pitermtk

zaczęliście już sezon ziemniaczany ??

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
saszeta    164

7211, kopanie luzem, 4-5 polowa, 2000-2300obr - moze duzo, ale przy dobrej wydajnosci przyczepa D47 (5t) jest po 70 minutach, uszkodzeń mniej jak przy wolnym kopaniu. Wtedy tasma gorna i dolna jest pełna, nie ma gdzie reki wsadzic, widzieliscie w galerii zresztą. Oczywiscie tylko w warunkach sprzyjających

na 4 to względnie bo anka powinna robić do 3,5km/h. A na 5 to sądzę że przy dobrej wydajności zajmie ci mniej jak 70 minut zapełnienie przyczepy. Mi w satinie w zeszłym roku na zapełnienie d35 (wchodzi4300kg) wychodziło z pół godziny ale sypała dobrze.

 

3512 2 polowa przy 1500 obrotach. w zeszłym roku próbowałem bellarosę 3 polową to zapychało od bulw w koszyczkach podających:)

załóż koło przyspieszające chociaż. Ja mam i koło i zębatkę szybsze. Koszt nie ogromny a praca nie porównywalna

 

 

 

A jeszcze. Kopał ktoś na zależnych 40 albo 360? A może jakimś zetorem bo tam jest więcej zależnych

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Byłem wczoraj w sklepie i miałem do wyboru albo Reglone albo Basf , przy czym Basf droższy o 10 zł.

Moje pytanko brzmi bo nie dopytałem sprzedawcy.

Po jakim czasie od oprysku ziemniaka można go spozywać ?

I jaki jest potrzebny okres czasu by ziemniak usechł całkowicie po zastosowaniu Reglone w dawce 2l/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Dziękuje Pawelec no wynika z tego że karencja to 1-3 dni.

^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak tam panowie idzie kopanie ziemniaków ?

U mnie ziemia idealna, nie za sucha i nie za mokra. Dzisiaj nakopany zapas bo na szykuje sie załamie pogody.

W telewizji ciągle słysze, że w Polsce susza, ale na Dolnym Śląsku chyba nikt nie narzeka na brak deszczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Na lekkiej ziemi idzie dobrze, na glinie.... tragedia. Na szczęście tam gdzie cięższa ziemia ziemniaki jeszcze muszą poczekać - może deszczu doczekają. Plony nie są rewelacyjne. Ruszyłem dziś Bellarosę - z 30 arów ok 13 ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Ja kopę lewatorówką , najołem ludzi i zbierają , niestety kombajn nie daje rady. :( bryły i to kolosalne . :(

a deszczu nie zapowiadają do końca wrzesnia.

Ziemniak w takim stanie ciężko będzie miał dotrwać do wiosny.

 

Panowie czy to prawda że jak zastosowałem Reglone to na wiosnę jest słabe kiełkowanie sadzeniaka i może "kieł" odpaść ?

Edytowano przez POL1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

W centrum susza,w nocy muszę deszczowac bo inaczej nie da się kopać ale bez porownania


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZF9641    22

Kujawsko-Pomorskie zeschnięte na skwarkę ,kopanie możliwe tylko na piachu,u mnie większość wykopałem między 25 08 a 5 09 .Teraz czekam na deszcz bo bolkiem nie da się kopać.Plony średnia wieloletnia ,ale bez rewelacji .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

jak narazie wykopki ok :) tyle że kombajn daje popalić :) 45 ha wykopana w 9 dni - czyli wynik całkiem dobry - ale dzis już było za sucho - na całe szczęcie waśnie zaczyna padać. .. plony hm - wcześniejsze ok - późniejsze za bardzo oberwały temperaturą - i troche widać po plonie - ale nia ma tragedii - chipsowy mocno powyżej 40 ton w kalibrażu to dobry wynik - a i jadalny sie zapowiada dobrze - tym bardziej że już mam propozycje po 35-40 groszy na eksport w big-bagach - więc rok będzie całkiem całkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

u mnie susza total, ale kopanie idzie ładnie. 4 polowa w 7211 i sandał! :) Zaczelismy od wczoraj sypać na przechowalnie. Narazie ok 60t


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

U mnie też susza i bryły odbiera 5 osób na kombajnie w maskach i googlach bo tak się kurzy. Vineta wykopana to plon handlowy 30t + drobne. Jutro ma padać więc w piątek i sobotę zaczynam Jelly. A kopię 3 polową ursusem C-360 ( w tamtym roku szło 1 szosową tak super sie kopało)


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

plon handlowy dla mnie to razem z sadzeniakiem bo też go sprzedaję w podobnej cenie jak jadalnego więc ja liczyłem razem z sadzeniakiem (w zasadzie drobne też sprzedaję ale za połowę ceny normalnego)


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

u mnie plon handlowy to to co sprzedaje w pietnastach(obecnie 50+)reszte z wyjatkiem sadzeniaka sprzedaje jako paszowe ale nie licze tego jako plon handlowy

Edytowano przez przemol87

Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

W dziale Ceny płodów i środków do produkcji masz temat Ceny ziemniaków - tam się wypowiadajmy w tych kwestiach aby nie robić zamieszania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

plon handlowy to handlowy ziemniak jadalny, czyli gotowy do sprzedaży.

 

plon handlowy to handlowy ziemniak jadalny, czyli gotowy do sprzedaży.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W powyższych postach widzę, że naprawdę macie problemy z brakiem wody. Ja natomiast mam problemy z jego nadmiarem. Bo od rana pada, chwilami przestaje, ale mimo wszystko napadało tyle, że w tym tygodniu mogę zapomnieć o kopaniu zwłaszcza, że jutro też mogę spodziewać się opadów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Kurde u nas w sieradzkim tez cena troche się ruszyła od moich ludzi w poniedziałek kupowałem ziemniaka już po 2.5 z domu. Szok, oby tak dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Do czorta i trochę, tam gdzie ziemia pozwoliła tam jest po 20-30 sztuk. Wątpię żeby dobrze się przechowywał z racji okresowych może nie podtopień ale po prostu za morko miał. Ogólnie ziemniak ładny, bez parcha. Jeszcze nie kopałem, muszę poczekać z tydzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

urok piachu jest taki że mogę 4 polową-1 szosową kopać. Oczywiście tam gdzie sucho. Na brak wody nie mogę narzekać, raczej na nadmiar.

Wg normy plon handlowy dla młodego ziemniaka do końca lipca jest 28 mm a późnego 35 mm. U mnie zazwyczaj jest od 38mm, czasem od 50mm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

U mnie tajfun dał plon z morgi około 22-24 tony tylko że troche parszywy :(:( niestety na mojej ziemi Tajfun nie bedzie.Coś mu brakuje.Na drugi rok planuję zasadzić jakiegoś żółtego i kruchego w gotowaniu ziemniaka.

Myślę nad vinetą , satiną , owacją .

A może mi coś doradzicie z nowych odmian podobnych w smaku do w/w :P

Z góry dziękuję. :wub:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj