko tak mnie zastanawia bo w mojej okolicy to tylko ODR może organizować a i pewnie to będzie gdzieś na wyjeździe bo w okolicy nie będzie tylu chętnych by taki kurs przeprowadzić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FINN    1478

juz kiedys wypowiadałem sie na podobny temat.. ale powiem to jeszcze raz...

tak mozna kierować tymi wolno bieznymi jak ma się B.. i tu pojawia sie magiczne słowo klucz.... "kierować".. nie mylic z "pracować"... to juz daje do myslenia i to duzo....a powiedzmy taki kurs na sieczkarnie i/lub na kombajn uprawnia do KIEROWANIA I PRACOWANIA tymi maszynami... ja osobiscie posiadam B T i kurs na kombajn, sieczkarnie oraz opryskiwacz... i nie muszę sie tłumaczyć przed policja i czy ciągne rozrzutnik czy 2 przyczepy 20 tonowe..., powiem tak ze na tych kursach nie było mowy o znakach drogowych (nie wliczam :D tylko o OBSŁUDZE EKSPLOATACJII ORAZ CO NAJWAZNIEJSZE BHP !! bo np, na kategori T nie ma mowy o znakach i zasadach zachowania na drodze samochodu, ale ciągnika lub innej maszyny... np, zdazy się wypadek na polu(powiedzmy że włascieciel pola kosił kombajnem na swoim polu swoim kombajnem, bez uprawnien) wypadek zdażył sie nie z jego winy...ale się zdażył.. i kro bedzie winny... oczywiście własciciel a za razem operator.. a dlaczego.. bo nie miał uprawnien do pracowania tym kombajnem, bo uprawnienia dają nam możliwośc pracy tym kombajnem..

jesli nie którzy jeszcze nie rozumieją jaka jest różnica z kursem lub bez.. to podam inny przykład, wogle nie zwiazany z rolnictwem... np. operator koparki... każdy pojetny chłop pojmie w 10 min o co w tym chodzi. ale jak naprzykład na budowie oprze się jakis szpadlowy bedzie coś robił w wykopie, lub tylko stał i się gapił i jakiś kamyk wypadnie z łyżki lub co innego się zdazy i go trafi.. chłop pojedzie do szpitala.. przyjedzie inspekcja pierwsze o co się zapyta to nie oto czy ten szpadlowy był trzźwy, tylko czy operator koparki miał urawniania, jak nie to jego tam wogle nie miało być... i winny juz jest... i nawet nie ma gadania że tamten szpadlowy był trafniety i się zataczał.. bo wogle tego operatora tam miało nie byc w tej koparce... i tak samo ma się to do odniesienia do maszyn specjalistycznych w rolnictwie.. ka kursach przeważnie uczą BHP pracy taki maszynami...

dziękuje to wszystko w tym temacie ;)

  • Like 1

"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3864

powiem krótko - AMEN.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Woytas    1

Witam. Może ktoś potwierdzić(lub zdementować) pogłoski o tym, że kurs taki wymagany jest także przy roszczeniach gwarancyjnych, w przypadku awarii nowego kombajnu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marq    0

FINN, idąc Twoim tokiem rozumowania:

 

- kombajnem kierować pozwala kat.B a pracowac kurs kombajnisty

- traktorem kierować pozwala kat.B (z przyczepami B+E), a pracować .....?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Kat E to przyczepa.

Mając prawko C+E jeszcze cie nie uprawnia do poruszania się cie każdą ciężarówką. Na poruszanie się cysterno musisz mieć dodatkowy kurs na materiały niebezpieczne. Na ciężarówkę z HDS trzeba kurs na obsługę HDS. Jak byś woził produkty spożywcze to potrzebne badania sanitarne.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FINN    1478

@woytas- jak dla mnie, to może tak byc, to pewno bedzie zależało od stopnia awarii, jak pewno jakies głupie łozysko to moga sie nie interesować czy masz kurs czy nie, ale jesli jakas grubsza sprawa(czytaj bardziej kosztowna dla serwisu) to moge dać sobie rekę uciać , że bedą szukać kazdej drogi aby nie płacic za wymiane... ;) woęc jak nie masz kursu.. to im tylko ułatwiasz sparawe, bo jak sie zapytają czy masz , a powiesz , że nie, to juz sa w domu i moga Tobie zażucić , że nie maiałeś kopetencji i wiedzy do kierowania i pracowania kombajnem, a kazdy wie ile kosztuje nowy kombajn.. ja bym nie ryzykował tych paru złotych...

 

@marq- co do Be to tak, kiedys byłem po odbiór prawka to czytałem , że kategoria Bu prawnia do kierowania maszynami wolnobieznymi... ale o pracy nic nie pisało.. więc jesli dojdzi co do czego to te jedno słowo może zaważyć nad wszystkim... a firmy ubezpieczeniowe nie sa skłonne do lekką reką wypłacania odszkodowanń , tam są sztaby fachowców, którzy tylko szukają jakiegoś haku na poszkodowanego aby im nie wypłacać...

a co do B+E to chyba tam obowiązóją jakieć ograniczenia odnośnie tonażu na ciągnietych przyczep...a w T tego ograniczenia nie ma...( nie wiem tego dokładnie, więc radziłbym sprawdzić..)


"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcint19    3

ja słyszałem ze jeżeli kosisz kombajnem bez uprawnień i np: kombajn dostanie samozapłonu to firma ubezpieczeniowa nie wypłaci Ci odszkodowania ;) czy to prawda do końca nie wiem mówie to co gdzieś usłyszałem

co do B+E to z tego co się orientuje to nie ma granic tonażowych ale zastanawia mnie ciagnięcie 2 przyczep bo z tego co sie orientuję to na B+E juz tego robić nie wolno :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FINN    1478

marcint19, masz racje z ta przyczepą , bo przeciez jak jedziesz samochodem ciężarowym, to raczej nie mozęsz podpiąć do niego 2 przyczep.. :) a co do samozapłonu , to nie ździwiłbym sie aby to było prawdą...;) aż kiedy jak bede coś ubezpieczał to spytam sie o warunki umowy... tak z ciekawosci.. bo jeszcze nigdy sie nie spotkałem z tym aby kogos pytali się o uprawnienia podczas podpisywania umowy...:)


"Wielu internautów jest kundlowatych.Jedyne, co mogą, to anonimowo szczekać, podgryzać najwyżej kostki, bo wyżej nie sięgają. Jakby ich odwiązać z łańcuchów i kazać coś zrobić, to by nie dali rady." K. Jackowski
Skargi, wnioski i zażalenia, proszę kierować na PW i GG :)
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

A słyszał ktoś o pozwoleniu na wyjechanie kombajnem na drogi publiczne.Wydawane przez starostę.

Dowiedziałem się o tym w tym tygodniu.

A co do wypłaty ubezpieczenia jak się kombajn spali,to muszą być w nim akumulatory, bo inaczej ubezpieczyciel nie wypłaci kasy bo kombajn nie był gotowy do wyjazdu z garażu.Chodzi mi o postój w garażu w wiacie poza sezonem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Teraz takie czasy na wszystko musi byc papier czy to opryskiwacz, kombajn hds czy ładowarka i inne tego typu. Mówili że za komuny była biurokracja ale to co teraz jest to wtedy było super. Co do jazdy kombajnem po drodze nie wiem po co te pozwolenie starosty ale słyszałeem że musi być. Jesli jest kombajn z hedrem lub przekracza szerokość 3m wtedy jest to pojazd ponad normatywny i musi miec zgodę gddkia tak jak inne tego typou pojazdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3864

panowie, w tym roku zrobiłem B+E, wg tego co było mówione - ciągnikiem można jechać z 2 przyczepami i nie ma ograniczeń tonażowych, poza te standardowe o naciskach na osie itp


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
    • Przez MichaKpiski
      Witam jestem jednym ze spadkobierców gospodarstwa rolnego. Czy ktoś przechodził tą ścieżkę po kolei jak już postanowienie nabycia spadku wydanego przez sąd ?  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj