rafffffff

Przebarwienia kukurydzy

Polecane posty

antoni1    12

u mnie na lżejszej ziemi o skłonie południowym rośnie ślicznie ale na ciężkiej tak zwanej zimnej jest malutka tak więc to wina niskiej temperatury ,mamy zimno w szczególności nocami i to jest główna przyczyna choć mogą być inne ala ja stawiam na niską temperaturę

a czy możno jeszcze pryskać mocarzem na chwasty bo tam gdzie słabo rosnie wybijają chwasty kikitydza ma 15-25 cm

Edytowano przez antoni1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

Szkoda kukurydzy dla mocarza - jeżeli wybijają Ci dwuliścienne w szczególności komosa to spróbuj Mustangiem ale w obniżonej dawce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AsToNeK_LwG    2

Witam

W maju a dokładniej 17 maja posiałem kukurydze HR SMOLICE odmiana Reduta na nowym polu (rok wcześniej była tam mieszanka zbożowa, po skoszeniu pole zostało nawiezione obornikiem 37 rozrzutników po ok 5 ton każdy na 2 ha czyli ok 92 tony obornika na ha pola zaorane na głęboko i pozostawione na zimę. Wiosną 2 razy agregatowane i raz przed siewem kukurydzy. Dawka nawozów to ok. 300-400 kg na ha moczniku przed agregatem i ok 320 kg NPK na ha wraz z kukurydzą w rządki. Pryskana była przed wschodowo na zielsko itp.

Problem pojawił się gdy już miała po ok 3 listki w jednym miejscu zaczeła rosnąć szybciej i jest w miarę normalna (biorąc pod uwagę kukurydzę u sąsiadów) a w innych jest co najmniej 2/3 mniejsza tak jakby puźniej posiana ;( i jest dużo jaśniejszego koloru.

Tu pojawia sie moje pytanie co mogło by jej pomóc? Czy jej czegoś brakuje? Może miał ktoś podobny problem i wie jak to zdziałać?

Proszę o odpowiedzi!

Liczyłem na większy plon zwłaszcza że zwierząt do wykarmienia co raz to więcej a to może sie okazać kicha;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andr3w    49

Listki nie robią sie przypadkiem na koncach fioletowe? Wstawilbys dokladne zdj tej kukurydzy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

W mojej okolicy gość miał podobny problem i okazało się że ph miał na polu koło 4. Rozsiał wapno granulowane ale czy coś jeszcze pomoże to nie wiem, bo padać nie chce, wapno sobie na razie leży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rekamil97    0

Sprawa tutaj jest ewidentna - w przypadku gdy tylko w poszczególnych miejscach pojawiają się problemy. Pisałem podobnie w innych wątkach:

 

http://www.agrofoto....y/#entry1394961

http://www.agrofoto....a/#entry1394974

 

 

Nikt tego nie powie czy coś jej brakuje bo nie jest wróżką. Można jedynie coś przypuszczać (może coś związane z fosforem, może z pH), jakie były te nawozy NPK - proporcje?

 

W mojej okolicy gość miał podobny problem i okazało się że ph miał na polu koło 4. Rozsiał wapno granulowane ale czy coś jeszcze pomoże to nie wiem, bo padać nie chce, wapno sobie na razie leży.

 

Każdy przypadek jest indywidualny. Przykładowo gdy mi nie chciały rosnąć rośliny postanowiłem porządnie zwapnować wapnem palonym. Zrobiłem analizę gleby i Bogu dzięki że nie zrobiłem tego wapnowania. pH około 6,5 - ziemia idealna jak dla roślin (dla niektórych nawet i tak zbyt mało kwaśna). Po zastosowaniu wapna musiał bym sypać coś do zakwaszenia - to są koszty.

Edytowano przez rekamil97

Nawożenie roślin bez wykonanej wcześniej analizy gleby może zachwiać całą równowagę substancji mineralnych w glebie i znacząco pogorszyć plon - pamiętaj o tym! Nie stosuj nawozów w ciemno!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Nie wiem jak u was w rejonach ale u nas to polskie odmiany to totalna porażka w tym roku. Z tego co widać po roślinach to bardzo wrażliwe są na niekorzystne warunki pogodowe. Wiadomo było chłodno to całe rośliny żółte, dopiero teraz przy cieple się pola zazieleniły i kukurydza rośnie. U siebie obserwując przy odmianach zagranicznych też lekko przyżółkły w to zimno ale tylko delikatnie i rosły, ale polskie stały w miejscu bez ruszenia. Ja osobiście odradzam polskich odmian, różnica w cenie to około 250 zł czyli pół tony mokrego ziarna, to jednym słowem mówiąc to jest nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robzombie    16

Polskie odmiany na ziarno to nieporozumienie , raz spróbowałem i dziękuję . Zostaję przy Pioneerze. Wygląda super żadnych niespodzianek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Po pierwsze sprawdził bym ph.

No i jaki ten NPK siałeś bo azotu to dostała dużo ale PK można przypuszczać że nie za bogato.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf25    13

Jak slabo rosnie to walnij 15kg mocznika 10 siarczanu mg tytanit 0,2l + jakies npk , Panowie a 250kg mocznika/ha to styka na qq + w dosiewacz poszlo jakies 30kg N?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rekamil97    0

Jak slabo rosnie to walnij 15kg mocznika 10 siarczanu mg tytanit 0,2l + jakies npk , Panowie a 250kg mocznika/ha to styka na qq + w dosiewacz poszlo jakies 30kg N?

 

Mocznik to nawóz wolno działający - zawierający azot w formie amidowej który hydrolizuje do formy amonowej i azotanowej pobieranej przez rośliny. Taki proces trwa więc lepszym rozwiązaniem był by saletrzak. Do tego zawiera on wapń i magnez. Najlepiej wstawić zdjęcie tej kukurydzy bo nawożenie azotem w przypadku niedoboru np: fosforu czy potasu może nie być za dobre - tzn. roślina się zazieleni ale będzie słabszy plon. NPK jest dobrym rozwiązaniem ale bez sprawdzenia pH i stanu fosforu + azotu w glebie to jest tylko wróżenie.

Edytowano przez rekamil97

Nawożenie roślin bez wykonanej wcześniej analizy gleby może zachwiać całą równowagę substancji mineralnych w glebie i znacząco pogorszyć plon - pamiętaj o tym! Nie stosuj nawozów w ciemno!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojak1986    1877

jak dał tyle obornika to znaczy tam tez było npk i to nie małej ilości, podstawa to odmiana i zakwaszenie bo przy takim nawożeniu powinno iść nie ma siły!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26

na jaką głębokość siałeś i na jakiej ziemi? a może herbicyd ją przyhamował bo w tym roku sporo rolników ma podobny problem po Adengo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
onyks    2

Witam

W maju a dokładniej 17 maja posiałem kukurydze HR SMOLICE odmiana Reduta na nowym polu (rok wcześniej była tam mieszanka zbożowa, po skoszeniu pole zostało nawiezione obornikiem 37 rozrzutników po ok 5 ton każdy na 2 ha czyli ok 92 tony obornika na ha pola zaorane na głęboko i pozostawione na zimę. Wiosną 2 razy agregatowane i raz przed siewem kukurydzy. Dawka nawozów to ok. 300-400 kg na ha moczniku przed agregatem i ok 320 kg NPK na ha wraz z kukurydzą w rządki. Pryskana była przed wschodowo na zielsko itp.

Problem pojawił się gdy już miała po ok 3 listki w jednym miejscu zaczeła rosnąć szybciej i jest w miarę normalna (biorąc pod uwagę kukurydzę u sąsiadów) a w innych jest co najmniej 2/3 mniejsza tak jakby puźniej posiana ;( i jest dużo jaśniejszego koloru.

Tu pojawia sie moje pytanie co mogło by jej pomóc? Czy jej czegoś brakuje? Może miał ktoś podobny problem i wie jak to zdziałać?

Proszę o odpowiedzi!

Liczyłem na większy plon zwłaszcza że zwierząt do wykarmienia co raz to więcej a to może sie okazać kicha;(

kolego kto ci poradzil dac 320 kg npk w podsiewacz qq jest tak zasolona kolo korzenia ze nie daje sobie rady teraz to mozesz czekac tylko na deszcz moz cos przepluka chociaz marnie to widze tym bardziej ze siew pozny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AsToNeK_LwG    2

Klasa ziemi to ok 3 A B i 4 A odziwo ale tak jest w dokumentach.

Słaba jest zwłaszcza na gliniastych górkach w 3 miejscach takie place praktycznie puste ale tylko od południa.

onyks: Sąsiad siał nie daleko po 330 kg i ma najlepszą kukurydzę na okolicę:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

300 kg 37 timaka to normala dawka. Kuku bez problemu po tym rośnie. U mnie kuku trzymała chemia po grochu linuron i comand. 3 razy aminomicro i npk pomoglo. Adengo tez niezle trzyma kuku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziś byłem na oględzinach mojej QQ. Tydzień temu zastosowałem dwa razy FoliQ Fosforowy w odstępie 3 dni. Dopiero po tym oprysku widzę sporą poprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj