jakub16

Wypadnięta macica u krów

Polecane posty

Zitta    0

Witam.

 

Z soboty na niedziele u mojego wujka ocieliła się krowa jest to jej pierwsze ciele.Niestety ciele było ułozone posladkowo i tuż po porodzie wypadła jej macica.Jest to moja ulubiona krowa którą wychowłam od maleńkiego cielaczka jak równiez też jej matke.Krowa ma piewrwsze ciele jak juz wspomniałam bardzo duże wymie świetnie sie zapowiadała na mleczna krowe niestety ten nieszczęśliwy wypadek spowodował że nie wiem co mam robic krowa po świetnych rodzicach hf , urodzony przez nią byk jest za duży jak na pierwsze ciele.Nie chce jej sprzedać na spęd do rzeźni więc proszę was o pomoc.

 

 

Lekarz weterynarii przyjechał oczyścił macicę i włozył ja zszył i dał leki przeciw bulowe i skurczajace . Na razie czekam co bedzie dalej

Edytowano przez Zitta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

Taką krowe mozna zacielić tylko trzeba sie liczyć iż moze wypchać macice troszke ryzyko ale słyszałem od znajomego ze zacielał tak u siebie 2 razy krowe u mnie mam 2szt takie jedna kompletnie nie chce zajść w ciąże a druga jak narazie jest ok. a jeszcze jedno jak krowa jest w dobrej kondycji i nie lezy czesto to według mnie zacielenie jest sensowne natomiast jak juz krowa jest kiepskiej kondycji i czesto lezy to lepiej pozbyc sie problemu i miec zawsze w kieszeni pare złotych niz tylko problem. (ale to chyba logiczne :) )

A wracajac do filmiku ze str.1 to mialem identyczny przypadek krowa tak samo wywaliła prawe wszystko z siebie po ok 2godz porodu wydoiłem ja stałą normalnie po czym po obiedzie poszłem zobaczyc co z nią a tam tak jak w/w. I najważniejsze macicy tak sie nie wkłąda/wpycha wpychają macice nalezy to robić zaciśnietą pięścią bo jak robimy to odwartą dłonią jest możliwość abysmy rozerwali błone macicy i to juz jest koniec po krowe wykrwawi sie a wiec na przyszłość taka małą podpowiedz WPYCHAJAC TYLKO PIEŚCIĄ!!. Do tego sie odwapniła nie wstawała i wpychanie było szczególnie trudne nie to co jak krowa wstanie wowczas macica sama wskakuje :). Aktualnie jest ona chyba cielna (nie powtarza) i planuje jak zostanie to jedno wycielenie i do skupu.

Nie ma zasady ze jak krowa wyrzuc macice to zostawiamy/ sprzedajemy sa to inwidualne przypadki i zawsze moga pojawić sie komplikacje decyzja zawsze nalezy do gospodarza !!

pozdrawiam Janek mam nadzieje ze chociaż cos pomogłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tespis17    23

Ja koledzy/żanki nie kombinuję. Uważam że jak są już jakieś komplikację podczas porodu lepiej sprzedać i nie kombinować bo można stracić i to dużo. Powiem tak raz się spodziewałem że może wypchnąć i wypchnęła. Była 1 w nocy. Do weterynarza się nie mogłem dodzwonić. Dopiero o 6 rano przyjechali. Jak wpychali załatwili krowę. Krowa do utylizacji. Nigdy więcej. @Zitta jak najdłużej Ją doić a potem sprzedać.

Jak po porodzie nadal prze, zimną wodą polewać po kręgosłupie a najlepiej załatwić z weterynarzem aby zostawił troszkę w strzykawce leku rozkurczowego (daję się w kręgosłup) oczywiście wapno (Tetanusan dobry). Ja kupuję Calcium 120.

Edytowano przez tespis17

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0303    50

Witam.

 

Z soboty na niedziele u mojego wujka ocieliła się krowa jest to jej pierwsze ciele.Niestety ciele było ułozone posladkowo i tuż po porodzie wypadła jej macica.Jest to moja ulubiona krowa którą wychowłam od maleńkiego cielaczka jak równiez też jej matke.Krowa ma piewrwsze ciele jak juz wspomniałam bardzo duże wymie świetnie sie zapowiadała na mleczna krowe niestety ten nieszczęśliwy wypadek spowodował że nie wiem co mam robic krowa po świetnych rodzicach hf , urodzony przez nią byk jest za duży jak na pierwsze ciele.Nie chce jej sprzedać na spęd do rzeźni więc proszę was o pomoc.

 

 

Lekarz weterynarii przyjechał oczyścił macicę i włozył ja zszył i dał leki przeciw bulowe i skurczajace . Na razie czekam co bedzie dalej

 

co tu wielce kombinowac jak nie bedzie jej wypychac to normalnie doic i zacielac bo ryzyko ze wypchnie drugi raz jest takie samo jak przy krowie ktora nigdy nie wypchnela macicy. u mnie te co mialy wkladane jeszcze ani razu tego nie powtorzyly a juz kilka razy sie wycielily

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
321zbycho    0

Witam

 

Czytam na temat wypadania pochwy tuz przed porodem gdzie się da by jakoś temu zaradzić.To szycie sromu wydaje mi się dosc inwazyjne .Dobre jest podwyższenie tyłka i to mi dobrze skutkowało, Ostatnio jednak spróbowałem osznurowac krowę jak na zdjęciach wydaje mi się ,że to może byc bardziej skuteczne i mniej bolesne dla zwierzęcia.Co o tym sądzicie ?https://www.dropbox.com/sc/zpkr7hzh937isrl/fvGU0F9HUk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Moscov
      Witam. W tym roku pojawił się pewien problem z gnojowicą bydlęcą, Problem polega na tym że gnojowica się pieni. Kiedy miałem już pełne szambo, to Piana  pojawiała się na kratach, miała taką galaretowatą konsystencję. Teraz, gdy ubrałem już szamba, po włączeniu mieszadła wypycha tą pianę przez okienko. W czym może tkwić problem? Gdzie szukać przyczyny? 


    • Przez rolnik8712
      Witam,
      Czy ktoś użytkuje maty legowiskowe geyer hosaja o grubości 2.8cm?
      Mógłbym prosić o opinie z użytkowania?
      Czy jesteście zadowoleni?
       
      Pozdrawiam
    • Przez ceston
      Witam mam pytanie odnośnie dopuszczania jałówki która ma brodawki na całym ciele nawet na brzuchu. Inseminator mówi że to można leczyć ale też że to ku....stwo i będzie przechodzić na inne sztuki. Więc lepiej ją leczyć i zacielac czy podtuczyc i wypchnąć.
    • Przez rozal22
      Witam, czy ktoś zasuszał niecielną krowę aby ponowić jej laktacje za 2 miesiące, krowę która jest niecielna?
      pytam bo wet chybił z trafnością cielności w 2/3miesiacu i zbliża się jej termin cielenia a wymię nie przybiera, więc upewniłem się czy jest cielak i okazało się że jest pusta...
      w takim razie pytam się, czy da się rozdoić taka krowa, czy tylko już rzeź?
    • Przez bibon98
      Witam, miałem do zacielenia w grudniu 12 krów i 5 jałówek, po kilku powtórkach, udało się zacielić ogólnie 12 sztuk(7 krów i 5 jałówek). Problem pojawia się przy pozostałych 5 sztukach, 3 krowy gonią się regularnie, ale się nie zacielają, były zacielane już po 4-5 razy, ostatnio weterynarz wykonywał badanie usg(wszystko jest w porządku) i po tygodniu od wystąpienia rui podał dwóm z trzech krów płukanki do maciczne(z jednej krowy po płukance po dwóch tygodniach zaczęła iść biała ropa i będzie powtórka płukanki), dziś po raz piąty powtarzała trzecia z nich, więc kolejna do płukanki. Czwarta i ostania krowa(mała krowa 350-400kg, pierwiastka, bardzo mleczna) nie ma w ogóle objawów rujowych, a po podaniu zastrzyków, okazuje się że jajeczko jest gotowe do uwolnienia, ale ostatecznie do owulacji nie dochodzi i nic się nie dzieje. Był okres kiedy te sztuki nie miały rui, więc podawałem im beta karoten jakiś z witaminą e i selenem, ale weterynarz powiedział żeby przestać dawać po wystąpieniu rui. Największy problem mam z ostatnią jałówką, ma 22 miesiące, wielka jałówka, odgania inne od żarcia, nie jest zatłuszczona, ani zabiedzona, luźno biega w chlewku z dwoma jałówkami(które są już zacielone), ale ona nie ma nawet żadnych objawów rujowych. Karmię je odrobiną kukurydzy, siana i resztkami sianokiszonki od krów, ale nawet po podaniu zastrzyków(2 razy) na badaniach USG nie widać żeby się tam cokolwiek działo, żadnego jajeczka, nic. Co robić w takiej sytuacji? Jakieś witaminy, albo inne cuda? Weterynarz się poddał i kazał z jałówką czekać na wypas,  że może wtedy polatuje, a jak nie to do sprzedania, ale szkoda trochę mi tej jałówki, bo jest po bardzo dobrej krowie. Krowy za to stoją na sianie, sianokiszonce i kukurydzy + śruta rzepakowa. Co robić z jałówką? Czy jest opcja żeby coś jej podać, nie wiem jakieś witaminy czy coś? Jak tak to co jej tutaj suplementować? Co podać tym 3 sztukom na lepsze zacielanie? I co robić z tą jedną artystką co niby latuje, ale nie do końca? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj