pitermtk

zaczęliście już sezon ziemniaczany ??

Polecane posty

Lukasz1987    61
Wilgoć a w szczególności deszcze które były przez dłuższy okres czasu.

Czasami gnicie występuje w ziemniaku nawet podczas suszy i gdy nie został "przenawożony" Ziemniak lubi chlorki nie sole, więc zastosowanie soli potasowej może spowodować gnicie

A co będzie w przechowywaniu?

Zależy od przechowywalni:

-zwykła przechowywalnia - gnić będzie dalej

-chłodnia gnicie zostanie ograniczone w znaczącym stopniu

-komora z kontrolowaną atmosferą: brak gnicia, straty znikome.

Jeśli chodzi o gnicie ziemniaka z wilgoci to policzcie sobie ile mm spadło deszczu na mkw, jeśli średnia z miesiąca przekracza 7mm to gnicie jest spowodowane wilgocią.

Rosja bierze i to dużo :) trzeba mieć nadzieję, że żółtego też zechcą :(

Edytowano przez Lukasz1987

Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zmija2a    1

Ja trzymam się sztywno 1zl/kg - cena wyjsciowa. Sezonu jeszcze nie zaczalem, bo u mnie dopiero we wrzesniu, ale widze co sie dzieje w polu, ile ropa, opona itp itd..

Pzdr. dwu-etatowców.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

przemol, wczesniej przypominałeś inny sezon gdzie cena byla niska jesienią a wiosną podskoczyła. Nie wydaje mi sie aby wiosną były po 18gr, moze u was, ale nie w calym kraju. Juz teraz widac ze bedzie trudne przechowywanie, ale nie kazdy dysponuje przechowalnią z prawdziwego zdarzenia. W okolicy jest troche ziemniaka i w zasadzie cena juz sie ukształtowała bo tak tu co roku jest ze sierpien-wrzesien to stabilizacja ceny, ale zeby byc na 100% pewnym, to za miesiąc. Wtedy wyjdzie cena minimalna na zimę. Obecnie nie jest źle ok. 40gr, czasem +, czasem -. przy niewielkich ilosciach jak na Was :)

pisalem wtedy ze przewiduje powtorke 2009 roku i nadal tak uwazam, chodzi mi o to ze wszystke scenariusze sa mozliwe


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zonk28    1

Nie wiem czy to prawda ale wczoraj w Krakowie kolega mówił że 15kg na rybitwach kosztowało 2.50 zł :blink: :blink: , Ja mam urlop i robote w polu więc dawno na Rybitwach nie byłem a ciekaw jestem czy to prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ziemniak lubi chlorki nie sole, więc zastosowanie soli potasowej może spowodować gnicie

 

 

Miałeś chyba na myśli siarczany, bo chlorki to sole. B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

walnęło mi się :unsure: chodziło mi o siarczki,

Kuba posadź ziemniaka i daj mu nawozy siarczkowe i chlorkowe i zobacz efekt ;)


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

siarczki, są takie związki, ale nie wykorzystuje się ich jako nawozów, gdyż roślina nie wykorzysta anionu S-2 a gdy będzie anion SO4-2 roślina już go wykorzysta (np siarczan(VI) potasu), bynajmniej moja obecna widza i wykształcenie, pozwala mi stwierdzic taki fakt, dodam iż siarczki i siarczany to sole, tylko te pierwsze to sole kwasu siarkowodorowego, a te drugie to sole kwasu siarkowego IV, albo VI, te w nawozach kwasu siarkowego VI. natomiast nawozy chlorkowe, to sole pochodne kwasu chlorowodorowego, tzw. solnego, czyli takiego jaki każdy ma w żołądku.

Łukasz, w uprawie to jestem laik, ale trochę już wiem, naczytałem się, że ziemniak lubi siarczan potasu, ale jego cena to ok. 100zł/50kg, wiec jako człowiek myślący i umiejący posługiwac się kalkulatorem stwierdziłem iż taniej będzie sypnąc sól potasową i trochę siarczanu amonu, niż siarczan potasu. po mimo tego, że sól trzeba rozsiac miesiąc przed sadzeniem, (by wypłukały się chlorki) a siarczan amonu przed samym sadzeniem, co daje jeden przejazd więcej po polu,mimo to wychodzi taniej. po za tym dostarczam tym samym trochę N w formie amonowej z siarczanu amonu. a na ziemniaki nie mogę narzekac, mimo że zjadła mi już je zaraza.

Edit; po rozpuszczeniu się soli potasowej i wypłukaniu chlorków zostaje prawie to samo co po rozpuszczeniu się siarczanu potasu, czyli potas, tylko z tą różnicą, że w drugim wypadku zostają aniony SO4-2, które to uzupełniam siarczanem amonu.

Edytowano przez Kuba1993

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WeSolyRomeK    17

A co to się stało że takie uniesienie? po weekendzie nie dowieżli?


Macarena, macarena, baila, baila, ella, ella
Macarena, macarena all night long

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zmija2a    1

siarczki, są takie związki, ale nie wykorzystuje się ich jako nawozów, gdyż roślina nie wykorzysta anionu S-2 a gdy będzie anion SO4-2 roślina już go wykorzysta (np siarczan(VI) potasu), bynajmniej moja obecna widza i wykształcenie, pozwala mi stwierdzic taki fakt, dodam iż siarczki i siarczany to sole, tylko te pierwsze to sole kwasu siarkowodorowego, a te drugie to sole kwasu siarkowego IV, albo VI, te w nawozach kwasu siarkowego VI. natomiast nawozy chlorkowe, to sole pochodne kwasu chlorowodorowego, tzw. solnego, czyli takiego jaki każdy ma w żołądku.

Łukasz, w uprawie to jestem laik, ale trochę już wiem, naczytałem się, że ziemniak lubi siarczan potasu, ale jego cena to ok. 100zł/50kg, wiec jako człowiek myślący i umiejący posługiwac się kalkulatorem stwierdziłem iż taniej będzie sypnąc sól potasową i trochę siarczanu amonu, niż siarczan potasu. po mimo tego, że sól trzeba rozsiac miesiąc przed sadzeniem, (by wypłukały się chlorki) a siarczan amonu przed samym sadzeniem, co daje jeden przejazd więcej po polu,mimo to wychodzi taniej. po za tym dostarczam tym samym trochę N w formie amonowej z siarczanu amonu. a na ziemniaki nie mogę narzekac, mimo że zjadła mi już je zaraza.

Edit; po rozpuszczeniu się soli potasowej i wypłukaniu chlorków zostaje prawie to samo co po rozpuszczeniu się siarczanu potasu, czyli potas, tylko z tą różnicą, że w drugim wypadku zostają aniony SO4-2, które to uzupełniam siarczanem amonu.

 

Normalnie podoba mi się co napisałeś. Cud miód. Wielkie Pozdrawiam.

Edytowano przez zmija2a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

Zmija, proszę bardzo, w sprawach chemii, szczególnie nieorganicznej, służę pomocą. :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

podajcie realne ceny w łodzi, wrocławiu i krakowie.

lublin 40gr.

 

gniją z dnia na dzień coraz bardziej. u Was też?

Edytowano przez pawelec

SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

Zjazdowa: wczoraj zolty 3-4,bialy drozszy


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz1987    61

U Ojca trochę ale zaraz po wykopaniu na chłodnię, schłodzenie do 4 stopni i dopiero workowanie :) Ale w przyszłym roku wszystko głęboszujemy na 55cm przed sadzeniem ziemniaka i chyba część bez orki pójdzie

po mimo tego, że sól trzeba rozsiac miesiąc przed sadzeniem,

u nas w marcu śnieg na polu ;)

u nas rożnie od 30 do 60gr w zależności od dnia i czy ludzie zdążyli wykopać


Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
młody17    13

ja mam na lekkich przepuszczalnych kawałkach to jest ok, ale u sąsiadów na cięższej ziemi, albo w dolinkach to tylko jeden smród, gniją na potęgę. Może to i lepiej, mniej roboty, a zysk pewnie wyższy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

u mnie w marcu też czasami leży śnieg, ale ziemniaka chyba nie sadzisz na początku kwietnia,

u mnie też gniją;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

A co u was tak mokro że gniją, czy to inna przyczyna ? Tych lipcowych deszczy? Ja za tydzien prawdopodobnie zacznę sobie kopać lorda i ułożę go w przechowalni tyle że przez jakieś 2 miesiące go sprzedam a jak myślicie opłaca sie zostawić sadzeniaka jak one mi zmarzły w maju? Był brany w CA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

limusine, zaczniesz kopać, to zobaczysz jak z gniciem jest w tym roku ;)


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ja mam na lekkich przepuszczalnych kawałkach to jest ok, ale u sąsiadów na cięższej ziemi, albo w dolinkach to tylko jeden smród, gniją na potęgę. Może to i lepiej, mniej roboty, a zysk pewnie wyższy.

Zysk to byłby gdyby go drożej oddać. A tak roboty więcej, plonu połowę zostanie w polu a ceny i tak nie ma.

Ja mam place że gniją bo dołki. Tragedii nie ma ale wczorajsze 2 cm deszczu na pewno nie pomoże. Pyry zreglonowane wiec koniec sierpnia- początek września wykopki. Myszy się pchają, bociany zbierają a pogoda w tym roku dziwna więc różnie może być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj