Skocz do zawartości
jakub16

Wypadnięta macica u krów

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
krow
Zitta    0

Witam.

Z soboty na niedziele u mojego wujka ocieliła się krowa jest to jej pierwsze ciele.Niestety ciele było ułozone posladkowo i tuż po porodzie wypadła jej macica.Jest to moja ulubiona krowa którą wychowłam od maleńkiego cielaczka jak równiez też jej matke.Krowa ma piewrwsze ciele jak juz wspomniałam bardzo duże wymie świetnie sie zapowiadała na mleczna krowe niestety ten nieszczęśliwy wypadek spowodował że nie wiem co mam robic krowa po świetnych rodzicach hf , urodzony przez nią byk jest za duży jak na pierwsze ciele.Nie chce jej sprzedać na spęd do rzeźni więc proszę was o pomoc.

Lekarz weterynarii przyjechał oczyścił macicę i włozył ja zszył i dał leki przeciw bulowe i skurczajace . Na razie czekam co bedzie dalej

Edytowano przez Zitta

janczar810    249

Taką krowe mozna zacielić tylko trzeba sie liczyć iż moze wypchać macice troszke ryzyko ale słyszałem od znajomego ze zacielał tak u siebie 2 razy krowe u mnie mam 2szt takie jedna kompletnie nie chce zajść w ciąże a druga jak narazie jest ok. a jeszcze jedno jak krowa jest w dobrej kondycji i nie lezy czesto to według mnie zacielenie jest sensowne natomiast jak juz krowa jest kiepskiej kondycji i czesto lezy to lepiej pozbyc sie problemu i miec zawsze w kieszeni pare złotych niz tylko problem. (ale to chyba logiczne :) )

A wracajac do filmiku ze str.1 to mialem identyczny przypadek krowa tak samo wywaliła prawe wszystko z siebie po ok 2godz porodu wydoiłem ja stałą normalnie po czym po obiedzie poszłem zobaczyc co z nią a tam tak jak w/w. I najważniejsze macicy tak sie nie wkłąda/wpycha wpychają macice nalezy to robić zaciśnietą pięścią bo jak robimy to odwartą dłonią jest możliwość abysmy rozerwali błone macicy i to juz jest koniec po krowe wykrwawi sie a wiec na przyszłość taka małą podpowiedz WPYCHAJAC TYLKO PIEŚCIĄ!!. Do tego sie odwapniła nie wstawała i wpychanie było szczególnie trudne nie to co jak krowa wstanie wowczas macica sama wskakuje :). Aktualnie jest ona chyba cielna (nie powtarza) i planuje jak zostanie to jedno wycielenie i do skupu.

Nie ma zasady ze jak krowa wyrzuc macice to zostawiamy/ sprzedajemy sa to inwidualne przypadki i zawsze moga pojawić sie komplikacje decyzja zawsze nalezy do gospodarza !!

pozdrawiam Janek mam nadzieje ze chociaż cos pomogłem :)

tespis17    21

Ja koledzy/żanki nie kombinuję. Uważam że jak są już jakieś komplikację podczas porodu lepiej sprzedać i nie kombinować bo można stracić i to dużo. Powiem tak raz się spodziewałem że może wypchnąć i wypchnęła. Była 1 w nocy. Do weterynarza się nie mogłem dodzwonić. Dopiero o 6 rano przyjechali. Jak wpychali załatwili krowę. Krowa do utylizacji. Nigdy więcej. @Zitta jak najdłużej Ją doić a potem sprzedać.

Jak po porodzie nadal prze, zimną wodą polewać po kręgosłupie a najlepiej załatwić z weterynarzem aby zostawił troszkę w strzykawce leku rozkurczowego (daję się w kręgosłup) oczywiście wapno (Tetanusan dobry). Ja kupuję Calcium 120.

Edytowano przez tespis17

Wiadomość z agroFakt.pl

tomek0303    50

Witam.

Z soboty na niedziele u mojego wujka ocieliła się krowa jest to jej pierwsze ciele.Niestety ciele było ułozone posladkowo i tuż po porodzie wypadła jej macica.Jest to moja ulubiona krowa którą wychowłam od maleńkiego cielaczka jak równiez też jej matke.Krowa ma piewrwsze ciele jak juz wspomniałam bardzo duże wymie świetnie sie zapowiadała na mleczna krowe niestety ten nieszczęśliwy wypadek spowodował że nie wiem co mam robic krowa po świetnych rodzicach hf , urodzony przez nią byk jest za duży jak na pierwsze ciele.Nie chce jej sprzedać na spęd do rzeźni więc proszę was o pomoc.

Lekarz weterynarii przyjechał oczyścił macicę i włozył ja zszył i dał leki przeciw bulowe i skurczajace . Na razie czekam co bedzie dalej

co tu wielce kombinowac jak nie bedzie jej wypychac to normalnie doic i zacielac bo ryzyko ze wypchnie drugi raz jest takie samo jak przy krowie ktora nigdy nie wypchnela macicy. u mnie te co mialy wkladane jeszcze ani razu tego nie powtorzyly a juz kilka razy sie wycielily

321zbycho    0

Witam

Czytam na temat wypadania pochwy tuz przed porodem gdzie się da by jakoś temu zaradzić.To szycie sromu wydaje mi się dosc inwazyjne .Dobre jest podwyższenie tyłka i to mi dobrze skutkowało, Ostatnio jednak spróbowałem osznurowac krowę jak na zdjęciach wydaje mi się ,że to może byc bardziej skuteczne i mniej bolesne dla zwierzęcia.Co o tym sądzicie ?https://www.dropbox.com/sc/zpkr7hzh937isrl/fvGU0F9HUk

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez KARGO
      Chyba każdy kto hoduje bydło mleczne i jest pod oceną powinien zainteresować ten temat. Ostatnio w prasie rolniczej pojawiła się seria artykułów o chorej sytuacji w strukturach PFHBIPM.
      http://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/polskie-mleko/potrzebne-zmiany-personalne-w-zarzadzie-pfhbipm/

http://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/polskie-mleko/odwolac-banacha-z-zarzadu/

Co myślicie o tej sytuacji i jakie macie pomysły aby to uzdrowić???

LISTA ASÓW Z PFHBIPM KASUJACYCH KILKANAŚCIE TYSIECY ZŁOTYCH MIESIECZNIE ZA ZASIADAMIE..

MAMY TU RÓWNIEŻ ASA Z NASZEGO POWIATU WYSOKIE MAZOWIECKIE PREZESA KOLA KRZYSZTOFA POGORZELSKIEGO KTORY NA KAZDYM SPOTKANIU PRZYPOMINA IŻ NIE OTRZYMUJE ŻADNEGO WYNAGRODZENIA.

POLSKA FEDERACJA SP Z O O
      REGON: 141596839
      NIP: 7010149440
      KRS: 0000313969

Członkowie reprezentacji:
      Nazwisko i imię Funkcja lub stanowisko

Dymarski Ireneusz Członek Rady Nadzorczej

Beneš, Edgar Członek Rady Nadzorczej

Wyrębski Franciszek Stanisław Członek Rady Nadzorczej

Pogorzelski Krzysztof Zdzisław Członek Rady Nadzorczej

Burzyński Dariusz Członek Rady Nadzorczej

Banach, Krzysztof Józef Członek Rady Nadzorczej

Mierzejewski Sylwester Członek Rady Nadzorczej

Kautz Stanisław Włodzimierz Prezes Zarządu

Polska Federacja sp. z . została powołana przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka w 2008 roku i jest jej właścicielem w 100%. Przede wszystkim trudne do racjonalnego uzasadnienia są wysokie koszty zarządu ogólnego, opiewające na sumę 1 759 281,55 zł. Po pierwsze, w przychodzie netto za rok 2015 o łącznej sumie 4 685 126,18 zł mamy jedynie 83 089,90 zysku (czyli około 1,8%) i 0 zł dywidendy. W tej sumie kosztów zarządu ogólnego jest utrzymanie biura i wynagrodzenie dla 8 pracowników i 8 osób zarządu Polskiej Federacji sp. z . Dodam, że z tej sumy 1 450 000 zł idzie na wynagrodzenia dla zarządu i pracowników. Niepokojący jest fakt, że ogólne koszty zarządu spółki w ciągu 4 lat wzrosły o około 250% z 566 685,23 zł w 2011 roku, do prawie 1 800 000 zł w roku 2015.
    • Przez pitras
      Mam do was pytanie ostatnio zakupiłe jałówki z importu i niewiem czy dobrze zrobiłem , czy lepsze były by krajowe?
    • Przez klos
      witam.
      mam jalowke 18 mies. i nie wiem czy ja zacielac. Problem tkwi w tym, ze stoi ona w kojcu z jałoszkami 11-miesięcznymi, które powoli zaczynaja ja przerastac!! Jalowka juz od kilku miesiecy nie rosnie, jest w miare tlusta. Nie wiem czy ja zacielac teraz, czy czekac az sie zupelnie roztyje, a moze tez ja sprzedac?
    • Przez zetor7745
      Zakladam temat o problemach z krowami (choroby itd)

Napisze tu od siebie na 4 przypadki ostatnie przezylo mi 2 cielaki ( w tym jedna krowa miala blizniaki) 2 krowy poronily w 8 miesiacy, jedna sie szczesliwie ocielila ale teraz cos sie z nia dzieje nie je ( napewno ketoza) a wczoraj ocielila sie jedna miala blizniaki jedno przezylo a drugie nie (napilo sie plynow w srodku) a dzisiaj zachodze o 6 do obory zaczac odpasac patrze a ona zdechla szok po prostu dostala przed snem wapna i byl weterynarz a rano kip ;/ musiala dostac porazeniapoporodowego jak z tym walczyc co jest zle pasza?? skladniki??
    • Przez thomas015
      Witam, ile dziennie słomy dajecie na ścielenie dla jednej krowy (system uwięziowy) ? tak mniej więcej