Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
danielhaker    823

Niestety nic nie badałem, a nawet od ostatniego oprysku nie byłem w niej. Jedynie podczas żniw widziałem z przyczepy różnicę we wzroście. kolb też nie widziałem bo ja ugniatałem, a brat woził. Z tego co pamiętam to mówił że łodyga była cieńsza ale czy to jest zaleta? :unsure:

Mogę jedynie sprawdzić jakie kolby były bo jeszcze nie zbierałem kolb na polu ani nie agregatowałem rżyska bo było zbyt sucho.

komodo    89

to ze jest cieńsza to akurat normalne jesli jest bardzo wysoka kukurydza to lodyka nie jest az taka gruba

bubel500    4

no zaraz wyjdzie ze moze i 200ton no bez przesady 100t to moze byc jak jeszcze woda z niej cieknie 60t to juz jest dobry wynik i jestem ciekaw co ty miales za sieczkarnie ze 3m kukurydza i jej nie bylo widac i nie uwierze w bajki ze przy 100tys byly dorodne kolby ja sieje okolo80 tys na ha bo najwazniejsza jest kolba a jezeli kukurydza tak wyrasta to trzeba poprostu wyzej kosic jesli chce sie zebrac dobr materiał my w tym roku kosilismy na wysokosci 40-45cm

Napisałem grubo ponad 3 metry. Nawet do 3,5. Nie chcesz to nie wierz, nie widziałeś mojej kukurydzy. A obsada może być nawet do 140 tys. ziaren na hektar.

Wiadomość z agroFakt.pl

komodo    89

wiesz sa takie głupki co sieja poznaniakiem na wszystkie rajki i nie licza w ziarnach tylko w kg ale ja nie mowie ze nie mogłes miec takiej kukurydzy bron boze bo warunki były sam miałem ladna kukurydze grubo ponad 3m tylko nie wiem skad bierzesz takie plony i jezeli piszesz ze plon moze byc 100t a obsada 140 to twoj wymysł nie wiem do jakiej ty szkoly chodzisz lub chodziłes ale nie pisz takich głupot bo niechcacy jeszcze ktos sie tym zasugeruje i tyle zasieje max wysiew na kiszonke i to na bardzo dobrym stanowisku przy odpowiednim nawozeniu to 100tys

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jak masz ją ugniecioną i przykrytą to może padać do woli.

Jak pada niewielki deszczyk w trakcie usypywania pryzmy to nie jest to jakoś specjalnie szkodliwe, ale błoto wnoszone kołami nic dobrego nie wróży.

krychu    43

Mam ubita lecz nie przykryta. Tak leje i wieje ze nie idzie przykryc. Bedzie sie psula przez nadmiar wody ?

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Woda w górnej warstwie kiszonki odcina dopływ tlenu i fermentacji tlenowej raczej nie będzie ale ta przemoczona warstwa nie da się dobrze zakisić i będzie mieć taką lekko ciastowatą konsystencję i zieloną barwę, nie brązową jak cała reszta. Tego bydło nie będzie chciało jeść.

Jak to dokładnie będzie wyglądało w Twoim przypadku to nie mam 100% pewności.

Okryj ją najszybciej jak się da.

milanreal1    290

Okryj ją jak najszybciej, jak tak mocno pada to przynajmniej ja okryj żeby ta woda tam nie wsiąkała.

krychu    43

Przykrylem folia i poprzyduszalem tym co bylo pod reka bloczki betonowe bo inaczej by wyrwalo. Rano postaram sie okryc ziemia. Dzieki za rady.

krzychoo124    1

teraz żałuje że nie zrobiłem zdjęć dla @komodo bo choćbym tu nie wiem ile pisał to i tak nikt nie uwierzy, że jednak były te 3 kolby:)

Piotrek1975    318

Krzycho124 QQ moze miec 3 kolby ale co z tego jak ich zawartosc pozostawia wiele do zyczenia. Ja osobiscie wole jak ma jedná a pozodna a nie 3 i duzo mniejsze.

szymon17    1

Mało Ci pali ta sieczkarnia kolego @atomik. Do nas jak przyjadą to 50-70 litrów na hektar wychodzi ale u mnie za 600 zł/hektar to strasznie marudzą. Tym bardziej że hektara w godzinę nie skoszą :) Za rok postaram się zrobić filmik.

komodo    89

nie no nie przesadzaj ze az tyle pala tak ci tylko nagadali zebys myslał ze niewiele z tego maja bo u mnie jak kosil to tez mowil podobnie ze 35-40l na h pracy przy slabej kukurydzy moze zejsc ponizej 30l

komodo    89

no dobrze tylko ile on polozy w godzine?2ha bez najmniejszego problemu a kolega pisze ze przy 50-70l na godzine nie kladzie 1ha to sie nie trzyma kupy

A o jaka kukurydze ci chodzi ziarno czy kiszonke?

danielhaker    823

2ha pewnie wygoli (oczywiście jeśli jest na co sypać ;) )

O kiszonkę. Bo słyszałem gdzieś że świeżo zakiszonej nie powinno się od razu dawać tyle co zawsze.

marulekk    63

Daniel a kiedy jest juz "stara" ta kiszonka? po 2 miesiącach od przykrycia folią ?

Ja dziś rozpocząłem pierwszą pryzmę (10 września koszone qq było) i jak na razie (od pukać) z brzegu jest dobra, zero zepsutej. Zrobiłem tak jak mi znajomy doradził czyli brzegi posypałem solą.

Pytanie: Czy jak zacząłem pryzmę to ją teraz z powrotem nakrywać folią na noc czy mogę mieć ją już odkrytą ?

Pawel20    49

Dopóki nie przyjdą silne mrozy lepiej jeśli będzie odkryta. Najlepsze, najbardziej strawne kiszonki to co najmniej 0,5roku musza poczekać.

komodo    89

no jesli ziarno bylo w pelnej dojrzalosci to nawet cwiartki ziarka dlugo kisna i robia sie miekkie ale mysle ze to niue ma znaczenia czy swieza czy pozniej daje sie tyle samo tytlko ze taka swieza bedzie slabiej wykorzystana i to wszystko wedlug mnie jak sie konczy zawsze stara pryzme czyli okolo roku od koszenia to ziarko jest jak maselko :) tylko gdzies czytalem ze po roku kiszonka z kukuirydzy juz z kazdym miesiacem traci na wartosci

Piotrek1975    318

Ja na tomiast slyszalem odwrotnie ze kiszonka wlasnie po roku jest pelno wartosciowa. Nie wiem czy tak jest bo nigdy tyle nie mialem zawsze sie konczy przed koszeniem nowej, ale tak wlasnie wyczytalem.

komodo    89

no ziarko napewno jest super strawne ale jak z wartoscia to juz nie wiem jak znajde gdzie to bylo to podam tytuł artykułu ale chyba bylo w dobrym hodowcy

Lordzik    1

Ja na tomiast slyszalem odwrotnie ze kiszonka wlasnie po roku jest pelno wartosciowa. Nie wiem czy tak jest bo nigdy tyle nie mialem zawsze sie konczy przed koszeniem nowej, ale tak wlasnie wyczytalem.

Wg badań francuskich skrobia z ziarna kuk dopiero po 6 mcach kiszenia jest w pełni (czyli prawie 90%) strawialna przez krowy i wykorzystywana.

Po 4 tygodniach tylko w trzydziestu ileś tam %.

Roczna wcale nie musi być gorsza do takiej półrocznej jeśli jest dobrze zakiszona i ugnieciona.

Ale w tych dwuletnich faktycznie zaczynają sie prcesy, które obniżają wartość energetyczną.

emattti    11

mam takie pytane, otwarta pryzme z QQ np tak po kilku miesiacach od otwarcia mozna ja przykryc, zasypac zeby nie dostawalo sie powietrze i przestac dawac 2-3 miesiace ? czy nie bedzie sie psula ?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez jedrecky
      Witam wszystkich użytkowników forum.

Widziałem na forum, że wielu z Was ma problem z odpadami poprodukcyjnymi.
      Jestem zainteresowany kupnem dużych ilości folii porolniczej (odpad poprodukcyjny). Zapewniam własny transport. 
      Po szczegółowe informacje zapraszam na priv. 
      W swoich wiadomościach proszę zawrzeć ilość folii oraz ocenę stopnia zanieczyszczenia razem ze zdjęciami. 

Ilość i odległości:
      - od 20 ton w górę - cała Polska oraz Europa,
      - kilka ton - 100 km w promieniu od Gubina, zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej.

Pozdrawiam.

• Przez tractor560
      Witam Nurtuje mnie pytanie od jakiego wieku dajecie kiszonkę z traw cielętom???? Mam 3 cielaki dwa mają 4 miesiące a jedno ponad 3 Ładne i tłuste te dwa mogą mieć ze 130 kg a mniejsze ponad 100 ( cielaki HO ale wyglądają jak typ mięsny )
    • Przez lukasz952
      Witam!
      Czy ktoś orientuje się jak wyglądają ceny na skupie na placu w biogazowniach/ ceny kontraktacyje?
      Chodzi mi głównie o ceny za sianokiszonkę, kiszonkę z żyta w belach.
      Czy to się w ogóle opłaca, czy tylko warto sprzedać kiszonkę której nie skarmicie, (rozerwana folia, niska jakość)
    • Przez anka899
      Jaki poplon posiać po żniwach dla krów mlecznych w kiszonkę?
    • Przez mazanek1
      Witam. Chce zrobić pryzmę pod kiszonke z kukurydzy i nie wiem jaką folie rozłożyć na spód pryzmy czy musi być to jakaś specjalna folia czy może być zwykła czarna folia budowana?