pitermtk

zaczęliście już sezon ziemniaczany ??

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
BartekSzulc    11

A co trzeba zrobi/ złożyć jakieś papiery i gdzie, żeby dostać dotacje? Będę uprawiał tylko te 0,30a ziemniaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

co wy za pierdoły opowiadacie. Żeby być rolnikiem trzeba mieć minimum 1 hektar a jedna działka rolna musi mieć minimum 10 arów. Zresztą można sprawdzić na stronie arimr

<<Rolnikowi przysługuje Jednolita Płatność Obszarowa na grunty rolne będące w jego posiadaniu w dniu 31 maja danego roku, wchodzące w skład gospodarstwa rolnego i kwalifikujące się do objęcia tą płatnością, jeżeli:

  • w tym dniu posiada działki rolne o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha - minimalna powierzchnia pojedynczej działki rolnej w ramach złożonego wniosku wynosi 0,1 ha powierzchni gruntów wykorzystywanych rolniczo;
  • wszystkie grunty rolne są utrzymywane w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska (zgodnie z normami) przez rok kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności;
  • spełnia pozostałe wymogi wzajemnej zgodności;
  • został mu nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.>>

Po za tym to nie ten temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    111

my kopiemy praktycznie od końca czerwca b mamy sporo wczesnych odmian ale powiem ze plonu od wtedy praktycznie nie przybyło ;/ badyle utrzymaliśmy jak w żadnym roku ale co z tego jak brak opadów spowodował iż mimo że krzaki nie chorowaly i nie usychały to bulwy nic nie urosły z braku wody. ostatnio kopaliśmy to wyszło około 10 ton z hektara i nie zapowiada sie żeby na reszcie pól było wiecej jak 15 z ha. ogólnie to nawozów nie żałujemy ziemia przeważnie III a ziemniaki jak ping pongi, tak że mimo dobrej ceny u mnie zarobek na kartoflach w tym roku też będzie niezbyt oszałamiający.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Ja już dobry miesiąc kopie po trochu na młode ale już powoli kończę bo zostało jakieś 40-50 arów do zbioru na zimę i do następnych zbiorów. Ziemniaki bardzo ładne, nawet mało odrzutu ale byczki i tak sobie trochę pojedzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie przygotowania i w następnym tygodniu ruszam :)

Narazie sucho jak na pustyni, dobrze by było żeby popadało bo nie lubię kopać jak jest jeden kurz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

wskażcie mi proszę w jaki sposób dokonuje się pomiaru kalibru w przypadku podłużnych bulw? sądziłem iż uwzględnia się zawsze najmniejszą średnicę bulwy, tymczasem w lidlu spotkałem opakowanie +50, w którym były prawie same sadzeniaki, a jedna z bulw u mnie odeszłaby nawet od sadzeniaków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasx21    165

A myślisz że oni tam w tych lidlach stonkach i innych wynalazkach się najwięcej przejmują czy to co u nich leży do sprzedania ma kaliber taki czy siaki? i jak to co jest napisane na etykiecie ma się do stanu faktycznego? Bo wg mnie to mają to gdzieś bo i tak się sprzeda.... To tylko od nas producentów wymaga się żeby towar był najlepiej polakierowany i idealnie w jednym rozmiarze itd...


Kupie trzeci korpus do pługa rabewerk specht

Kupie pług 3 skibowy rabewerk lub krone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

tak samo jak przy okrągłych kalibrator kwadratowy - po prostu sobie lecą w kulki

a niekoniecznie. Przy bulwach okrągłych norma dla jadalnego jest średnica 35mm a podłużnego 30mm ale długość musi być 2 razy dłuższa od średnicy czyli minimum 60mm . Ale problem jest taki że niewyrośnięte bulwy często nie są podłużne. Dlatego zrezygnowałem z Nicoli. Fajny ziemniak ale do sortowania tragedia.

I najlepiej go sortować na sortowniku rolkowym

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

szaszeta nie zrozumiałeś pytania ,jak na opakowaniu jest napisany kalibraż +50 to nie może przejść przez kalibrownik 5x5cm w żaden sposób. Polska norma - mówi o minimalnych wymaganiach dla jadalnego . ale jak ktoś pisze na opakowaniu to powinien tego przestrzegać - ogólnie podłużny plus 50 to wielkie ziemniaki . a co za tym idzie + 50 podłużnego jest nie do zapakowania w małe opakowania (1,5 kg) bo nie sposób przy ponad 100 gramowych bulwach zrobić to precyzyjnie i masz przeciętnie 5-10 procent przeważone dlatego pn norma pozwala pakować jako jadalne plus 30 - moim zdaniem komuś się napis popierdzielił i źle wydrukował etykiety . A sortowanie na rolkach zawsze jest mniej precyzyjne tyle że nie zapycha się na podłużnych ziemniakach i szybciej idzie.

Edytowano przez szarywilk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1126

Do pakowania ziemniaków używa się wag komputerowych. Mogę zważyć opakowanie 1kg przy kalibrażu 60+ i będę miał rozwagi max 1%. Polska norma nie ma nic wspólnego z tym co jest sprzedawane w marketach. Tam z reguły są wyśrubowane wymagania i przeważnie rozkalibraż nie powinien być większy jak 20 mm, a to że wpuścili taką partię to tylko wina kontroli przy przyjęciu.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

podłużnego :) heh rozumiem że waga elektroniczna ma podłączony niebieski laser i precyzyjnie kroi - przy kalibrażu +40 okrągłym zgodzę się że da się dobrać drobniejsze żeby złapać 1 kg - ale przy plus 60 podłużnym - to przeciętnie pół godziny będziesz szukał 6 ziemniaków żeby dały ci kilogram z dokładnością do 10 gram ;) i żadna linia pakująca ci tego nie zrobi chyba że zamiast 10 ton na godzinę będzie pakować 10 kg - sorki ale głupoty gadasz. A co do PN to się grubo mylisz - pierwsze co PIH sprawdza to zgodność z polską normą . I jeśli coś jest nazwane ziemniakiem jadalnym to musi spełniać PN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1126

Sądzisz że firmy pakujące mogą pozwolić sobie na 10% rozwagi? Są pewne rozwiązania o których nigdy nie słyszałeś. Posiadam 2 takie wagi i ważenie z 1% nadwagą nie stanowi problemu obojętnie czy ziemniaki są 40+ czy nawet 80+ przy wydajności do 6 ton/h bez znaczenia czy okrągłe czy podłużne. Nawet KMK robi już taką wagę. Żadna PN nie obowiązuje, zawartość ma się zgadzać z tym co napisano na etykiecie. Nie widziałeś w sklepach ziemniaków w kalibrażu 25-40, a kto mi zabroni takie sprzedawać jeżeli jest na to klient.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    186

Waga na 12 szufladek załatwi sprawe


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1126

Ósemką zasuwam paczki 2,5kg siatka a dwunastką 5 i 15kg bo mam do zaszywarki podpiętą.

Edytowano przez mikad

"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grala13    7

witam,czy jest tu ktoś kto kupił w tym roku sadzeniaki z centrali w łasku,odmiany bryza????

chodzi oto,że kupiłem wiosną tam sadzeniaki,wsadzone na jednym polu z innymi odmianami (orlik,denar,tajfun)i wszystkie oprócz bryzy miały w miare normalny plon,bryzy bardzo mało,w dodatku bardzo drobne i dziurawe,normalnie katastrofa,wszystkie ziemniaki miały te same zabiegi i to samo nawożenie,więc wydaje mi się,że to wina sadzeniaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

weźcie załóżcie sobie temat o wagach i nie zaśmiecajcie tego tematu

tu jest imo akurat dobre miejsce do luźnych dywagacji ziemniaczanych różnej maści, bo niby gdzie indziej,? każdy inny temat pyrowy jest bardziej konkretny.

 

 

088cbfaa9693.png

spróbuj, może pomoże.

  • Like 2

SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy o jakie dziury chodzi bo u mnie czasem zdarzają się ziemniaki o wadze około 1kg i wtedy nie mają wykształconych środków :)

W normalnym kalibrażu nigdy nie miałem dziur, co innego takie pociski do armaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj