Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
wdaniel    52

z doświadczenia mam 2 merkatory jeden 3,6 drugi 4,2 mniejszym trzeba się troche więcej pokręcić, no i ludzie zawsze wolą kosić tym 4,2 :)

bo szerszy cheder to:

1 - na małych kawałkach mniej obracania

2 - mniej jelit, a co za tym idzie mniej kręcenia z prasą

3 - złudzenie, że szerszy heder wezmie więcej

Praktycznie na długich polach nic nie zyskasz na czasie, bo kombajnem zamiast na 2 z przyspieszaczem pojedziesz na 1 z przyspieszaczem, a prasa też ma swoją przepustowość i jak mam duże jelita, to prasuję 60-tką na 2 polowej, a jak mam chude, to daję przy ciągniku 3 szosową.

Co do stwierdzenia KRISTOFORn-a, że napisałem błąd z tym spalaniem, to zgodzę się jedynie co, to z tym, że sieczkarnia jest dodatkowym obciążeniem. Co do spalania, to dalej podtrzymuję moje zdanie, że mocniejszy silnik przy dodaniu dodatkowego obciążenia mniej spali, bo ma zapas mocy. Trochę temat przerobiłem może nie na kombajnach, lecz na ciężarówkach, gdzie ten sam model ciężarówki różniący się tylko mocą silnika, z tą samą towaru na tej samej trasie z tym samym kierowcą, spalił 6l/100km mniej przy silniku mocniejszym o 20KM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam, mam pytanie koledzy czy ktoś z Was ma może w Merkatorze ustrojstwo z jakimiś czujnikami, jeden czujnik z listwą zaraz za klawiszami poniżej ich, drugi zaś za podsiewaczem w odległości ok.70cm ,a w kabinie jest skrzyneczka długości ok. 40cm wys.ok. 25cm i są cztery pokrętła, oraz licznik ze skalą podzieloną w kolory biały, zielony i czerwony. Kombajn przywieziony z Holandii, nie mam od niego instrukcji jednak podejrzewam że to chyba czujniki strat ,ale mogę się mylić, może mi ktoś pomoże w ustaleniu co to faktycznie jest i do czego służy :rolleyes: Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tylko, że masz rację biorąc pod uwagę przelicznik na na wyprodukowanego konia, a jak na godzinę pracy to spalanie musi trochę wzrosnąć, tym bardzie że masz do dyspozycji silniki o jednakowej mocy.

Z tego też powodu ciągniki o różnych mocach dobiera się zależnie od zapotrzebowania. Ciągnika 6 cylindrowego nie podłączysz do zwykłego siewnika Poznaniaka ponieważ spali więcej od poczciwej 60-tki

 

Pewnie nie spotkałeś się z taką tabelką. Mimo że nie odnosi się do tego silnika to pokazuje zależność jednostkowego zużycia paliwa od obciążenia.

Oczywiście przy nominalnych obrotach silnika.

post-42053-0-63680300-1363173246_thumb.jpg

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wdaniel    52

Tylko, że masz rację biorąc pod uwagę przelicznik na na wyprodukowanego konia, a jak na godzinę pracy to spalanie musi trochę wzrosnąć, tym bardzie że masz do dyspozycji silniki o jednakowej mocy.

a więc mówimy o tym samym, lecz w innej kategorii. Mi chodziło o ten post kolegi, w którym pisał o mocy silników, a mianowicie, że jak jest mocniejszy silnik, to kombajn ma większą przepustowość, więc napisałem, że przepustowości większej nie będzie miał, lecz przez wzgląd na zapas mocy może mniej spalić przy obciążeniu go np. rozdrabniaczem słomy, czyli tzw. sieczkarnią. Wszystko jednak w granicy rozsądku i niech ktoś nie myśli, że jak kupi mocny silnik, to mu mniej będzie palił, bo każdy silnik swoje musi spalić, a oszczędności większych silników zyskuje się dopiero przy obciążeniach.

 

 

Pewnie nie spotkałeś się z taką tabelką. Mimo że nie odnosi się do tego silnika to pokazuje zależność jednostkowego zużycia paliwa od obciążenia

przyznam, że nie spotkałem się z tą tabelą, bo nie jestem mechanikiem z zawodu, dlatego czasami mogę popełniać gafy. Jestem raczej praktykiem, a więc z obserwacji, kalkulacji, a jak coś mi się zepsuje, to robię sobie długi stół i rozbieram po kolei wzdłóż stołu, a następnie składam wszystko od tyłu :). Dane techniczne takie jak przepusowość, to wychodzi z czystej logiki i fizyki, którą lubiałem jeszcze w liceum tuż obok chemii :rolleyes:

 

EDIT: z tego wykresu, to mogę wywnioskować to, co już zaobserwowałem, a więc: "po co zarzynać silnik na full obrotach, jak ekonomiczniej bez utraty mocy można go żyłować na 8/10 mocy". Dlatego traktorami jeżdżę w granicach 2- 2,2tyś. obrotów i stąd też było moje pytanie na tym forum pół roku temu odnośnie gazu przy clasie...

Edytowano przez wdaniel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Tylko że w kombajnie nie możesz tak sobie zmniejszać obrotów silnika ponieważ zmianie ulegnie też częstotliwość cykli wytrząsaczy i sit.To kiedyś zostało tak wyliczone na optimum i nie zachęcam do zmian.

W ciągnikach możesz sobie na takie coś pozwolić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek550    1

koledzy merkatory i tak mało palą, znam gościa co ma bizona wrzucił mu silnik od stara mocniejszy, wiecej ma koni, zmienił szajbę na nim , silnik chodzi na 2/3 obrotów a szajba została tak zrobiona ze pozostałe podzespoły mają taką samą prędkość obrotową jak miały na silniku orginalnym który chodził na full, w rezultaci bizon spala od 9 l ropy na hektar , jeśli chodzi o bizona to rewelacja. Dodam ze w mojej okolicy jeżdzą dwa takie bizony i obydwaj sobie chwalą swój wynalazek:) w merkatorze nigdy bym się na to nie zgodził bo w hedrze 4,2 spala mi 12-13l w tym dojazdy i zjady ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOLTYS40    3

Witam,potrzebuje porady czy ktoś naprawiał sito mam problem bo patrzyłem po e sklepach za piórami i drutami i nie ma takich rozmiarów ,mam pióro ok.23 cm a drut 107 cm są 32 i101 proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek550    1

da to się zrobić tylko jak ci pękło ze nie zespawasz czyli tam w srodku w rynnie to juz tylko na stałe idzie to zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam, ponawiam pytanie- czy żaden z Was nie ma w mercatorze zamontowanego czujnika strat ziarna ,o którym wyżej opisywałem, bo w moim jest coś co wydaje się być czujnikiem strat ziarna ,kilka dni temu go kupiłem i chcę posiąść wiedzę o różnych jego urządzeniach .Szukałem w różnych tematach o tym kombajnie ,ale nic nie znalazłem.Proszę o pomoc :( Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtracz    76

Jak dla mnie to bez różnicy w jakim kombajnie zamontowany tu liczy się jaki to system założony.

Zrób zdjęcie panelu przedniego wskaźnika. Żeby dało się wytłumaczyć co do czego służy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam, dla Ciebie nie ma znaczenia w jakim- bo ni dotyczy Twojego kombajnu, jak dla mnie ma znaczenie w jakim, bo akurat to w moim Merkatorze, a nie jakiejś tam Wistuli ,albowiem ten system był zamontowany w Hollandi i dlatego pytanie, czy to fabryczne, czy może ktoś w Hollandi to zamontował sam ,co do zdjęć to póżniej zrobie zdjęcia i wrzucę je :huh: Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

Kolego coś się tak obużył, a niech będzie to nawet w starej polskiej młucarni, przecież tego nie montowali tylko we wspaniałym niezawodnym i pięknym merkatoże jaki ty posiadasz :D Kolega MTRACZ chce zobaczyć co to jest bo ja też jestem pewien że jest to też w innych claasach z tamtych lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hiszpi    4

Mam takie pytanie. Z racji, iż wielu fanów i rolników wypowiada się w tym temacie to chciałbym zapytać, czy wie ktoś może jak zainstalować kamerę cofania w kombajnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Witam- ja się nie oburzam tylko piszę o faktach, co jest, i w czym, a po co zaraz temat sprowadzać co do marek ,modeli itd :P Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

No to przyjmij do wiadomości to,że taki czujnik strat jest elementem dość uniwersalnym i możesz go zamontować w dowolnym kombajnie.

Skoro go masz w mercatorze to świetnie,nie spotkałem by był montowany fabrycznie. Wstaw jakieś foty panelu jak chcesz otrzymać konkretną pomoc w obsłudze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Wiem doskonale że jest powszechnie stosowany, jednak moje moje pytanie zmierzało w zupełnie innym kierunku -czy ktoś ma w swoim w Claasie takie coś- jak wyżej opisywałem i konkretnie do czego służy to coś, są to dwie alu. listwy po całej szerokości kombajnu, a na nich czujniki wielkości ok.15cm/7cm/3cm i nie są to na pewno kamerki ,a wewnątrz kabiny skrzynka z czterema pokrętłami i licznik ze skalą, jutro może uda mi się wrzucić fotki :rolleyes: Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To jest " miernik strat ziarna" a z tyłu te listwy są elementami o które uderzają nasina i drgania są odbierane przez czujnik i podawane do centralki na pomoście kombajnu a skala jest wyznacznikiem ilości strat ziarna gubionego .

Poszukaj w necie informacji na temat działania takiego czujnika i łatwiej będzie Tobie to ogarnąć.

Dla Ciebie poszukałem linka http://www.google.pl....43828540,d.ZGU

Przykładowa oferta z opisem http://www.google.pl....43828540,d.ZGU

Dorzucam Ci jeszcze jeden przydatny link http://www.agrofoto.pl/forum/topic/15506-monitor-czujnik-straty-ziarna/

Edytowano przez KRISTOFORn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wieslaw16    79

Dzięki KRISTOFORn, przyznam że zbyt nerwowo szukałem właśnie tego, i być może dlatego nie moglem znależć tego w necie, raz jeszcze dzięki za to :) Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziel    115

U mnie niema tego czujnika. Mam mercator'a 75. Mam tylko ten czujnik połączony z sygnałem ostrzegawczy, jak mi się słomą zapcha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek987    63

kolego te czujniki były dokładane na zamówienie a nie seryjnie. To tak jak kimatyzacja w autach z początku lat 90 - żadkość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wdaniel    52

U mnie niema tego czujnika. Mam mercator'a 75. Mam tylko ten czujnik połączony z sygnałem ostrzegawczy, jak mi się słomą zapcha

ja też mam tylko czujnik od zapchania słomy, lecz kabel mam od niego zerwany. Ostatnio jak mi się przy sieczkarni zatkało, to poznałem tylko po tym, jak w lusterku widziałem dym. Zastawiłem młócarnię i wyskoczyłem z gaśnicą... okazało się, że to nie kombajn się palił, tylko paski...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez bugi
      Witam
      Strzasznie ciężko w mojej trzydziestce chodzi sprzęgło, słyszałem że nie tylko u mnie, ale słyszałem też że da się coś z tym zrobić ale nie słyszałem co i właśnie dlatego chcę coś z tym zrobić da się? Jak tak to co?
    • Przez Adek123rolnik
      Witam forumowicze, bardzo prosze o porade... mam wyciek w Reni-cieknie na laczeniu skrzyni I sprzegla (zalaczam zdjecie, oznaczone rozowa strzalka) myslalem ze poszedl uszczelniacz na walku sprzegla ale najciekawsze jest to ze nic nie kapie z "zawleczek" ktore sa zaraz pod sprzeglem... po popuszczeniu dekielka oznaczonego zielona strzalka wyciekal olej (zeszlo 20l I lecialo dalej) mysle ze tam oleju nie powinno byc bo nad tym dekielkiem jest dojscie do docisku sprzegla, jesli sie myle to mnie poprawcie... dodam ze cala akcja z wyciekiem na laczeniu skrzyni I sprzegla zaczela sie od wyniany oleju w skrzyni (starego bylo 35l wlalem swiezy 58l)

      jutro wyjade w pole sprawdzic czy ze sprzeglem wszystko ok a puki co prosze o jakies porady...

      Dlaczego cieknie olej (rozowa strzalka)?
      Co jest za dekielkiem (zielona strzalka)?
    • Przez byczek1999
      Witam
      mam pytanie mam na oku ciągnik ford 6610 i chciałbym poznac jakie są opinie o tym ciagniku 
      Jeszcze jest jedna sprawa otóż ma cos chyba ze sprzeglem poniewaz bierze raptownie przy samym końcu.czy duzo by wyniosla naprawa? I czy ciągnik by sie dobrze sprawowal w pracy z turem ?
      Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam
    • Przez antonio8
      Mam problem ze sprzeglem w lamborghini lampo. Jest to sprzeglo dwustopniowe i drugi stopien (wom) jest rozlaczany za pomoca dzwigni. I wlasnie problem jest ze sprzeglem od wom, a mianowicie nie mozna do konca wylaczyc walka za pomoca dzwigni(walek sie kreci po zaciagnieciu dzwigni i niby mozna zatrzymac reka ale bardzo trudno. Calkowite zatrzymanie wom nastepuje po wcisnieciu sprzegla jezdnego  ). Sprzeglo zostalo wymienione na nowe razem z dociskiem ale problem pojawial sie tez przed wymiana sprzegla. Regulowane bylo sprzeglo zgodnie z wytycznymi jak rowniez i linka od dzwigni sprzegla.
    • Przez zieliniakk
      Witam, 
      Mam problem polegający na tym że rozsypał mi się całkiem wariator jezdny w moim Claasie Consulu. Chcę teraz go wymienić na używany a w internecie mało jest consulow, teraz zastanawia mnie jedno czy czesci z Mercatora, Corsara pasuja do Consula? (regeneracja nie wchodzi w gre, bo juz to było robione i znowu się rozsypał)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj