Wacek21

Co to za chwast??

Polecane posty

Filipo    15

ale to chyba stokłosa niejest ani kostrzewa, wpiszcie w googlach te nazwy i porównajcie zdjecia...POMOCY!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolowik    23

miszka 31 ma całkowitą rację. To jest stokłosa żytnia (bromus secalinus) która w ostatnich latach jest bardzo ekspansywna szczególnie na zakwaszonych polach i w oziminach (żyto, pszenżyto gdyż na takich słabszych i zakwaszonych ziemiach się je sieje). Ja u siebie stosowałem Atlantis is kutek jest bardzo dobry niestety dawka też musi być odpowiednia i wiosną po wzejściu już wszystkich chwastów (ja dodaję jeszcze ne dwuliścienne Grodyl i ma przy okazji załatwioną przytulię ale taki mix nie wychodzi tanio w szczególności do ceny żyta :) ) Wina jest także trochę cięcia słomy bo jak się ją zbiera to mniej nasion chwastów zostaje na polu a tak kombajn co wymłóci to wszystko wygoni (no bo kto chce mieć ziarno z chwastami :) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

Czyli na jesien jakbym siał zimowe to atlantisem tak?????a jaka dawka?????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Najpierw kolego bym Ci radził nawapnowac pole a później pryskać. Jak jak poprzednicy pisali stokłosa dobrze sobie radzie na niskim ph. Radze dać wapno bo nawet jak zniszczysz stokłosę opryskiem to przecież nie wyeliminujesz niskiego ph w glebie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

i co? Wapno rozwiąze cały problem tak????? bardzo w to wątpie. Własciwie to zastanawiałem sie nad wapnem ale wiecie ojciec, człowiek starej daty nie za bardzo jest za tym. A powiedzcie Wy jestescie bardziej doswiadczeni. Jakie są efekty wapnowania. I jakie wapno by dac, wiem ze jak dzwoniłem do handlowców od wapna to radzili weglanowe bo dolomit niby nie działa w bardzo zakwaszonej ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

A z tego co wyczytałem to chyba ATRIBUT zwalcza stokłosy ???????????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizonbs    4

randap i głęboka orka, tak jak to było wyżej napisane i dasz radę :D


Instalacje techniczne: monitoringi, alarmy / Obsługa sieci, serwerów polityk bezpieczeństwa.  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drViohman    0

Późno przeczytałem ten temat, ale muszę coś sprostować: ta trawa to nie stokłosa, zwłaszcza żytnia. Stokłosa żytnia jest na zdjęciu w tym temacie: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/27201-wyczyniec-polny-i-stoklosa-polna/

Trawa na zdjęciu Filipo to tomka oścista - bardzo inwazyjna trawa obcego pochodzenia. Zdjęcie możesz zobaczyć tutaj: http://rips-uis.lubw.baden-wuerttemberg.de/rips/dienste/docview.php?object_id=0103189&oac=168&ffc=10

Jeśli trawa dziwnie pachnie to może też być tomka wonna, ale ta woli łąki i pastwiska, natomiast tomka oścista zachwaszcza pola uprawne. Nie rośnie wysoka, ale bywa dość gęsta i wtedy może stanowić problem. Przeważnie rośnie na kwaśnych glebach piaszczystych, dlatego wapnowanie wydaje się dobrym pomysłem. Polecam też płodozmian. Natomiast rondupowanie nie na wiele się zda gdyż tomka rozsiewa się z nasion a nie rozłogami jak perz.

Mogę rozpoznać każdą trawę lub dziką roślinę, jeśli będzie dobre zdjęcie. Polecam też skanowanie trawy wraz z powiększeniem wykadrowanego, istotnego fragmentu zdjęcia.

Pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

no więc co ja mam robić z tą ziemią teraz. Akktualnie na sciernisko wysiałem wapno węglanowe w dosc duzej dawce i wszystko podorałem.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drViohman    0

Skoro śledzisz temat to napisz, czy dobrze rozpoznałem trawę? Masz już skoszone zboże? Napisz jak wyglądała trawa w czasie żniw, czy kosiłeś poniżej, czy powyżej trawy - to trawa dość niska. Wapnowanie tylko może pomóc, podorywka też. Teraz należy tą podorywkę bronować by niszczyć wschody chwastów. A potem płodozmian: Jeśli poprzednio była roślina jara to teraz ozima i odwrotnie. Jeśli niska to teraz wysoka, zacieniająca. Jeśli ten chwast to tak duży problem może zasiej roślinę dwuliścienną, którą można opryskać preparatem fusilade. Ten działa na jednoliścienne (czyli wszelkie trawy), a oszczędza dwuliścienne (czyli ziemniaki, buraki, brukiew itp). Sam bym tego nie robił bo nie opłaca się skórka za wyprawkę, a tomka nie jest aż taka groźna i ustąpi zagłuszana przez zboża, gdy te będą miały lepsze warunki wilgotnościowe i nawozowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

wydaje mi sie ze dobrze rozpoznałes tą trawe. Poprzednio gdy koledzy podpowiedzieli ze jest to stokłosa miałem plan aby opryskac zboze atlantisem i wszystko. a w takiej sytuacji niewiem co zrobic...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipoo    14

myślę ze moge tutaj spytac ile kosztuje wapno?? bo jakoś nie moge znalezc pisza ceny np 25zł ale za ile?? 100kg?? 10kg?? podajcie tak +/- z góry dzieki:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

wszystko zalezy od rodzaju wapna i miejsca dostawy. Ale to niejest temat o wapnie. Poszukaj!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wolowik    23

Na tomkę ościstą w zbożach ozmiych wystarczy zwykły Tolurex:

etykieta Tolurexu

Ale wapnowanie i płodozmian to podstawa. Oprysk jest tylko uzupełnieniem właściwej agrotechniki.

Ja u siebie niestety rozpoznałem stokłosę żytnią. W tym roku jest szczególnie uciążliwa ze względu na zimę która przerzedziła żyto pleśnią śniegową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deer    180

W takim nasileniu tomki to tylko regularne wapnowanie i odpowiednie zmianowanie.


BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Filipo    15

a jak z opryskami/????? bo w tym roku pryskałem srodkiem huzar pak i nie wzioł tego gów....???????????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drViohman    0
etykieta Tolurexu

Uśmiałem się jak przeczytałem na co to działa: miłek letni i wyczyniec polny? Przecież to rośliny z czerwonej listy roślin ginących, których prawie już nie ma. To tak jakby napisali, że działa na dinozaury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiu95    9

Ktoś wie co to za chwast??? i ewentualnie jakim opryskiem go zwalczać??

 

zdjęcie: 67ab68690b8e5ae4m.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesaw    3

Czy to jest odmiana stokłosy? Raczej za późno na jej zwalczanie: " Zwalczenie stokłosy jest możliwe poprzez zastosowanie Attribut, Apyros i Atlantis. Przy dużym zachwaszczeniu stokłosą, szczególnie w przypadku stokłosy płonnej, skuteczne są mieszanki Attribut czy też Apyros + Atlantis. "


samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Biebrzak    5

stokłosa miękka bo ma te wąski i jest w dotyku miekka i przyjemna nie kłuje


"KPK Kumurun Team"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raptowny56
      Witam panowie  i panie chciałem zapytać czy środek Nikosar OD 60 nadaje się na chwasty w wiklinie jest on przeznaczony do zwalczania chwastów w kukurydzy pytanie czy nie spali on wikliny wiklina dopiero co zaczyna puszczać .Z góry dziękuję za pomoc ?
    • Przez Lino
      Czy mogę wymieszać środek Aspik 250 EC z Azoksar Super 250 SC?
    • Przez losktos
      Tak jak w temacie, wiosna coraz bliżej więc piszcie jakie macie strategie skracania zbóż. Prosiłbym o uwzględnienie również odmiany zboża (jak wiadomo inaczej podchodzimy do odmian krótko- a inaczej do długosłomych), fazy stosowania i mniej więcej poziomu nawożenia.
       
      Na początek moja strategia w pszenicy:
      Faza BBCH 30/31 - 1l CCC + 0,1-0,15 Moddus, odmiany Bamberka i Rywalka. Wysokość roślin wg COBORU: Bamberka 89 cm, Rywalka 103 cm tak więc odmiany dość niskie. Poziom nawożenia N ok 150-160 kg/ha
    • Przez Makis2111111
      Witam co mogę zastosować w pszenicy? z herbicydem będę pryskał mustangiem prawdopodobnie i do tego na miotle i owsik ATLANTIS 12 0D 0,5L + BIOPOWER 0,5L bo chciałbym dać jakieś aminokwasy lub mikroelementy czy jakieś siarczany magnezu np czy coś inneg co wy stosujecie np ??
       
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie jaki oprysk na łubin przedwschodowo i w jakiej dawce  ? Myślę nad Boxer lub Fantasia 800 EC . Fantasia niby tańsza . Może macie jakieś lepsze sprawdzone opryski ? Bo ja jakoś do łubinu do tej pory nie miałem szczęścia tylko same chwasty 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj