rafffffff

Przebarwienia kukurydzy

Polecane posty

karolr2    767

To tak jak u mnie. Ja narazie nie pryskam niczym,teraz jest ciepło i jak się za kilka dni nie zacznie poprawiać to wtedy zacznę się martwić. Planuje dać tylko mocznik z siarczanem magnezu ale jak będzie miała tak z 40cm. W środę rozsiałem tak z 20-30kg saletry na małym kawałku bo mi zostało w rozsiewaczu jak wracałem z łąki zobaczymy za kilka dni czy jest różnica.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziś minął tydzień jak pryskałem kukurydzę odżywką. Mimo zadania odżywki z fosforem i wysokich temp. Nic się nie polepszyło. Powiedzcie, czy powtórzyć zabieg ? Bo już nie wiem co robić. Z góry dzięki.

Edytowano przez Grzesiek2095
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexterek    83

no pewnie ze nie zauwazyles, bo dajesz ponad 150kg czystego skladnika:) sie a zastanowic, czy nie lamiesz dyrektywy azotanowej:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

To wina adengo u mnie tez biedna na połowie pól a w szczególnośći tam gdzie jest kukurydza po kukurydzy i w tamtym roku tez była adengo ;/

W mojej okolicy u wszystkich co pryskali adengo na większości pół stoi i nie rośnie, aż przykro na nia patrzeć;/ jedynie na bardzo lekkich przepuszczalnych ziemiach sobie radzi bo deszcze szybciej go z ziemi wypłukały. a kto używał lumax to juz dawno ziemie zakryła

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomi1349    8

U mnie też adengo hamuje kukurydze. W dodatku trzeba bylo robic poprawki bo przepuscilo kamose i powoj. Nie polecam adengo, bo tylko nie potrzebne nerwy są.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek96    0

Witam. Mam podobny problem z qqrydzą. Liście w większości są fioletowe, także pryskałem adengo, nawozy NPK w dostatecznych ilościach, dodatkowo wap-mag. Posiana końcem kwietnia i możliwe, że chwycił ją przymrozek. Mam ją w 3 kawałkach i na każdym było robione jednakowo, lecz na jednym jest wszystko ok, (qq do kolan, liście ciemno-zielone) a na reszcie wspomniane objawy, tak jakby zatrzymała się ok. 2 tyg po wschodzie, ma do 10 cm wzrostu... Zasilana 2 razy odżywką i mikroelementami w formie proszkowej a potem płynnej dodatkowo mocznik. Minął prawie tydzień od drugiego zasilania. Niestety nie widać efektów... Co mi radzicie? Bo już sam nie wiem czy bardziej opłaca się dalej zasilać i czekać czy użyć agregatu uprawowego?... Po prostu żal na nią patrzeć... Dziękuję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek96    0

Hmm jestem z podlasia i ostatnio nie było wcale takich niskich bo ponad 20 stopni C. Ale zobaczymy narazie pozostaje uzbroić się w cierpliwość...

Edytowano przez Piotrek96

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojc    0

witam.u mnie jest podobnie tylko co 4rzendy ,siane 2 odmiany,wniosek pooprysku titus+mocarz jedna bardziej wrażliwa na opryski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Nie tylko bardziej wrażliwa ale też ma większe zapotrzebowanie na magnez skoro tak się dzieje.


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pioniu115    24

A czy kukurydza zrzuci ten fioletowy kolor ?

 

U mnie jest jeszcze mniejsza zatrzymała się i nie rośnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Wniosek jest inny, fioletowy liść to zwykły niedobór w roślinie fosforu, a nie magnezu jak błędnie napisał @corrado.

Po jednej stronie pola kukurydzy mam jęczmień, po drugiej ziemniaki. Jęczmień prysnąłem mocarzem robiąc nakładkę na kukurydzę, a ziemniak potraktowałem Titusem też robiąc sporą nakładkę i takich przebarwień nie mam. Samą kukurydzę pryskałem Lumaxem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
herbpio    7

Panowie u mnie to samo tyle, że poszła pełna dawka maistra, kuku po 3 tyg od oprysku zrobiła się cała fioletowa tylko czubki zielone, czy coś z tego jeszcze będzie? miał ktoś kiedyś taki przypadek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Klepak    0

A co jesli nadal jest fioletowa?? :(

 

Klasa ziemi IV i V klasa

 

Odmiana : Limagrain 32.58

 

Jesienią przed orką zimową 3t/h wapno magnezowe

 

siana była 18 kwietnia

 

Przed siewem dostała 200kg/h Polidap, 180kg/h mocznik i 200kg/h soli, zaraz po siewie została opryskana Adengo, Dolistnie dostała Foliq 4L/h + Tytanit 0,4l/h za 7 dni ponownie dolistnie (7kg/h siarczan magnezy + 5kg/h mocznik + 1l cynk + 1l plonvit kukurydza + 3kg plonvit microelementy + 0,25l adiuwiant Foster) i za kolejne 6 dni ponownie dolistnie (7kg/h siarczan magnezy + 7kg/h mocznik + 1l cynk + 1l plonvit kukurydza + 3kg plonvit microelementy + 0,25l adiuwiant Foster)

 

i dzisiaj 18 czerwca nadal jest fioletowa. Ma ktoś jakieś pomysły?

 

Na innych polach ma już ponad 50cm a na tym jednym coś jej nie pasuje, są miejsca (takie taliny), że ma 3-4 liście i około 10 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
okenzi    0

Ja do fosforu daje jeszcze cynk w takich sytuacjach. Jak masz za dużo fosforu to cynk się nie wchłania, jak masz za mało cynku to nie rozwija się dostatecznie system korzeniowy i fosfor nie ma się jak wchłaniać, dodatkowo cynk poprawia fotosyntezę przy niskich temperaturach, więc daję dolistnie oba.

W ogóle jakoś dziwnie z tą qq w tym roku. Co pole to inna. Na polu gdzie poszedł obornik jesienią i wiosną raczej w normie, najładniejsza na polu gdzie nie było obornika, natomiast na polu gdzie był tylko w dziwnym terminie bo w grudniu wywożony, dosłownie po 2-giej stronie drogi od tej najładniejszej siwiutka jak diabli. Na szczęście tej najsłabszej tylko hektar więc jak nie będzie sucho w lipcu to coś się skosi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

widocznie ziemia za zimna i tyle jak nic nie pomaga, sam mam miejscami takie plamki na polu, zazwyczaj są w miejscach gdzie po zasiewie pojawiły się nawet kałuże przy opadach, czyli ciepła głównie jej potrzeba, jak jest to miejscowe i niezbyt duża powierzchnia to można spróbować podsypać saletrą (ręcznie) przy samej kukurydzy i oczywiście żeby w 'kielich" nie wpadły ziarenka. u mnie pomagało po jakimś czasie ale cudów też nie oczekuj, fioletowe liście przy obecnych temperaturach zwłaszcza, dość ciężko zlikwidować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

Oczywiście że niska kukurydza oraz fioletowa wynika z niedoboru fosforu. Niedobór ten wynika z nie z niskiej zasobności tego składnika w glebie ale braku możliwości pobrania go z roztworu glebowego. Przyczynia się do tego czynniki które powodują stres u roślin. Nalezą do nich niska temperatura, przymrozki, nagłe skoki temperatur, zastosowany środek chemiczny, brak opadów lub ich nadmiar oraz pasożyty zerujące na korzeniach roślin. Oczywiście odzywki typu basfoliar, dodatki cynku, mocznika siarczanu i co tam jest na rynku pomogą ale niestety na krótką metę.

Ja osobiście mam pola mozaikowate od 4 do 6 klasy ziemi i kukurydza jest zielona, wybujała, na lepszej ziemi dochodzi już do 1,5 metra na słabszej jest niższa.

Zastosowałem na swoich polach 200 kg soli potasowej, 150 kg saletrzaku pod korzeń dałem 100 kg fosforanu amonu i 20 kg Physiostartu. Ph na najgorszych kawałkach wynosi 4,3 a na najlepszych 6,2. Oczywiście stosuje dużo obornika bydlęcego w ilości 40 to nawet co dwa lata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malorolny121    185

Oczywiście że niska kukurydza oraz fioletowa wynika z niedoboru fosforu. Niedobór ten wynika z nie z niskiej zasobności tego składnika w glebie ale braku możliwości pobrania go z roztworu glebowego. Przyczynia się do tego czynniki które powodują stres u roślin. Nalezą do nich niska temperatura, przymrozki, nagłe skoki temperatur, zastosowany środek chemiczny, brak opadów lub ich nadmiar oraz pasożyty zerujące na korzeniach roślin. Oczywiście odzywki typu basfoliar, dodatki cynku, mocznika siarczanu i co tam jest na rynku pomogą ale niestety na krótką metę.

Ja osobiście mam pola mozaikowate od 4 do 6 klasy ziemi i kukurydza jest zielona, wybujała, na lepszej ziemi dochodzi już do 1,5 metra na słabszej jest niższa.

Zastosowałem na swoich polach 200 kg soli potasowej, 150 kg saletrzaku pod korzeń dałem 100 kg fosforanu amonu i 20 kg Physiostartu. Ph na najgorszych kawałkach wynosi 4,3 a na najlepszych 6,2. Oczywiście stosuje dużo obornika bydlęcego w ilości 40 to nawet co dwa lata

Mam Takie pytanie .Od jak dawna stosujesz ten nawóz startowy Physistart. jak on się sprawdza w praktyce. czy są efekty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

Physiostarta stosuje już drugi rok. Ogólnie mikronawóz zastosowałem już 3 lat temu. Był to Microstar PZ zastosowany w rzędach, pozostałe 2 rzędy kontrolne. Efekt po Microstarcie był taki że kukurydza po zastosowaniu jego była wyższa ale tylko do 10-11 liści - miała po prostu lepszy start.

W poprzednim roku zastosowałem Physiostart - efekt był taki, że w okresie suszy jedno pięterko liści od dołu było zieleńsze (nie schnęło) w porównaniu z kukurydzą bez Physiostartu. W tym roku zastosowałem na całości i efekty są piorunujące - kukurydza siana 25 kwietnia z nawożeniem jak powyżej. Oprysk zastosowany doglebowo a na jednym kawałku Elumis w fazie 5 liści - brak objawów toksyczności.

Podkreślę tylko, że na kawałkach słabszych kukurydza jest niższa aczkolwiek nie widzę na niej objawów niedoborów składników pokarmowych. (sporadycznie tylko objawy braku magnezu). Fenomen tego nawozu polega na tym że oprócz NPS Ca zawiera cynk, który ma za zadanie polepszyć wykorzystanie składników pokarmowych w tym azotu. Do tego w tym nawozie co chyba najważniejsze jest Ca który w obrębie korzenia podnosi mikro pH oraz kompleks Physio, który za zadanie pobudzić system korzeniowy do rozwoju przez to efektywność pobierania skłądników pokarmowych jest większa oraz zwiększa się masa korzeni ( w późniejszym okresie np suszy korzenie lepiej "poszukują" wodę).

Koszt niestety jest dość spory od 180 do 270 za hektar. Oprócz tego trzeba mieć specjalistyczny siewnik do mikronawozu.

 

Ps. Będę miał chwilkę czasu to wstawię zdjęcia.

Edytowano przez krowka62

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

Zgadzam się przedmówcą. Nawożenie dolistne oczywiście pomoże aczkolwiek nie rozwiążę całkowicie problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robzombie    16

Moim zdaniem w tym roku kuku wygląda super , nie stosuję żadnych cudo granulatów ważyłem poletka i nie ma wzrostu plonów. 200 PLN/HA czyli ok 0,5 t mokrej dopiero pokrywa koszty , wydatek wydaje się bez sensu. Sprawdźcie wagę plonu , bo to ona jest ważna . Uregulowany odczyn , nawożenie i dobra odmiana, to klucz do sukcesu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

Zgadzam się z Tobą i cieszy mnie że masz tak dobrze utrzymane gleby oraz uprawy .

Przy dobrze odżywionej kukurydzy, na dobrej glebie o dobrym pH itp zastosowanie różnego rodzaju wspomagaczy mija się z celem. A jeżeli ja osobiście mam gleby słabe, mozaikowate, pH strach sie przyznawać, opady u mnie są mierne to nie dziw się że ja szukam sposobu by przynajmniej w początkowym okresie wspomóż tą kukurydz. Jeżeli start będzie miała dobry to i plon będzie zadawalający.

Koszt oprysku czy kilku oprysków w późniejszym okresie od 3 do 8 liści też nie jest niski i porównywalny z zastosowaniem Physiostarta a efektywność nie zawsze zadawalająca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robzombie    16

U mnie na początku wegetacji po mikrogranulacie też kukurydza jakby szybciej rosła , ale przy ważeniu plonu okazało się że to lipa. 200 PLN/HA można dużo lepiej zainwestować chociażby wapno . A jeśli chodzi o opryski to pryskam kuku raz 0,3 cynku , 0,2 manganu , 0,15 boru , 5 kg Mikrokompleks na 3-4 liść. Gleby też mam mozaikowate III - IV kl. , a i V też się zdarza .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Koniu34    1

Witam. Mam problem z moją kukurydzą. Ok. półtora tyg. temu zauważyłam place na polu, gdzie rośliny były niskie, a liście nabierały fioletowego koloru. Stwierdziłem niedobór fosforu i 4 dni temu opryskałem QQ Insolem PK z domieszką Insolu K. dzisiaj nie zauważyłem żadnej poprawy. Czy to normalne, że tak długo trzeba czekać na efekty nawożenia dolistnego i czy ta kukurydza jeszcze się uratuje? PS:Przed siewem dałem ok.60 t obornika, 0,5 t polifoski 4, 0,3 t moczniku ,0,2 t saletrzaku i 0,7 t wapna na 1,5 ha areału; 3 dni po siewie pryskałem Adengo.

Z góry dzięki za odpowiedź.

 

Jak niska jest ta qq, sprawdzales czy nie siedzi w ziemi drutowiec ? Zima byla dosc ciepla, wiec pkytko siedzial i szybko wyszedl. Moze on robi robote?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Brounter    18

Gdyby w glebie siedział drutowiec to kukurydza by wręcz znikała z pola, a tutaj siedzi nadal tylko jak karłowata. Robaczek na bank odpada. Nawożenie było nie małe pod względem fosforu i innych składników więc prawdopodobnie wpływ ma niska temperatura

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj