Fendt716TMS

Ostrożeń polny czym zwalczać ?

Polecane posty

Fendt716TMS    0

Przez brak deszczu którego nie było u nas juz ponad miesiąc zauważyłem dzis w pszenicy jarej oset, duuzo ostu. A ze został mi Chisel i Grodyl to mam pyt czy ktos tym juz próbował ? Jesli nie to co polecacie na to dziadostwo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vinetu    0

przecież powinno pisać na opakowaniu czy zwalczy oset czy nie, ja osobiście w tym roku pryskałem pszenicę jarą SEKATOR- em OD 125 i oset bardzo ładnie się zaczął zwijać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhcr    5

Albo chwastoxem, to i inne zielicho by wytępiło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

pasio    11

Tak jak kolega wyżej polecam Chwastox Turbo, pryskam już kilka lat nim i pole jest czyste aż do żniw, jeszcze można domieszać Pumę na owies głuchy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zubron2048    1

Jeszcze jest LONTREL 300SL można w zbożach i w burakach niezależnie od fazy rozwojowej buraka.


Ursus 2812+Case 845 XL plus+MF 3065=zgrana ekipa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    88

na żadnym herbicydzie nie będzie napisane że zwalcza oset, jeśli już to ostrożeń polny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Oset czy ostrozen moim zdaniem to bez znaczenia :P Moim zdaniem chwastox turbo zalatwil by oset (ostrozen) i jeszcze inne zielsko u nas w zeszlym roku jak burza poszedl po chwastach :P


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    50

Chisel spowoduje zachamowanie wzrostu ostrożenia i nie powinien stanowić konkurencji dla pszenicy ,a przy okazji zwalczy szerokie spektrum chwastów dwuliściennych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
iron    912

kolego na ostrożeń teraz to najskuteczniejszy bedzie granstar no i najbezpieczniejszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Chwastox Turbo lub Trio, w trudnych przypadkach Lontrell 300, ewentualnie Aminopielik Gold śmierdzi ale działa, w późnych fazach Mustang, powodzenia kolego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    1145

"corrado" przekierował tutaj z nowo założonego tematu p.t. "zwalczanie ostrożenia polnego" a znajdujemy się w dziale - jak widać - Środki ochrony roślin. Można pokusić się o cały dział dotyczący tylko chwastów, a może taki już jest?... Mimo zaliczenia mnie do grupy zaawansowanych użytkowników, nie do końca jeszcze poznałem strukturę i wszystkie aspekty techniczne działania forum (w sumie poznałem jeszcze niewiele) a wolałbym to pisać w dziale o chwastach, bo nie tylko herbicydami chwasty się zwalcza.

 

Ostrożeń polny jest trudny do wyeliminowania z pola w jednym sezonie wegetacyjnym jeśli występuje masowo i wystarczająco długo rozwijały się pędy nadziemne aby rozbudować system podziemnych rozłogów sięgający w rekordowych przypadkach  do 2,5m poniżej powierzchni gleby. Nawet herbicydy układowe na które jest wrażliwy nie zawsze są zdolne do całkowitego uśmiercenia rozłogów i potrafi w następnym sezonie wegetacyjnym odrastać pomimo pozornego wytępienia np: w zbożach.

Wykazuje wrażliwość na regulatory wzrostu t. j. MCPA, MCPB, 2-4D, fluroksypyr - w dużych dawkach, chlopyralid, ,aminopyralid, dikamba, florasulam, glufosynat amonu lub tribenuron metylowy , oczywiście glifosat w dużych dawkach. chlorosulfuron - długo rozkłada się w glebie.

W roślinach należących do rodz. bot. traw stosunkowo łatwo wyeliminować ten chwast, jeśli to się nie udało całkowicie można pozostawić ściernisko bez podorywki i pod koniec września lub na początku października ponowić zabieg mieszaniną dowolnego herbicydu dla zbóż - najlepiej z grupy regulatorów wzrostu jednocześnie niszczących skrzyp polny - z glifosatem.

W uprawach roślin z rodzin botanicznych: krzyżowe, komosowate, liliowate, różowate, szorstkolistne, wargowe, dopuszczalny jest chlopyralid przynajmniej punktowo na skupiska chwastów wrażliwych.

Dla roślin z rodziny motylkowych bentazon potrafiący w wysokich dawkach poparzyć nadziemne części ostrożenia - niestety szybko odrastają - w niektórych z tej rodziny dopuszczalny jest MCPB - nie wiem na ile skuteczny w dawkach bezpiecznych dla motylkowych.

Dla ziemniaków i kukurydzy rimsulfuron podobnie do bentazonu działający a nawet nieco skuteczniej tylko też nie zniszczy rozłogów

 

Najczęściej po jednokrotnym zabiegu jakimkolwiek herbicydem pozostaje część roślin na polu i odrastają w roku następnym jako odporne na wiele herbicydów, a - jako pojedyncze - są przez rolnika ignorowane i żywią podziemne rozłogi na kolejny rok gdy znów jest plagą i tak wkoło.

Ponadto - jako chwast wiatrosiewny - szybko wraca na zaniedbane pola.

Głęboka orka nie likwiduje ostrożeni które przeżyły herbicydy a nawet je rozmnaża jeśli nie była poprzedzona podorywką a i w tym przypadku tylko je ograniczy.

Zawsze pole się odchwaszcza z wszelkich chwastów jeżeli roślina uprawna jest bujna i w porę skutecznie odchwaszczona zanim całkowicie zakryje ziemię ale to już truizm dla większości jak i tzw. utrzymanie gleby w kulturze - dotyczy wszystkich chwastów (no , prawie wszystkich)

 

W ekologicznych metodach odchwaszczania leży przyszłość nowoczesnych technik uprawy roli i pozbywania się chwastów

ale to dział o pestycydach a i ja nie ekolog rolnictwa a tym bardziej zwolennik polegania tylko na nich w wyżywieniu całej populacji i dużo wiedzy z chemii, biochemii inżynierii genetycznej i wielu dziedzin trzeba aby takiego "bodziaka" wyplenić z pszenicy bez oprysku na 50-o ha plantacji gdy w domu tylko trzy osoby a tylko jedna motyka. ;)

 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kwach    0

Dzieki za bardzo wyczerpujaca wypowiedz. Jesli chodzi o mnie to mam troche problem ze zwalczeniem chwastow. Bylem u znajomego ktory polecil mi pewien preparat (nie bede podawal nazwy) i niestety zbytnio nie pomogl. Najwiecej nasialo mi sie gwiazdnicy pospolitej w zborzu - podobno jest to dosyc trudno wyplenic. Aktualnie jestem na etapie szukania jakiegos sprawdzonego rozwiazania .. czytalem na jednym z blogow o jesieni jako najlepszej porze do takich dzialan ( jakby kogos interesowal temat https://www.sklepfarmera.pl/blog/5-slow-do-zwalczania-chwastow-w-zbozach-ozimych-jesienia ) W artykule podano przykladowe substancje aktywne, ktore powinny sobie poradzic z ta kwestia. Macie moze jakies wieksze doswiadczenie na tym polu? Nie mam za bardzo czasu na eksperymentowanie bo na przyszly rok chcialbym sie pozbyc tego chwastu, dlatego prosze o rzeczowe opinie. Pozdrawiam

Edytowano przez kwach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    1145

Post jak post.

Pewnie masz "bodziaki" na polu, że musiałeś go czytać :D.

Na tym forum do powiedzenia wiele już nie mam jeśli przejrzeć moje wpisy propagujące uprawę fasoli (..//strączkowe/fasola, a.d. 2017 bo już na 2018r przed zbytnim zapałem na tę plantację bym przestrzegał niedoświadczonych bo i dochodowość spadnie a właśnie i ostrożeń w fasoli jest chwastem niemalże niewytępialnym bez motyki jeśli pozostał w glebie z lat potrzebnych. w/g stanu mojej wiedzy na dzień dzisiejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karban    28
Napisano (edytowany)

Odkurzę temat. Jedyne co mi przychodzi na myśl to siać jak najwięcej dobrego długosłomego pszenżyta, żeby go stłumić. Mnie wyskakuje w strączkowych i potem jest walka. 

Edytowano przez karban

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    1145
Napisano (edytowany)

zaśmiecanie pola niskodochodowymi i ryzykownymi w zbycie uprawami aby ostrożeń wyplenić? trochę niski to sens
W strączkowych ... ale doprecyzujmy; czy strączkowe to wszystko co ma strąki w tym np i rzepak czy tylko rodzina botaniczna motylkowych obecnie bobowatymi zwanych.
Bo to jest kluczowa kwestia. W rzepaku i innych z rodziny krzyżowych chlopyralid dobrze sobie radzi a w motylkowych niestety problem.
O ile w grochu polnym jest coś takiego jak Butoxone na MCPB to już fasole, soja nie przetrzymują zabiegu tym środkiem bo jego jakaś tam choc mizerna selektywność jest tylko gdy zimno w upaly działa zbyt agresywne i motylkowe też powywraca i plon ziarna obniży no i oczywiście chlopyralid lepej niszczy motylkowe jak ostrożnia tak że.... no
Jedynie bentazon w wyższych z zalecanych dawek tylko poparzy liście ostów ale i tak odrosną i na dzień dzisiejszy w pełni skutecznych środków chemicznych na ten chwast w motylkowych nie ma.
Mechanicznie z kolei trzeba co najmniej dwa lata nie dopuścić aby osty wyrosły po za fazę rozetki to podziemne rozłogi wyginą z głodu no ale jak to zrobić aby i jednocześnie plon rośliny uprawnej zebrać to już zależy od danej uprawy.
Nawet warto chemicznie zwalczać na ścierniskach glfosatem plu coś dodatkowo np MCPA no ale trzeba pozwolić z kolei odrosnąć po żniwach chwastowi
w zbożach est bardzo łatwy do zniszczenia chemicznie i nie trzeba śmieciem pól obsiewać bo i w pszenicy i kukurydzy czy jęczmieniu bodaj dwukrotny zabieg jakim fenoksykwasem i przed kłoszeniem poprawić granstarem jeśli co odrosło. Oczywiście jęczmiań to też śmiec uprawowy jeśli na paszę bo kukurydza da wielokrotnie więcej na tym samym stanowisku no ale takie piwo już śmieciem nie jest i o takim piszę :P

ale się rozpisalem no ale ja właśnie w temacie bo posiałem fasolę na polu gdzie placami zanim fasola powschodziła osty już mają do 10cm to chodzę z plecakowym i butoxonem z glifosatem "dokarmiam" te osty i tak mam to już w kościach że muszę trochę odpocząć. Na razie fasola nie powschodzila to ez oslonki na końcówce ten opryskiwacz ale jeszcze z raz przyjdzie mi połazić już po wschodac fasoli tym razem z oslonką aby nie pryskać fasoli a tylko pojedynczo po ostach.
no i tak sobie siedzę teraz i nawet rozważam zostawić to w diabły a gdy zbyt dużo będzie tych ostow to likwidacja polacowa plantacji.
Pole mam okazjonalne na dzierżawę jednoroczną a dogadaliśmy się dopiero miesiąc temu no i pole po pszenicy to nie spodziewalem się tam takiego ugoru a jeszcze wziął zaorał późną jesienią na razówkę głęboko i w kwietniu tego nie było widać no i się naciąłem.
Tak to od partacza... :)
Gsybym wiedział że tam jest tyle tego chwastu rosło by tam co innego np buraki ćwikłowe albo nawet cebula w której o wiele łatwiej lontrelem nawet placowo z tym walczyć czy choćby ziemniaki to rimsulfuron.
Siedzę połamany po tym ręcznym pryskaniu a jestem ledwie w połowie 2ha i klnę sam na siebie i ku przestrodze piszę że trzeba znać pole nie tylko pod kątem zasobności, pozycji w zmianowaniu ale i jeszcze zestawu chwastów aby wiedzieć co na nim można uprawiać w danym sezonie.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karban    28
Napisano (edytowany)

Strączkowe zwyczajowo to bobowate grubonasienne jeśli się nie mylę. Rzepak chyba ma jednak łuszczyny. Miałem na myśli Vicia faba L. odmiana bobik, jeśli już chcemy być tacy dokładni:)

Pszenżyto to śmieć? Na razie to może rzeczywiście polska specjalność, ale jak Unia poredukuje opryski i nawozy, co chce zrobić to zobaczymy. Jest dużo elastyczniejsze od pszenicy pod względem stanowiska bardziej konkurencyjne dla chwastów i odporniejsze na grzyba. I nie wyradza się tak szybko. Nie da na razie 7 ton z hektara, ale jak Europa zacznie hodować nowe odmiany to kto wie.

W bobiku nie odważyłem się na butoxone, tylko bentazon, ale z plecakowym też się jeszcze przejdę po polu z MCPB, bo widzę, że też ludziska stosują.

Edytowano przez karban

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    1145

na polach gdzie rodzi się bobik pszenica ze zbóż jest o wiele bardziej dochodowa a tam gdzie udaje się tylko żyto pszenżyto i owies to osty raczej problemem nie są ... być nie powinny bo to też i nie stanowisko pod ten chwast i standardowa uprawa gleby plus właśnie takie rośliny ktorych ekpansywność środowiskowa może być porównywana do chwastów jeśli im się tworzy optymalne warunki to sobie radzą z większością innych chwastów i w tym kontekście też można rozumieć i rośliny uprawne jak np ziemniaki  cebuli innych warzywach są chwastem czy to wlaśnie pszenżyto w pszenicy bo raczej pszenica w pszenżycie za chwast bywa rzadko poczytywana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

 • Podobna zawartość

  • Przez karbex
   Witam wszystkich - mam pytanie czy podczas kontroli porinu lub arimr wystarczy przedstawić rejestr stosowanych śor czy trzeba mieć dodatkowo paragony lub faktury potwierdzające zakupy tych środków?
  • Przez griga
   Zastanawiamy sie teraz z Ojcem czym by tu popryskac żeby było tanio i dobrze. Głównie chodzi mi o ochronę kłosa, bo mączniaka nie mam za wiele wiec nawet nie pryskałem, zresztą odmiana którą mam jest bardzo odporna na niego. Ale teraz zaczną sie fuzariozy septoriozy itd... Jak macie jakieś własne przykłady to podajcie. I jak mozecie to najlepiej z ceną jaka wychodzi za opryk na ha. Z góry dzięki.
  • Przez Mirosław
   Czy ktoś próbował łączyć Mocarza z mocznikiem i siarczanem magn.w jęczmieniu jarym?
  • Przez Kacper257
   Witam 
   Jaki oprysk jest najlepszy na pszenice ozimą.
    
  • Przez Rumcajs
   czym bajcujecie zboże i czy to pomaga i kiedy?
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj