pitermtk

zaczęliście już sezon ziemniaczany ??

Polecane posty

Chyba każdy ma problem z samosiewami ziemniaków gdy zaorze się je. Sam się zastanawiam czy w tym roku nie uprościć sobie życia i nie załatwić tego bezorkowo.
Moje ziemniaki też uwalone ziemią jak nigdy. Wczoraj znowu deszcz zgonił z pola i tak cały czas od żniw po dzień dzisiejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Dziwne bo ja pszenicę sieję po ziemniakach i jak znajdę 3 krzaczki na hektarze to wszystko. Może też sporo od gleby zależy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badylarz    15

I po sezonie ziemniaczanym w polu ;) Ja 1ha stalerzowałem niestety bo miałem niewypał, nie wiem dokładnie dlaczego ale od początku ziemniaki rosły nie tak jak powinny - nierównomierne wschody, później szybkie porażenie chorobami grzybowymi, niektóre sadzeniaki w ogóle nie wzeszły (w ziemi były bulwy z długimi kiełkami jeśli dobrze pamiętam), później pod zdrowymi krzakami ziemniaki ładne, pod słabszymi dużo pod krzekiem ale wszystkie malutkie zniekształcone jakieś... Później na niektórych ziemniakach zaczęły się pokazywać takie brązowe plamy, od których po jakimś czasie bulwy zaczęły gnić..

 

Typowe objawy silnie zawirusowanych sadzeniaków? Mam nadzieję, że to nie jakaś choroba gleby? Bo znajomy coś mi mówił o niszczyku...

 

Nie wiem co mnie podkusiło kupować sadzeniaki od znajomego, ostatni raz... A co ciekawe zostało mi się parę skrzynek tej odmiany i dosadziłem je na drugim polu, obok innej Denara, efekt taki, że znowu krzaki były porażone a Denar piękny. Czyli wszystko wskazuje na zawirusowane sadzeniaki...

 

I powiedzcie mi jeszcze co można zasiac/wsadzić na takim stanowisku... Szczerze to na tym 1ha jest ok 30 arów takiej góreczki i tam by mi pasowało znowu ziemniaka wsadzić bo nic innego nie pasuje ale to chyba nie jest dobry pomysł? Ziemia lekka i przepuszczalna, w dobrej kulturze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolowik    23

u mnie w płodozmianie po ziemniakach zawsze idzie jęczmień jary + wsiewka koniczyny. jestem z tego zadowolony mimo że ziemie mozaikowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lada moment trzeba rozpocząć sezon mimo kapryśnej pogody i stąd rodziny się pytanie. Gdzie zaopatrujecie się w worki raszlowe ? Na allegro straszna drożyzna. Poprzednimy laty kupowałem worki 30kg po 28gr już z przesyłką, a 15kg po 19gr, a teraz ceny jakby z kosmosu. Może jakiś sklep internetowy polecicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

A ile tych worków zużywasz w miesiącu bo od ilości zależy cena.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam 2000 z poprzedniego sezonu wiec potrzebuje jeszcze 2000. Na cuda w plonie nie ma co liczyć w tym roku :D
na allegro najtaniej wychodzi 33gr czyli bardzo drogo. Cena taka wychodzi juz przy zamówieniu 1000 sztuk.

Edytowano przez poprostumateo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

Od jakiegoś czasu jest problem i ciezko dostać ładnego i taniego worka. Ostatnio z dostawą do domu light orange po 22 gr przy 9tys


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w Bydgoszczy są worki po 25gr/szt brutto, podobno w Polsce jest tylko jeden producent - dyktuje ceny i jeszcze ogranicza podaż towaru, pytanie brzmi co z importem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież znaczna większość worków idzie w kontenerach z Chin, ale najwidoczniej jest jakiś problem z importem. Jeszcze w poprzednim roku ceny były dosyć przyzwoite, ale ten rok to jakieś nieporozumienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

Glowny importer utracil plynnosc finansowa a konkurencja nie jest w stanie zaopatrzyc rynku


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

Co masz na myśli mówiąc główny importer, chodzi Ci o Agro-Jumal. To jedna z firm sprowadzających worki z Chin, sprzedaje dużo dzięki temu że znajduje się w centralnej Polsce tzn w Sieradzu i tam stacjonarnie cenę mają dobrą ale jeżeli chodzi o dostarczenie worka w inne miejca kraju to wypadają blado. Kupując worek należy też zwócić uwagę na jego gramaturę bo ona zależy od grubości użytej nici, miałem ze dwa razy worek z Agro-Jumala i niestety to była tragedia, rwał się w rękach, mówię o worku 50x80 luzem bo tylko taki używam na zbiorcze, reszta leci z roli. Mniejszych i większych firm sprowadzających worki jest kilka a teraz może nawet kilkanaście więc nie sądzę aby nie dały rady zaopatrzyć rynku, wzrost cen jest chyba raczej związany z drożejącym co chwilę dolarem a właśnie w tej walucie rozliczane są transakcje dalekowschodnie. Zresztą każdy może zamówić sobie worki w Chinach ogłoszeń ich fabryk jest w necie pełno jest tylko jeden warunek jednostka handlowa to kontener :) choć nie musi być jednego asortymentu. Nie wiadomo też jak wpłynie na poziom cen kryzys który rozpoczął się w Chinach. Poza ryżowymi workami dostępne są u nas również worki czeskie, tureckie, greckie i oczywiście polskie, jedyna firma u nas produkująca to Lenko jednak ich worki zawsze były najdroższe.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

To raczej mało aktualne - Niemcy z wyjątkiem podlewanych plantacji mają kiepskie plony - ogólnie cała europa jakies -15 % do ubiegłego roku i 5 procent poniżej średniej wieloletniej - ale nie ma co liczyć na lepsze ceny przed końcem wykopek - ze względu na wysokie temperatury a później opady deszczu - na zachodzie  ziemniaki rozpoczęły wtórny wzrost - więc plantatorzy boją się pchać to do przechowalni i wypychają na rynek zabijając cenę( również na eksport do polski). Wzrosty cen odzwierciedlające obniżoną produkcję będą dopiero w listopadzie. Chociaż i to może się opóźnić bo jak zaczną płynąć w przechowalniach to też będą wypychać na rynek. Ogólnie kiepski rok z wyjątkiem skrobi(co też jest problemem - skrobia na niektórych chipsowych przekracza 25 procent - więc będzie tragedia z kopaniem tego - jadalny też będzie się bardziej obijał)  - nie ma plonu , jakości - ani ceny. No nic - tylko życzyć cierpliwości 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Również nie wierzę w takie dane bo każdy na pewno nie podlewał. Od kilku dni zacząłem kopać i plon jest nędzny. Nie było większych opadów odkąd ziemniak trafił do ziemi. Ostatnie dni coś przepaduje, ale za kombajnem dalej się kurzy, a na taśmie idą suche bryły większe jak pięść. Również zauważyłem, że niektóre odmiany mają więcej skrobi niż zawsze bo rozgotowują się mimo, że nigdy takich skłonności nie miały. A największym problemem są uszkodzenia mechanicznie, tak jak napisał kolega wyżej. Ziemniak nie wygląda na takiego, który ma sie psuć bo rany się zabliźniają, ale strasznie łatwo pęka i wygląda to conajmniej nieestetycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Dziś rozpocząłem kopać Vinetę i z redliny o długości 300m mam problem żeby zmieścić w zbiornik Anki. Wydaje mi się że nie jest źle. Ale kopanie w tumanie kurzu to tragedia a deszczu nie zapowiadają.

Środkowe wybrzeże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1136

Właśnie dolało, jutro sobie pokopiesz  bez kurzawy ;)


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

może bo np ja juz drugi dzień czekam az pole przeschnie 


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

U mnie już po wykopkach.Bellarosa dała prawie 2x taki plon jak Red Anna.Red Anna w 70% sadzeniak.

masa uszkodzonych ziemniaków przez myszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj