Polecane posty

tofik420 powiem Ci tak że z czyszczeniem owsa nie mam bo jest czyściutki:) co do innego ziarna wiem ze nie będzie mi dobrze czyścić aż zakupię odpowiednie sito. Ale ostatnio kosiłem pszenicę co jest powalona no i do zbiornika leca te łuski wraz z pszenca a nawet w środku tej łuski jeszcze jest ziarenko.

 

co do tej wialni i zboża wygląda to tak jak na fotce. A może mi jeszcze ktoś powiedzieć do czego służy ta regulacja z nakrętką na zdjęciu poniżej ? Tam gdzie ustawia się siłe wiartu.

 

post-25747-0-44015400-1408300675_thumb.jpg

post-25747-0-03549900-1408300776_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bomber84    6

Kolego pierniczek03 to jest właśnie sławna regulacja kierownicy wiatru która to ma duże znaczenie na czyszczenie ziarna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofik420    45

tak jak kolega wyżej napisał to jest regulacja kierownicy wiatru i jak ma 50mm to jej nie rusz a co do tego ziarna w osłonie to albo masz szczeline do okoła osi młocarni ( jest taka okrągła blacha ) to tam masz szczeline albo na podajniku kłosowym lub zbożowym być może brakuje nita i po całym dniu to tak się nazbiera ale to nie problem trochę silikonu i po sprawie , najlepiej to podczas koszenia wychyl się lekko i zobaczysz skąd ucieka

co do pszenicy to powiem szczerze ( tak myśle) że to nie wina kombajnu tylko przenicy czasami kosząc na usłudze to na jednym polu leci piękne czyste ziarno a na innym tak jakby czubki kłusków lub ziarno w plewkach

zakupiłem więc sito fasolke i trochę się poprawiło ale i tak się trafia .... więc moje zdanie że zależy też i dużo od zboża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtoon    8

INNE zagadnienie

Kolega pisal o delikatnych hederach i tych rurkach od palcy . Wymieniłem wszystkie na nowe JAG w 2013 wiosną (oryginalne były popękane i powyginane) . Skosiłem 20ha polegniętego zboża w 2013 oraz w tym roku 2014 skosiłem żboża polegnięte ok 6ha . Rurki powyginały się strasznie. Jeden(ten najdluzszy) w końcu pękł.

Wszystkie wzmocniłem wspawująć pręt 12mm od podparcia do podparcia zaraz obok spawu palcy. Mysle że to niezbędne.

Sam fakt że te palce słabo "wchłaniają" towar a w razie zapchania to kłopot bo jeszcze uwieraja masę gdy są "zamknięte".

 

Się kolego jeszcze przeprosisz z oryginałami... Prawda jest taka że w Mercatorach trochę popaprali sprawę z nimi. Ale idzie z tym sobie poradzić. I od razu sprostowanie.Spawanie daje tylko dociążenie ich - efekt jest żaden. Spotykałem już wspawywanie pręta w środek (złamie się za prętem przy palcu), Spawanie cieńszych dookoła (jeszcze szybciej padnie, a spawać można tylko "od tyłu" bo się nie zmieszczą w ślimaku), a nawet wymiana grubościennych rurek na pręty stalowe!!! U mnie niestety większe lub mniejsze legi są praktycznie co roku, i w dodatku leży wszystko od miedzy do miedzy.

Do rzeczy. Aby uwolnić się od problemu trzeba zastosować patent podpatrzony w większych kombajnach. Kupujemy dodatkowe 4 sztuki tego (http://www.sklep.gaska.com.pl/JAG02-0047-Podtrzymka-dzielona-Claas%283,18932,4168%29.aspx) zakładamy na na rurki (owszem trzeba wywiercić 8 dziur w ślimaku i je przykręcić) w odległości 10 - 15 cm od ostatniego palca i macie Panowie spokój z łamaniem na wieki wieków. Patent działa u mnie już prawie 20 lat, a co się człowiek kiedyś namęczył ze spawaniem, a to rurek, a to dekla (bo rurki pękły i wyszczerbiły bieżnię), a to żeby zdobyć te podtrzymki (kiedyś w nieistniejącym już sklepie u niemieckiego dealera claasa w Lasecznie k. Iławy udało się zdobyć oryginały po 80zł sztuka).

 

Nie wiem jak to możliwe że któs jeżdzi na dwójce lub jedynką i przyspieszacz na 12 . Ja mam 10 na jedynce i to jest na słabszych kawałkach jeczmienia ozimego (5-7t/ha) lekko lub bardziej polegnietego . Natomiast pszenzyto to juz powyżej 8 na jedynce nie przekraczam ...

Więc jeśli powiem że umnie standard to 2 i 800-1000obr/min. to nie uwierzysz? Szkoda. Kiedyś się zmuszę i nagram fim z 1200obr/min. na 2 biegu i może niedowiarki może ucichną.

Prawda jest taka że mnóstwo ludzi pozakładało do mercatorów hedery 3,60m i myślało że złapało boga za nogi. Owszem można jeszcze mówić o zbożu, ale tak naprawdę 75% przepustowości mercatorów zależy od odpowiedniego ustawienia. Delikatna modyfikacja z 13 na wlocie i 3 na wylocie do 15mm na wlocie i 4 na wylocie, odpowiednio ustawione sita, wiatry i jeżeli nie wyrzuca i nie gubi, a wymłaca i doczyszcza to można dawać w palnik. Kto by chciał tydzień hektar ciąć, jak u mnie standard to 1ha/h (na dobrym polu można 3ha w 2,5h zrobić). Owszem na sieczkę trzeba brać pod uwagę żeby nie zapchać, ale do 1000obr można szaleć spokojnie. No i jak się położy to nie polecam szaleć.

No i teraz będą niedowiarki szaleć :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawić Mercatora 75 na owies ? Potrzebuje jakiegoś punktu zaczepu bo to pierwszy sezon tej maszyny w moim gospodarstwie.

 

Co do posta powyżej to mam heder 3m i kosiłem pszenicę na 1 z przyspieszaczem, która sypała w granicach 8t/ha. 1ha w 1h dla mnie niemożliwe. Może w przyszłym roku znajdę idealne ustawienia, które pozwolą mi na szybsze manewry. Póki co jest amatorem i daleko do takich osiągów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wdaniel    52

co do ustawień na owies - ja mam 2 oczko od góry, sita żaluzjowe pierwsze na 1 ząbku od zamknięcia, drugie - te u góry - otwarte do połowy. Wiatry prawie zamknięte

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nicik83    0

zegar od obrotów młocarni podbija mi aż pod ten ogranicznik co trzyma się wskazówka i wgóle pakazuje jakieś brednie wcześniej było ok.Czy bedzie to wina zegara i gdzie mogę takie coś kupić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinopr    0

Tak to wina zegara też tak miałem potem będzie piszczal tak jak by się zacierał przynajmniej ja tak miałem, ja za ten zegar zapłaciłem 90 zł. Ja to kupiłem w sklepie ale można raz na allegro zamówić bo widziałem tam taki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie a może ktoś myślał z was zastosować w swoim Mercatorze sito dolne żaluzjowe regulowane tak jak jest w innych kombajnach? oczywiście załatwić sobie na wymiar takie i wmontować chyba powinno dawać rade z czyszczeniem jak inne maszyny takie mają?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ile owsa wchodzi do zbiornika w Mercatorze 75 ? Wiem, że to są przybliżone wartości, które zależą od zboża, ale chciałbym mniej więcej wiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacenty113    1

zegar od obrotów młocarni podbija mi aż pod ten ogranicznik co trzyma się wskazówka i wgóle pakazuje jakieś brednie wcześniej było ok.Czy bedzie to wina zegara i gdzie mogę takie coś kupić?

 

to chyba wina zegara ale mnie sie udało rozebrać i wyczyścić bo dostała mi sie tam woda i na dzień dobry linke nową urwało od napędu , więc troszke pokombinuj i powinno sie udać bez kupowania nowego zaegara

jeszcze jest możliwość że ci sie linka w pancerzu zaciera albo ślimak od napędu dziwaczy

u mnie przynajmniej zegar stał i nie szło go ruszyć dopiero po rozebraniu

 

tak napisze troszke może nie w temacie , ale mam protektora z silnikiem 6 perkins i wrazie "W" pasuje tam rozrusznik od naszego c-c60

coprawda nie policzyłem zębów ale chwile paliłem kombajn na tym zanim oryginału nie naprawiłem

chwile sie nawet zastanawiałem czy nie kupić rozrusznika z przekładnią (bo taki mam w c360 i pale na akumulatorze z poloneza starym) ale aku. kręci narazie więc zaprzestałem

jakby kto miał pomysły i sugestie to chętnie :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

Ile owsa wchodzi do zbiornika w Mercatorze 75 ? Wiem, że to są przybliżone wartości, które zależą od zboża, ale chciałbym mniej więcej wiedzieć.

Tu coś masz o pojemności napisane:

http://www.agrofoto....nika-zbozowego/

 

Wychodzi, że owsa jakieś 1500 kg wejdzie.

Edytowano przez romek6340

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wdaniel    52

nie wiem ile owsa, ale w moim mercatorze żyta z 2 niepełnych zbiorników miałem 4,5t. - zważone na wadze na skupie, jak odwoziłem, a sam kosiłem i sam odwoziłem, bo córka jeszcze za mała, by mi pomagać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
locke    293

Nie może być.Mam na przyczepy wchodzą trzy zbiorniki.Wartość netto to przeważnie 5900-6300kg.Więc wychodzi na to że po dwie tony na zbiornik.W przypadku owsa.

 

Pszenicy pełny zbiornik 2500kg.


Siema :)
Sprzedam dwie felgi 18.3 R30 do kombajnu Bizon,Claas,Fortschritt i innych, ciągników Ursus,Zetor,Fortschritt i innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nicik83    0

Planuję niedługo kosić grykę może ktoś pomoże w ustawieniu mercatora do jej koszenia.Na chwilę obecną mam założone dolne sito w kształcie fasolek, może być czy będzie za gęste.Jak ustawić sita żaluzjowe położyć ich czy potwierać na max.Klepisko utawił bym na 6 dziurkę od góry,obroty bębna około 800 ,wiatr całkiem zamknął,klapy przy klepisku otwarte.Proszę o skorygownie moich ustawień, napewno ktoś z was już kosił grykę i wie jak to poustawiać.Z góry dziękuje za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
locke    293

Siema nie wiecie dlaczego pęka nam co chwilę rurka od tłoczków od obrotów młocarnii?Co się pospawa to leci nakrętką dociągnie się to pęknie w innym miejscu.Rurka jest nowa...


Siema :)
Sprzedam dwie felgi 18.3 R30 do kombajnu Bizon,Claas,Fortschritt i innych, ciągników Ursus,Zetor,Fortschritt i innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
armo    0

witam,

oglądałem dziś mercatora na sprzedaż, wygląda całkiem nieźle ale jest jeden problem pospawana rama po prawej i lewej stronie nad przednią osią, czy ktoś się domyśla czego konsekwencją mogą być pęknięcia w tym miejscu i czy rekomendujecie zakup takiego kombajnu jeśli reszta wygląda dobrze i cena jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze Cie zrozumiałem to pospawana jest przednia oś. Kombajn mógł pracować w górzystym terenie przez co było duże obciążenie na przednią oś, do tego jakieś hamowanie i pęknięcia gotowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
armo    0

są to dokładnie okolice pionowych krawędzi nad osią ale sprowadza się do tego samego, miałem wrażenie że ktoś z obciążeniem wpadł w jakiś rów, jak czujecie kupno maszyny z takim czymś jest obarczone dużym ryzykiem? z tych co oglądałem jest najzdrowszy, od rolnika, nie picowany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
locke    293

U nas też jest spawana.Tylko nie wiem w którym i czy po lewej czy po prawej stronie.


Siema :)
Sprzedam dwie felgi 18.3 R30 do kombajnu Bizon,Claas,Fortschritt i innych, ciągników Ursus,Zetor,Fortschritt i innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499

Jeżeli dobrze Cie zrozumiałem to pospawana jest przednia oś. Kombajn mógł pracować w górzystym terenie przez co było duże obciążenie na przednią oś, do tego jakieś hamowanie i pęknięcia gotowe.

 

jeździłem merkatorem przez ponad 10 lat po takich zboczach i górach, ze jadąc z góry na dół nawet przy lekkim dotknięciu hamulca d*pe mi podnosiło do góry i ryłem hederem w ziemi.

 

Mimo takich warunków nic nie popękało.

 

Wiec tamten musiał miec jakies poważniejsze przejścia niz tylko praca w górzystym terenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam,moim zdaniem był rozerwany przy wyciąganiu z zalgnięcia w błocie i to skutek właśnie taki ;) Pozdrawiam.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam,siałem grykę chociaż jej nie kosiłem kombajnem ,ale myśle że decydujące to obroty młocarni oraz szczelina klepiska, aby nie zrobić kaszy ,a co za tym idzie duże straty, wiatry raczej słabe ,a sita ustawić względem czyszczenia i jakości ziarna w zbiorniku ,to jeszcze będzie zależało od prędkości jazdy kombajnem aby nie gubić ziarna, myśle że sito żaluzjowe tak jak na żyto ,ja jak kupiłem kombajn od gościa co właśnie nim kosił ostatnio grykę, bo i w zbiorniku było trochę gryki, to były ustawienia jak na żyto tylko mniejsze wiatry, sam z resztą mówił że jest ustawiony na grykę bo ostatnio była koszona, i dolne sito(fasolkowe), też takie jak na żyto, to tyle co mogę pomóc ,może ktoś jeszcze się wypowie co kosił grykę :rolleyes: Pozdrawiam.

Edytowano przez wieslaw16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez bugi
      Witam
      Strzasznie ciężko w mojej trzydziestce chodzi sprzęgło, słyszałem że nie tylko u mnie, ale słyszałem też że da się coś z tym zrobić ale nie słyszałem co i właśnie dlatego chcę coś z tym zrobić da się? Jak tak to co?
    • Przez Adek123rolnik
      Witam forumowicze, bardzo prosze o porade... mam wyciek w Reni-cieknie na laczeniu skrzyni I sprzegla (zalaczam zdjecie, oznaczone rozowa strzalka) myslalem ze poszedl uszczelniacz na walku sprzegla ale najciekawsze jest to ze nic nie kapie z "zawleczek" ktore sa zaraz pod sprzeglem... po popuszczeniu dekielka oznaczonego zielona strzalka wyciekal olej (zeszlo 20l I lecialo dalej) mysle ze tam oleju nie powinno byc bo nad tym dekielkiem jest dojscie do docisku sprzegla, jesli sie myle to mnie poprawcie... dodam ze cala akcja z wyciekiem na laczeniu skrzyni I sprzegla zaczela sie od wyniany oleju w skrzyni (starego bylo 35l wlalem swiezy 58l)

      jutro wyjade w pole sprawdzic czy ze sprzeglem wszystko ok a puki co prosze o jakies porady...

      Dlaczego cieknie olej (rozowa strzalka)?
      Co jest za dekielkiem (zielona strzalka)?
    • Przez byczek1999
      Witam
      mam pytanie mam na oku ciągnik ford 6610 i chciałbym poznac jakie są opinie o tym ciagniku 
      Jeszcze jest jedna sprawa otóż ma cos chyba ze sprzeglem poniewaz bierze raptownie przy samym końcu.czy duzo by wyniosla naprawa? I czy ciągnik by sie dobrze sprawowal w pracy z turem ?
      Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam
    • Przez antonio8
      Mam problem ze sprzeglem w lamborghini lampo. Jest to sprzeglo dwustopniowe i drugi stopien (wom) jest rozlaczany za pomoca dzwigni. I wlasnie problem jest ze sprzeglem od wom, a mianowicie nie mozna do konca wylaczyc walka za pomoca dzwigni(walek sie kreci po zaciagnieciu dzwigni i niby mozna zatrzymac reka ale bardzo trudno. Calkowite zatrzymanie wom nastepuje po wcisnieciu sprzegla jezdnego  ). Sprzeglo zostalo wymienione na nowe razem z dociskiem ale problem pojawial sie tez przed wymiana sprzegla. Regulowane bylo sprzeglo zgodnie z wytycznymi jak rowniez i linka od dzwigni sprzegla.
    • Przez zieliniakk
      Witam, 
      Mam problem polegający na tym że rozsypał mi się całkiem wariator jezdny w moim Claasie Consulu. Chcę teraz go wymienić na używany a w internecie mało jest consulow, teraz zastanawia mnie jedno czy czesci z Mercatora, Corsara pasuja do Consula? (regeneracja nie wchodzi w gre, bo juz to było robione i znowu się rozsypał)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj